مهم ترین سوال در یک مصاحبه شغلی

مهم ترین سوال در یک مصاحبه شغلی
اگر می‌خواهید بدانید که فردی که تصمیم به استخدام او دارید، کار و حرفه شما را درک می‌کند و چه کیفیتی دارد، تنها کافی است یک سوال بپرسید. جیم شلکسر، مدیر عامل کمپانی مشاوره Inc، این سوال را به شما خواهد گفت.
  • جدیدترین بازی ها
راز استخدام بهترین کارمندتان ممکن است در جواب دادن به یک سوال باشد. این سوال قرار نیست درخت مورد علاقه فرد یا پروفایل آن‌ها در سایت مایرز-بریگز چگونه است. تنها نکته مهم، عملکرد است. اجازه بدهید تا توضیح بدهم.

نویسندگان کتاب Who پیشنهاد می‌کنند که شما با استفاده از تلفن همراه خود، قادر خواهید بود تا تفاوت میان یک کارمند درجه یک از درجه دو و سه را تشخیص دهید. شما کافی است از داوطلب شغل مورد نظر بپرسید گوشی شما را خاموش کند و به او بگویید که علمکرد او را در شغل پیشنهادی اندازه گیری خواهید کرد.

واکنش داوطلبها اطلاعات زیادی به شما خواهد داد. برای مثال، یک فرد درجه سه احتمالا گوشی شما را به کندی خاموش خواهد کرد، زیرا آن‌ها علاقه‌ای به ارزیابی شدن ندارند. اما یک فرد درجه یک، از فرصتی که به او دادید، هیجان‌زده می‌شود. آن‌ها حتی ممکن است از شما بپرسند که اگر فراتر از حد انتظارات شما ظاهر شوند، چه گیرشان می‌آید.

معلوم شده است که حتی سوال بهتری برای پرسیدن از داوطلبها برای ارزیابی آن‌ها در یک مصاحبه شغلی وجود دارد. من این سوال جادویی را از جوئل ترامل (Joel Trammell)، مدیرعامل کمپانی نرم‌افزار Khorus که در کتاب «مدیرعاملان عالی تنبل هستند» درباره‌اش نوشتم، یاد گرفتم.

جوئل معتقد است که مدیرعاملان، نمی‌توانند استخدام کارمندان را به عهده فرد دیگری مانند مدیر منابع انسانی شرکتشان بگذارند. او روش خود را با مصاحبه با تک تک صدها کارمند شرکتش، کامل کرد.

در این مصاحبه‌ها، جوئل متوجه شد که یک سوال به او کمک کرده تا داوطلب شغل پیشنهادی را درباره درک کاری که به او پیشنهاد شده و عملکرد احتمالی او، ارزیابی کند.
اگر من تو را استخدام کنم، از کجا بدانم که کار خود را به خوبی انجام می‌دهی؟

این سوال عالی است زیرا داوطلب را وادار می‌کند تا خود را در کار قرار دهد و درباره نحوه ارزیابی خودش توسط رئیسش، فکر کند. جوابی که دریافت می‌کنید، به شما درباره سطح بلوغ و راحتی داوطلب‌، با ارزیابی که از او انجام خواهد شد، خواهد گفت.

برای مثال، اگر شما از یک کارمند درجه سه این سوال را بپرسید، احتمالا پس از کمی لکنت، پاسخ‌هایی پیش و پا افتاده مانند به موقع سر کار حاضر شدن یا وقت استراحت ناهار کم، دریافت خواهید کرد.اما یک کارمند درجه یک، دقیقا آنچه را که می‌خواهید بشنوید به شما می‌گوید. فرض کنیم که شما به دنبال یک مهندس نرم‌افزار هستید. وقتی که از یک کارمند درجه یک سوال جادویی را می‌پرسید به شما جواب خواهد داد که شما با استفاده از سه عامل، خواهید فهمید که او کار خود را به خوبی انجام می‌دهد: حجم کد‌هایی که او در هفته یا ماه می‌نویسد؛ کیفیت کدهای نوشته شده بر اساس تعداد باگ‌های یافت شده و زمان ارائه‌ای که او به شما وعده داده است.

این جواب عالی است، زیرا هر سه عامل قابل اندازه‌گیری هستند. اگر گروهی از مهندسان را دارید که حاضرند با این سه عامل ارزیابی شوند، پس تیم بسیار خوبی دارید.
این سوال را می‌توان برای استخدام یک بازاریاب نیز به کار برد. در این مورد جوابی که می‌خواهید بشنوید این است که داوطلب شما بیشتر از ظرفیت خود فروش داشته باشد، به سودآوری برسد و میزان رضایت مشتریان از او بسیار زیاد باشد.

نکته مهم این است که هرچند شما می‌دانید که چه جوابی را باید بشنوید، اما فضایی را نیز به داوطلب درجه یک بدهید تا شما را سورپرایز کند و به شما اطلاعات جدیدی از پست پیشنهادی بدهد. ممکن است این فرد عاملی را به شما یادآور شود که در نظر نگرفته‌اید.

زیبایی این سوال جادویی این است که پس از شنیدن جواب از داوطلب، لحظه‌ای مکث کرده و می‌گویید:

    بگذارید چیزهایی را که گفتید یادداشت کنم، اگر شما را استخدام کنم، دقیقا با همین عوامل شما را ارزیابی خواهم کرد.


به عبارت دیگر، شما می‌توانید از پاسخی که گرفتید به عنوان ابزاری عالی برای آشناسازی کارمند جدید خود استفاده کنید و شانس هر گونه سورپرایز شدن کارمند جدید خود را از آنچه که از او در کار جدیدش انتظار دارید، از بین ببرید.


منبع: Inc
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر