نقد و بررسی بازی Deus Ex: Mankind Divided از نگاه Gamespot

نقد و بررسی بازی Deus Ex: Mankind Divided از نگاه Gamespot
شاید از داستان بازی کمی گیج بشوید و سیستم تقویت کاراکتر نیز چالش چندانی ایجاد نکند، اما Mankind Divided به خوبی شما را به سفری هیجان انگیز و چالش برانگیز به درون دنیای سایبرپانک سری Deus Ex می‌برد. سفری که تجربه آن، بسیار منحصفر بفرد است. با نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
روشی که من Deus Ex: Mankind Divided را بازی می‌کنم ممکن است با شما متفاوت باشد. هنگامی که من پا در کفش‌های آدام جنسن می‌گذارم، از زد و خورد دوری می‌کنم، هر الکلی که بتوانم مصرف می‌کند و با ترشح فرومون در هوا و درخواست مؤدبانه، آدم بد‌ها را متوقف می‌کنم. من علاقه دارم بدون آزار دادن کسی، از مناطق مختلف عبور کنم و ترجیح می‌دهم که در صورت لزوم، دشمن را بی‌هوش کرده و بدن او را پنهان کنم. اما گاهی اوقات هم دوست دارم نقش یک سایبرپانک بزن بهادر را داشته باشد که هیچ کس جرأت ندارد به او بگوید که بالای چشمش ابرو است، و به سلاح مگنوم خود اجازه می‌دهم به جای من صحبت کند. بازی Deus Ex به من تمام سناریوهای بالا را ارائه می‌کند و به خاطر روش بازی‌ام، مرا مجازات نمی‌کند. این مجموعه، به خاطر انتخاباتی که در اختیار شما می‌گذارد معروف است و با روش‌های گوناگون رویارویی با موقعیت‌های مختلف مانند مبارزه مسلحانه، تعاملات اجتماعی و شاخ و برگ‌های خط داستانی تعریف می‌شود. بازی Mankind Divided نیز چنین است. هیچ راه اشتباهی وجود ندارد و بازی به خاطر موفقیت با استفاده از روش مورد علاقه‌تان، شما را پاداش می‌دهد و اهمیتی ندارد که این روش شامل چه اقدامات و اتفاقاتی است.
هر مانع در دنیای سایبرپانک Mankind Divided، چندین راه حل دارد که بستگی زیادی نیز به میزان زمانی که صرق قابلیت‌های خود کرده‌اید، دارد. برای سناریوهای مبارزه، وسایل بسیار زیادی برای برخورد مستقیم، از جمله اسلحه مرگبار و غیر مرگبار، نارنجک و گلوله‌هایی که آتش گرفته یا به زیبایی منفجر می‌شوند و افزونه‌های سایبرنتیک که به شما قدرت‌های موقت مانند زره سنگین یا کند کردن زمان می‌دهند، در بازی وجود دارند. در هنگام تیراندازی نیز گذار از حالت اول شخص به سوم شخص در هنگام کاور گرفتن به سادگی انجام می‌شود، نوع تیر به سرعت قابل تعویض است و به روانی می‌توانید با استفاده از چشمی، سر دشمنان را هدف بگیرید. وارد شدن به یک اتاق و آزاد کردن شات‌گان‌تان و سپس از بین بردن دو دشمن آخر با ضربات مشت و لگد، حسی استثنایی دارد.

از طرف دیگر، مکانیزم مخفی کاری بازی نیز روان است و به شما اجازه می‌دهد تا به سرعت از کاوری به کاور دیگر خزیده، میدان دید دشمن را شناسایی کرده و به صورت موقت، نامرئی شوید. اگر دشمن صدای شما را بشنود یا شما را ببیند، وارد حال شبه می‌شوند و سعی می‌کنند حضور شما را ابتدا تأیید کرده و سپس حمله کنند و این کار می‌تواند به سود شما باشد. پرتاب کردن اشیا یا تولید صدای عمدی می‌تواند دشمنان را به نقطه خاصی کشیده و به شما اجازه دهد تا بی سر و صدا او را از پا درآورده یا بدون آن که دیده شوید، از آن محل بگذرید. همچنین می‌توانید از مهارت‌های هک نیز استفاده کنید و از زمینه آینده نگرانه بازی نیز استفاده کرده و ربات‌های محافظ، برجک‌های متحرک و محیط را علیه دشمنان به کار بگیرید، بدون این که کسی متوجه شما شود.
اما فارغ از این که چه روشی را برای پیشروی در بازی در نظر گرفته‌اید، همیشه در هنگام موفقیت، هیجانی را حس خواهید کرد و بازی نیز بدون توجه به روش شما، به شما امتیاز تجربه خواهد داد. در نتیجه، کشتن دشمنان به اندازه مخفیانه جای گذاشتن آن‌ها، لذت بخش است. مشت زدن از سوی یک دیوار به هیجان انگیزی دزدیدن یک کارت و استفاده از آن برای باز کردن درها است. هیچ راه برتری برای تمام کردن بازی وجود ندارد.

در طول سناریوهای تجسس، روش مستقیم می‌تواند شامل هک ترمینال‌های کامپیوتر برای دسترسی به اطلاعات مورد نیاز یا ساخت ابزاری که عملیات هک را برای شما انجام دهد، باشد. اگر شما به اندازه کافی صبور باشید، کشیدن اطلاعات از زیر زبان یک شهروند یا گشتن در محیط برای پیدا کردن سرنخ نیز می‌تواند به شما کمک کند. تجربه یک بازی که شیوه‌های مختلف گیم‌پلی در آن، نه تنها به اندازه همدیگر موفقیت آمیز، بلکه انعطاف پذیر نیز هستند، مانند یک هوای تازه است. تخصص در یک روش، الزاما به معنای ضعف در روش دیگر نیست.
بازی Mankind Divided، چندین قابلیت افزایشی جدید را در کنار قابلیت‌های قدیمی در بازی Human Revolution، برای جنسن معرفی می‌کند. برخی از این افزونه‌ها، جذاب‌تر از بقیه هستند: هک از راه دور برای از کار انداختن موانع متحرک بسیار باارزش است و قابلیت Icarus Dash، ابزاری قدرتمند برای حرکات عمودی محتاطانه است. اما قابلیت‌های TESLA، PEPS و نانوبلید، همان کارآیی برخی از اسلحه معمولی بازی را دارند و تنها برای بیهوش کردن و کشتن دشمن به کار می‌روند. استفاده از آن‌ها مزایایی دارد اما اکثر اوقات آرزو می‌کردم که کاش امتیازاتم را در جای دیگری مصرف می‌کردم.

اما نکته جالب درباره این افزونه‌های جدید این است که استفاده از آن‌ها، بهایی دارد. برای استفاده از آن‌ها، گیمر باید یکی از افزونه‌های دیگر را از کار انداخته تا بدن تقریبا سایبرنتیک جنسن تحت فشار و تأثیرات منفی قرار نگیرد. در ابتدا، این سیستم اورکلاک، برای افزایش تنش در بازی است.لزوم غیر فعال کردن دائمی برخی مهارت‌ها برای قدرت بخشیدن به دیگر مهارت‌ها در ابتدای بازی باعث شد تا من بازی را متوقف کرده و با جدیت درباره کنترل وضعیت در آینده فکر کنم. همه افزونه‌ها را نمی‌توان غیر فعال کرد (برای مثال، رابط کاربری)، اما هنگامی که من تصمیم گرفتم تا هک از راه دور را فعال کنم، مجبور شدم تا قابلیت حیاتی نشان گذاری و ردیابی دشمنان را غیر فعال کنم.
اما، هنگامی که امتیاز مهارت بیشتری کسب کردم، تصمیم گرفتم تا موضوعی را امتحان کنم و چندین قابلیت را فعال کرده و هیچ قابلیتی را غیر فعال نکنم. اینجا بود که متوجه شدم، علیرغم این که منوی کاراکتر و افزونه‌ها در حال اخطار دادن به من درباره شرایط بحرانی آدام جنسن و غیر فعال کردن قابلیت‌ها بود، من تأثیر زیان‌باری که باعث سخت شدن یک مأموریت شود، مشاهده نکردم. مقداری گلیچ در رادار، بدترین مشکلی بود که برای من پیش آمد. بدتر از این، در قسمتی از بازی، قابلیت‌های دائما غیر فعال شده من، دوباره فعال شدند. هرچند باز کردن و استفاده از تمام قابلیت‌ها در یک بار بازی کردن Deus Ex، تقریبا غیر ممکن است، این که عواقب انتخاب‌های من، هیچ اهمیتی نداشتند، ناامید کننده بود.

بازی Mankind Divided بار دیگر ویران‌شهر سایبرپانک گونه این مجموعه را به نمایش می‌گذارد و این بار روی امور سیاسی پیرامون افراد دارای اعضای سایبرنتیک و اثرات این اعضای مصنوعی روی تعریف انسانیت تمرکز دارد. داستان بازی شامل تعداد بی‌شماری افراد دولتی، شرکتی، نیروهای امنیتی، نیروهای مقاومتی و حتی فراماسون می‌شود و وقایع بازی Mankind Divided باعث تردید شما به تمام سازمان‌ها و افرادی می‌شود که در بازی به شما معرفی می‌شوند. این عامل باعث می‌شود تا در جستجویتان برای پیدا کردن انگیزه مغز متفکر پشت چند حمله تروریستی، نتوانید به هیچ کس غیر از آدام جنسن اعتماد کنید. تصمیم برای کمک به یک سازمان و فریب دیگری بسیار سخت است زیرا در این بازی، سیاه و سفید معنا ندارد و همه خاکستری هستند. دنیای بازی و رفتار کاراکترهای آن بسته به انتخابات و اعمال شما متغیر است و حتی تعداد محدود مأموریت‌های جانبی هم دارای پیچش‌های دراماتیک هستند و شما را وادار می‌کنند تا تمصیمات سختی را بگیرید که شامل اخلاقیات فرایضی است که برای جامعه روز دنیا، ناشناخته است و هیچ جواب درستی نیز وجود ندارد.

غرق شدن در این شطرنج مبهم اخلاقی با عوامل ناشناخته زیادی زیر پوست آن، ساده است. اما عدم وجود یک نقش منفی مشخص یا هدف واحد و دشمنی که هدف اصلی باشد، باعث سرخوردگی و ابهام می‌شود. نکته مثبت این عامل، عدم وجود غول‌هایی است که در بازی Human Revolution چندان مورد استقبال قرار نگرفتند و تنها مجموعه‌ای از مأموریت‌های به تدریج سخت شونده نفوذ و سناریوهای تجسس باقی می‌ماند که همه آن‌ها بسته به انتخاب شما، قابل گذراندن هستند. سرعت بازی با مجموعه مراحل آن تعریف نمی‌شود و در حالی که مأموریت‌های اصلی، اکتشاف مراکز و مأموریت‌های جانبی انتخابی پشت سر هم رد می‌شوند، به صورت ترکیبی از تنش و جستجوی دانش خود را نشان می‌دهد.
غرق شدن در دنیای بازی Deus Ex کار ساده‌ای است. مراکز شهر که همگی در پراگ هستند، مکان‌هایی هستند که ساعت‌ها از زمان از وقت خود را در آن‌ها صرف می‌کنید و محو آن‌ها می‌شود. خیابان‌ها سرشار از زندگی و تابلوهای تبلیغاتی نئونی هستند. ساختمان‌های آینده نگرانه در میان معماری سنتی اروپایی و خانه‌های مخروب، شهر را ملموس کرده‌اند. در بازی Mankind Divided، مکان‌ها را بارها ملاقات کرده و به تکرر خیابان‌ها را قدم خواهید زد و به خوبی از خیابان‌ها و بناهای شهر، مطلع خواهید شد و این دانش در هنگام مواجهه با موقعیت‌های جدید، بسیار مفید و رضایت بخش خواهند بود. یکی از این مراکز، ایستگاه یوتولک، یک محله پایین شهر چند طبقه شلوغ و تحت نظارت شدید است که با آپارتمان‌های خرابه و بازارهای شلوغ پر شده و باعث شد تا بارها توقف کرده و عظمت آن را بنگرم.

اکتشاف محیط برای اطلاعات و جمع‌آوری آیتم‌ها نیز به شدت لذت بخش است. مکان‌های بازی دارای کاراکتر هستند و با رازهایی درباره ساکنین آن‌ها پر شده‌اند. شاید شما جعبه بی اهمیت و بی نام و نشانی را تکان دهید و متوجه شوید که فردی پشت آن مقداری پول برای روز مبادای خود پنهان کرده است. ممکن است ببینید فردی پشت صندلی خود یک کلت کمری را مخفی کرده است. شما متوجه می‌شوید که علیرغم ظاهر همیشه جدی و بداخلاق خود، آدام جنسن عاشق خوردن سرلاک‌های شیرین و رنگارنگ است. علاوه بر این، بخشی از مأموریت‌های جانبی بازی نیز علامت گذاری نشده‌اند و تنها با گشتن در محیط و حرف زدن با افرادی که شاید در حالت عادی آن‌ها را نادیده بگیرید، قابل کشف هستند. بازی Mankind Divided ارزش زیادی برای اکتشاف قائل است و گشت و گذار در مکان‌های آن بسیار لذت بخش است.
بازی Mankind Divided شامل یک بخش رقابتی نامتقارن آنلاین به نام Breach نیز هست. در Breach، شما از مبارزات اول شخص، مخفی کاری و هک از راه، در مأموریت‌های چالش برانگیز کوتاه و متنازعی بهره می‌برید که هدف از آن‌ها تنها کسب امتیاز، سرعت عمل و شکست دادن دیگر گیمرها است.
قابلیت‌های افزایشی نیز در این بخش در دسترس هستند اما درخت مهارت‌ها در Breach کمی تغییر کرده و محدودیت‌های شدیدتری را به گیمر متحمل می‌شود. گیمر می‌تواند هر آپگریدی را باز کند اما تنها می‌تواند از تعداد محدودی از آن‌ها در هر مأموریت استفاده کند.

فضای Breach بسیار متفاوت از بازی اصلی است و تمرکز اصلی روی گزینه‌های پیش روی شما نیست، بلکه روی روشی است که با کمتری مقاومت روبرو خواهید شد. پس از بازی کردن در نقش آدام جنسن به عنوان یک صلح طلب، Breach این فرصت را به من داد تا بدون نگرانی درباره عواقب، راه‌های مختلفی را تجربه کنم و مانند دیوانه‌ها به این ور و آن ور دویده، دشمنان غیر انسان را با گلوله از پای در آورده و برای زودتر تمام کردن مرحله، آشوب به پا کردم. حالت Breach نیز سیستم پیشرفتی مانند دیگر بازی‌های مولتی‌پلیر دارد که می‌توانید بسته‌های تقویتی گرفته که شامل آیتم‌های تصادفی مانند اسلحه، تیرهای مخصوص، مواد تقویتی یک بار مصرف و امتیاز مهارت می‌شوند که به پیشرف شما کمک می‌کنند. این سیستم تصادفی کمی ناخوشایند است زیرا یکی از قسمت‌های جذاب Breach، جدول امتیازات بر اساس مهارت است و عملکرد شما، با توجه به آیتم‌های تصادفی که ممکن است دریافت کنید یا نکنید، به شدت تحت تأثیر قرار می‌گیرد.
هر چند که Breach یک مود مولتی پلیر است، اما تلاش می‌کند تا مستقیما با دنیای Deus Ex در ارتباط باشد. در خلال بازی، تئوری‌های توطئه جدیدی پدیدار می‌شوند که باز کردن آن‌ها نیازمند جمع‌آوری مقدار الماس‌هایی در مراحل مشخصی است. این داستان هر چند جذاب است، اما با ماهیت Breach سازگاری چندانی ندارد. من ترجیح می‌دادم این ماجراها در خود بازی اصلی قرار داشتند تا این که در یک مود اختیاری به جمع آوری الماس و مشت زدن دیگران بپردازم. اما در کل، حالت Breach، راهی لذت بخش برای آزمایش مهارت‌های شما به وسیله مکانیزم‌های گیم پلی Deus Ex است.

بازی Deus Ex: Mankind Divided، پایه و اساس تعریف کننده سری Deus Ex را بهبود بخشیده و تقویت می‌کند. این بازی شرایطی چالش برانگیز را ایجاد کرده و به گیمر ابزار و انعطاف مواجهه با آن‌ها را به روش‌های گوناگون در یک دنیای تماشایی سایبرپانک ارائه می‌کند. هرچند که این بازی تفاوت زیادی با Human Revolution ندارد، اما Mankind Divided یک تجربه منحصربفرد و ارضا کننده است که به ندرت در بازی‌های امروزی یافت می‌شود.

  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر