ناسا یک قدم به شناخت کامل مریخ نزدیک‌تر می‌شود

ناسا یک قدم به شناخت کامل مریخ نزدیک‌تر می‌شود
بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط سازمان فضایی آمریکا، ناسا، اکنون آن‌ها اطلاعات بیشتری از سطح مریخ و اینکه چه اتفاقاتی برروی آن رخ داده است، در دست دارند.
  • جدیدترین بازی ها
به نظر می‌رسد اکنون بهتر می‌توانیم درک کنیم که چرا سطح کره مریخ خالی از هرگونه حیات است. ناسا به تازگی کنفرانس مطبوعاتی را برگزار کرده و در آن موضوعاتی را توضیح داد. پیش از این تصور می‌شد مریخ، مکانی با سطح خیس و دارای حیات خواهد بود. اما چرا بر اساس یافته‌های کنونی، متوجه شدیم که مریخ، سیاره‌ای سرد، بی‌روح و بدون کوچک‌ترین نشانه از حیات است؟ مقصر اصلی کیست؟ چه عاملی باعث به وجود آمدن چنین شرایطی در مریخ شده است؟

جواب ساده است: بادهای خورشیدی. با استفاده از کمک کاوشگر MAVEN، محققان قادر بودند تا میزان اتمسفر مریخ که توسط بادهای خورشیدی از بین رفته است را تخمین بزنند. به عقیده آن‌ها، نزدیک به 1.4 پوند گاز در هر ثانیه از اتمسفر این سیاره از بین رفته است. بروس جکاسکی، محقق اصلی کاوشگر MAVEN از دانشگاه کلرادو، از دست دادن اتمسفر این سیاره را به برداشتن روزی چند سکه از صندوق پول تشبیه‌ می‌کند؛ کاری که در ابتدا ناچیز به نظر می‌رسد، اما در طول زمان تاثیر زیادی خواهد داشت.از طرفی دیگر دانشمندان دریافتند که اتمسفر این سیاره در مواقع طوفان‌های خورشیدی، حتی سریع‌تر از حد معمول از بین می‌رود. تکه‌های فعالی که در مواقع به وجود آمدن این طوفان‌ها به سمت اتمسفر مریخ پرتاب می‌شوند، با سرعتی معادل یک میلیون مایل در ساعت حرکت می‌کنند. میدان مغناظیسی که توسط این ذرات حمل می‌شود، از مریخ هم عبور می‌کنند و با ایجاد یک میدان مغناطیسی بزرگ‌تر، باعث سرعت بخشیدن به اتم‌های باردار و پرتاب شدن آن‌ها در فضا می‌شوند. دانشمندان عقیده دارند که میلیاردها سال پیش، هنگامی که خورشید بسیار جوان‌تر بود، این طوفان‌ها از قدرت بسیار زیادی برخوردار بودند و باعث شدند تا با از بین رفتن اتمسفر مریخ، این سیاره به چیزی تبدیل شود که امروزه آن را می‌شناسیم.منبع: Engadget
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر