مقایسه‌ی دو دوربین کوچک با سنسورهایی بزرگ

مقایسه‌ی دو دوربین کوچک با سنسورهایی بزرگ
مدتی است که دیگر برای در اختیار داشتن دوربینی کوچک و جمع و جور نیاز نیست سنسوری کوچک را نیز تحمل کنید. و اگر فکر می‌کردید دوربین گوشیتان به خوبی دوربینهای کامپکت امروزیست باید بگوییم سخت در اشتباه هستید. زیرا این روزها می توانید دوربینهای کامپکت با سنسورهای بزرگتر از یک اینچ را نیز خریداری کنید.
  • جدیدترین بازی ها
همانطور که گفتیم سونی از سال 2012 و با معرفی مدل RX100 در بخش دوربینهای کامپکت جمع و جور فرمانروایی میکرد. ولی بالاخره در سال 2014 کانن مدل G7 X را برای رقابت با سری سوم از دوربینهای RX100 معرفی کرد. البته می‌توان گفت کانن در برابر سونی به موفقیت چندانی دست نیافت.
خوب حالا مدل G7 X Mark II در مقابل جدیدترین رقیبش از سونی چه عملکردی خواهد داشت؟  البته هنوز امکان مقایسه‌ی مستقیم و مفصل بین این دو فراهم نشده است، ولی می‌توان تفاوت ها و شباهت های اساسی آنها را برشمارد.

کانن پاورشات  G7 X Mark II در مقابل سونی RX100 IV
سایز سنسور هر دو با هم برابر است
سنسور دوربین به نوعی مهمترین قسمت آن است و در این بخش هر دو دوربین از سنسور BSI-CMOS یک اینچی با رزولوشن 20مگاپیکسل استفاده می‌کنند. این سنسور به مراتب از سنسورهای معمول دوربینهای point and shoot بزرگتر است و هیچ گوشی‌ای وجود ندارد که دوربینش از لحاظ سایز سنسور به این دوربینها حتی نزدیک باشد.
این سنسور دلیل اصلی تواناییهای بسیار بالای این دو دوربین است، و موجب شده در نور کم عملکردی مشابه دوربینهای به مراتب بزرگتر داشته و بتوانند عمق میدان مشابهی با دوربینهای بزرگتر را نیز ارائه کنند.
در نقد و بررسی‌های گذشته دریافتیم که G7 X از لحاظ بازه‌ی دینامیکی و جزئیات در ایزوهای بالا نسبت به سری قبل RX100 برتری داشت، بنابراین بی صبرانه منتظریم تا ببینیم این دو دوربین جدید در مقابل یکدیگر چه عملکردی خواهند داشت.

کانن پاورشات  G7 X Mark II در مقابل سونی RX100 IV
کانن زوم بیشتری دارد
هر دو دوربین دارای لنزهای سریعی هستند که در وایدترین حالت می‌توانند به دیافراگم F/1.8 رسیده و در حالت تله بازترین دیافراگمشان F/2.8 است.
ولی وقتی بحث زوم به میان می‌آید این کانن است که برتری را از آن خود می‌کند. G7 X دارای لنز معادل 24-100 است، درحالیکه لنز سونی از نوع 24-70 می‌باشد.

کانن پاورشات  G7 X Mark II در مقابل سونی RX100 IV
سونی جمع و جورتر است
درحالیکه هر دو دوربین مورد بحث به راحتی از پس دوربینهای بزرگتر و گرانتر نیز بر می‌آیند نباید این موضوع را فراموش کرد که به هر حال دوربینهای کامپکت هستند و ابعاد کوچک‌تر از اهمیت زیادی برخوردار است.
در این بخش سونی برگ برنده را در دست دارد، زیرا با ابعاد 101.6X58.1X41 میلیمتر و وزن 298 گرم از کانن هم کوچکتر است و هم سبک تر. برای مقایسه G7 X Mark II دارای ابعاد 105.5x60.9x42.2 میلیمتر بوده و 319 گرم وزن دارد.

کانن پاورشات  G7 X Mark II در مقابل سونی RX100 IV
سونی دارای منظره یاب الکترونیکی است
شاید بزرگترین مزیت سونی RX100 III نسبت به کانن G7 X داشتن منظره‌یاب الکترونیکی بود. این موضوع همچنان نیز صادق است زیرا کانن تصمیم گرفته در Mark II نیز از منظره‌یاب استفاده نکند.
این موضوع برای علاقمندان به عکاسی از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا منظره یاب به کادربندی مناسب به خصوص در روزهای آفتابی کمک زیادی می‌کند. هرچند که برای کاربران عادی اهمیت چندانی نخواهد داشت.

کانن پاورشات  G7 X Mark II در مقابل سونی RX100 IV
تکنولوژیهای متفاوت در صفحه نمایش‌ها
هر دو دوربین دارای صفحه نمایش‌هایی 3 اینچی هستند که بر روی مفصلی به پایین و بالا تغییر جهت می‌دهند، ولی شباهتهایشان در همینجا به پایان می‌رسد.
صفحه نمایش سونی با رزولوشن 1،228،800  در مقابل رزولوشن 1،040،000  کانن از دقت بیشتری برخوردار است.
ولی صفحه نمایش G7 X Mark II از نوع لمسی است که شاید برای یک دوربین کامپکت از اهمیت بیشتری برخوردار باشد. همچنین می‌تواند برای تعیین نقطه ی فوکوس نیز استفاده شود.

نبود قابلیت صفحه نمایش لمسی همچنان از نقاط ضعف سونی RX100 باقی می‌ماند.

کانن پاورشات  G7 X Mark II در مقابل سونی RX100 IV
سونی پادشاه فیلمبرداری است
اگر به فیلمبرداری علاقه دارید و به تازگی تلویزیون گرانقیمتی نیز خریداری کرده‌اید سونی با فیلمبرداری 4K بیشتر به دردتان می‌خورد. زیرا G7 X Mark II قادر است حداکثر با کیفیت 1080/60p فیلمبرداری کند.
سونی همچنین قادر به ضبط فیلم های اسلوموشن با حداکثر سرعت 1000 فریم بر ثانیه نیز هست، هرچند که رزولوشن را باید پایین بیاورید. البته می‌تواند با کیفیت 1080p و سرعت 250 فریم بر ثانیه فیلم بگیرد در حالیکه کانن با این کیفیت دارای حداکثر سرعت 60 فریم بر ثانیه می‌باشد.

کانن پاورشات  G7 X Mark II در مقابل سونی RX100 IV
تفاوت قیمتی زیاد
سونی RX100 IV یک دوربین توانا و همه فن حریف است، و داشتن منظره یاب الکترونیکی برایش مزیت بزرگی به حساب می‌آید. ولی برای به دست آوردنش باید هزینه‌اش را نیز پرداخت کنید.
واقعاً دوربین گرانقیمتی است، و این روزها در بازار انگلیس با قیمتی نزدیک به 750 پوند به فروش می‌رسد.
در طرف مقابل G7 X Mark II در حال حاضر قیمتی نزدیک به 550 پوند دارد. و مطمئن نیستیم که RX100 IV ارزش 200 پوند هزینه‌ی بیشتر را داشته باشد.
نظر شما چیست؟

مشاهده مطلب در سایت کلوپ عکس ایران
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

بررسی های دیگر این محصول(1 عدد)

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر