نقد و بررسی اپلیکیشن Prisma از دیدگاه PhoneArena

نقد و بررسی اپلیکیشن Prisma از دیدگاه PhoneArena
پریسما، جدیدترین پدیده در فیلتر عکسها برای iOS و اندروید است و پس از گذشت تنها دو هفته از زمان عرضه‌اش دارای بیش از یک میلیون کاربر در روز می‌باشد. این عملکرد با توجه به تنوع بسیار زیاد چنین اپهایی در App Store واقعاً قابل توجه است. ولی علت چنین موفقیتی چیست؟
  • جدیدترین بازی ها
این اپ که توسط توسعه‌دهنده‌ی روس، Alexey Moiseenkov ساخته شده است. Prisma یک برنامه‌ی ادیت عکس معمولی نیست و تنها یک سری رنگ را بر روی عکستان اعمال نمی‌کند. این اپ در واقع مانند پروژه‌ی DeepDream گوگل ترکیبی از هوش مصنوعی و شبکه‌های عصبی مصنوعی را به کار می‌گیرد که یک سری از شاهکارهای هنری را در خود دارند. هوش مصنوعی استفاده شده در این اپ از این آثار هنری الهام می‌گیرد و به خلق دوباره‌ی عکس شما با استفاده از چندین لایه‌ی مختلف می‌پردازد.
ما با اپ‌های فیلترینگ و ادیت بسیار زیادی کار کرده‌ایم و به جرات می‌توانیم بگوییم هیچ اپی به خوبی پریسما ندیده‌ایم. جالبتر اینکه در حال حاضر این اپ رایگان است و هیچ چیزی هم در داخل اپ برای فروش وجود ندارد، همچنین از تبلیغات پر نشده است و پردازش عکسها را نیز با سرعت بسیار خوبی انجام می‌دهد. البته ممکن است بعضی اوقات با پیغام Over Capacity مواجه شوید که نشان می‌دهد تعداد کاربران آنلاین از ظرفیت گذشته است! ولی به هر حال ارزشش را دارد.

فیلترهای متنوع

پریسما در حال حاضر کلکسیونی از 35 فیلتر مختلف را ارائه می‌کند و تقریباً قادر است تمامی سبک‌های عکاسی را پوشش دهد. البته همه‌ی آنها در تمام زمانها و برای تمام عکسها در دسترس نیستند. برخی از فیلترها بیشتر برای پرتره مناسبند، درحالیکه برخی دیگر برای مناظر کاربرد دارند. به طور مثال Gothic و MIOBI برای پرتره‌های گرفته شده از فاصله‌ی نزدیک مناسبند، Curly Hair را برای پرتره‌های سیاه و سفید پیشنهاد می‌کنیم، درحالیکه استفاده از Dreams و Coloured Sky موجب تولید مناظر فوق‌العاده‌ای می‌شود. هرکدام از فیلترها با الهام از یکی از آثار نقاشی معاصر ساخته شده‌اند. البته از نام این فیلترها چیزی دستگیرتان نخواهد شد ولی Thumbnail آنها، نقاشی اصلی را به نمایش می‌گذارد که بهتر از هر نامی است.
در حال حاضر Prisma امکانات چندانی را برای ثبت عکس در اختیارتان نمی‌گذارد. عکس‌هایش محدود به فرمت مربع هستد و خبری از زوم، تایمر یا HDR نیست. بنابراین بهتر است از اپ دیگری برای عکاسی استفاده کنید و سپس عکسهایتان را در پریزما بارگذاری کنید. البته باز هم عکسها تنها به نسبت 1:1 محدود هستند. Moiseenkov قول ارائه‌ی فیلترهای بیشتری را طی هفته‌های آینده داده است، بنابراین شاید عملکرد کلی اپ نیز طی این هفته‌ها بهتر شود.

چند توصیه
توقع نداشته باشید که Prisma همه‌ی عکسهایتان را به شکلی جادویی تبدیل به یک شاهکار کند. به نورپردازی عکسهایتان توجه کنید و کادربندیتان را با دقت انتخاب نمایید. نور و کادربندی مناسب است که باعث می‌شود عکسهایتان واقعاً ظاهری مانند نقاشی پیدا کنند. من از استفاده از پریزما بقدری لذت برده‌ام که در مسیرخانه به سوژه‌های در سر راه فکر می‌کنم تا بعداً آنها را به نقاشی تبدیل کنم. بنابراین عکسهایی می‌گیرم و آنها را در پریزما ادیت می‌کنم تا ببینم واقعاً به درد نقاشی شدن می‌خورند یا خیر. در ادامه می‌توانید نمونه‌هایی را مشاهده کنید:

^این عکس نمونه‌ی خوبی است. وقتی سوژه‌ای با جزئیات زیاد و پس‌زمینه‌ی یکدست داشته باشید نتیجه‌ی مناسبی دریافت خواهید کرد


^پریسما برای ادیت عکسهای شبانه بسیار خوب است. یک سوژه‌ی نورپردازی شده را انتخاب کنید و در اوایل شب که رنگ آبی آسمان همچنان قابل دیدن است عکاسی کنید


^کادربندی درست بسیار مهم است


^درختان و گیاهان سوژه‌های مناسبی هستند. البته نور به هر حال اهمیت زیادی دارد.


منبع: PhoneArena
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر