نتیجه دادگاه اوراکل و گوگل مشخص شد

نتیجه دادگاه اوراکل و گوگل مشخص شد
اگر اخبار دنیای فناوری را دنبال کرده باشید، بی‌شک از دعوای حقوقی مطرح‌شده بین دو شرکت اوراکل و گوگل اطلاع دارید. اکنون بعد از ماه‌ها کشمکش حقوقی، رای دادگاه صادر شده است. با نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
بعد از ظهر روز گذشته، دادگاه تشکیل‌شده بین اوراکل و گوگل تصمیم گرفت تا رای نهایی خود را به نفع شرکت گوگل صادر کند. اوراکل ادعا می‌کند که شرکت گوگل، در ساخت سیستم‌عامل اندروید، از 37 API جاوا و همچنین 11 خط از منبع کد جاوا، بدون اجازه اوراکل استفاده کرده است. البته چنین موضوعی در سال 2010 نیز از سوی اوراکل مطرح شده بود. اما در آن زمان، گوگل اعلام کرد که APIها نمی‌توانند تحت حفاظت حقوق کپی‌رایت قرار بگیرند و استفاده گوگل از آن‌ها، کاملا قانونی است.در آن دادگاه، اوراکل به پیروزی رسید و تصمیم گرفت تا به‌عنوان غرامت، مبلغی معادل 9.3 میلیارد دلار را از گوگل درخواست کند. درواقع موضوع از همان ابتدا هم درباره پول بود. البته بعد از مدت‌ها، گوگل در دسامبر گذشته اعلام کرد که قصد دارد از اندروید N، استفاده از جاوا را متوقف کند و به سراغ OpenJDK برود؛ پلتفرمی که نسخه منبع‌ باز جاوا است. درواقع استفاده از OpenJDK در ساخت اندروید، نیاز به اجازه اوراکل ندارد.

شاید با پیروزی جدید گوگل، اوراکل می‌توانست این پرونده را کنار بگذارد و از ادامه آن صرف نظر کند. اما این شرکت می‌گوید درخواست تجدیدنظر رای دادگاه را به‌زودی عرضه خواهد کرد. باید دید نتیجه تجدیدنظر هیئت منصفه در پرونده گوگل و اوراکل به کجا ختم می‌شود.

منبع: PhoneArena
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر