مهمترین رخدادهای حوزه تکنولوژی در سال 1396 از نگاه نقدستان

مهمترین رخدادهای حوزه تکنولوژی در سال 1396 از نگاه نقدستان
در سال 1396، در حوزه تکنولوژی فراز و نشیب‌ها و اخبار متفاوتی را شاهد بودیم. در این بین، مواردی وجود دارند که برای کاربران و مخاطبان این حوزه از اهمیت بیشتری برخوردار بودند. در این مطلب، از نگاه نقدستان به بررسی این رخدادها خواهیم پرداخت.
  • جدیدترین بازی ها
مهم‌ترین رخدادهای حوزه تکنولوژی را می‌توان به دو بخش رخدادهای داخلی و بین‌المللی تقسیم کرد. به بیان دیگر، برخی از رخدادها در داخل کشور و تنها برای کاربران ایرانی به وقوع پیوستند و برخی دیگر، ابعاد جهانی و بین‌المللی داشتند. با وجود این، همچنان در هر دو بخش، خبرهای با اهمیتی را شاهد هستیم. 

اجرای طرح رجیستری گوشی‌های همراه 
طرح رجیستری یا همان ثبت و شناسنامه‌دار کردن دستگاه‌های الکترونیکی همراه که پیش از این در سال 1385 به مرحله اجرا درآمده و با شکست مواجه شده بود، بار دیگر از تاریخ 28 مهرماه اجرایی شد. طرحی که به گفته طراحان آن کاهش چشمگیر میزان ورود گوشی‌های قاچاق را به کشور به همراه داشت. آغاز اجرای این طرح، بدون شک یکی از رویدادهای مهم و تاثیرگذار در سال 1396 بود تا خریداران گوشی‌های هوشمند جدید، حداقل برای یک‌بار هم که شده پیگیر جزئیات استعلام محصولات خریداری شده باشند. 

این طرح با از کار افتادن گوشی‌های هوشمند قاچاق شرکت اپل آغاز شد و در ادامه برای برندهای دیگر ادامه پیدا کرد. البته طرح رجیستری بدون نقطه ضعف هم نبود و اختلال در سرویس‌دهی برای دستگاه برخی کاربران یا حتی وارد آمدن شوک به بازار موبایل و افزایش قیمت محصولات عرضه شده در این حوزه، از جمله تبعات آن بود. 

محبوبیت بیش از پیش ارزهای دیجیتالی رمزگذاری شده
ارزهای دیجیتالی رمزگذاری شده و در راس آن‌ها، بیت کوین در سال 1396 همچنان در میان گزینه‌های محبوب برای سرمایه‌گذاری کاربران قرار گرفتند. این در حالی است که در مدت حدود یک سال گذشته، افزایش چشمگیر قیمت این ارزها، شوک‌های متفاوتی را به بازار تکنولوژی در ایران و جهان وارد کرد. پیش از هر چیز، شاهد هجوم طیف قابل توجهی از افراد در ایران و سایر کشورهای جهان بودیم که حتی در مواردی با گرفتن وام، روی این ارزهای دیجیتالی سرمایه‌گذاری کردند. این روند تا حدی چشمگیر بود که باعث شد بانک مرکزی کشورمان بارها در خصوص سرمایه‌گذاری روی این ارزهای دیجیتالی و خطرات آن هشدار داده و حتی کارگروهی مامور توسعه ارز دیجیتالی بومی برای کشورمان شود.

 سوددهی استخراج این ارزهای دیجیتالی هم باعث شد با افزایش قیمت مولفه‌های سخت‌افزاری کامپیوتری نظیر کارت‌های گرافیکی و کمبود موجودی آن‌ها در بازار ایران و جهان روبرو شویم. توسعه بدافزارهای امنیتی که وب‌سایت‌های مختلف را آلوده کرده و از کامپیوتر کاربران، بدون اجازه آن‌ها برای استخراج ارزهای دیجیتالی رمزگذاری شده استفاده می‌کردند از دیگر تبعات محبوبیت مثال زدنی ارزهای دیجیتالی رمزگذاری شده بود. البته در روزهای پایانی سال 1396، نه بیت‌کوین و نه سایر ارزهای دیجیتالی رمزگذاری شده، روزهای خوبی را سپری نمی‌کنند. 

رونمایی از آیفون 10 و تحولات بازار گوشی‌های هوشمند
بالاخره با گذشت چند سال پیاپی رونمایی اپل از آیفون‌هایی با طراحی تکراری، در 21 شهریورماه 1396 شاهد رونمایی از نسل جدید آیفون شرکت اپل بودیم که با طراحی متفاوت و قابلیت‌های چشمگیر پیش روی کاربران قرار گرفت. IPhone X یا همان آیفون 10 با طراحی کاملا متفاوت و در قالب بهره‌گیری از مولفه‌هایی نظیر فیس آیدی که جایگزین سنسور تشخیص اثرانگشت یا همان تاچ آیدی شد پیش روی مشتاقان قرار گرفت.

 تعبیه شیاری در بالای گوشی که از آن با عنوان ناچ یادشده و سنسورهای فیس آیدی را در خود جا داده یکی از نکات قابل توجه در مراسم رونمایی از‌ آیفون 10 بود. الگوبرداری طیف قابل توجهی از برندهای فعال در حوزه بازار گوشی‌های هوشمند از طراحی آیفون 10 و به ویژه استفاده از ناچ باعث شد رونمایی از پرچمدار جدید اپل را در لیست مهم‌ترین رویدادهای حوزه تکنولوژی در سال 1396 قرار دهیم. البته آیفون 10 به جز این قابلیت از بروزرسانی‌های قابل توجه در بحث مولفه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری هم بهره‌مند شده است.
علاوه بر رونمایی از آیفون 10، قدرت گرفتن برندهای چینی در بازار تولید گوشی‌های هوشمند یا بیرون رفتن سامسونگ از شرایط بحرانی که در پرتو مشکل گلکسی نوت 7 ایجاد شده بود از دیگر نکات قابل توجه در این بخش است که در کنار محصولات رونمایی شده در کنگره جهانی موبایل، اهمیت پیدا می‌کنند.

اجرای طرح ارائه اینترنت غیرحجمی
پس از مدت‌ها حرف و حدیث در خصوص ارائه طرح‌های متفاوت از سوی سرویس‌دهنده‌های اینترنت، بالاخره کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات اعلام کرد از تاریخ 10 آذرماه 1396 این شرکت‌ها باید مدل فروش اینترنت غیرحجمی با تاکید بر مصرف منصفانه را به مرحله اجرا درآورند. طرحی که در ابتدا با مخالفت‌ها و نارضایتی گسترده کاربران روبرو شد و پس از آن بارها بررسی و پالایش شد تا سبک و سیاق جدیدی را برای محاسبه هزینه اینترنت در قالب دو دسته‌بندی متفاوت اینترنت بین المللی و اینترنت داخلی رقم بزند.

 البته این طرح، به طور کامل غیرحجمی یا نامحدود نبوده و بر اساس مصرف منصفانه کاربران، محدودیت‌های حجمی را پیش روی آن‌ها قرار می‌دهد. اجرای این طرح در سال 1396 نیز از جمله مواردی بود که حداقل در حوزه اینترنت و برای کاربران این بخش، تجربه متفاوتی را به همراه داشت. تجربه‌ای که به گفته مسئولان امر به کاهش قیمت تمام شده اینترنت منجر شده است اما باید دید آیا کاربران نیز همین نظر را دارند؟!

فیلتر شدن موقتی تلگرام و اینستاگرام
فیلتر شدن تلگرام و اینستاگرام که در دی ماه 1396 کلید خورد را می‌توان یکی از رویدادهای مهم در حوزه تکنولوژی  در داخل کشور به حساب آورد. فیلترینگ این دو شبکه اجتماعی به علت برخی ناآرامی‌ها و به درخواست نهادهای رسمی انجام شده بود. این دو شبکه اجتماعی و به ویژه تلگرام، علاوه بر طرفداران خاصی که در داخل کشورمان دارند یکی از پلتفرم‌های محبوب برای کسب و کارها به حساب می‌آیند. 

از همین رو، با اعمال محدودیت‌ها در قالب فیلترینگ یا کاهش سرعت، حرف و حدیث‌های متفاوتی ایجاد شد. البته فیلترینگ هر دو شبکه اجتماعی، موقتی بود و پس از مدتی کوتاه، در تاریخ 23 دی ماه 1396 شاهد رفع محدودیت‌ها بودیم. با وجود این، در آخرین روزهای اسفند 1396 همچنان بحث فیلتر شدن این پیام‌رسان و جایگزینی آن با پیام‌رسان‌های داخلی برسر زبان‌ها است. این در حالی است که خبرهایی در خصوص رفع فیلتر توییتر هم شنیده می‌شود. با این تفاسیر، باید منتظر ماند و دید در سال 1397 میلادی چه رویکردی در این خصوص اتخاذ خواهد شد. 

چالش‌های حوزه امنیت سایبری
در سال 1396 مجموعه‌ای از تهدیدهای سایبری را در سطح داخلی و خارجی شاهد بودیم. به عنوان نمونه، می‌توان به انتشار باج افزارهای مختلف از جمله واناکرای اشاره کرد که در ابعاد گسترده کامپیوترهای کاربران را آلوده کرد. باج افزارهای دیگری که کامپیوترهای صنایع و بیمارستان‌ها را در ابعاد جهانی آلوده کرده یا حتی در ابعاد محدودتر، انتشار قسمت‌های پخش نشده سریال تلویزیونی بازی تاج و تخت توسط نفوذگران را به دنبال داشتند، از جمله موارد قابل توجه در این حوزه به حساب می‌آیند. 

همان‌طور که پیش از این گفته شد، آلودگی کاربران به بدافزارهای استخراج ارزهای دیجیتالی رمزگذاری شده نیز از جمله نکات قابل توجه در این بخش به حساب می‌آید. 

افزایش استفاده از تکنولوژی‌های مدرن نظیر هوش مصنوعی یا واقعیت افزوده
در یک سال گذشته شاهد استفاده گسترده شرکت‌های مختلف از تکنولوژی‌های توسعه یافته برپایه هوش مصنوعی بودیم. استفاده از این تکنولوژی در ابعاد جهانی و گسترده در صنعت‌هایی نظیر خودرو چشمگیر بود و در ابعاد محدودتر حتی به بهره‌گیری از هوش مصنوعی در گوشی‌های هوشمند رسید تا شاهد بهبود تجربه کاربران در استفاده از گجت‌های الکترونیکی یا حتی تشخیص سوژه در هنگام عکس‌برداری با دوربین گوشی‌های هوشمند باشیم. 

از جمله تکنولوژی‌های دیگری که در سال 1396 به محبوبیت رسیدند می‌توان به واقعیت افزوده و واقعیت ترکیبی اشاره کرد. واقعیت افزوده نیز در طیف قابل توجهی از اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارها، علی‌الخصوص عناوین توسعه یافته برای دستگاه‌های الکترونیکی همراه، به‌کار بسته شد. 

بازار پررونق استارت‌آپ‌های اینترنتی وطنی
پس از راه‌اندازی استارت‌آپ‌های مدرن در قالب تاکسی‌های اینترنتی، در سال 1396 طیف قابل توجهی از سرویس‌ها را شاهد بودیم که از سیستم‌های سنتی و متداول سرویس‌دهی به سمت ارائه خدمات بر بستر اینترنت و با استفاده از وب‌سایت یا اپلیکیشن‌های ویژه دستگاه‌های الکترونیکی همراه حرکت کردند.

 شاید از نگاه بسیاری از افراد، این استارت‌آپ‌ها به طور قارچی رشد چشمگیری داشته‌اند و به عنوان نمونه، در حال حاضر بتوان ده‌ها سرویس تاکسی اینترنتی را لیست کرد اما در حوزه‌های مختلف نظیر ارائه خدمات شرکتی و خانگی، سرویس‌های فروش غذا یا حتی در حوزه مالی و بانکداری شاهد رشد چشمگیر توسعه استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های مدرنی بودیم که راهکارهای نوینی را برای سرویس‌دهی، پیش روی کاربران قرار دادند.

منبع: نقدستان
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر