سردترین نقاط روی زمین

سردترین نقاط روی زمین
حالا چند روزی است که وارد زمستان شده ایم. البته برخی از نقاط زودتر از نقاط دیگر سرد می شوند. به همین مناسبت می خواهیم مروری داشته باشیم بر سردترین نقاط روی زمین. این 12 مکان همگی در حالتی یا زمانی رکوردار سردترین مکان ها بوده اند.
  • جدیدترین بازی ها
Oymykon، روسیه
این مکان بعنوان سردترین نقطه ی  زمین که انسان ها در تمام طول سال در آن سکونت دارند شناخته می شود. البته این منطقه در سال 1933 زمانیکه دماسنج ها عدد 68- درجه سانتیگراد را نشان می دادند رکورد سردترین نقطه ی زمین، چه انسان در آن ساکن بوده یا خیر را به خود اختصاص داد. امروزه دمای هوا در این بخش از سیبری به راحتی به عدد استخوان شکن 50- درجه سانتیگراد می رسد.

Eureka، کانادا
این مرکز تحقیقاتی در سال 1947 بر روی جزیره ی Ellesmere تاسیس گردید. این منطقه رکوردار سردترین دماها در بین تمامی ایستگاه های هواشناسی ساحلی اطراف قطب شمال است. در ماه های ژانویه و فوریه دمای این منطقه به کمتر از 50- درجه سانتیگراد می رسد و در سال 1979 شاهد رسیدن دماسنج ها به عدد باورنکردنی 55- درجه سانتیگراد بوده است.

Denali، آلاسکا
این قله که بلندترین در آمریکای شمالی محسوب می شود، دارای یکی از ترسناک ترین آب و هواهای جهان است. دمای هوا می تواند در این منطقه به 60 درجه زیر صفر برسد و سرمای حاصل از بادها به 83- درجه سانتیگراد! آب و هوای این غول یخی می تواند انسان را در چشم بر هم زدنی خشک کرده و بکشد.

Ulaanbaatar، مغولستان
این شهر که بعنوان سردترین پایتخت جهان شناخته می شود در ماه ژانویه ی 2015 دارای دمای متوسط 40.7 درجه سانتیگراد زیر صفر بوده. سازمان هواشناسی جهانی دمای متوسط این شهر را 2.4- درجه اعلام کرده است. برای جمعیت 1.3 میلیونی این شهر سرما و یخبندان بخش جدایی ناپذیر زندگی است.

Vostok، قطب جنوب
Vostok که یکی از پایگاه های تحقیقاتی مهم روس ها در سال 1957 در آن تاسیس شد از طرف سازمان جهانی هواشناسی بعنوان سردترین نقطه ی قطب جنوب انتخاب شده است. این منطقه در جولای سال 1983 با دمای 89 درجه سانتیگراد زیر صفر رکورددار سردترین نقطه ی روی زمین شد.

Rogers pass، ایالات متحده
این مسیر که بر روی شکست قاره ای آمریکا واقع شده است تا 1800 متر بالاتر از سطح دریا ارتفاع دارد. این گذرگاه رکورد پایین ترین دمای ثبت شده در خاک اصلی آمریکا را به خود اختصاص داده است. دمای 57 درجه سانتیگراد زیر صفر در ژانویه ی 1954 در این منطقه به ثبت رسید.

Snag، یوکان، کانادا
پایین ترین دمای رسمی ثبت شده در خاک کانادا در سوم فبریه ی سال 1947 در این روستا دیده شده است. مردم منطقه طی زمان ذکر شده مجبور به تحمل دمای 63- درجه سانتیگراد شدند.

Prospect creek، آلاسکا
این کولونی کوچک معمولاً به عنوان رکورددار سردترین مکان در کل خاک ایالات متحده شناخته می شود. دماسنج ها در ژانویه ی سال 1971 عدد 62- را نشان می دادند. همچنین نزدیکی این منطقه به قطب شمال به معنی تابستان های کوتاه و زمستانهای طولانی و تحمل دماهای زیر 20- درجه سانتیگراد در اکثر طول سال است.

Eismitte، گرین لند
نام این منطقه در زبان آلمانی به معنی "مرکز یخ" است. بنابراین چندان عجیب نیست که برخی از سردترین دماهای روی زمین در این منطقه ثبت می شوند. این منطقه ابتدا بعنوان یک مرکز تحقیقاتی در دهه ی 30 میلادی مورد سکونت قرار گرفت (دانشمند معروف آلمانی، Alfred Wegener در همین مکان درگذشت). رکورد کمترین دما در این منطقه 65- درجه سانتیگراد است و متوسط دما در ماه فوریه در حدود 47درجه زیر صفر می باشد.

North Ice، گرین لند
یک گروه اکتشافی بریتانیایی که در بین سالهای 1952 تا 1954 فعال بودند کمترین دمای ثبت شده در قاره ی آمریکای شمالی را در این پایگاه تحقیقاتی اندازه گرفتند. دماسنج در این مرکز که حالا متروکه است عدد 66- را نشان میداد.

پایگاه Plateau، قطب جنوب
پس از بررسی اطلاعات ثبت شده توسط ماهواره ها در طی 30 سال گذشته، ناسا اعلام کرد که سردترین دمای روی زمین در دهم آگوست سال 2010 در این مکان ثبت شده است. عدد آن دما؟ مقدار باورنکردنی 93.2- درجه سانتیگراد!

Verkhoyansk، روسیه
این مکان که سابقاً یک قلعه بوده است، در 2400 کیلومتری جنوب قطب شمال قرار دارد. میانگین دمای منطقه در ماه ژانویه کمتر از 45- درجه سانتیگراد است و متوسط دما بین ماه های اکتبر تا آوریل از صفر بالاتر نمی رود! در سالهایی از قرن نوزدهم میلادی زندان سیاسی به این مکان تبعید می شدند.

منبع: CNTraveler
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر