نقد و بررسی بازی Gone Home از نگاه وبسایت PC Gamer

نقد و بررسی بازی Gone Home از نگاه وبسایت PC Gamer
بازی Gone Home، با تکیه بر نوستالژی و احساس‌گرایی، شما را به گونه‌ای متفاوت از هر بازی دیگری درگیر می‌کند. این بازی، نمونه‌ای عالی از داستان‌سرایی متفاوت و گیرای بازی‌های ویدیویی است.
  • جدیدترین بازی ها
هر ارتباطی که ما با انسانی دیگر احساس می‌کنیم، با فرو رفتن به لایه‌های دوستی و صمیمیت آغاز می‌شود تا زمانی که چیزی خاص یا قابل توجه را حس کنیم و از دید کلی که نسبت به یک فرد داریم، به یک دید منحصر بفرد برسیم. Gone Home، از طریق یک جست و جوی اول شخص در خانه‌ی یک خانواده، این پروسه را آشکار کرده و از آن یک بازی شگفت‌آور و تکان‌دهنده ساخته است.

سال 1995، کیتلین گرینبریار (Kaitlin Greenbriar) پس از یک سال ماجراجویی در اروپا، برای ملاقات دوباره با خانواده‌اش، لحظه شماری می‌کند. اما با خانه‌ای متروک و یادداشتی از طرف خواهرش، سم (Sam) روبرو می‌شود که به او می‌گوید سعی نکند دنبال او بگردد.
در پایان گشت و گذار سه چهار ساعته‌ی شما در خانه، با زیر و رو کردن مجموعه‌ای اتاق‌ها در خانه‌ای عظیم که شامل پنل‌های پنهان، راهروهای مخفی و زیرزمینی بزرگت‌تر از یک آپارتمان معمولی می‌شود، در می‌یابید که سم و خانواده کیتلین کجا رفته‌اند، چه بلایی سر آن‌ها آمده و مهم‌تر از آن، چرا این اتفاقات رخ داده است. در این مسیر شما تمام درها را باز می‌کنید، بازگشته و زیر جعبه‌های دستمال کاغذی را چک می‌کنید و موارد شرم‌آوری را در قفسه‌های لباس پیدا می‌کنید.

در Gone Home، راه حل کردن پازل‌ها و فهمیدن مشکلات درونی اعضای خانواده، همدلی است. داستان سم، بر همه ارجحیت دارد و بیشتر آن از طریق خواندن دفتر یادداشت‌های روزانه او برملا می‌شود. هنگامی که معلمان او، خلاقیتش را سرکوب می‌کنند، سرخوردگی او را حس می‌کنیم. وقتی که برای حضور در یک کنسرت، قایمکی از خانه بیرون می‌زند او را حمایت می‌کنیم، و فرورفتن سرگیجه وار او را، وقتی عاشق پسری به نام لانی می‌شود، تجربه می‌کنیم و به آرامی احساسات زنی جوان را حس می‌کنیم.

سم دوست داشتنی، خلاق، قوی و در آستانه‌ی بزرگسالی است. کیست که قسمتی از خود را در او نبیند و از این نوجوان پر شور و اشتیاق حمایت نکند؟ احساسات‌گرایی بازی می‌تواند گاهی تکان‌دهنده باشد، اما روشی که داستان بازی به نظر به شکل مبهمی مدیریت شده، به جای این که کشف شود، کلیت و چالش بازی را ضعیف کرده است. به مرور زمان، او از یک فرد تبدیل به یک نماد فرورفته نشانه‌هایی یادآور زمان و مکانی خاص می‌شود: پوستری با نام‌های بلک فرانسیس و لیزا لوب، نوارهای کاست با کارت‌های دست نوشته درون آن‌ها، کارتریج کنسول‌ها و کدهای تقلب نوشته شده روی تکه‌های کاغذ.

Gone Home بازی است که به نظر می‌رسد از از یک ناآرامی عمیق خلاقانه همراه با سنت‌های یک بازی ویدیویی سرشار از آدرنالین ظهور کرده است اما آن را با ابزارهای ادبی فرو رفته در غیرحرفه‌ای گری مستقلانه نپوشانده تا آن را داستان‌پردازی تعامل‌گرا بنامد. کاراکتر‌ها و داستان آن‌ها بدون دیدگاه و هوش احساسی شما وجود نخواهند داشت. ما همگی می‌دانستیم که بازی‌های ویدیویی مدیوم متفاوت و خاصی برای داستان سرایی هستند، و Gone Home یک نمونه عالی در این زمینه است.
منبع: PC Gamer
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (2 عدد)

ثبت پاسخ مهمان جمعه 18 تیر 1395
خخخ لوننی دختره...
ثبت پاسخ مهمان جمعه 18 تیر 1395
لونی نه لانی

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر