عاقبت جنجال اپل و دولت آمریکا چه خواهد شد؟

عاقبت جنجال اپل و دولت آمریکا چه خواهد شد؟
بر اساس گفته‌های اخیر روزنامه نیویورک تایمز، جنجال به وجود آمده میان شرکت اپل و دولت آمریکا، ممکن است تیم سازنده سیستم‌عامل iOS را با بحران بسیار بزرگی مواجه کند؛ بحرانی که اگر عملی شود، هزینه زیادی بر روی دستان اپل خواهد گذاشت. با نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
اگر اخبار شرکت اپل را در چند هفته اخیر دنبال کرده باشید، بی‌شک از اختلاف به وجود آمده میان این شرکت و دولت آمریکا خبر دارید. اکنون بر اساس اطلاعات ارائه‌شده توسط نیویورک تایمز، مهندسان اپل در حال بحث و گفتگو درباره گزینه‌های موجود خود پس از ارائه رای دادگاه میان اپل و دولت آمریکا هستند. در سه‌شنبه آینده، قرار است دادگاهی میان دیوان عالی آمریکا و اپل برگزار شود. در این دادگاه، وکلای دولت آمریکا به قاضی دلایل خود را برای باز کردن آیفون فرد متهم و همچنین ایجاد یک راه نفوذ در سیستم‌عامل iOS، اعلام خواهند کرد. از طرفی دیگر، این وکلای شرکت اپل هستند که با ارائه دفاعیات خود، باید به قاضی بگویند که چرا چنین کاری ممکن نیست و نباید انجام شود.

اگر بخواهیم ماجرا را از نظر فنی بررسی کنیم، اپل هیچ راهی برای ارائه خواسته دولت ندارد. تنها راه ممکن، تولید یک سیستم‌عامل اختصاصی دولت است (که از آن ا Govt.OS یاد می‌شود) که بتواند تلفن‌های هوشمند اپل را در صورت مواجه‌شدن با چنین مواردی، باز کند. اما نگرانی اپل ساخت چنین ساختاری نیست؛ بلکه اپل معتقد است که با تولید چنین شیوه‌ای، ممکن است این کدها به دست افراد نامناسب برسد و با این کار، اطلاعات موجود در گوشی‌ میلیون‌ها نفر با خطر مواجه شود.

در حال حاضر به نظر می‌رسد اگر دادگاه رای را برخلاف شرکت اپل صادر کند، تعدادی از مهندسان iOS از ساخت نسخه مخصوص دولت ممانعت کنند و چنین کاری را انجام ندهند. اما موضوع از این نیز بدتر می‌شود؛ چراکه اگر اطلاعات نیویورک تایمز حقیقت داشته باشد، حتی برخی از مهندسان در صورت صادر شدن چنین دستوری، اپل را ترک می‌کنند.ماه گذشته بود که تیم کوک، مدیرعامل شرکت اپل، با ارسال ایمیلی به تعدادی از مشتریان، تفکر دولت با درخواست چنین موضوعی را شرح داده بود:

همان مهندسانی که رمزنگاری قوی را در آیفون طراحی کرده بودند، به ناچار دستوری را دریافت می‌کنند که باید همان رمزنگاری و محافظت را ضعیف کنند. این کار کاربران ما را در امنیت کم‌تری قرار می‌دهد.

بر اساس گفته‌های اپل در ماه گذشته، ساخت این نسخه (که دسترسی ساده‌ای به اطلاعات گوشی‌های آیفون را در اختیار دولت آمریکا قرار بدهد) به 6 الی 10 مهندس iOS  و یک ماه زمان نیاز دارد. اما اگر این افراد بخواهند کار را برای دولت سخت‌تر کنند، ممکن است ساخت چنین چیزی به زمان بیشتری نیاز داشته باشد. در حالی که مهندسان اپل این موضوع را میان خود موردبحث و بررسی قرار داده‌اند، هنوز هم باید منتظر رای دادگاه باشیم.

اما گزینه‌های اپل به‌صورت کلی چه خواهد بود؟ اگر اپل نمی‌خواهد یک راه نفوذ در سیستم‌عامل خود را در اختیار دولت قرار بدهد (Govt.OS)، تمامی مهندسان iOS می‌توانند گزینه خروج از این شرکت را عملی کنند؛ گزینه‌ای که بر اساس گفته‌های برخی از منابع، آن‌ها در حال بررسی آن هستند. به گفته Joseph DeMarco، یکی از دادستان‌های سابق فدرال، اگر چنین موضوعی رخ بدهد، اپل دیگر مجبور نیست تا آیفون متهم را باز کند. اما DeMarco می‌گوید اگر مهندسان اپل بخواهند شغل خود را حفظ کنند و کد مخصوص دولت را ننویسند، رای دادگاه برخلاف اپل خواهد بود. یک احتمال دیگر، این است که اپل تا روزی که تصمیم بگیرد با دادگاه همکاری کند، جریمه خواهد شد.

منبع: PhoneArena
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر