نقد و بررسی بازی Pokemon Go

نقد و بررسی بازی Pokemon Go
چند روزی می‌شود که بازی Pokemon Go در چند کشور منتشر شده و کشور‌های بسیار زیادی از جمله ایران، هنوز چشم‌انتظار انتشار رسمی این بازی پرطرفدار هستند. با این‌ وجود تیم نقدستان توانست بازی را مورد نقد و بررسی قرار دهد تا بیشتر با آن شوید. با ما همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
توجه: با توجه به این‌که بازی Pokemon Go به‌صورت رسمی در ایران منتشر نشده است، مشکلات بسیار زیادی در تجربه آن به‌وجود آمد. این بازی به‌دلایل یاد شده در همین نقد و بررسی، برای کشور ایران و بسیاری از کشورهای دیگر بهینه‌سازی نشده است و نمی‌توان بیشترین لذت را از تجربه آن برد.

بازی‌های موبایل روزبه‌روز بیشتر در زندگی مردم جا باز می‌کنند. وقتی پدیده‌ای اجتماعی ظهور می‌کند و یک بازی سروصدای زیادی راه میندازد، حتی بسیاری از کسانی که هیچ‌گاه به بازی‌های اینچنینی علاقه‌ای نداشته‌اند، ناخوداگاه به‌یکی از طرفداران آن بازی تبدیل شده و وقت بسیار زیادی را صرف انجامش می‌کنند. بازی موبایل Pokemon Go دقیقا یکی از همین موارد است. بازی ساخته شده به‌وسیله استودیو Niantic این روزها به‌خبر اصلی رسانه‌ها تبدیل شده و حواشی بسیار زیادی را در کنار موفقیت‌های بزرگ خود تجربه کرده است. 

بازی موبایل Pokemon Go درواقعا یک بازی واقعیت افزوده به‌شمار می‌رود که در آن باید به‌دنبال موجوداتی به نام پوکمون بگردید و در کنار آن مشغول اعمال دیگری نظیر تقویت پوکمون‌ها، مبارزات و ... شوید. با شروع بازی و بعد از ساختن شخصیت بازی یا همان آواتار، همه چیز آسان به‌نظر می‌رسید و به ساده‌ترین شکل ممکن و بدون این‌که از جای خود تکان بخورم، اولین پوکمون را روی میز کارم پیدا کردم. Pokeball (توپ مخصوص قرمز رنگ پایین صفحه) را به سمت این پوکمون سبز رنگ پرتاب کردم و آن را تصاحب کردم. در آن لحظه نمی‌دانستم که بازی قرار است مرا از پای میزم بلند کرده و به خیابان‌ها بکشاند! اگر کمی دقت کنید نقشه محل زندگی خود را در محیط سه‌بعدی و رنگی بازی خواهید دید. تمام خیابان‌ها، کوچه‌های اطراف و فضاهای سبز در این نقشه وجود دارند و همه چیز برای ماجراجویی آماده است. 

با بیرون رفتن از خانه و جستجوی پوکمون‌ها، رفته‌رفته حضور تعدادی از پوکمون‌ها، بدون مشخص کردن هویت و رنگ‌ آن‌ها به شما اطلاع داده می‌شود. اگر در کنار علامت‌ها سه ردپا دیدید، مشخص خواهد شد که به آن پوکمون دور هستید و تا زمانی که تعداد این ردپاها به عدد یک نرسیده، باید به جستجو ادامه دهید و با دقت تمام نقاط را بررسی کنید. تمام حواس شما در این لحظه به صفحه تلفن همراهتان است و باید مراقب باشید تا به زمین نخورید، تصادف نکنید یا وارد چمن‌های پارک نشوید (دقت کنید که با قدم گذاشتن روی چمن‌های پارک، به جای پوکمون نگهبان پارک را خواهید دید که سوت‌زنان به سرعت به سمت شما می‌دود!)

شکار پوکمون قطعا جذاب‌ترین و بهترین قسمت بازی خواهد بود. بازی شما را مجبور به تحرک می‌کند و باید ساعت‌ها پیاده‌روی کنید تا به نتیجه بهتری برسید. این مثل یافتن گنج می‌ماند و واقعا با پیدا کردن و شکار هر پوکمون، حس فوق‌العاده‌ای خواهید داشت. حسی که با خرج کردن پول واقعی یا Pokecoinها و پیدا کردن پوکمون‌ها در خانه و نزدیکی خود، به‌هیچ‌وجه به‌وجود نخواهد آمد. گرچه شکار بعضی آن‌ها ساده نیست و ممکن است نسبت به pokeball واکنشی مانند جاخالی دادن پوکمون‌ها را ببینید. با تجربه بیشتر در بازی و بالا بردن سطح مهارت اواتار خود، حتی این کار هم به سادگی آب خوردن تبدیل می‌شود و دیگر یک چالش به‌حساب نمی‌آید. از طرف دیگر شاید هم به دلیل دور بودن از مناطق شلوغ شهری یا برکه‌ها و رودخانه‌ها، بعضی از پوکمون‌ها را هیچ‌گاه پیدا نکنید. اما درنهایت این پوکمون‌ها به چه دردی می‌خورند و با پیدا کردن آن‌ها، چه اتفاقی قرار است در بازی رخ دهد؟ 

بازی Pokmeon Go یک بازی اجتماعی است و نیاز با تعامل با دیگر بازیکنان دارید. از طرفی برای رسیدن به اهداف خود و پیروزی‌های بیشتر در مقابل رقبا، نیاز به تقویت پوکمون‌های خود خواهید داشت تا برای مبارزه آماده شوند. قبل از آن باید با انتخب یکی از سه رنگ زرد، آبی و قرمز، تیم خود را مشخص کنید تا باشگاه‌های خودی (Gym) به شما نشان داده شود. در باشگاه خودی می‌توانید به تمرین بپردازید و برای مبارزه و به دیگر باشگا‌ه‌ها بروید. این اتفاق وقتی ممکن می‌شود که به سطح پنج رسیده باشید.

در بازی مکان‌هایی به نام Pokestop هم وجود دارد. این مکان‌ها درواقع نقاط واقعی در نقشه هستند که با رفتن به آن‌جا مقدار قابل توجهی از آیتم‌ها و همینطور بازیکن‌ها را خواهید یافت. مشکل بسیار آزاردهنده در بازی برای کاربران ایرانی، سخت بودن یافتن این نقاط است و ما برای نقد و بررسی بازی مجبور به استفاده از چندین بازیکن برای امتحان کردن بسیاری از ویژگی‌های بازی شدیم و درنهایت باز هم نتوانستیم تجربه‌ای واقعی از Pokemon Go داشته باشیم. اما خوشبختانه با برخی از ویژگی‌های مهم بازی آشنا شدیم.

دیگر مشکلی که برای کاربران ایرانی و همینطور کشورهایی که بازی به‌صورت رسمی در آن منتشر نشده وجود دارد، این است که بازی برای هر کشوری بهینه نشده و نمی‌توان پوکمون‌ها را هر مکانی پیدا کرد. ممکن است در چند قدمی یک پوکمون باشید، اما برای یافتن او مجبور شوید وارد خانه‌های مردم شوید و این غیرممکن است! اما از این دست مشکلات که بگذریم، نکات مهمی وجود دارد که قطعا در کشورهایی که بازی به‌صورت رسمی در آن‌ها منتشر شده نیز وجود دارد. اولین و بزرگ‌ترین مشکل، مصرف بیش از اندازه باتری تلفن همراه شماست که تجربه بازی را بدون همراه داشتن پاوربانک، آزاردهنده و بسیار سخت می‌کند. شما نیاز دارید تا ساعت‌ها پیاده روی کنید و این بازی به‌راحتی می‌تواند بین دو تا سه ساعت، باتری گوشی را کاملا خالی کند! 

بازی دارای باگ‌های فراوانی است. بعضی اوقات آواتار شما ناپدید می‌شود. بدتر از آن اینکه ممکن است پوکمونی که با آن مبارزه می‌کنید نیز ناپدید شود و این موضوع صدمه جدی به مبارزات بازی وارد خواهد کرد و به احتمال فراوان شکست خواهید خورد. مبارزاتی که کاش به‌صورت نفر به نفر انجام می‌شد و مجبور نبودید با هوش مصنوعی بجنگید. در واقع پوکمونی که برای دفاع از باشگاه حریف تعیین شده، هوشمندانه با شما می‌جنگد و بازیکن حریف کنترلی بر او ندارد. قدرت هر پوکمونی که بیشتر باشد، به احتمال فراوان برنده خواهد شد و مبارزات کاملا قابل پیش بینی هستند. بازی در مواقعی دچار مشکل می‌شود و حتی اسکرین شات گرفتن ممکن است به قیمت از دست دادن یک پوکمون تمام شود! سرور بازی هم تا دلتان بخواهد در همین روزهای آغازین بازی دچار مشکل شده و حتی در بسیاری از نقاط از دسترس خارج شده و پس از چند ساعت فعال شده است. حال تصور کنید که بازی کردن در ایران با چه مشکلاتی همراه بوده  و چقدر تجربه کردن بازی در کشور سخت است! با وجود اینکه با یک بازی اجتماعی طرف هستیم، امکاناتی نظیر لیست دوستان، جدول امتیازات و از همه مهم‌تر تبادل در بازی وجود ندارد. درواقع با نبود چنین امکاناتی، تنها چیزی که بازی را جذاب می‌کند، همان پیدا کردم پوکمون‌هاست! 

در مجموع بازی Pokemon Go با وجود تمام مشکلات اساسی خود، با امتیاز بزرگ خود در رابطه با وادار کردن بازیکنان به بیرون رفتن از خانه و جستجو کردن، توانسته به موفقیت فوق‌العاده‌ای دست پیدا کند. موفقیتی که ممکن است تا ماه‌ها ادامه داشته باشد و با انتشار رسمی بازی در قاره آسیا و ایران، بازیکنان زیادی را در کشور مشغول خود کند. اما با توجه به مشکلات فعلی بازی و درصورت برطرف نشدن آن‌ها، عمر بازی Pokemon Go به اندازه بازی‌هایی نظیر Clash of Clans طولانی نخواهد شد و خیلی زود جذابیت خود را از دست خواهد داد.

نقاط قوت:
- لذت جستجو و بالا رفتن تحرک برای پیدا کردن پوکمون‌ها

نقاط ضعف:
- مصرف بالای باتری تلفن همراه
- مشکلات سرور بازی
- باگ‌های متعدد
- عدم وجود برخی از تعاملات اجتماعی رایج 

امتیاز: 6 از 10

  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (1 عدد)

ثبت پاسخ مهمان چهارشنبه 30 تیر 1395
دوستان من این کانال ایرانی بازی pokemon go است
اخبار بازی و رفع مشکل

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر