مقایسه دوربین ال جی جی 6 با ال جی جی 5 : جدال خانوادگی لنز ها!

مقایسه دوربین ال جی جی 6 با ال جی جی 5 : جدال خانوادگی لنز ها!
ساعاتی پیش شاهد رونمایی از گوشی جدید این شرکت یعنی ال جی جی 6 (LG G6) بودیم، محصولی که باز هم یک دوربین دوگانه در آن به کار رفته و البته نسبت به قبل بهبود قابل توجهی داشته است. در ادامه به مقایسه دوربین ال جی جی 6 با ال جی جی 5 پرداخته و تفاوت‌های آن‌ها را بررسی می‌کنیم.
  • جدیدترین بازی ها

گوشی ال جی جی 5 در مقایسه با مدل قبلی خود جهش بسیار بزرگی محسوب می‌شد. علاوه بر طراحی ماژولار گوشی، که سبب می‌شد تا بتوان ابزارهای جانبی را به آن متصل کرد، شاهد قرارگیری یک دوربین دوگانه بودیم. بعد از اینکه از طراحی ماژولار آن استقبال زیادی نشد، ال جی تمرکز خود را بر روی سبک جدید طراحی دوربین قرار داد. ساعاتی پیش شاهد رونمایی از گوشی جدید این شرکت یعنی ال جی جی 6 (LG G6) بودیم، محصولی که باز هم یک دوربین دوگانه در آن به کار رفته و البته نسبت به قبل بهبود قابل توجهی داشته است. در ادامه به مقایسه دوربین ال جی جی 6 با ال جی جی 5 پرداخته و تفاوت‌های آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

همانند گذشته، یکی از لنزهای دوربین عادی بوده و دیگری زاویه باز در نظر گرفته شده است تا به این ترتیب تصاویر عریضی را ثبت کند. اگرچه این مجموعه در گوشی جی 5 به صورت یک لنز 16 و یک لنز 8 مگاپیکسلی پیاده شده بود، اما در ال جی جی 6 هر دو لنز از سنسورهای یکسان 13 مگاپیکسلی سونی IMX258 نوع 1/3.06 تشکیل شده و سایز پیکسل‌های آن‌ها 1.12 میکرون در نظر گرفته شده است.

مقایسه دوربین ال جی جی 6 با ال جی جی 5

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، طراحی دوربین ال جی جی 6 با ال جی جی 5 تفاوتی نداشته و باز هم شاهد دو لنز جداگانه هستیم. یکی از لنزهای دوربین گوشی ال جی جی6 دارای زاویه فوق‌العاده بازی بوده و در کنار اپرچر f/2.4، حدود 125 درجه را پوشش می‌دهد. منطقه تحت پوشش لنز دیگر 71 درجه بوده و اپرچر آن f/1.8 در نظر گرفته شده است. با مقایسه دوربین ال جی جی 6 با ال جی جی 5 از نظر اعداد و ارقام، به تنگ‌شدن زاویه تحت پوشش لنز زاویه باز (در جی 5 حدود 135 درجه) و همچنین کاهش زاویه دید لنز عادی (در جی 5 حدود 75 درجه) پی‌ می‌بریم.


تفاوت اصلی دوربین ال جی جی 6 با ال جی جی 5 ایجاد تعادل میان دو لنز است

از نظر عملی، اکنون رزولوشن لنز اصلی از 16 مگاپیکسل (در جی 5) به 13 مگاپیکسل تنزل پیدا کرده است، در حالی که لنز زاویه باز جهش فوق‌العاده‌ای را به خود دیده و از 8 مگاپیکسل (در جی 5) به 13 مگاپیکسل رسیده است. اکنون در جی 6 هر دو لنز دوربین در وضعیت یکسان و نزدیک به هم از نظر رزولوشن قرار گرفته‌اند، در حالی که در جی 5، لنز اصلی بر لنز زاویه باز برتری قطعی داشت. باز هم در جی 6 به طور یکسانی با این دو لنز برخورد نشده است. به عنوان نمونه لنز 125 درجه‌ای همچنان از فوکوس ثابت استفاده کرده و خبری از تثبیت‌کننده تصویر نوری در آن نیست، در حالی که این دسته از قابلیت‌های حذف شده در لنز 71 درجه‌ای گنجانده شده‌اند.

در هر صورت اکنون با استفاده از یک ترکیب شامل دو لنز 13 مگاپیکسلی، شاهد برقراری تعادل بوده و در حالت کلی عملکرد بهتری را در مقایسه با مجموعه 8 و 16 مگاپیکسلی توقع داریم. نکته مهم اینجاست که نسبت ابعاد هر دو لنز پشتی دوربین جی 5 به طور پیشفرض 16:9 در نظر گرفته شده بود، در حالی که نسبت ابعاد در جی 6 اکنون شکل مربعی‌تری به خود گرفته و به نسبت 4:3 رسیده است.

مقایسه دوربین ال جی جی 6 با ال جی جی 5

در جی 5 برای ثبت تصاویر دارای نسبت 4:3، سنسور در تصویر نهایی برش ایجاد می‌کرد. اکنون به خاطر تغییر نسبت ابعاد پیشفرض دوربین جی 6 به 4:3، در عمل شاهد تصاویر عریض‌تری در این نسبت خواهیم بود. در هر صورت اگر همچنان به ثبت تصاویر دارای نسبت 16:9 اصرار دارید، دوربین جی 6 باز هم می‌تواند خواسته شما را برطرف کند، به این شرط که کاهش رزولوشن عکس به 9.7 مگاپیکسل را قبول کنید. اگرچه در مطلب گذشته به بررسی نمونه عکس های دوربین پررچمدار جدید ال جی پرداختیم، اما بهتر است تا برای مقایسه دوربین ال جی جی 6 با ال جی جی 5 هر دو گوشی را در کنار هم قرار داده و در شرایط یکسانی با آن‌ها کار کنیم.

در نظر داشته باشید در این مقایسه، نسبت ابعاد تصویر در دوربین جی 5 بر روی 4:3 قرار گرفت تا تصاویر چهارچوب یکسانی داشته باشند. به یاد داشته باشید گوشی جی 6 استفاده شده در این تست عکس‌برداری، یک نمونه پیش تولید بوده و بدون شک نرم افزار آن نسخه نهایی و توسعه یافته نیست. در مقایسه‌های زیر تصویر سمت چپ متعلق به جی 6 بوده و تصاویر دوربین جی 5 در سمت راست صفحه قرار گرفته‌اند.


دوربین عادی

دوربین زاویه باز

دوربین عادی

دوربین زاویه باز

دوربین عادی

دوربین زاویه باز

مشاهده مطلب در سایت گجت نیوز
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر