نقد و بررسی بازی Dirt Rally از نگاه Gamespot

نقد و بررسی بازی Dirt Rally از نگاه Gamespot
استودیو کدمسترز، این بار تصمیم گرفته شبیه‌سازی دقیق از مسابقات رالی ارائه دهد. Dirt Rally آن چنان سخت و دقیق است که برخی آن را به Dark Souls بازی‌های اتومبیل رانی تشبیه کرده‌اند. با هم این بازی ویدیویی را بررسی می‌کنیم.
  • جدیدترین بازی ها
در حالی که با سرعت بسیار زیاد در حال راندن در جاده‌های گلی جنگل‌های ولز هستم، موتور ماشین با غرشی مهیب دور می‌گیرد. دیوار عظیم درختان در اطراف جاده تبدیل به ترکیب محوی از رنگ‌های قهوه‌ای و سبز می‌شود. با افزایش عقربه سرعت، قطرات عرق روی کف دستان من هم بیشتر می‌شوند. دستیار راننده من، مرا از دست‌اندازی که به سرعت به آن نزدیک می‌شود آگاه می‌کند اما به محض این که آخرین کلمه را ادا می‌کند، ماشین من به هوا می‌رود. کنترل از دستانم خارج می‌شود، اما تنها برای لحظه‌ای استرس زا و باشکوه! چرخ‌ها با شدت به زمین برخورد می‌کنند و صدای نگران کننده از سیستم فنربندی خودرو به گوش می‌رسد.

فرمان را به سرعت کنترل می‌کند تا از برخورد با نزدیک‌ترین درخت اجتناب کنم و دوباره به راه می‌افتم؛ خودرو را با سرعت به سمت پیچ 180 درجه پیشرو هدایت می‌کنم و با کشیدن ترمز دستی آن را رد می‌کنم. چرخ‌های عقب ایمپرزای من بارانی از گل و برگ درختان را روی سر طرفداران پر شور رالی فرو می‌آورند، گویی که طبیعت مشغول پخش نقل و نبات است. جعبه دنده دوباره به کار می‌افتد. پا را دوباره روی پدال گاز می‌فشرم، مستقیم شتاب می‌گیرم. دنده را با صدایی ناجور عوض می‌کند و از میان درختان عبور می‌کنم. اما این بار پیچ را اشتباه رد می‌کنم و در گوشه‌ای گل آلود از زمین‌های سرسبز ولز، تصادف می‌کنم. کار من تمام است.
به همین راحتی، یک لحظه عدم تمرکز، و مسابقه به پایان می‌رسد.

در مدت 8 ماهی که Dirt Rally روی استیم در دسترس بود، به دلیل همین لحظاتی که توصیف شد، شهرتی برای خود دست و پا کرد. در برخی سایت‌ها، به این بازی لقب Dark Souls بازی‌های اتومبیل‌رانی را داده‌اند و این لقب کاملا برازنده Dirt Rally است. همانند بازی نقش‌آفرینی بدعت‌گر فروم سافتور، آخرین بازی اتومبیل‌رانی کدمسترز نیز به شکل بی‌رحمانه‌ای سخت است، اما برای کسانی که گیم‌پلی پیچیده آن را ماهر شوند و مهم‌تر از آن، جرأت و جسارت داشته باشند، پاداش خوبی دارد.
اگر تا کنون متوجه نشدید، این بازی به نسخه‌های قبلی Dirt که سرشار از راهنما و کمک‌های رانندگی بودند و تمرکز اصلی روی مسابقات X Games و گیم‌پلی آرکید وار بود، شباهتی ندارد. Dirt Rally، سنت بازی‌های پیشین خود را شکسته، به اصول رانندگی بازگشته و شبیه‌سازی بی‌رحم را ارائه می‌دهد که خلوص لجام گسیخته این ورزش موتوری را جشن می‌گیرد.

اگر شما نمی‌توانید تفاوت میان پیچ اسکاندیناوی (Scandinavian Flick) و ضد پیچ (Counter-Steering) را تشخیص دهید، ساعات اولیه Dirt Rally بسیار سخت خواهد بود، در این شکی نیست. وقتی که من این بازی را آغاز کردم، تمام کردن یک قسمت از مسابقه، بدون این که ماشین خراب شود، یک دستاورد محسوب میشد، چه برسد به ثبت یک زمان! به دلیل عدم بخش آموزشی (نکته‌ای ناامیدکننده درباره بازی که اگر دارای یک بخش آموزشی بود بسیار عالی میشد)، شما به قلب بازی پرتاب شده و با اطلاعات خود در آن ‌تنها می‌مانید که ممکن است برای کسانی که سومین بار پشت سر هم، بقایای ماشین خود را پای یک صخره می‌بینند، آزاردهنده و زننده باشد. در اینجا هم از قابلیت برگشت به عقب، که توسط بازی Grid، محصول همین استودویوی کدمستر محبوب شد، خبری نیست تا مطمئن باشید که کوچک‌ترین اشتباه شما، با مجازاتی سخت همراه خواهد بود. فرآیند پر فراز و نشیب یادگیری بازی و جستجوی اصالت آن، بی‌گذشت است و ممکن است خیلی‌ها را از ادامه بازی منصرف کند. اما اگر برای بازی وقت بگذارید، پس از آشنایی کامل با تمام جزئیات Dirt Rally، سختی بازی برای شما جذاب خواهد بود.

با توجه به موتور فیزیکی جدید و شگفت‌انگیز بازی، همه چیز از خودرویی که انتخاب می‌کنید (دو محوره، محور جلو یا محور عقب) تا سطح جاده، آب و هوا، زمان و ارتفاع، همگی نقشی حیاتی در نحوه رانندگی شما دارند. شما شاید در جاده‌های خاکی و آفتاب زده حیات وحش یونان استاد باشید، اما ممکن است روی آسفالت یخ زده موناکو به مشکلات زیادی برخورد کنید. بهتر است که ابتدا مهارت‌های خود را با خودروی نسبتا ضعیف مینی کوپر S بهبود ببخشید، سپس به سراغ خودوریی چون آئودی اسپورت کواترو بروید که وزن و قدرت آن، هوش از سر شما خواهد ربود.

رام کردن، این غول‌های چهارچرخ دهشتناک، احتمالا بزرگترین و هیجان‌انگیزترین چالش Dirt Rally است. همه 39 اتومبیل این بازی، کارآمد، حساس و به سبک خودشان مهم هستند. جایی که خودروهای سریع اما عتیقه دهه 60 به حفظ سرعت و مومنتوم برای عبور از یک پیچ معمولی نیاز دارند، همین روش روی یک خودروی مدرن، شما را به درون نزدیک‌ترین تپه می‌فرستد. احساس دائمی به شما دست می‌دهد که کنترل ماشین را در اختیار ندارید و انگار برای کنترل این هیولاهای ناپایدار روی لبه چاقو هستید. این بازی نیازمند توجه دائم شماست و باید با فرمان، موتور و جاده خطرناک پیش رویتان مبارزه کنید.

پس از ماهر شدن در کنترل خوردوی انتخابیتان، تمام عوامل ذکر شده باعث ایجاد یک حس پیشرفت می‌شود. وقتی دلهره و ترس جای خود را به اعتماد به نفس و اراده می‌دهند، پیچ‌هایی را که سابقا به آرامی رد می‌کردید، ناخودآگاه با سرعتی سرسام‌آور رد می‌کنید. برای پیچ‌های مشکل یاد می‌گیرید که دیتر ترمز کنید و با شدت بیشتری بپیچید و وزن خودروی خود را کنترل کنید و سپس مسیرهای مستقیم را با قدرتی بیشتر از آنچه که حتی فکر می‌کردید، طی می‌کنید و با شور و شوقی که فقط در یک راننده حرفه‌ای پیدا می‌کنید، به جاده همیشه در حال تغییر، خو می‌گیرید. این احساس، فوق‌العاده است.

اما این دلیلی بر امنیت شما در Dirt Rally نیست. حتی اگر بر کوچک‌ترین جزئیات فورد فوکوس RS WRC خود تسلط داشته باشید، باز هم خطر در کمین شماست.  با وجود راهنمایی عالی دستیار راننده شما، به دلیل عدم آگاهی از آنچه پیش روی شماست، دلهره و استرس در هر پیچ به سراغ شما می‌آید. البته این دلهره به مرور کمرنگ می‌شود، اما Dirt Rally با تغییر عوامل آشنا به وسیله آب و هوا و زمان، که تأثیر زیادی روی مسیر دارند، همه چیز را منتوع نگه می‌دارد. وقتی که طوفانی سوئد را در می‌نوردد، میدان دید شما ناچیز می‌شود و برف هم جاده را غیر قابل عبور می‌کند، کار شما از همیشه سخت‌تر می‌شود. حتی اگر در شب چراغ خود را به نحوی از دست بدهید، یک رانندگی ساده، به دلیل عدم دید، تبدیل به تجربه‌ای دردناک می‌شود.

در بخش کریر، با حضور در مسابقات قهرمانی فراوان، تمام مسیرهای بازی را تجربه می‌کنید. در این رویدادهای چند مرحله‌ای، آسیب دیدن، خطری همیشگی است که باید با تیم مهندسین خود آن را مدیریت کنید و یک خرابی می‌تواند به منزله پایان مسابقات باشد، حتی اگر 6 مرحله پیش رفته باشید. اینجاست که گزینه retry بسیار کاربردی است. من در ساعات آغازین بازی از این گزینه به کرات استفاده کردم تا اشتباهات خود را جبران کنم. اگر تصادف می‌کردم، مشکلی نبود، مسابقه را از اول آغاز می‌کردم تا آن را ببرم.

اما هر چه بیشتر بازی کردم، بیشتر متوجه شدم که این شیوه چقدر به کل تجربه بازی آسیب وارد می‌کند. بدون ترس از شکست، من بسیار بی‌پروا بودم زیرا پیامد‌ها ناچیز بوند. من راننده بهتری نمیشدم زیار می‌توانستم بی‌دقت باشم. پس تصمیم گرفتم که بازی را بدون رستارت کردن ادامه دهم و لجوجانه به سراغ مسابقات بعدی می‌رفتم، بدون این که قبلی را به پایان رسانده باشم.

اتفاقات ناگواری که ناشی از یک لحظه غفلت در کنترل فرمان می‌شوند، باعث شدند تا تمرکز زیادی صرف بازی کنم. بدون این که جایی برای خطا کردن باشد، لحظاتی که بر لبه تصادف رانندگی می‌کردم، بسیار ترسناک می‌شدند. یک حرکت اشتباه در مراحل پایانی یک مسابقه قهرمانی پایاپای، ممکن است یک ساعت تلاش بی وقفه را بیهوده و بی ارزش کند. این عامل بسیار جذاب است و Dirt Rally تقریبا موفق شده تا اسانس ورزش موتوری انتخابی را بگیرد، آن را با وحشت و هیجان ترکیب کند و شما را سرمست کند. ماهیت Dirt Rally همین است.

در ساختار کریر و تلاش بیش از حد زیاد برای پول جمع کردن به منظور خریدن ماشین‌های جدید و شرکت در تورنمنت‌های جدید وجود دارد که کمی محدودیت آفرین هستند. سیستمی مانند استخدام راننده در بازی Project CARS می‌توانست مناسب‌تر باشد. و دیگر مودهای بازی، Hill Climb و Rallycross به نظر نیمه کاره می‌آیند. کامل کردن تپه معروف پایک پیک در کلرادو چالشی فوق‌العاده است و فارغ از اینکه مشغول مسابقه با هوش مصنوعی قدرتمند بازی هستید یا با دیگر گیمرها مسابقه می‌دهید (تنها حالت چندنفره Dirt Rally نیز همین است)، مسابقات Rallycross هیجان‌انگیز هستند. اما این دو مود تنها 5 مسیر دارند که بین این دو تقسیم شده‌اند (دو تا از این مسیرها، در پایک پیک واقع هستند). در نتیجه، این دو مود چیز زیادی برای عرضه ندارند.

اما هنگامی که از میان دشت‌های سرسبز آلمانی با سرعت می‌گذرید و سعی می‌کنید تا با بسته‌های یونجه جمع شده در اطراف جاده برخورد نکنید، تمام این مشکلات را فراموش خواهید کرد. گیم‌پلی Dirt Rally آن چنان خوش ساخت و لذت‌بخش و عالی است، که کمبود جزئیات در گرافیک یا مودهای ناقص آن به زحمت به چشم می‌آیند. این اصلی‌ترین جلوه رالی است که در یک بازی ویدیویی می‌توانید پیدا کنید و نه تنها بازگشت کدمسترز به اصول و سنت‌های خود است، بلکه بهترین بازی این شرکت نیز محسوب می‌شود. تنها چیزی که باید در نظر بگیرید این است که Dirt Rally به شما رحم نخواهد کرد.

منبع: Gamespot
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر