ناسا قسمت های ذوب شده گرین لند را نقشه برداری کرده است

ناسا قسمت های ذوب شده گرین لند را نقشه برداری کرده است
ناحیه شمالگان کره زمین، متشکل از مناطقی چون گرین‌لند، کشورهای اسکاندیناوی و بخش‌های از روسیه و کانادا، بیشترین آسیب را از گرمایش جهانی دیده است. محققین ناسا، سرانجام موفق شدند، اطلاعات جالبی درباره وضعیت صفحه یخی گرین‌لند به دست آورند که با هم آن را در نقدستان مرور می‌کنیم.
  • جدیدترین بازی ها
ناسا با موفقیت، اولین نقشه صفحه یخی گرین‌لند را تهیه کرده است که برای بررسی قسمت‌های در حال ذوب این نقشه و قسمت‌های منجمد آن به کار می‌رود. این اولین باری است که سطح زیرین این بلوک یخی عظیم نقشه‌برداری می‌شود، زیرا تنها راه دسترسی به آن، چند حفره برای گمانه زدن است. به دلیل اهمیت وضعیت این صفحه برای پیش‌بینی حرکات آن در آینده، دانشمندان مدت‌هاست که به دنبال نقش‌برداری از آن هستند. متخصص یخرفت شناسی و سرپرست تیم نقشه برداری ناسا، جو مک‌گرگور (Joe MacGregor) در این باره می‌گوید: «اگر کف این صفحه یخی در دمای ذوب، یا در حال آب شدن باشد، پس ممکن است مقدار آب کافی برای شناور شدن و افزایش سرعت حرکت این صفحه و واکنش آن به تغییرات آب و هوایی، مهیا باشد.»این صفحه یخی در ناحیه شمالگان قرار دارد که گفته می‌شود به شدت در حال گرم شدن است و در برابر تغییرات آب و هوایی به شدت آسیب‌پذیر است. به دلیل اینکه این صفحه یخی، 80 درصد کشور گرین‌لند را پوشش می‌دهد، در صورت آب شدن آن، سطح آب دریا بیش از 7 متر افزایش خواهد داشت.

برای تهیه این نقشه، ناسا از چهار روش مختلف استفاده کرده است:
1. تیم مسئول پروژه، نتایج هشت مدل کامپیوتری پیش‌بینی دمای کف صفحه را، که ده‌ها درجه از سطح این منطقه گرم‌تر است، بررسی کرده‌اند.
2. این تیم، همچنین، وضعیت لایه‌های صفحه یخ بدست آمده توسط رادار هواپیماهای ناسا را نیز بررسی کرده است.
3. این تیم، با استفاده از ماهواره، سرعت سطح یخ را بدست آورده و سپس بررسی کرده که آیا در این سرعت، در این سرعت، این بلوک یخی ممکن است یخ زده و متصل به صخره‌های زیرین باقی بماند یا خیر.
4. آن‌ها با استفاده از تصاویر به دست آمده توسط رادیومترهای طیفی (Spectroradiometers) ماهواره‌های ترا و آکوا متعلق به ناسا، بخش‌های ناهموار این صفحه یخی را برای بررسی لغزش یخ روی بستر ذوب شده، مطالعه کرده‌اند.

نتیجه؟ همانطور که در عکس زیر می‌بینید، ناسا تنها دو سوم از صفحه یخی گرین‌لند را نقشه برداری کرده و اطلاعات کافی برای بررسی کل این صفحه، به دست نیاورده است. اما، اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهد که مناطق جنوب غربی و شمال شرقی کاملا آب شده‌اند و مناطق مرکزی و غربی همچان یخ زده باقی مانده‌اند.


منبع: engadget
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر