نقد و بررسی بازی Just Cause 3 از نگاه PC Gamer

نقد و بررسی بازی Just Cause 3 از نگاه PC Gamer
هر چقدر که منفجر کردن ساختمان‌ها و مکان‌ها در Just Cause 3 سرگرم کننده باشد، نمی‌توان از طراحی ساده و بی‌هدف بازی و داستان یک بعدی و بدون عمق آن گذشت. اگر به دنبال یک اکشن ساده هستید، Just Cause 3 مناسب شماست.
  • جدیدترین بازی ها
انفجارها در Just Cause 3 بسیار بسیار خوب هستند. این‌ها فورانی مجلل و مفصل از آتش، آوار و دود هستند. و وقتی شما چیزی را منفجر می‌کنید، آتش آن به اشیا اطراف سرایت پیدا کرده و یک واکنش زنجیره‌ای عظیم و مخرب را تشکیل می‌هد. این مجموع‌ای از تباهی آتشین حتی برای مایکل بی نیز زیاد به حساب می‌آید. اما همه چیز همینجا تمام می‌شود. وقتی که آتش خاموش شده، دود به کنار رفته و غبارها می‌نشینند، شما با یک بازی اکشن اوپن ورلد ساده و خسته کننده طرف هستید.

ریکو رودریگز، قهرمان بازی بازگشته و به نظر می‌رسد که در طول این سه بازی از آنتونیو باندراس تبدیل به نیتن دریک شده است. و این بار او به دنبال آزادسازی مدیچی است، مجموعه جزایر زیبای آفتابی مدیترانه‌ای که توسط یک دیکتاتور یک بعدی کارتونی به نام سباستیانو دی راولو کنترل می‌شوند. این سلطان مستبد سادیست متکبر کشور را با مشتی آهنین کنترل می‌کند و وظیفه شماست تا به شکلی دیدنی این مشت آهنین را منفجر کنید.

ریکو همیشه مردی بوده که در چهره‌ی قوانین فیزیک نیشخندی زده است اما در Just Cause 3 از ته دل می‌خندد. یک گجت جدید، وینگ سوییت، به شما اجازه می‌دهد تا با جلال و شکوه بر فراز نقشه بازی پرواز کنید که بسیار عالی است. شما می‌توانید با قلاب خود به زمین شلیک کرده، خود را به جلو بکشید و تا ابد پرواز کنید. این اصلا منطقی نیست و تنها یک قدم با پرواز کردن واقعی فاصله دارد اما در ترکیب با قلاب و چتر نجات، حرکت در اطراف مدیچی همیشه به شدت سرگرم کننده است.

کنترل دی راولو بر جزیره توسط شهرها، فرودگاه‌ها، پایگاه‌های نظامی، رادارها، زندان‌ها و دیگر مکان‌های اشغالی نمایش داده شده است. قانون کلی این است که اگر جایی قرمز است، آن را نابود کنید. با تخریب این مکان‌ها، شما آن‌ها را به دست شورشیان برمی‌گردانید. وقتی که تمام املاک دشمن را نابود کرده و منطقه را در نقشه آبی کرده‌اید، به این معناست که آن منظقه را از کاملا پاک‌سازی کرده‌اید. هدف شما کنترل تمام مناطق و بیرون راندن دیکتاتور این جزیره است. یک هدف عادلانه!

اما پس از مدتی، تمام این اقدامات تکراری می‌شوند. هر پایگاه دشمن، عناصر زیادی مانند مخازن سوخت، ژنراتورها، رادارها، آنتن‌های ماهواره‌ای و دیگر موارد دارد که باید نابود کنید. در نتیجه شما با نارنجک و راکت لانچر خود حمله می‌کنید تا زمانی که تمام مناطق قرمز نابود شوند. انفجارها شگفت‌انگیزند اما فقط برای حواس پرتی شما هستند. تنها یک نمایش آتش بازی است. در مقایسه با سیستم پیچیده و غنی Metal Gear Solid، متوجه می‌شوید که Just Cause 3 هیچ عمقی ندارد.

اما با توجه به سندباکس بودن بازی، حتما انتظار دارید که من از این انفجارات اجتناب کرده و کار دیگری برای انجام دادن پیدا کنم. در بازی مأموریت‌های جانبی نیز وجود دارند که در آن‌ها بعضا لحظات به یاد ماندنی و هیجان انگیزی نیز یافت می‌شوند، اما اکثر آن‌ها تا زمانی که مقدار مشخصی از مناطق روی نقشه را آزاد نکنید، قفل هستند. پس برای پیش بردن داستان و دیدن اتفاقات هیجان انگیز، باید مناطق قرمز رنگ را منفجر کنید. برای یک بازی که ادعای آزادی عمل را دارد، این یک محدودیت غیر ضروری است.

مدیچی بسیار بزرگ است اما حس اکتشاف را القا نمی‌کند. وقتی مکانی را از دور می‌بینید، هیچ چیز مرموزی درباره آن وجود ندارد. تقریبا می‌توانید مطمئن باشید که جایی برای منفجر کردن است. دنیای بازی رنگارنگ و متنوع است اما خالی به نظر می‌رسد. تنها تعامل شما به محیط پیرامون خود، نابود کردن آن است. و پس از نابودی نیز، دیگر کاری برای انجام دادن برایتان نمی‌ماند. پرواز با وینگ سوییت نفس گیر است اما در مجموع دنیای بازی به شکل ناامید کننده‌ای خالی از زندگی و غیر باور پذیر است.

Just Cause 3 بازی بدی نیست، اما ناامید کننده است. لحظاتی سرشار از آشوب وجود دارند که به شما احساس باحال‌ترین قهرمان دنیا را القا می‌کنند. بازی با فیزیک، وقتی که دو جسم را با قلاب خود به هم متصل کرده و با خشونت به هم می‌کوبید، سرگرم کننده است. اما این موارد، هرچقدر که سرگرم‌کننده باشند، تنها برای مدت کوتاهی توجه شما را جلب می‌کنند و خیلی زود خسته خواهید شد. تمام انفجارات عظیم دنیا نیز نمی‌توانند این حقیقت را بپوشانند که Just Cause 3 طراحی ساده و پوچی دارد.

اما شاید برای شما مهم نیست و فقط می‌خواهید یک بازی اکشن ساده را تجربه کنید و برای یک ساعت همه چیز را به گلوله ببندید و منفجر کنید. ویران کردن مدیچی بدون شک سرگرم کننده است و به شما هیجانات ساده و ناگهانی القا می‌کند. اما برای هر کسی که انتظار چیزی بیشتر دارد، ناامید کننده است. شاید با مادهای گوناگون، بازی نیز جذابیت بیشتری پیدا کند اما در حال حاضر، Just Cause 3، یارای رقابت با دیگر عناوین اوپن ور
منبع: PC Gamer
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر