نقد و بررسی اولیه ی اندروید جدید

نقد و بررسی اولیه ی اندروید جدید
نسخه ی بتای اندروید جدید در حال حاضر در اختیار توسعه دهندگان و کاربران قرار گرفته است. به همین دلیل که این رابط کاربری هنوز کامل نشده است نمی توان قضاوت دقیقی در موردش انجام داد. ولی می توان دید منتظر چه امکاناتی باید باشیم. با نقدستان همراه باشید تا این سیستم عامل را مورد بررسی قرار دهیم.
  • جدیدترین بازی ها

در نسخه ی بتا2 چه چیزهای جدیدی اضافه شده اند؟

گوگل قول آپدیت های دوره ای برای اندروید N را داده بود . اینکار را هم انجام دادند. در اینجا به بررسی آخرین امکانات و قابلیت های اضافه شده و تغییرات انجام گرفته در این سیستم عامل می پردازیم.

فولدرها با ظاهری جدید

در نسخه ی بتای جدید ظاهر فولدرها دستخوش تغییر شده اند که البته چندان جالب نیست. آیکون ها حالا درون یک دایره با حاشیه ی سفیدرنگ ضخیمی نمایش داده می شوند که بیشتر به آیکون های ساخت یک شرکت نرم افزاری ناشناخته شباهت دارند تا حاصل کار گوگل. البته از آنجاییکه این تنها نسخه ی بتا است، امیدواریم این مشکل در نسخه ی نهایی برطرف گردد.
folders

اموجی ها، بالاخره ظاهری شبیه به آدمهای واقعی دارند

گوگل یک سری اموجی جدید به نسخه ی اخیر اندروید N اضافه کرده است که به آدمهای واقعی شباهت دارند و دیگر صورتهای حبابی زردرنگ نیستند. البته آپدیت کوچکیست ، ولی در نوع خود جالب است

پشتیبانی از Vulkan

مانند تمامی اندرویدهای جدید انتظار داریم که تغییرات و بهینه سازیهای بنیادی خوبی را شاهد باشیم. یک تغییر شاخص تا کنون پشتیبانی از API Vulkan است. این یک موتور پردازش 3D قدرتمند است و گوگل می گوید که بهبود قابل توجهی را در عملکرد اپ های با گرافیک سنگین ایجاد می نماید.
ما قبلا دیده ایم که Vulkan چگونه در گلکسی اس7 برای بازیها عملکردی فوق العاده  را فراهم نموده است و حالا این خبر خوبی است که بقیه ی اندرویدی ها نیز می توانند از این قابلیت لذت ببرند.

در ادامه می توانید بررسی دقیق تر از نسخه ی قبلی اندروید N را مطالعه کنید:

اندروید N نسخه ی توسعه دهندگان از سری بعدی سیستم عامل موبایل گوگل است که در شایعات با نام اندروید Nutella نیز شناخته می شود.
این نسخه ساخته شده تا توسعه دهندگان بتوانند در مدتی کوتاه آنرا تجربه کنند و بتوانند از امکانات جدید آن هرچه زودتر استفاده نمایند.  به همین دلیل این نسخه برای استفاده ی کاربران معمولی مناسب نیست و بهتر است کاربران سری نکسوس از دانلود آن خودداری کنند.
به دلیل اینکه این یک پروژه ی در دست انجام است گوگل با بررسی مشکلات اقدام به رفع آنها خواهد نمود و در صورت نصب آن این ریسک وجود دارد که گوشی شما کلا از کار بیفتد. ما این سیستم عامل را بر روی یک گوشی نکسوس 6 اضافی که داشتیم نصب کردیم. به این ترتیب شما هم می توانید با قابلیت ها و عملکردهای جدید آن آشنا شوید بدون اینکه گوشی یا تبلتتان را به خطر بیندازید.
Loading the MediaPack player...

نوتیفیکیشن ها و پاسخگویی مستقیم

با روشن کردن نکسوس 6 در ابتدا می بینیم که ظاهر سیستم عامل شباهت زیادی به اندروید مارشملو دارد.  ولی کمی بیشتر دقت میکنیم و تغییراتی را می یابیم. کشوی نوتیفیکشن ها دچار تغییراتی شده است. یک بار به پایین swipe کنید و قسمت میانبرهای تنظیمات برای امکانات اصلی مانند وای فای، بلوتوث و چراغ قوه بالای نوتیفیکیشن های اپ ها باز می شود. قبلا می بایست دوبار Swipe کنید یا با دو انگشت این کار را انجام دهید تا به تنظیمات سریع دسترسی پیدا کنید.
گوگل همچنین نحوه ی کار با نوتیفیکیشن ها را نیز تغییر داده است. در N توسعه دهندگان این امکان را دارند که نوتیفیکیشن های اپ به صورت دسته های روی هم قرار گرفته بر روی کشوی نوتیفیکیشن ها یا در صفحه ی قفل نشان داده شوند. این قابلیت در حال حاضر تنها در اپ های خود گوکل مانند Hangouts و Gmail وجود دارد و طی تجربه ی ما عملکرد خوبی دارند.
Android N
گوگل همچنین یک میانبر جدید را به نوتیفیکیشن ها اضافه کرده است. اگر هر کدام از آنها را کمی به چپ یا راست بکشید ، یک آیکون تنظیمات نمایش داده می شود. وقتی بر روی آن کلیک کنید سیستم عامل امکاناتی نظیر قطع موقت، بلاک کردن یا ساکت کردن هشدارهای اپ ها یا افراد خاصی را می دهد.
پاسخ مستقیم به نوتیفیکیشن ها تغییر آخری است که در این بخش شاهد آن هستیم. این امکان نوع توسعه یافته ی آنچه در Hangouts در مارشملو دیده بودیم است. در مارشملو می توانستید به پیغام های Hangout به وسیله ی پنجره ای نیمه شفاف پاسخ بگویید بدون اینکه نیازی به باز کردن خود اپ باشد.
در N، توسعه دهندگان قادر خواهند بود از این قابلیت برای اپ های خود استفاده کنند. اگر کمپانیهای شناخته شده ای مانند توییتر، فیس بوک و واتس اپ تصمیم به استفاده از این قابلیت بگیرند باید آنرا بهترین بهینه سازی این سیستم عامل دانست.
Android N
^اندورید N بر روی نکسوس6 (سمت چپ) و اندروید مارشملو بر روی نکسوس 5X (سمت راست)

پشتیبانی از Multi Window

Multi Window یکی از امکانات شناخته شده ی گوشی های سامسونگ بوده است و در گلکسی اس7 و اس7 اج از اقبال مناسبی برخوردار شد. پس تعجبی ندارد که گوگل تصمیم گرفته است این امکان را به کد خود اندروید اضافه کند. این امکان را می توان در فضای هر برنامه ای با فشردن دکمه ی Overview به کار انداخت. از آنجا می توانید اپ دومی را که می خواهید روی صفحه نمایش داده شود انتخاب کنید. همچنین با استفاده از یک اسلایدر تصمیم بگیرید چه میزان از فضای صفحه نمایش به هر اپ اختصاص داده شود.
Android N
این امکان در نکسوس 6 عملکرد بسیار خوبی دارد و کمک زیادی به بهبود کارآیی آن می کند. این سیستم به من اجازه می داد به طور مثال صفحه ی وب خود را باز نگه دارم و در موردش در صفحه ی پایینی با همکارانم چت کنم.
این قابلیت در آینده بهتر نیز خواهد بود، زیرا این امکان را خواهد داشت که یک آیتم را از اپ به اپ دیگر بکشید و جابجا کنید. به این شکل امکان را خواهید داشت که به طور مثال عکسی را مستقیما از داخل گالری به صفحه ی جامعه ی مجازی برای اشتراک بکشید و آنرا آپلود کنید. ولی در حال حاضر امکانش نیست زیرا اپ ها هنوز از آن پشتیبانی نمی کنند.

تصویر در تصویر

این یک امکان دیگر است که متاسفانه امکان آزمودنش را در حال حاضر نداریم. این امکان که برای پلیر نکسوس در نظر گرفته شده است تا حدودی مانند اپ فعلی یوتیوب کار می کند، به این شکل که می توانید ویدئوی خود را در گوشه ی صفحه در حال پخش داشته باشید و همزمان به کارهای دیگر بپردازید.

عمر باتری بهتر، نیازهای سیستمی کمتر

نسخه ی توسعه دهندگان اندروید جدید تغییرات بنیادی نیز در خود دارد که باید مصرف انرژی و نیازهای سیستمی آنرا کاهش دهند.
برای شروع، گوگل قابلیت Doze را که در اندروید مارشملو شاهدش بودیم توسعه داده است. این قابلیت به دستگاه های اندرویدی اجازه می دهد تشخیص دهند در زمانیکه مورد استفاده قرار نمی گیرند وارد حالتی برای کاهش انرژی شوند. نوع استفاده شده در اندروید N بلافاصله پس از خاموش کردن صفحه وارد عمل می شود، برعکس نوع قبلی که منتظر مدت مشخصی از کار نکردن با گوشی می ماند.
Android N
گوگل این موضوع را با ایجاد تغییرات اساسی دیگری نیز بهبود بخشیده است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد انتخاب کنند وقتی اپشان در پس زمینه قرار دارد چه میزان انرژی مصرف کنند. اگر توسعه دهندگان از این قابلیت جدید بهره بگیرند، نسخه ی نهایی اندروید N باید به مراتب کم مصرف تر از مارشملو باشد.
علاوه بر اینها گوگل به کار بر روی پروژه ی Svelte نیز ادامه داده است. این پروژه ایست که گوکل در کنار عرضه ی اندروید 4.4 آنرا به نمایش گذاشت. هدف آن این است که نیازهای سیستمی کلی اندروید را کاهش دهد، به این معنی که اندروید بتواند در گوشیهای سطح پایینتر نیز روان تر و سریعتر کار کند.

جمع بندی

قضاوت نهایی در مورد اندروید N در حال حاضر کار اشتباهی است، زیرا این سیستم عامل هنوز در دست ساخت می باشد. کل کاری که می توانیم بکنیم این است که ایده ای از آنچه در راه است به دست آوریم.
ولی تا اینجای کار از اندروید N راضی بوده ام. به نظر می آید که گوکل به بازخوردهای کاربران گوش کرده و امکانات بیشتری را در اختیار توسعه دهندگان قرار داده تا بتوانند مسائل مرتبط به کاربری و مصرف انرژی سیستم عامل را حل کنند.
اگر توسعه دهندگان از این تغییرات به خوبی استفاده کنند، نسخه ی نهایی اندروید N به روزرسانی بزرگی برای مارشملو خواهد بود.

منبع: TrustedReviews
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر