مقایسه دوربین گوشی های سری گلگسی S سامسونگ از S4 تا S7

مقایسه دوربین گوشی های سری گلگسی S سامسونگ از S4 تا S7
در این مطلب قصد داریم به مقایسه مختصر دوربین گوشی های سری گلکسی اس سامسونگ از گلکسی اس 4 تا گلکسی اس 7 و پیشرفت های دوربین هر مدل نسبت به مدل قبلی بپردازیم و اطلاعاتی در رابطه با این موضوع ارائه کنیم. با ما همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
بر هیچ کس پوشیده نیست که پرچمداران سامسونگ همیشه دارای بهترین دوربین ها بوده اند. سامسونگ در سال های اخیر دوربین گوشی های سری گلکسی اس خود را به میزان چشمگیری بهبود بخشیده است و معنایی تازه به عکاسی با گوشی های هوشمند بخشیده است و باعث شده است این گوشی ها در این زمینه به یک ستاره تبدیل شده است.

یکی از دلایلی که باعث شده است دوربین گوشی های سری گلکسی اس سامسونگ 4 و مدل های پس از آن این چنین خوش بدرخشند، استفاده از فناوری جدیدی در حسگر دوربین این گوشی ها، به نام ISOCELL است که برای نخستین بار در دوربین گلکسی اس 5 به کار گرفته شد و در آن پیکسل ها توسط دیوارهای فوق نازکی از یکدیگر جدا شده اند که موجب کاهش کراس تاک و در نهایت باعث ثبت جزییاتی با وضوح بالاتر در عکس می شود و همچنین باعث می شود بازتاب برخی از رنگ ها، تغییری در سایر رنگ ها ایجاد نکنند. در دوربین گلکسی اس 6 فناوری جدیدی به نام تثبیت تصور اپتیکال یا OIS به کار گرفته شده است که مانع لرزش دوربین می شود و عملکرد دوربین در عکاسی در شب را بهتر می کند. در گوشی گلکسی اس 7 ویژگی فوکوس خودکار تشخیص فاز، تقویت شده است که سامسونگ آن را Dual Pixel نامیده است.

در این مطلب روند تکامل دوربین های گوشی های سری گلکسی اس سامسونگ را از گوشی گلکسی اس 4 تا گلکسی اس 7 به طور کامل بررسی کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

19_new

پیشرفت های دوربین گلکسی اس 5 نسبت به گلکسی اس 4

دوربین گلکسی اس 5 از رزولوشن بالاتری نسبت به گلکسی اس 4 برخوردار است. تفاوت دیگر بین دوربین این دو گوشی که چندان هم قابل توجه نیست؛ اندازه حسگر این دو دوربین است. اندازه حسگر دوربین گلکسی اس 5 به میزان اندکی نسبت به دوربین مدل قبلی کاهش پیدا کرده است که باعث می شود سرعت دوربین برای جمع آوری نور کمی افزایش پیدا کند (البته نه به میزان قابل توجهی). البته شاید اصلا متوجه وجود تفاوت 0٫02 میکرومتری در اندازه حسگر دوربین این دو گوشی نشوید و این تفاوت فقط بر روی کاغذ دیده شود.

به دلیل اینکه دوربین هیچ یک از این دو گوشی مجهز به فناوری OIS نیست، گرفتن عکسی واضح و بدون تاری با دوربین گوشی گلکسی اس 5، به مراتب سخت تر گرفتن چنین عکسی با دوربین گلکسی اس 4 است؛ بنابراین سامسونگ باید برای بهتر شدن گلکسی اس 5، باید تنها به کوچکتر شدن پیکسل ها اکتفا نمی کرد و موارد دیگری را هم درنظر گرفت.

1_new

2_new

با نگاه به تصاویر بالا متوجه می شویم که تصویر هر دو دوربین کاملا مشابه هستند و تعیین برنده کمی سخت است. با توجه به فناوری های دوربین گوشی های هوشمند که در دو سال اخیر به کار گرفته شده است، باید گفت دوربین هر دو گوشی از عملکرد متوسطی برخوردار هستند. عملکرد دوربین اس 5 در زمینه ایجاد پس زمینه تار که به آن افکت بوکه نیز گفته می شود (افکتی که باعث می شود پس زمینه تصویر تار شود و سوژه اصلی فوکوس، بهتر دیده شود) واقعاً خوب بود. مقایسه عملکرد هر دو دوربین از نظر کیفیت تصویر هم کاملا آسان است؛ برای مثال در تصویر دوربین گلکسی اس 4، نویز بیشتری مشاهده می شود و در مقابل در تصویر دوربین گلکسی اس 5 هم، جزییات بیشتر تار شده اند.

3_new

4_new

در مورد عکاسی در فضاهای بسته هم باید گفت که عملکرد هر دو گوشی به میزان قابل توجهی افت می کند؛ به نحوی که میزان ثبت جزییات تصویر توسط هر دو دوربین کاهش پیدا می کند و گرفتن یک تصویر واضح و بدون تاری با هر دو دوربین دشوار می شود؛ زیرا سرعت شاتر هر دو دوربین برای رسیدن نور به حسگر، باید کمتر باشد. رنگ های تصور دوربین گلکسی اس 5 در چنین فضاهایی بهتر و سرزنده تراست و در  این زمینه نسبت به دوربین گلکسی اس 4 پیشرفت قابل توجهی داشته است؛ اما باز هم با استانداردهای دوربین های گوشی هایی که در دو سال اخیر عرضه شده اند، فاصله بسیار زیادی دارد.

5_new

6_new

پیشرفت های دوربین گلکسی اس 6 نسبت به اس 5

دوربین این گوشی که در سال 2015 عرضه شد، مجهز به فناوری OIS و همچنین لنز عریض تر با دریچه دیافگرام F/1.9 است که باعث می شود تاری کمتری در تصاویر مشاهده شود، عکاسی در فضاهایی با نور کم راحت تر شود و تصاویر، عمق میدان سطحی تری (در این حالت فقط بخشی از تصویر فوکوس می شود) داشته باشد که باعث می شود افکت بوکه محسوس تر باشد و فاصله بیشتر بین سوژه اصلی فوکوس تصویر و پس زمینه آن، کاملا مشخص باشد.

7_new

8_new

مجهز شدن دوربین گلکسی اس 6 به فناوری های جدید موجب شده است در ثبت جزییات نسبت به دوربین گلکسی اس 5 کاملا برتری داشته باشند و در تمام تصاویر گرفته شده توسط دو دوربین، این برتری کاملا محسوس است. دوربین گلکسی اس 6 در صحنه های دینامیک عملکرد بهتری نسبت به مدل قبلی خود دارد و جزییات را بهتر و با وضوح بیشتری ثبت می کند.

9_new

10_new

دوربین گلکسی اس 6 در فضای بسته نیز عملکرد خوبی از خود نشان می دهد. مجهز بودن این دوربین به فناوری OIS باعث می شود تاری تصاویر به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند و عریض تر بودن دریچه دیافراگم نیز باعث می شود نور بیشتری به حسگر برسد. می توان گفت زمانی که در حال عکاسی با این دوربین هستید، در مقایسه با دوربین گلکسی اس 5 خیلی کمتر مجبور هستید دوباره از یک صحنه عکس بگیرید که باعث می شود کاربر تجربه بسیار بهتری در هنگام کار کردن با آن داشته باشد. کیفیت بالاتر و جزییات بیشتر در تصاویری که در فضاهای بسته توسط این گوشی گرفته می شود، نسبت به تصاویر گرفته شده توسط گلکسی اس 5 در چنین فضاهایی کاملا محسوس است.

11_new

12_new

پیشرفت های دوربین گلکسی اس 7 نسبت به اس 6

بالاخره نوبت به آخرین بخش مقایسه ما رسید. رزولوشن دوربین گلکسی اس 7 از 16 مگاپیکسل به 12 مگاپیکسل کاهش یافته است؛ اما اصلا نباید نگران این موضوع باشید؛ زیرا کیفیت دوربین یک گوشی تنها به رزولوشن آن بستگی ندارد و تعداد کمتر پیکسل ها به معنای این است که اندازه آن ها کمی نسبت به قبل افزایش پیدا کرده است. تعداد کمتر پیکسل ها و بزرگتر شدن اندازه آن ها به معنای این است که اندازه آن ها از 1٫2 میکرومتر به 1٫4 میکرومتر افزایش پیدا کرده است که برای یک گوشی افزایش قابل توجهی است. افزایش اندازه پیکسل ها موجب می شود نور به صورت بهتری و با سرعت بالاتری جمع آوری شود که منجر به افزایش سرعت شاتر و ایجاد نویز کمتر در تصویر می شود و این امر در نهایت باعث می شود جزییات بهتر در  تصویر ثبت شوند.

13_new

14_new

با بررسی تصاویر گرفته شده توسط گوشی های گلکسی اس 6 و اس 7 به راحتی می توان آن ها را با هم مقایسه کرد. گاهی اوقات ممکن است فردی بگوید که دوربین گلکسی اس 7 رنگ های بهتر و طبیعی تری را ایجاد می کند؛ اما یک نظر شخصی است و ممکن است نظر سایر افراد متفاوت باشد. عملکرد دوربین هر دو گوشی در فضاهای باز یکسان است و کیفیت بالای هر دو دوربین در چنین فضاهایی کاملا رضایت بخش است؛ اما عملکرد دوربین گلکسی اس 7 در فضاهای بسته باز هم نسبت به مدل قبلی خود افزایش یافته است و رنگ های بهتر و طبیعی تری تولید می کند و سطح جزییاتی که توسط این گوشی ثبت می شود، نیز نسبت به دوربین گلکسی اس 6 افزایش یافته است. عملکرد دوربین گلکسی اس 7 در فضاهایی که میزان نور در آن ها کمتر از حد ایده آل باشد، کمی نسبت به مدل قبلی خود برتر است.

15_new

16_new

یکی از برتری های کاملا محسوس دوربین گلکسی 7 نسبت به دوربین گلکسی اس 6، استفاده از فناوری فوکوس خودکار “Dual Pixel” در دوربین این گوشی است که موجب می شود دوربین با سرعت واقعاً بالایی فوکوس کند و کاربر واقعاً شگفت زده شود. همچنین استفاده از دریچه دیافراگرم F/1.7 موجب شده است عمق میدان تصاویر گرفته شده کمی سطحی تر شود و افکت بوکه و همچنین سوژه اصلی تصویر بهتر در تصویر مشخص باشند که باعث لذت بخش تر شدن تجربه عکاسی می شود.

17_new

18_new

سخن پایانی

اگر چه در این مقایسه کاملا مشهود بود که دوربین هر گوشی نسبت به مدل قبلی خود پیشرفت هایی داشته است؛ اما اگر بخواهیم یک نظر کلی در مورد پیشرفت دوربین گوشی های سری گلکسی اس سامسونگ از گلکسی اس 4 تا گلکسی اس 7 بدهیم، می توان به جرات گفت که دوربین گوشی گلکسی اس 6 در میان سایر گوشی ها، بیشترین پیشرفت را نسبت به مدل قبلی خود داشته است. استفاده از فناوری OIS، لنز عریض تر و نرم افزار جدید در دوربین گلکسی اس 6 موجب شده است کیفیت تصویر آن و تجربه کلی کاربر در کار کردن با آن، نسبت به مدل قبلی آن پیشرفت قابل توجهی داشته باشد؛ بنابراین با وجود اینکه دوربین گلکسی اس 5 نیز نسبت به دوربین گلکسی اس 4 پیشرفت هایی داشت؛ اما اصلا به اندازه پیشرفت های قابل توجه دوربین گلکسی اس 6 نسبت به مدل قبلی خود نیست.

قطعا دوربین گلکسی اس 7 هم پیشرفت هایی نسبت به مدل قبلی خود داشته است؛ اما این پیشرفت ها خیلی چشم گیر و قابل توجه نیستند. همان طور که قبلا گفتیم کیفیت دوربین گلکسی اس 6 بسیار خوب است و توانست جایگاه خود را در میان بهترین دوربین های گوشی ها تثبیت کند و حتی کیفیت آن با دوربین گوشی های جدید، قابل مقایسه است؛ البته عملکرد دوربین گلکسی اس 7 در عکاسی در محیط های کم نور نسبت به مدل قبلی کمی بهتر است؛ اما این تفاوت زیاد نیست.

حال باید ببینیم پیشرفت دوربین گوشی گلکسی اس 8 نسبت به مدل قبلی خود تا چه اندازه ای خواهد بود و آیا پیشرفت دوربین آن نسبت به دوربین گلکسی اس 7، همانند پیشرفت دوربین گلکسی اس 6 نسبت به دوربین گلکسی اس 5 خواهد بود یا نه.

 

مشاهده مطلب در سایت کلیک
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر