مقایسه دوربین گوشی موبایل HTC U11 و گلکسی اس 8 پلاس از نگاه وب سایت GSMArena

مقایسه دوربین گوشی موبایل HTC U11 و گلکسی اس 8 پلاس از نگاه وب سایت GSMArena
اچ تی سی در حالی از پرچمدار جدید خود U11 رونمایی کرد که بهره‌مندی از دوربین با کیفیت بالا، یکی از مشخصه‌های ویژه آن است. این در حالی است که در میان پرچمدارهای موجود در بازار، گلکسی اس 8 پلاس نیز در بخش دوربین، عملکرد فوق‌العاده‌ای را از خود نشان داده است.
  • جدیدترین بازی ها
HTC U11 پرچمدار جدید شرکت تایوانی اچ‌تی‌سی به محض رونمایی، در صدر لیست بهترین دوربین گوشی‌های هوشمند از نگاه وب‌سایت DxOMark قرار گرفت. همین امر، رقابت میان این پرچمدار و گلکسی اس 8 پلاس سامسونگ را از حیث عملکرد دوربین، جذاب‌تر خواهد کرد.
با این مقدمه، در ادامه نگاهی دقیق‌تر به مقایسه عملکرد دوربین این دو محصول خواهیم داشت. 

مقایسه روی کاغذ
با بررسی مشخصات و مولفه‌های مرتبط با دوربین در گلکسی اس 8 پلاس و اچ تی سی یو 11، مجموعه‌ای از المان‌های مشابه را در این دو دستگاه مشاهده خواهید کرد. در دوربین پشتی گلکسی اس 8 پلاس از سنسوری با رزولوشن 12 مگاپیسکل، پیکسل‌های 1.4 میکرومتری و لنزی با دیافراگم f/1.7 در کنار لرزش‌گیر اپتیکال استفاده شده و مشخصات دوربین U11 نیز به‌طور کامل مشابه است. 
اچ‌تی‌سی از عنوان UltraSpeed Autofocus برای تکنولوژی فوکوس استفاده شده در دوربین HTC U 11 استفاده کرده است و در گلکسی اس 8 پلاس هم از عنوان Dual Pixel بهره گرفته شده است. از نقطه نظر تئوری، وجود المان تشخیص فاز در هر پیکسل باعث شده فوکوس خودکار در U11 فوق‌العاده سریع و دقیق باشد. 

همان‌طور که از مقایسه مشخصات این دو گوشی هوشمند مشخص است، HTC U11 از یک LED بیشتر برای فلش دوربین بهره می‌برد اما سامسونگ ترجیح داده از یک LED تکی برای دوربین پرچمدار جدید خود استفاده کند. به جز این مورد، سایر مولفه‌ها والمان‌ها در دوربین اصلی دو محصول مشابه است. در دوربین جلو تفاوت بیشتری را میان دو محصول شاهد هستیم. در این بخش، دوربین سلفی U11 از تعداد پیکسل دو برابر بیشتر از آنچه در گلکسی اس 8 پلاس شاهد هستیم بهره می‌برد. به این ترتیب سنسور 16 مگاپیکسلی U11 در مقابل سنسور 8 مگاپیکسلی دوربین جلو در گلکسی اس 8 پلاس قرار گرفته است. البته دیافراگم لنز دوربین HTC U11 با مشخصه f/2.0 و دیافراگم لنز دوربین گلکسی اس 8 پلاس با مشخصه f/1.7 پیش روی شما خواهد بود. به بیان دیگر، شاهد استفاده از دیافراگم بسته‌تر در دوربین جلو HTC U 11 هستیم. 

کیفیت عکس‌برداری در روز
در ابتدا تصمیم گرفتیم مقایسه تصاویر به ثبت رسیده با دوربین دو محصول را بدون انتشار عنوان محصول در زیر آن انجام دهیم اما با توجه به اینکه از نظر کیفیت خروجی، تصاویر دوربین دو محصول تا حد زیادی به هم نزدیک بودند از به‌کارگیری این راهکار منصرف شدیم. 

مشابه بودن مشخصات سخت‌افزاری دوربین پشتی دو محصول به آن معنا نیست که سامسونگ و اچ تی‌ سی نقشی در بهبود کیفیت خروجی تصاویر نداشته‌اند. به عنوان مثال، در تصاویر به ثبت رسیده با دوربین U11 شاهد رنگ‌هایی واضح‌تر و زنده‌تر هستیم و این عملکرد را در عکس‌برداری از سوژه‌های متفاوت با شرایط مختلف شاهد هستیم. در مقابل، تصاویر گلکسی اس 8 از نظر کنتراست در سطح پایین‌تری (البته تا حدود کم)‌ قراردارند. 

رندرینگ شاخ و برگ درخت‌ها توسط دوربین هر دو محصول به خوبی انجام گرفته و در این‌جا خروجی گلکسی اس 8 پلاس به مقداری جزئی شارپ‌تر از U11 است. عملکرد هر دو گوشی در محدوده دینامیکی هم کاملا مشابه است اما در برخی موارد به‌نظر می‌رسد HTC کمی بهتر عمل کرده است. در واقع در HTC U11 با بهره‌گیری از گزینه نوردهی بیشتر، جزئیات بیشتری در سایه‌های موجود در خروجی ایجاد شده است. 

در صورتی که کمی دقیق‌تر به تصاویر نگاه کنید متوجه خواهید شد که سیستم کاهش نویز در دوربین گلکسی اس 8 پلاس عملا باعث شده مقداری از جزئیات در خروجی از بین برود. ساختمانی که در تصویر مشاهده می‌کنید به خوبی نشان می‌دهد که HTC U11 وضوح بهتری را پیش روی شما قرار می‌دهد. 


کیفیت عکس‌برداری در نور کم
در بررسی‌های انجام شده در نور کم، تفاوت در کیفیت تصاویر به ثبت رسیده توسط دوربین این دو محصول، کمی مشهودتر خواهد بود. آن‌طور که از شواهد امر پیداست، گلکسی اس 8 پلاس از سیستم لرزش‌گیر کارآمدتری بهره‌مند شده است یا حداقل اینکه با استفاده از گزینه تنظیمات خودکار، امکان کاهش هرچه بیشتر سرعت شاتر را برای دوربین این محصول فراهم کرده است.

 در طرف مقابل، به‌نظر می‌رسد U11 بیشتر روی افزایش مقدار ISO متمزکز شده تا کاهش سرعت شاتر و همین امر باعث ایجاد نویز بیشتر و خروجی سافت‌تر شده است. 

با وجود این، مزیت اچ‌تی‌سی یو 11 در مقابل رقیب، عملکرد بهتر در تولید رنگ است. مسئله‌ای که در نهایت باعث شده عکس‌های به ثبت رسیده در نور کم، در U11 چشم‌نوازتر از گلکسی اس 8 پلاس باشند. تصاویر گلکسی اس 8 پلاس در نورکم تا حدودی بی‌روح هستند. با وجود این، همچنان عملکرد مناسبی را از دوربین این محصول شاهد هستیم.


عکس‌برداری سلفی
دوربین‌های جلوی دو محصول، تا حد زیادی با هم تفاوت دارند و از راهکارهای متفاوتی هم برای توسعه آن‌ها استفاده شده است. اچ‌تی‌سی گزینه استفاده از مگاپیکسل بیشتر را ترجیح داده و از همین رو سنسور 16 مگاپیکسلی را در U11 به‌کار بسته است. در طرف دیگر، سامسونگ ترجیح داده با افزایش جزئی تعداد پیکسل‌ها، رزولوشن دوربین سلفی را از 5 مگاپیکسل در گلکسی اس 7، به 8 مگاپیکسل در گلکسی اس 8 پلاس ارتقا دهد. 

همین ترکیب باعث شده U11 در ثبت جزئیات بیشتر، با توجه به بهره‌مندی از رزولوشن بالاتر، عملکرد موفق‌تری داشته باشد. با وجود این عملکرد گلکسی اس 8 پلاس هم ستودنی است. 

عملکرد دوربین سلفی دو گوشی در مدیریت صحیح رنگ پوست کاملا قابل قبول بوده و در بخش محدوده دینامیکی هم مشکلی را شاهد نبودیم. 

در محیط‌هایی با نور کم، گلکسی اس 8 پلاس تولید رنگ بهتری داشته و در طرف مقابل، تصاویر به ثبت رسیده با U11 تا حد زیادی اشباع رنگ را از دست داده‌اند. حتی در نور کم هم سلفی‌های U11 جزئیات بیشتری دارند که البته این امر در پرتو فعال کردن فلش صفحه‌نمایش ممکن شده است.

کیفیت فیلم‌برداری
در این بخش، فیلم‌برداری با رزولوشن 4K در دستورکار قرار گرفت. خروجی‌های به ثبت رسیده توسط دوربین U11 تا حدی نویز بیشتری دارند اما در مقابل، وجود جزئیات بیشتر در آن، این مشکل را جبران کرده است. در طرف مقابل، گلکسی اس 8 پلاس از حیث بهره‌مندی از محدوده دینامیکی سطح بالاتر، بر رقیب غلبه کرده است. 

عملکرد گلکسی اس 8 پلاس در بهره‌گیری بهتر از سیستم لرزش‌گیر، عملا باعث شده است در حال راه رفتن هم خروجی بهتری را شاهد باشیم. 

نتیجه گیری
عملکرد دوربین اصلی U11 تا حد زیادی مشابه با تجربه‌ای است که از گلکسی اس 8 پلاس پیش روی ما قرار گرفته بود. این در حالی است که بهینه‌سازی جزئی انجام گرفته توسط دو شرکت باعث شده تفاوت‌های محدود را در ارائه قابلیت‌های مختلف شاهد باشیم. 

با وجود این، هر دو محصول را باید از جمله کمرافون‌های با عملکرد بالای موجود در بازار به حساب آورد.

مشاهده مطلب در سایت GSMArena
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (1 عدد)

ثبت پاسخ مهمان شنبه 6 خرداد 1396
سلفی اس 8 واضح‌تره از اچ‌تی سی
نقدستان :دقیقا

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر