عکس جدید هابل از ستاره‌های غول‌پیکر سحابی رتیل

عکس جدید هابل از ستاره‌های غول‌پیکر سحابی رتیل
نور این ستاره‌ها روی‌هم 30 میلیون برابر بیشتر از نور خورشید است. و البته بسیار چشم‌نواز. در ادامه مطلب، نظر شما را به این سحابی جلب میکنیم. پس با نقدستان همراه شوید.
  • جدیدترین بازی ها
سحابی رتیل (Tarantula) ، به‌اندازه‌ی 170 هزار سال نوری با زمین فاصله دارد. این سحابی زیبا در کهکشان «ابر ماژلانی بزرگ» قرار دارد، کهکشانی که از همسایگان کهکشان راه شیری است. خوشه ستاره‌ای R136 در خود مجموعه از داغ‌ترین و روشن‌ترین ستاره‌ها را جای‌داده است. همین نور زیاد باعث شده تا سحابی رتیل در آسمان شب قابل‌رؤیت باشد.

http://www.spaceanswers.com/wp-content/uploads/2016/03/616x611xheic1605a.jpg.pagespeed.ic.rlu6tFSc2i.jpg

عکس تلسکوپ هابل از خوشه‌ی ستاره‌ای R136


امروز دانشمندان پی برده‌اند که 9 ستاره‌ی غول‌پیکر در این ابر وجود دارند. این 9 ستاره بیش از 100 برابر بزرگ‌تر از خورشید هستند و برآیند نور آن‌ها 30 میلیون برابر روشن‌تر از نور خورشید است. به گفته‌ی ستاره شناسان آژانس فضایی اروپا، چندین ستاره‌ی دیگر هم در این سحابی وجود دارند که حداقل 50 برابر بزرگ‌تر از خورشید هستند.
ستاره‌های غول‌پیکر فقط در خوشه‌های جوان‌تر پیدا می‌شوند و معمولاً بیشتر از 2 یا 3 میلیون سال عمر نمی‌کنند. ما در کهکشان خودمان تعداد کمی از این ستاره‌ها را شناسایی کرده‌ایم.
برخی مطرح نموده‌اند که ستاره‌های بسیار بزرگ از ادغام چند ستاره‌ی کوچک پدید می‌آیند، اما این موضوع در مورد ستاره‌های خوشه‌ی R136 صدق نمی‌کند. حالا دانشمندها فکر می‌کنند که فرایند شکل‌گیری ستاره‌های غول‌پیکر با ستاره‌های عادی فرقی ندارد.

منبع: BUZZFEED
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر