نقد و بررسی بازی Fallout 4 از نگاه وبسایت Videogamer

نقد و بررسی بازی Fallout 4 از نگاه وبسایت Videogamer
بازی Fallout 4، جدیدترین نسخه در سری محبوب Fallout است که بار دیگر بازیکنان را به دنیایی خطرناک، عجیب و البته پرجزئیات می‌برد. با ما همراه باشید تا در ادامه، به نقد و بررسی وب‌سایت ویدئوگیمر از این بازی نگاهی داشته باشیم.
  • جدیدترین بازی ها
باید گفت Fallout 4 دقیقا همان چیزی است که انتظار داشتید باشد، البته تازمانی که که خواسته‌های بعدی شما از بازی، همان چیزهایی باشند که در ابتدا درخواست کرده‌اید. شاید گفتن چنین موضوعی، آن هم در ابتدای نقد و بررسی از بازی که به عنوان ادامه در یک سری ساخته شده است، جای تعجبی نداشته باشد، اما باید گفت نباید از Fallout 4 انتظار تغییر و تحول بزرگی داشته باشید، چراکه چنین محصولی نیست. اما شکی نداریم که Fallout 4، بازی فوق‌العاده‌ای است. 

به راحتی می‌توان اعتراف کرد که Fallout 4، تا این لحظه، کام‌ترین بازی سازندگان خود است. این بازی، به خوبی عناصری که باعث موفقیت نسخه پیش شدند را می‌گیرد و به‌جای ایجاد تغییراتی اساسی در آن‌ها، این عناصر را اصلاح می‌کند. از تیراندازی گرفته تا داستان، دنیای بازی یا حتی هماهنگی کلی عناصر بازی، همه چی درست در کنار یکدیگر جا می‌گیرد و بار دیگر تلاش طولانی‌مدت بتسدا (Bethesda) در ساخت این بازی را نشان می‌دهد. 

نکته‌ای که می‌تواند نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کند، بخش تیراندازی در بازی است؛ موضوعی که در نسخه قبلی، بسیاری از افراد آن را دوست نداشتند. اما اکنون، id Software نیز در ساخت این عنوان به بتسدا کمک کرده است تا با مهارت‌هایی که این تیم در ساخت بازی‌های تیراندازی دارد، این بخش در Fallout 4 به بهترین شکل ممکن پیاده سازی شود. سیستم VATS در بازی، هنوز هم نیاز به توجه زیادی دارد و در بخش‌های زیادی مورد اصلاح قرار گرفته است. به طور کلی، باید گفت تجربه تیر‌اندازی در بازی بسیار بهبود یافته است. 

اکنون سلاح‌های جدیدی در بازی قرار گرفته است که ماهیت‌های گوناگونی دارد و اسلحه‌ای که انتخاب می‌کنید، همان مدلی است که با نحوه بازی شما هماهنگ خواهد بود. حتی اولین اسلحه شما نیز بین شلیک‌های مختلف قدرتی بسیار زیاد دارد و دقیقا همان چیزی را نشان می‌دهد که از یک اسلحه کشنده انتظار دارید. بتسدا این قسمت از بازی را به خوبی طراحی کرده است، اما برای کسانی که نتوانند از مکانیزم VATS به خوبی استفاده کنند، ممکن است مشکلاتی در طول بازی ایجاد شود. اما اگر بخواهید از این سیستم به عنوان یک راه‌حل انتهایی استفاده کنید – درواقع بخواهید Fallout 4 را تنها به عنوان یک شوتر اول‌شخص به پایان ببرید – می‌توانید بازی را به جلو ببرید. البته چنین چیزی به این معنی نیست که Fallout 4 می‌تواند یک Call of Duty باشد، اما صرفا نیاز ندارید تا بازی را با قوانینی که در اختیارتان گذاشته می‌شود به جلو ببرید. اما استفاده از سیستم‌های گوناگون بازی، چالش بسیار بزرگی برای شما است.

مهم نیست که سیستم VATS تا چه اندازه با بهبود مواجه شده است. این سیستم، هنوز هم می‌تواند شما را گیج کند. اما موضوع این است که سری بازی‌های Fallout، همیشه برای دنیای که در آن‌ها می‌سازیم و ماموریت‌هایی که به پایان می‌بریم شناخته شده‌اند و Fallout 4، نمایشی از شرکت بتسدا است که نشان می‌دهد این شرکت، تا چه اندازه در خلق داستان و روایت آن جلو آمده است. درحالی که بازی‌های قبلی بتسدا – به خصوص Fallout 3 – سعی می‌کردند تا با چیدن زمینه مناسب بازیکن را وارد دنیای بازی کنند، Fallout 4 دقیقا برعکس این موضوع است. داستان بازی، با یک هدف مشخص و کاملا واضح شروع می‌شود. افراد بد را شناسایی کنید، از مردم کمک بخواهید تا به شما در پیدا کردن افراد بد کمک کنند، افراد بد را از بین ببرید. البته تمامی این عناصر، با یک دنیای بزرگ و وسیع ترکیب می‌شوند تا شما را به کشف و جستجو در آن تشویق کنند. 

اما با عبور از این بخش و موارد مطرح‌شده، باید گفت به‌جای گذراندن ماموریت‌های اصلی و ماموریت‌های فرعی، حسی در بازی وجود دارد و آن، حس متصل بودن تمامی این بخش‌ها است. ماموریت‌هایی که در ابتدا شاید جنبه سرگرم‌کننده‌ای نداشته باشند، ناگهان دارای یک تم متفاوت می‌شوند. این موضوع، شما را تشویق می‌کند تا از یک ماموریت به ماموریت دیگر و از یک وظیفه به وظیفه دیگر منتقل شوید. حضور در بخش‌های مختلفی از دنیای بازی – در کنار ماموریت‌ها – باعث می‌شود تا نگاه تازه‌ای به ماجراجویی‌های خود داشته باشید. 

این موضوع، وقتی جالب می‌شود که بدانیم بازی، به نظر از یک فرمول از پیش مشخص شده در ابتدا استفاده می‌کند. در بین بازی، گروه Brotherhood Of Steel به‌نوعی در بازی وارد می‌شوند که ممکن است فکر کنید این بازی، همان بازی سال 2008 است. شاید نوستالژی بتواند عامل خوبی باشد، اما در نهایت بخشی از علاقه و امید شما را ناامید می‌کند. پیش از این در بازی‌های گذشته، گروه‌هایی مثل Brotherhood Of Steel حضور جالب و تاثیرگذاری در بازی داشتند، اما به سرعت از داستان بازی حذف می‌شدند. اما بالانس شدن حضور این گروه در نسخه جدید، باعث می‌شود تا به آن‌ها، زندگی که دارند و ماموریت‌هایی که در اختیار شما قرار می‌دهند علاقه باشید. 

مکالمات و تصمیماتی که می‌گیرید، تاثیر زیادی در سراسر ماجراجویی شما دارند. همچون گذشته، اعمال شما می‌توانند نقش مهمی در ادامه یافتن شرایط ایجاد کنند. پس بهتر است تصمیمی بگیرید که به خوبی به آن فکر کرده‌اید؛ چرا که کوچک‌ترین تصمیم، می‌تواند بزرگ‌ترین عواقب را داشته باشد. بازی رویدادهای خود را به دو نوع اصلی تقسیم می‌کند. می‌توانید آتش گلوله‌های خود را شروع کنید یا حتی با استفاده از تصمیمات درست یا کارهایی که انجام می‌دهید، رویداد خاصی را پشت سر بگذارید. 

سیستم مکالمه بازی نیز مثل گذشته، همان روند سابق را دارد اما این‌بار بهتر در بازی گنجانده شده است. دیالوگ‌هایی که در اختیار شما قرار می‌گیرند، اکنون غنی‌تر از گذشته هستند. درواقع با نگاهی به دیالوگ‌ها، متوجه می‌شویم که انتخاب‌های شما دیگر حس یک چرخه تکرار ندارند. 

Fallout 4 تنها یک بازسازی از نسخه قبلی نیست. اما وجود المان‌هایی همچون ساخت و شخصی‌سازی اسلحه در بازی، ساخت و ایجاد یک شهر جدید یا موارد دیگر، چیزهایی هستند که Fallout 4 را با نسخه‌های قبلی متمایز می‌کنند. درواقع می‌توان گفت که ساخت شهرهای جدید و توسعه آن، می‌تواند یکی از اعتیادآورترین قسمت‌ها در بین بازی‌های سال باشد. 

اگرچه چیزی که در بازی وجود دارد کاملا جدید نیست، اما درک کردن آن به اندازه‌ای ساده و البته رضایت‌بخش است که وقتی ساعت‌ها مشغول ساخت سازه‌های دیجیتالی می‌شوید، باورتان نمی‌شود که چقدر زمان صرف آن کرده‌اید. برای مثال، Sanctuary اولین شهری است که آن را می‌سازید. درواقع همه‌چیز در بخش شهرسازی می‌تواند بازیافت شود. یک خودرو، بازیافت می‌شود تا به فولاد تبدیل شود. یک میز، به چوب تبدیل می‌شود و هرچیز دیگری که پیدا کنید، قابلیت به دست آوردن مواد خام اولیه را دارد. در ادامه، از این مواد استفاده می‌کنید تا نه تنها با ساخت وسایل جدید، زندگی را به شهر خود بازگردانید، بلکه منابع دفاعی آن را دربرابر حمله‌های احتمای تقویت کنید. 

همه این موارد در بخش‌های گوناگونی قرار می‌گیرند که می‌توانید در آن‌ها باشید. درحالی که عناصر زیادی در Fallout 4 وجود دارند که حضور شما را تهدید می‌کنند، اما بازی هیچ‌وقت ریسمان اصلی خود را رها نمی‌کند. بله، شاید بازی به اندازه نسخه قبلی خود آزادی عمل نداشته باشد، اما عناصر آن به خوبی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. شاید دیگر از دنبال کردن یک مرد در بین یک صحرای بی آب و علف خبری نباشد، اما Fallout 4 مجموعه‌ای از بخش‌های هماهنگ و خوب است. 

چنین چیزی می‌تواند درباره Wasteland – سرزمین بازی – نیز گفته شود. اگر محیط بازی را ببینید، موسیقی آن را بشنوید و بهتر به آن نگاه کنید، متوجه می‌شوید که با مکانی آخرالزمانی مواجه هستیم. زندگی‌ها نابود شده‌اند، مردم کشته شده‌اند، بیچارگی در همه‌جا وجود دارد و امیدی باقی نمی‌ماند. محیط بازی، جایی برای سرگرم شدن و شادی نیست و نکته آن هم دقیقا همین است. باید به تاد هاوارد (Todd Howard) و تیم او برای ایجاد یک اتمسفر ترسناک، آخرالزمانی و البته فاقد امید، آن هم برای بار دوم، تبریک گفت. محیط بازی، به لحظات خوب آن اجازه می‌دهد تا بدرخشند و همچنین قادر است کاری کند که لحظات عمیق و تاریک، به ترسناک‌ترین شکل ممکن ظاهر شوند. 

این، مهارت اصلی Fallout 4 است. البته بازی و البته اتمسفری که در آن جریان دارد، حتی سعی می‌کند تا شما را در طول 50 ساعت اولیه خود غافل‌گیر کند. چه این غافل‌گیری گیم‌پلی لحظه به لحظه بازی باشد که نمی‌توانید انتظار آن را داشته باشید، یا حتی ست‌پیس‌هایی که با دیدن آن‌ها هوش از سر شما خواهد رفت. این‌ها، مواردی هستند که نمی‌خواهید با دیگر دوستان خود درمیان بگذارید؛ چراکه امیدوار هستید که چیزی که در این دنیای بزرگ و گسترده دیده‌اید، تنها به شما اختصاص داشته باشد. 

شکی نیست که Fallout 4، یک مدعی قدرتمند برای کسب لقب بازی سال است و اگر نسخه قبلی آن را بازی نکرده‌اید، اضافه کردن یک نمره به امتیاز اصلی آن نمی‌تواند زیاد عجیب باشد. حقیقت داستان این است که شاید بازی همان عناصر قدیمی و همیشگی نسخه قبلی باشد، اما حتی اگر اینگونه نیز باشد، این عناصر و بخش‌ها به بهترین شیوه ممکن طراحی شده‌اند و به بالاترین حد خود رسیده‌اند. اگر از نسخه سوم تنفر داشتید، پس از این نسخه نیز رضایت نخواهید داشت. اما اگر عاشق نسخه قبلی بودید، Fallout 4 می‌تواند برای شما لذت‌بخش باشد. 

منبع: Videogamer
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر