نقدستان:نقد و بررسی دوربین کانن EOS 750D

نقدستان:نقد و بررسی دوربین کانن EOS 750D
این دوربین که ممکن است آنرا با نام Rebel T6i نیز بیابید در کنار 760D آخرین دوربینهای DSLR رده ی متوسط کانن هستند. طبق سنت همیشگی کانن این دوربینها چندان علاقمندان به عکاسی را هیجان زده نخواهند کرد، ولی نکته ی این دوربین نیز به وجد آوردن عکاسان حرفه ای یا جدی نیست. این دوربین همچنان انتخابی مطمئن و با استفاده ی راحت و روان برای عکاسان تازه کار و کسانیکه میخواهند از بازی کودکانشان و یا مسافرت خانوادگی عکاسی کنند باقی می ماند.
  • جدیدترین بازی ها
 

       این مطلب توسط سایت نقدستان ترجمه و گردآوری شده است.در کیفیت عکس این دوربین چندان در مقابل رقبا حرفی برای گفتن ندارد، هرچند که تنها در صورتیکه عکسهایشان را کنار یکدیگر قرار دهید و به آنها نگاه کنید متوجه این موضوع می شوید. این دوربین چه در زمان استفاده از صفحه نمایش و چه در استفاده از منظره یاب از نسل قبلی خود به مراتب سریعتر است، همچنین حالا مجهز به وای فای داخلی است که آنرا نسبت به گذشتگانش تبدیل به گزینه ی خواستنی تری کرده.
هرچند طراحی و ساختار 750D با برادر گرانقیمت ترش، 760D تفاوت های زیادی دارد، ولی در نهایت تفاوتشان در عملکرد بسیار جزئی است. چیدمان ابزارهای روی بدنه ی 760D بیشتر برای ارضای خواستهای عکاسان حرفه ای طراحی شده است. دارای صفحه نمایشی در بالای دوربین است و دارای قفل برای کنترل گردان پشت دوربین و کنترل Mode می باشد.

کیفیت عکس
کیفیت عکاسی و فیلمبرداری 750D در نور مناسب بسیار خوب است، هرچند بهترین در این کلاس نیست. مشکل کمی سافت تر بودن عکس و جزئیات کمتر در سایه و روشنایی است. البته همانطور که گفته شد تا عکس این دوربین را در کنار دوربین های برتر قرار ندهید متوجه این مشکلات نخواهید شد.
نویز بدترین دشمن 750D  نیست. میزان نویز همواره با بالا رفتن ایزو بیشتر می شود و سیستم کاهش نویز 750D بین ایزوی 800 تا 1600 به ناگهان عملکرد سنگین تری داشته و می توانید به وضوح از دست دادن دقت عکسها و زیاد شدن نویز رنگی را مشاهده کنید. البته با توجه به میزان نور محیط و اینکه عکس را می خواهید در چه سایزی مورد استفاده قرار دهید ممکن است تا ایزوی 25600 را نیز مورد استفاده قرار دهید.
مشکل بزرگتر این است که وقتی نوردهی (exposure) کم می شود جزئیات سایه ها را به سرعت از دست خواهید داد. حالت Auto  دوربین، کنتراست را بیش از حد زیاد می کند، بنابراین سایه ها در عکسهای jpeg کم نور به سیاهی تمایل دارند. البته حتی در حالت RAW نیز در مقایسه با Nikon D5500 جزئیات چندانی از سایه ها ثبت نمی شوند.
بسیاری از دوربین های سطح آماتور دارای سیستم تنظیم سفیدی خودکار خارج از بالانس هستند. 750D نیز در این زمینه استثناء نیست. سیستم تنظیم سفیدی در حالت خودکار کمی به رنگ بنفش تمایل دارد، بنابراین مقداری خطا در تولید رنگ های قرمز و نارنجی می توان دید. البته سود این موضوع این است که خبری از زردی عکس که در بیشتر اینگونه دوربین ها دیده می شود نیست.
کانن تعدادی لنز ارزان قیمت و سریع را که برای کار کردن با فوکوس روی سنسور به خوبی بهینه سازی شده اند ارائه می کند. مانند 50mm f1.8 STM که ما برای عکاسی از آن استفاده کردیم و لنز کیت 18-55mm که با این دوربین ارائه می شود نیز واقعاً بد نیست.

آنالیز نمونه عکسها
تا ایزوی 800 در نور مناسب عکسهای JPEG  به خوبی تمیز بوده و sharpness مناسبی دارند. از ایزوی 1600 کم کم متوجه نویز بیشتری خواهید شد.

در ایزوی 3200  و نور مناسب عکسهای JPEG همچنان قابل استفاده هستند. ولی از ایزوی 6400 به بالا نویز و از دست دادن جزئیات غیرقابل اغماض هستند.

در اینجا می توانید ببینید که در حالت JPEG  و در تنظیم خودکار چطور دوربین کنتراست را بیش از حد بالا می برد تا جزئیات داخل تاریکی ها کاملاً سیاه می شوند.

http://uupload.ir/files/bzsw_750d---04.jpg
کانن یکی از معدود سازندگانی است که هنوز دوربین سطح متوسط و پایینی را بدون فیلتر فرکانس پایین ارائه نکرده است. نتیجه ی آن نیز قابل مشاهده است. حتی در ایزوهای پایین نیز عکسهای این دوربین به دقت رقبا نیستند.

http://uupload.ir/files/a18d_750d---05.jpg
همانطور که گفته شد تراز سفیدی پیش فرض دوربین کمی درجه ی رنگهای قرمز و نارنجی را تغییر می دهد، ولی خبری از یک هاله ی زرد رنگ نیست.

عملکرد
کانن بالاخره عملکرد سری Rebel خود را بهبود بخشید. این تغییرات شامل افزایش نقاط فوکوس از 9 به 19 عدد است که نتیجه ای بسیار مطلوب داشته. هرچند که روشن سدن دوربین زمان نسبتاً زیادی را نیاز دارد، ولی انجام فوکوس و سپس گرفتن عکس در 0.9 ثانیه عددی بسیار مناسب برای هر دوربینی است. در نور زیاد و نور کم فوکوس در 0.3 ثانیه اتفاق می افتد. البته اگر به مکانهای تاریکتر از فضای معمولی یک اتاق بروید سرعت فوکوس به میزان قابل توجهی کمتر می شود.
این دوربین می تواند 30 عکس پیاپی Jpeg با سرعت 5 فریم بر ثانیه را ثبت کند و البته تعداد عکسهای درست فوکوس شده برای چنین دوربینی مناسب است. عکاسی پیاپی در حالت RAW کمی ناامید کننده است، شما می توانید 6عکس پشت سرهم با سرعت 6فریم بر ثانیه بگیرید، پس از آن سرعت به 2.4 فریم بر ثاینه کاهش می یابد ، البته می توانید بیش از 30 عکس پیاپی با این سرعت بگیرید و دوربین شما را متوقف نمی کند.
سرعت در حالت Live View(استفاده از صفحه نمایش) از نسل های قبلی بسیار بهتر است، ولی همچنان کند حس می شود. در روشنایی قابل قبول در عرض 0.6ثانیه فوکوس می کند.
فوکوس خودکار چندین نقطه ای (حالتی که شما به دوربین اجازه می دهید تصمیم بگیرد بر روی چه چیزی فوکوس کند) به نظر هوشمند تر از بسیاری رقبا می آید. بدین معنی که به سادگی فقط نزدیک ترین بخش عکس را انتخاب نمی کند. البته مانند بیشتر دوربینها در زمان استفاده از تمامی نقاط کمی متناقض عمل می نماید، یعنی حتی وقتی کادرتان را عوض نمی کنید نیز در هر بار بر روی قسمتهای متفاوتی از کادر فوکوس می شود.

سرعت تاخیر شاتر به ثانیه (اعداد کوچکتر بهتر هستند)

سرعت عکاسی پیاپی بر اساس فریم بر ثانیه (اعداد بزرگتر بهتر هستند)
طراحی و امکانات
طراحی کلی دوربین با مدلهای قبلی تفاوت چندانی ندارد. تغییرات اصلی شامل دو دکمه ی جدید در بالای دوربین، جابجا شدن میکروفن های استریو از بالای دوربین به دو طرف فلش در قسمت جلوو اضافه شدن نشانگر LED وضعیت وای فای می شوند.
خوشایندترین تغییر را می توان در منظره یاب پیدا کرد. جاییکه نقطه های کوچک فوکوس در مدلهای قبلی با سطوح فوکوس بزرگتر جایگزین شده اند. خود سیستم منظره یاب در واقع همان سیستم استفاده شده در مدل قبلی است ولی با بزرگنمایی کمتر.
بر روی شانه ی راست دوربین کنترل Mode قرار دارد که حالتهای معمول تنظیم دستی،نیمه اتوماتیک و اتوماتیک از طریق آن انتخاب می شوند. همچنین در همین قسمت دکمه ی سه حالته ی On/Off/Movie وجود دارد. در حالتهای نیمه اتوماتیک می توان از گزینه های portrait،sport،HDR backlight control،Night Scene و Night portrait استفاده نمود.
در تنظیم Creative Auto می توانید از بین فیلترهای سیاه و سفید،فوکوس نرم،نقاشی رنگ روغن، آبرنگ و... استفاده نمایید. در Live View می توانید یک پیش نمایش از عکس فیلتر شده را ببینید و البته تنها عکسی که فیلتر شده است ذخیره می شود، ولی در صورت استفاده از منظره یاب یک عکس Jpeg بدون فیلتر نیز ذخیره خواهد شد.
در این دوربین حالا علاوه بر دکمه ی کنترل حساسیت ایزو، دکمه ای برای خاموش و روشن کردن ال سی دی و دکمه ی دیگری برای نوع فوکوس خودکار و انتخاب منطقه ی فوکوس اختصاص یافته اند.
پشت دوربین و در سمت چپ منظره یاب دکمه های Menu و نمایش اطلاعات صفحه نمایش قرار گرفته اند، و در سمت راست منظره یاب دکمه ی Live View  و ضبط فیلم قرار دارد. در کنار محل قرار گیری شست دکمه های قفل نوردهی خودکار و دکمه ی دیگری برای تنظیم نوع و منطقه ی فوکوس وجود دارند. متاسفانه امکان برنامه ریزی دکمه های تکراری برای انجام کارهای دیگر وجود ندارد. انتخاب های شما برای فوکوس خودکار شامل تک نقطه ای، منطقه ای (که اجازه ی انتخاب 4نقطه از بالا،پایین،چپ یا راست و 9 نقطه از مرکز را می دهد) و حالت خودکار 19 نقطه ای می شوند.
در سمت راست صفحه نمایش دکمه های جبران نوردهی و تنظیمات سریع واقع شده اند. حس القا شده توسط دکمه های چهارگانه بسیار صاف که برای کنترل drive mode، تراز سفیدی، Creative style و فوکوس single/continuous در نظر گرفته شده اند چندان خوشایند نیست.
صفحه نمایش لمسی و مفصل دار این دوربین همچنان برای ضبط فیلم مورد علاقه ی ماست. عکس العمل خوبی دارد و رابط کاربری اش هوشمند است. می توانید با لمس آن نقطه ی فوکوس را انتخاب کنید و در نور زیاد هم دید قابل قبولی دارد. البته می توانید از آن استفاده نکنید، ولی تنظیماتی مانند حساسیت ایزو به مراتب با استفاده از این ال سی دی راحت تر انجام می شوند. در کل رابط کاربری کانن بسیار ساده و کاربردی است.
به طور کلی امکانات این دوربین تفاوت چندانی با 700D ندارد. فرق اصلی در اضافه شدن اتصال وای فای است. کانن نرم افزار های Camera Window و EOS Remote را کنار گذاشته و به جایش می شود از نرم افزار Canon Camera Remote برای iOS و اندروید استفاده نمود. البته این نرم افزار هم چندان خوب نیست. بسیاری از کاربران iOS در اتصال دوربین به گوشیشان مشکل داشته اند. راه حلش این است که هم دوربین و هم گوشی را پس از نصب برنامه دو بار تنظیم کنید.
ولی در دستگاه های اندرویدی مجهز به NFC برنامه و وای فای به صورت خودکار به کار افتاده و به راحتی اتصال برقرار می شود. در هر دو سیستم iOS و اندروید اتصال بدون قطعی برقرار می شود و در هنگام باز کردن و بستن برنامه اتصال مجدد به سرعت ایجاد می گردد.
این نرم افزار هرچند کامل نیست، ولی امکانات مناسبی دارد. به شما اجازه می دهد از راه دور با دوربین عکاسی کنید و به صورت دستی تنظیماتش را تغییر دهید. همچنین  می توانید عکسها را از طریق آن به گوشی خود منتقل نمایید. البته مشکلاتی نیز وجود دارند. مثلاً اگر از دو گوشی مختلف استفاده می نمایید باید برای هربار اتصال به دوربین تنظیمات آنرا تغییر دهید وگرنه اتصال برقرار نمی شود. همچنین گزینه ای برای انتخاب چندین عکس به صورت همزمان برای انتقال به گوشی وجود ندارد، بعلاوه خبری از امکان فیلمبرداری از طریق نرم افزار گوشی نیست. علاوه بر این مشکلات، در خود برنامه خبری از راهنما نیست و کانن تنها یک کاتالوگ 168 صفحه ای برای راهنمای اتصالش را در صفحه ی support سایت کمپانی به اشتراک گذاشته است!
در نهایت خود دوربین بسیاری از امکانات محبوب، مانند time lapse، نوردهی چندگانه و امکان شخصی سازی دکمه ها را ندارد.

نتیجه گیری

نیکون D5500 دوربین بهتری است، کیفیت عکس بهتری دارد و امکانات بیشتری ارائه می نماید، سرعتی مشابه داشته و از نظر باتری بر کانن برتری دارد. ولی لنز تلسکوپی اش می تواند آزار دهنده باشد و بعضی افراد از ارگونومی آن راضی نیستند. و البته با لوازم مشابه قیمتی نزدیک به 100 دلار بیشتر از 750D دارد و تقریباً هم قیمت 760D است.
760D به هیچ وجه ارزش خرید در این قیمت را ندارد. چون در باطن همان 750D است. 750D برای عکاسان خانوادگی که خیلی در مورد کیفیت برتر عکس وسواس ندارند مناسب است. به احتمال زیاد بیشتر افرادی که این دوربین را میخرند از آن راضی خواهند بود.

مزایا:

عملکردی به مراتب بهتر از مدلهای قبلی خود دارد و همچنان بسیار کاربردی است و کار با آن آسان است.

معایب:

کیفیت عکس و فوکوس خودکار در نورهای کم می توانستند بهتر باشند


منبع: CNET
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (1 عدد)

ثبت پاسخ مهمان سه شنبه 23 آبان 1396
اقا میخوام وصل بشم به وای فایش اما پسورد میخواد
چیکار کنم

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر