شنل نامرئی دیگر یک رویا نخواهد بود

شنل نامرئی دیگر یک رویا نخواهد بود
از زمان عرضه کتاب هری پاتر و سنگ جادو، داشتن شنل نامرئی، رویای هر کودک و نوجوانی بوده که این کتاب را خوانده است. اکنون، دانشمندان دانشگاه کویین مری لندن، اعلام کرده‌اند که به پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه ساخت شنل نامرئی رسیده‌اند. با نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
ظاهرا برخی از طرفداران هری پاتر، اکنون دانشمندانی هستند که همچنان رویای داشتن شنل نامرئی را در سر دارند. هر چند که هنوز ساختن چنین شنلی کمی بعید به نظر می‌رسد، اما مسئولین پروژه ساخت این شنل، که تعدادی محقق از دانشگاه کویین مری لندن (QMUL) هستند، اعلام کرده‌اند که به پیشرفت‌های خوبی رسیده‌اند.

بنا به گزارش این دانشگاه، محققین دانشکده مهندسی الکترونیک و علوم کامپیوتری دانشگاه QMUL دستگاه نامرئی کننده‌ای طراحی کرده‌اند که به سطوح منحنی این قابلیت را می‌دهد که در برابر امواج الکترومغناطیسی، مسطح به نظر برسند. این محققان از یک ماده نانوکامپوزیت برای پوشاندن یک سطح منحنی در اندازه یک توپ تنیس استفاده کرده‌اند.این ماده نانوکامپوزیت، چندین لایه با خواص الکتریکی متفاوت، بسته به موقعیت‌شان دارد. این لایه‌ها تحت فرکانس‌های مشخص، باعث می‌شوند تا سطوح منحنی، مسطح به نظر برسند. در گذشته، این روش تنها تحت یک فرکانس جواب می‌داد، اما با دستاورد‌های اخیر، به نظر می‌رسد که می‌توان اشیا را تحت دامنه بزرگی از فرکانس‌ها، نامرئی کرد. این تکنولوژی در مهندسی کاربردهای گوناگونی مانند ساخت نانوآنتن و تکنولوژی هوافضا خواهد داشت.در بیانیه این دانشگاه، یکی از تهیه‌کنندگان این پروژه، پروفسور یانگ هاو (Yang Hao) می‌گوید: «طراحی این وسیله بر اساس نورشناسی دگرگونی (Transformation Optics) است، مفهومی که ایده اصلی شنل نامرئی بر اساس آن ارائه شده است.» پس هر چند که طرفداران همچنان باید منتظر داشتن شنل‌های نامرئی خود باشند، اما نتایج اخیر، نشان از پیشرفت زیادی در این پروژه می‌دهد. این پروژه، نمونه دیگری از الهام بخشی آثار داستانی در دنیای علم است.
منبع: Digital Trends
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر