نقد و بررسی بازی Dark Souls 3 از نگاه تک‌شات

نقد و بررسی بازی Dark Souls 3 از نگاه تک‌شات
استودیوی Fromsoftware بار دیگر تجربه ای عمیق، زیبا و پیچیده را با بازی Dark Souls 3 ارائه داده است. تجربه ای که شاید در معدود صحنههایی ضعف های خود را هم نشان دهد. اما حتی با وجود این ضعف ها، این بازی، موفقیت دیگری در کارنامه Fromsoftware به حساب میآید و به طور حتم از بازی های شاخص این نسل به شمار می رود.
  • جدیدترین بازی ها
Dark Souls 3 قسمت سوم از مجموعه Dark Souls یا اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم قسمت چهارم از سری Souls است. ساخت این بازی اکشن نقش آفرینی را استودیوی FromSoftware و انتشار آن را Bandai Namco بر عهده داشته است. این بازی ابتدا در ژاپن و نهایتا اواخر فروردین امسال به صورت جهانی عرضه شد. اما حالا وقت آن رسیده تا به قلب این بازی بی رحم و جذاب برویم و نقاط قوت و ضعف آن را برای شما بازگو کنیم. با تک شات همراه باشید.

از نظر جلوه های تصویری و گرافیک، Dark Souls 3 همان تم همیشگی بازی های FromSoftware را دنبال می کند. در بازی قبلی این استودیو یعنی Bloodborne، محیط هایی با طراهی گوتیک را مشاهده کردیم. محیط های3 Dark Souls با آنکه شباهت بسیار زیادی به Bloodborne دارند، نسبت به آن روشن تر شده اند. کاراکترها و دشمنان بازی با جزئیات بسیار زیادی طراحی شده اند که یکی از نقاط قوت این بازی در بخش جلوه های تصویری محسوب می شود. اما این دشمنان آنقدر به خون شما تشنه اند که شاید فرصت نکنید آنطور که باید سر تا پای آن ها را برانداز کنید.
 
شاید تنها مشکلی که Dark Souls 3 از آن رنج می برد، افت فریم های گاه و بیگاه در صحنه های شلوغ و پر زد و خرد بازی باشد. با این حال ظاهرا سازنده بازی قصد دارد در بروزرسانی های آینده بازی، این مشکلات را تا حد امکان بر طرف کند.


داستان
در سری بازی های Dark Souls، همیشه با داستانی حماسی و جذاب طرف بوده ایم که خلاصه آن ها را می توانید در اینجا مطالعه کنید. Dark Souls 3 نیز همان روند همیشگی این سری را در داستان سرایی پیش می گیرد و در آن عملکرد نسبتا خوبی از خود نشان داده است.
داستان بازی Dark Souls 3 اتفاقات بعد از قسمت های پیشین را روایت می کند. وقایع بازی در پادشاهی Lothric جریان دارد. شعله اول (First Flame) در حال خاموشی است و حالا زنگی به صدا در آمده که اخطار می دهد عصر روشنایی در حال نابودی است و به زودی عصر تاریکی جای آن را خواهد گرفت. حال همانطور که پیش از این هم اتفاق افتاده بود، برای جلوگیری از پایان عصر آتش، شعله ی اول باید بار دیگر پیوند زده شود. برای این کار، فرمانروایان بزرگ و قهرمانان باید روح خود را قربانی شعله اول کنند. با به صدا در آمدن زنگ خطر، این فرمانروایان بجای قربانی کردن خود و نجات عصر روشنایی، تاج و تخت پادشاهی را رها کرده اند و حالا جنگجویی ملقب به Ashen One باید شعله را نجات دهد. وی برای این کار باید 4 پادشاه پیشین Cinder را بازگرداند. اما از آنجایی که پادشاهان تصیم به ترک تاج و تخت خود کرده اند، Ashen One به ناچار باید آنها را شکست داده و قدرت و ماهیت آن ها را با بازگرداندن خاکسترشان به معبد مقدس باز گرداند.


گیم پلی
همانطور که گفتیم Dark Souls 3 همانند اجدادش، یک بازی در ژانر اکشن نقش آفرینی است که از زاویه دید سوم شخص دنبال می شود. در این بازی بازیکنان به مجموعه ای از سلاح ها از قبیل انواع شمشیر، خنجر، تبر، تیر و کمان و سلح های انفجاری دسترسی دارد. علاوه بر این بازیکنان در این بازی می توانند به انتخاب خود از سپر نیز در مبارزاتشان استفاده کنند. در این حالت که با یک دست سلاح به دست می گیرید و با دست دیگر سپر، می توانید ترکیبی از دفاع و حمله را در مبارزات به کار ببرید. همچنین می توانید سپر را کنار گذاشته و تنها با سلاح اصلی، ولی اینبار سریعتر و محلک تر ضربه بزنید. ضربات شما در این بازی به دو نوع کلی تقسیم می شوند، ضزبه ی سبک و سریع، و ضربه سنگین که اجرای آن اندکی زمان می برد. یکی از ابزار های ابزار های اصلی شما در مبارزات بازی، Rolling است که با استفاده درست و به جا از آن می توانید از ضربات کشنده دشمنان بی رحم بازی جاخالی دهید. اما استفاده از این قابلیت از نوار استقامت شما کم می کند. علاوه بر Roling، ضربه زدن، بلاک کردن، تند دویدن و خلاصه هر حرکتی که در بازی انجام می دهید بر روی این نوار تاثیر می گذارد. پر شدن این نوار هم خودکار است و به محض اینکه به کاراکترتان استراحت می دهید، شروع به پر شدن می کند.

در این بازی بار دیگر سیستم استفاده از جادو به بازی اضافه شده است. اگر Demon Souls را تجربه کرده باشید با این سیستم تا حدی آشنایی دارید. اجرای جادو ها و Spellها در بازی نیازمند (FP (Focus Point است. در این بازی دو نوع Estus Flask وجود دارد. یکی همان ابزار آشنایی است که در قسمت های قبلی هم برای پر کدن جان کاراکتر مورد استفاده قرار می گیرد و دومی ابزار جدیدی است که استفاده از آن FPهای شما را افزایش می دهد. Checkpointهای بازی یا همان Bonfire هم همان شکل و شمایل بازی های قبلی را دارد.
 اما این ها تنها چیزی نیستند که طرفداران بازی های FromSoftware با آن ها آشنایی دارند. شاید هر وقت صحبت از بازی های این استودیو می شود، بیشترین چیزی که طرفداران بازی های FromSoftware به خاطر می آورند، طبیعت بی رحم و دشمنان سر سخت بازی باشد. Dark Souls بازها و حتی Bloodborne بازها خوب می دانند که یک بازی جدید از کمپانی FromSoftware یعنی ساعت ها و ساعت ها مبارزه و بارها و بارها شکست خوردن!
 
در این بازی بازیکنان با دشمنان متنوعی رو برو می شوند. دشمنانی که هر کدام سبک مبارزه منحصر به فردی دارند و البته این سبک هیچ گاه قابل پیش بینی نیست. ممکن است دشمنی که هر بار با زحمت نه چندان زیادی شکستش می دهید، در یکی از تلاش های شما برای گذشتن از مسیری همیشگی، شما را قافلگیر کند و دمار از روزگارتان درآورد.

جدای از بحث مبارزات بازی، Dark Souls 3 المان های یک بازی نقش آفرینی را به طور تمام و کمال به رخ بازیکن می کشد. در همان ابتدای بازی که کارکترتان را می سازید به مجموعه کاملی از آیتم های شخصی سازی دسترسی دارید که اگر بخواهید همه ی آن ها را به سلیقه خود تغییر دهید، ساعت ها زمان خواهد برد. در طول بازی هم این کاراکتر از هر نظر قابل ارتقا است، ارتقایی که تاثیرش بر روی گیم پلی بازی کاملا قابل رویت است علاوه بر این، تمامی سلاح های شما هم در بازی قابل ارتقا هستند.

بخش چندنفره آنلاین، تجربه Dark Souls 3 را لذت بخش تر هم می کند. در این بخش می توانید بازیکنان دیگر را به عنوان Phantom به دنیا خود دعوت کنید و یا خودتان به عنوان یک Phantom مهمان دنیای Dark Souls آنها شوید. البته تعریف مهمان و مهمانی در این بازی کمی متفاوت تر از دنیای واقعی است. در حالت Co-op دشمنان بازی از کوچک گرفته تا Bossهای اصلی، همگی سر سخت تر می شوند و در واقع شما از جهنم خودتان به جهنمی سوزان تر و البته سرگرم کننده تر دعوت می شوید! زمانی که به سرورهای آنلاین بازی متصل هستید، هر کجا که می روید ردپای بازیکنان دیگر را مشاهده می کنید. بازیکنان دیگر در حالت آنلاین، یادداشت هایی از خود بجا می گذارند که معمولا شما را از آنچه به زودی با آن برخورد خواهید کرد اگاه می کند. در مکان هایی هم با لکه های خونی برخورد می کنید که به جا مانده از بازیکنان دیگر است و با فشردن دکمه اکشن می توانید چند ثانیه آخر مبارزه آن ها و کشته شدن این بازیکنان را مشاهده کنید.
در کل باید گفت Dark Souls 3، همان طور که انتظار می رفت، در بخش گیم پلی سنگ تمام گذاشته ست.

جمع بندی
در یک جمع بندی باید گفت استودیوی Fromsoftware بار دیگر تجربه ای عمیق، زیبا و پیچیده را با بازی Dark Souls 3 ارائه داده است. تجربه ای که شاید در معدود صحنه هایی ضعف های خود را هم نشان دهد. اما حتی با وجود این ضعف ها، این بازی، موفقیت دیگری در کارنامه استودیوی سازنده اش به حساب می آید و به طور حتم از بازی های شاخص این نسل به شمار می رود.
مشاهده مطلب در سایت تک‌شات
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر