نقد و بررسی بازی DiRT Rally از نگاه Videogamer

نقد و بررسی بازی DiRT Rally از نگاه Videogamer
بازی DiRT Rally، دنباله مجموعه بازی DiRT که می‌شناسید و دوست دارید نیست، اما اگر برای آن وقت بگذارید و تلاش کنید، تجربه واقعی‌تر و بهتری از یک مسابقه رالی است.
  • جدیدترین بازی ها
بازی DiRT Rally، چهارمین قسمت از مجموعه بازی‌های DiRT نیست. شما احتمالا این را می‌دانید و همین امر که این بازی DiRT 4 نام‌گذاری نشده، می‌توان سرنخ خوبی باشد، اما اگر اولین بار است که نام این بازی به گوشتان خورده، لازم بود این واقعیت را بدانید. DiRT Rally یک شبیه‌ساز بسیار سخت است. قرار نیست که این بازی را برداشته و پس از 5 دقیقه احساس یک راننده حرفه‌ای را داشته باشید و به گونه‌ای پیچ‌ها را بگذرانید که انگار فیزیک فراموش کرده روی ماشین شما تأثیر بگذارد.

در همان ابتدا شما با صفحه‌ای برای تنظیمات خودرو و گزینه‌های کنترل آن روبرو می‌شوید. طرفداران سرسخت و حرفه‌ای رالی، بدون روشن کردن هیچ کدام از گزینه‌های کمکی وارد بازی خواهند شد اما من از آن‌ها نیستم. از آنجایی که گیمری نیستم که یک کنترلر مسابقه‌ای داشته باشم و ده ساعت در روز مشغول رانندگی باشم، اکثر گزینه‌های کمکی را روشن کردم. اما با همین گزینه‌ها مانند کنترل اصطکاک و پایداری نیز DiRT Rally یک بازی مسابقه‌ای آرکید نیست. این اخطار من را به یاد داشته باشید.

فرقی نمی‌کند که بار اول یا بار هزارمتان باشد که این بازی را انجام می‌دهید، عبارت «از دست دادن کنترل» همیشه در ذهن شما تکرار خواهد شد. بازی پر از ویدیوهای آموزشی است تا یاد بگیرید که یک راننده رالی بد نباشید. اما دیدن این ویدیوهای آموزشی مانند این است که به یک نفر فیلم Top Gun را نشان دهید و سپس از او بخواهید تا یک جت جنگنده را هدایت کند. حتما مشکلاتی سر راه شما خواهد بود. آگاه کردن شما از توزیع وزن خودرو یک چیز است و اجرای آن هنگامی که با سرعت به سمت یک صخره 90 درجه در حرکت هستید، یک چیز دیگر.

می‌توان گفت که در DiRT Rally، تمرین برابر است با شایستگی. این که شما در این بازی به کمال برسید معلوم نیست اما می‌توان گفت که عده محدودی واقعا بازی Rally DiRT را با مهارت تمام اجرا خواهند کرد زیرا این بازی بسیار سخت است. اما به محض این که به ماهیت بی‌رحمانه DiRT Rally عادت کردید، به لطف احساس هیجان تمام ناشدنی هنگامی که خودروی شما تنها لحظه‌ای با سانحه فاصله دارد و روی خط باریکی میان کمال و سقوط در رقص است، بسیار محتمل است که از این بازی لذت وافری ببرید.

بر خلاف بازی‌های آرکید Codemasters مانند DiRT و GRID، از نظر ساختاری، خبری از تابلوهای عظیم واقعات یا بیس‌های مجازی یا هرم در این بازی نیست. شما می‌توانید وارد مسابقات 6 مرحله‌ای قهرمانی رالی شوید و در هر مرحله تلاش کنید تا به مرحله بعد برسید یا می‌توانید در مسابقات قهرمانی سه مرحله‌ای هیل کلیمب شرکت کنید یا در مسابقات قهرمانی دو مرحله‌ای رالی کراس شرکت کنید (و اگر واقعا رانندگی خوبی دارید) در مسابقه قهرمانی نهایی رالی کراس شرکت کنید که مخصوص افراد حرفه‌ای است. شرایط شرکت در سه مسابقه اول، داشتن خودرو مناسب است اما شما به پول برای خریدن خودرو نیاز دارید.

استفاده طولانی از یک ماشین باعث می‌شود تا تیم شما، تیون کردن آن را بهتر فرا بگیرد، در نتیجه انجام مسابقات با ماشین خودتان ساده‌تر می‌شود و می‌توانید ماشین خود را بسته به سطح جاده دستکاری کنید. این مکانیک بسیار مفید است و اگر بخواهید می‌توانید وظیفه تعمیرات و بهبود ماشین خود را به طور کامل به هوش مصنوعی بسپارید. در بازی همچنین مدیریت تیم هم وجود دارد و اگر پول کافی داشته باشید و در تیم خود جای خالی داشته باشید می‌توانید به تیم خود عضو جدیدی اضافه کنید.

مسابقات آنلاین، چالش‌ها و تابلوی امتیازات در تمام حالات رالی، دنیای جدیدی را پیش روی گیمر می‌گذارد و راز طولانی بودن بازی نیز همین است. شکست دادن هوش مصونعی یک چیز است اما چالش انسان‌های دیگر (و از آن بهتر، دوستانتان) شما را سرگرم می‌کند و تشویق می‌کند که بهتر شوید.

DiRT Raly روی کنسول‌ها با سرعت ثابت 60 فریم بر ثانیه اجرا می‌شود که برای یک بازی مسابقه‌ای بسیار حیاتی است اما غیر از این و تصویر 1080p بازی، احساس می‌شود که مشغول بازی کردن روی کنسول‌های نسل قبل هستیم. البته بازی همچنان زیباست و احساس سرعت فوق‌العاده است اما فاقد شوق و اشتیاق بازی‌های قبلی DiRT را ندارد، البته اگر شما DiRT 3 را اکستریم بدانید، نگرش متعادل‌تر DiRT Rally ممکن است مطلوب‌تر باشد.

پس، بازی DiRT Rally، دنباله مجموعه بازی DiRT که می‌شناسید و دوست دارید نیست، اما اگر برای آن وقت بگذارید و تلاش کنید، تجربه واقعی‌تر و بهتری از یک مسابقه رالی است. با دستکاری تنظیمات کمکی، می‌توانید به عنوان یک گیمر معمولی آن را بازی کنید اما مهارت در بازی نیازمند زمان و تمرکز بسیار زیادی است. اگر شما هم در یک بازی ماشین‌سواری به دنبال چالش هستید، حتما DiRT Rally را امتحان کنید.

منبع: Videogamer
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر