نقد و بررسی بازی No Man's Sky از نگاه وبسایت Gamespot

نقد و بررسی بازی No Man's Sky از نگاه وبسایت Gamespot
پس از مدت‌ها انتظار، بازی No Man’s Sky عرضه شد و می‌توانیم در دنیای ظاهرا بی انتهای آن به گشت و گذار بپردازیم. اما آیا No Man’s Sky یک بازی کامل است؟ با نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
بازی No Man’s Sky، یک سفر اکتشافی است به درون کهکشانی وسیع، متشکل از 18 کوینتیلیون سیاره. هر کدام از این سیارات آنقدر عظیم هستند که هیچ فردی نمی‌تواند ظرف 24 ساعت یکی از آن‌ها را کاملا کاوش کند؛ و اگر شما اولین نفری باشید که سیاره‌ای را کشف می‌کند، نه تنها می‌توانید آن را نام‌گذاری کنید، بلکه می‌توانید روی اکتشافات آن، حق مالکیت داشته باشید. این بازی درباره سفر، زنده ماندن و داد و ستد است و تکنولوژی درون بازی چنان چشم گیر است که سفر از روی زمین به فضا بسیار روان انجام می‌شود. لایه‌های متعددی از بازی را باید همواره در نظر داشته باشید و اگرچه، جزئیاتی از بازی باعث ایجاد تجربه‌ای لذت‌بخش می‌شوند، اما ایراداتی نیز وجود دارد که باعث ناامیدی شما از این سفر اودیسه‌وار می‌شوند. اما فرم روایی کنجکاوی‌برانگیز بازی که به اعمال شما معنا می‌بخشد، در نهایت باعث می‌شود تا ایرادات بازی را نادیده بگیرید و از بازی لذت ببرید.

مانند مکان و ساختار هر سیاره، اکثر اشیا و اجسام و اتفاقاتی که درون بازی No Man’s Sky می‌بینید و با آن‌ها تعامل دارید، توسط یک الگوریتم ایجاد شده‌اند. شاید از اکتشاف و نام‌گذاری سیارات و گونه‌های جانوری متعدد درون بازی لذت ببرید. تنوع گونه‌های حیات و دنیاهای بازی آنقدر زیاد است که شمردن و تلاش برای درک تمام آن‌ها، کاری بیهوده است. اما به دلیل اینکه این تنوع توسط یک کامپیوتر با گزینه‌های محدودی ساخته شده، حیوانات بازی بیشتر شبیه مخلوقاتی سردستی هستند و هیچ تفکر و معنای در ساخت آن‌ها به کار نرفته است. مهم نیست که چند برخورد اولیه شما با این موجودات چقدر عجیب و سرگرم‌کننده است، پس از چند ساعت ابتدایی، همه چیز تکراری به نظر می‌رسد زیرا این موجودات به نحوی عجیب هستند اما هیچ کدام خاص نیستند.
اگر به بیولوژی علاقه ندارید، می‌توانید روزهای خود را به اکتشاف معادن برای به دست آوردن منابع و فروش آن به دلالان ایستگاه‌های فضایی، ساخت لوازم و ابزار ساده یا مصرف به عنوان سوخت بگذرانید. با استفاده از ابزار معدن‌گری خود که شبیه یک سلاح است، ساعت‌ها مشغول استخراج مواد معدنی از سیارات مختلف خواهید شد. مانند گونه‌های جانوری، سیاره‌ها هم احتمالا شما را راضی نخواهند کرد. برخی برهوت هستند و برخی دیگر سرشار از برکات مختلف و سیارات دیگر نیز در جایی میان این دو قرار می‌گیرند.
در هنگام اکتشاف، باید نیم نگاهی هم به لباس خود و تجهیزات آن که شما را از شرایط خطرناک محافظت می‌کند و گاهی نیز شما را از برخوردهای خشونت‌بار نجات می‌دهد، داشته باشید. نبرد یک فعالیت ثانویه در این بازی است اما به اندازه کافی درگیر آن خواهید شد تا کنترل مبهم بازی شما را دچار دردسر کند. هنگام استخراج بی رویه معادن، بهپادهای امنیتی مجهول‌الهویه‌ای به شما حمله خواهند کرد. هدف گیری با سلاح چندکاره شما نیز آنقدر بدقلق است که این برخوردها، به جای اینکه چالشی لذت‌بخش باشند، روی مخ شما رژه روند. در فضا ممکن است با دزدان فضایی برخورد کنید که در قالب گروه‌های یک تا سه تایی ظاهر می‌شوند. این نبردها نیز فاقد هیجان و عمق هستند.

برخلاف سیاره‌ها که اغلب اوقات قابل درک و غیر قابل پیش‌بینی هستند، NPCهایی که در ایستگاه‌های فضایی و پست‌های بازرسی ملاقات می‌کنید، فاقد کاراکتر هستند. ساختار آن‌ها کلیشه‌ای و قابل پیش‌بینی است و هدف از خلق آن‌ها تنها معامله با آن‌ها است. در بهترین حالت، شما می‌توانید قسمتی از فرهنگ‌های مختلف را با کشف لوح‌های ترجمه در سیارات مختلف دریابید، اما حتی این پروسه نیز هیچ معنا و هدف خاصی ندارد. هر چند شاید متوجه شدن حرف‌های کسانی که زمانی زبان آن‌ها را نمی‌دانستید، خوشایند باشد، اما دیالوگ‌ها همچنان بی اهمیت و کلیشه‌ای باقی می‌مانند و تنها برای خالی نبود عریضه تعبیه شده‌اند. حتی هنگامی که شما کلام دیگری را متوجه نمی‌شوید، کاراکتر شما کاملا موضوع را درک می‌کند و شما می‌توانید تصمیمی درست و منطقی بگیرید.
سفینه و لباس مخصوص شما، تعداد مشخصی محل برای انبار کردن منابع یا استفاده از آپگریدهای ابزارتان دارند. تعداد این محل‌ها در لباس‌تان افزایش پیدا می‌کند و در طول بازی می‌توانید سفینه‌های جدید بخرید، اما همیشه فضای لازم برای ابزارتان کم خواهد آمد. پس سعی می‌کنید تا قانع باشید، اما این کار در No Man’s Sky ساده نیست. شما آیتم‌های خود را در جدولی خانه بندی شده و با نشانگری بسیار کند مدیریت می‌کنید. برای تأیید عمل خود باید دکمه‌ای برای مدتی نگه دارید. مدیریت آیتم‌ها، قسمت مهمی از بازی No Man’s Sky است و بیش از حد سخت است.

سفینه‌های فضایی مدل‌ها، رنگ‌ها و تجهیزات جانبی متفاوت و مختلفی دارند و هر چند اگر خوش شانس باشید می‌توانید سفینه اسقاطی را پیدا کرده و تعمیر کنید و از آن استفاده کنید، اما مدل‌های آماده به کار زیادی در ایستگاه‌های فضایی منتظر شما هستند. شیوه خریدن این سفینه‌ها کمی خسته کننده است اما هنگامی که سفینه مورد علاقه‌تان را پیدا می‌کنید، احساس خوبی به شما دست می‌دهد. و وقتی که سفینه جدید خود را کنترل می‌کنید، احساس می‌کنید که اکتشافات بی‌شمار شما بیهوده نبوده است زیرا باعث شدند تا پول خریدن سفینه جدیدتان را داشته باشید.
اما با مرور زمان، ممکن است علاقه خود به خرید و لذت بردن از سفینه جدید را از دست بدهید. No Man’s Sky شما را تشویق به جمع‌آوری مواد معدنی می‌کند زیرا این تنها سیستمی است که می‌توانید پول جمع کرده و ابزار و لوازم جدید بخرید، اما تنوع این وسایل به مرور کم شده و هیجان خرید کردن، از بین می‌رود. حتی حسادت به سفینه‌های افراد دیگر نیز نمی‌تواند باعث شود تا با طمع به سراغ سیارات بروید و به شکل افسرده‌کننده‌ای به استخراج مواد معدنی بپردازید.

در کهکشانی که خبر از روابط اجتماعی نیست، داشته‌های شما تنها راه شکست دادن حس تنهایی و معنا بخشیدن به سفرتان است. به شما هیچ جهتی راهنمایی نمی‌شود. وقتی که با فاصله 180000 سال نوری از مرکز یک کهکشان کار خود را آغاز می‌کنید و هر سیاه‌چاله شما را به طور میانگین، 1000 سال نوری جابجا می‌کند، احساس پیشرفت داشتن کار سختی است. مهم نیست که چه تعداد منظومه را پشت سر گذاشته‌اید یا چه تعداد سیاره را کشف کرده‌اید، در نهایت از تعاملات خسته‌کننده با NPCها و تنوع پوچ سیارات خسته خواهید شد و علاقه خود را به سفینه‌های جدید و شاید حتی کلیت بازی از دست بدهید.
اما راه دیگری نیز برای لذت بردن از پیچ و خم بی‌انتهای No Man’s Sky وجود دارد. فرم روایی بازی به خوبی درون کهکشان عظیم آن تعبیه شده است که شاید حتی یادتان برود که اولین تصمیم شما در بازی، روشن کردن یک آنتن کمک اضطراری، شما را با نیروی ناشناسی به نام اطلس آشنا می‌کند. در خلال سفرتان بین ستاره‌ها با ایستگاه‌های فضایی خاصی روبرو می‌شوید که دو دانشمند در آن‌ها فعالیت می‌کنند و به شما کمک می‌کنند تا وسایل‌تان را برای پیدا کردن راه به سیاه‌چاله‌های منتهی به ایستگاه‌های اطلس، آپگرید کنید. ایستگاه‌های اطلس، فضاهایی وسیع و معبدگونه‌اند که دارای محرابی برای ارتباط با روح اطلس هستند. در ابتدا، درک مفهوم اطلس سخت است، اما هنگامی که به ندای او پاسخ می‌دهید، چشمان شما به حقیقتی بزرگ‌تر درباره اطلس، سفرتان و کهکشان باز می‌شود.

در یک بازی با ساختاری به شدت متزلزل، اطلس یک نعمت است که به سفر شما جهت و معنا می‌بخشد که در صورت عدم وجود آن، کاملا بی‌هدفانه به گشت و گذار می‌پرداختید. مفهومی که اطلس با آن ذهن شما را تحریک می‌کند نه تنها سوالاتی درباره چیستی دنیا درون بازی ایجاد می‌کند، بلکه خود شما را نیز درگیر معنا مفهوم زندگی و هستی می‌کند. شما وادار می‌شوید تا هدف گشت و گذارتان، ارزش ثروت مادی و دلیل وجود را به چالش بکشید. اطلس، به گونه‌های مختلف، بیانگر معنای مذهب در زندگی مرد است اما بسیار هوشمندانه، نقش یک بازی مانند No Man’s Sky را نیز بررسی می‌کند. تصادفی نیست که دانشمندانی که در پیدا کردن اطلس به شما کمک می‌کنند، به حال شما تأسف می‌خورند اما کنجکاوند که از کشفیات شما آگاه شوند.
اگر وقت خود را فقط صرف اکتشاف، معدن‌داری و خرید لوازم بکنید، No Man’s Sky خیلی زود برای شما فاقد جذابیت خواهد شد. نگاه اطلس به این اهداف کاملا درست است، اما حتی اگر این فعالیت‌ها را پوچ و بی‌معنی بدانید، باز هم با عمق بیشتر و مکانیک بهتر، قابل تحمل‌تر می‌شوند. نویسندگی هوشمندانه و غنی بازی نیز برای توجیه مشکلات آن کافی نیست. اما، وجود اطلس و روشی که شما را درگیر سوالات اگزیستانسیالیستی می‌کند، قابل ستایش است.

بازی No Man’s Sky، یک بازی وسیع و گسترده با ترابشی چشم‌گیر میان زمین و آسمان است که برای مدتی، کلکسیونر درون شما را سرگرم خواهد کرد. هر چه بیشتر پای این بازی وقت بگذارید، بیشتر متوجه ایرادات آن خواهید شد و خیلی ساده ممکن است که تمام توجه شما تنها صرف اکتشاف شود. اما اگر به کلیت بازی توجه کنید و به ندای اطلس گوش دهید، No Man’s Sky چیزی بیشتر از یک جمع آوری منابع ساده از دنیاهای نه چندان متفاوت در کهکشانی به ظاهر بی‌پایان خواهد بود که شما را راهی سفری در جستجوی معنای زندگی و درک عمق آن و نگاهی به فراسوی ثروت ماده در کهکشان مجازی خود می‌کند.

  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر