شهر اسفنجی، راهکار محققان چینی در مقابل تغییرات آب و هوایی و احتمال بروز سیل

شهر اسفنجی، راهکار محققان چینی در مقابل تغییرات آب و هوایی و احتمال بروز سیل
محققان چینی قصد دارند به منظور مقابله با آسیب‌های ناشی از بروز سیل در شهرهای این کشور، پروژه ایجاد شهرهای اسفنجی را به مرحله اجرا درآورند.
  • جدیدترین بازی ها
تغییرات آب و هوایی به معظلی مهم در سطح جهانی تبدیل شده است و از همین رو کشورهای مختلف به دنبال ارائه راهکارهای متفاوت در جهت رفع این مشکل هستند. در این بین، چین هم برنامه‌های خاصی برای مقابله با پدیده‌ گرم شدن کره زمین و به ویژه سیل‌های ایجاد شده در اثر این پدیده دارد.
چینی‌ها که شهرها و مناطق جغرافیایی زیادی از کشور خود را در معرض خطر بروز سیل می‌بینند حالا قرار است ایده ایجاد شهرهای اسفنجی را به مرحله اجرا بگذارند. راهکار ایجاد شهرهای اسفنجی در سال 2015 میلادی کلید خورده و سرمایه‌گذاری رو پروژه‌هایی را به همراه دارد که می‌توانند آب ناشی از بروز سیل را جذب کنند. این طرح در حال حاضر در 30 شهر چین به مرحله بررسی و تحقیق درآمده است. از جمله این شهرها می‌توان به شانگهای، Wuhan و Xianeb اشاره کرد. در قالب این پروژه، 80 درصد از نواحی شهری در کشور چین قادر خواهند بود تا سال 2020 میلادی از حداقل 70 درصد از آب ناشی از بارش باران، مجددا استفاده کنند.

این شهرها موفق شده‌اند در مجموع هزینه 12 میلیارد دلاری را برای اجرای این پروژه جمع آوری کنند. در این راستا قرار است Lingang نیز به بزرگ‌ترین شهر اسفنجی جهان تبدیل شود. به این ترتیب، طراحی و آماده‌سازی بهینه سقف ساختمان‌ها در دستورکار قرار گرفته و علاوه بر ایجاد فضاهایی خاص برای ذخیره‌سازی آب، جاده‌ها نیز می‌توانند آب حاصل از بارش باران یا وقوع سیل را ذخیره کنند. البته مسئولان چینی اعلام کرده‌اند که هیچ رویه ثابتی برای ایجاد شهرهای اسفنجی وجود نداشته و راهکارهای استفاده شده در هر پروژه، بسته به موقعیت مکانی، متفاوت است.

منبع: inhabitat
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر