نقد و بررسی بازی Ratchet & Clank

نقد و بررسی بازی Ratchet & Clank
در حالی که مدتی از انتشار بازی Ratchet & Clank می‌گذرد، فرصتی دست داد تا به نقد و بررسی این بازی بپردازیم. با نقدستان و نقد و بررسی بازی Ratchet & Clank همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
مجموعه بازی‌های Ratchet & Clank قطعا از پرطرفدارترین بازی‌های کنسول پلی‌استیشن به‌شمار می‌روند و از سال 2002 تاکنون، عناوین متعددی از این مجموعه را تجربه کرده‌ایم. کنسول خاطره‌انگیز پلی‌استیشن 2 میزبان اولین بازی از مجموعه Ratchet & Clank بود که به‌وسیله استودیو Insomniac Games ساخته شد. تاکنون سیزده عنوان از مجموعه بازی‌های Ratchet & Clank منتشر شده و در تمام این چهارده سال شاهد حضور این بازی در تمام کنسول‌های سونی بوده‌ایم. شخصیت‌های این بازی‌های پرطرفدار به یکی از نمادهای سونی تبدیل شده‌اند و برای بسیاری، دسته کمی از نیتن دریک یا کریتوس ندارند و تاثیر این بازی‌ها روی طرفدارهای کنسول سونی کاملا مشهود است. در سال‌های اخیر بازی‌های Ratchet & Clank کمی افت کردند و به خوبی عناوین قدیمی این مجموعه ظاهر نشدند. همین موضوع باعث شد تا سونی کمی به این بازی استراحت دهد و ناگهان در سال 2014 همه چیز را از ابتدا آغاز کند. 

بازی جدید Ratchet & Clank در زمان معرفی طرفدارهای این مجموعه را بار دیگر خوشحال کرد. استودیو Insomniac Games بعد از ساخت بازی Sunset Overdrive برای کنسول ایکس‌باکس وان، بار دیگر به‌سراغ کنسول سونی و بازی قدیمی خود رفت و تصمیم گرفت یک بازسازی اساسی از این مجموعه را به طرفدارها هدیه دهد. حال همه چیز از ابتدا آغاز شده و داستان آشنایی رچت و کلنک را از ابتدا خواهیم دید. همه چیز را با رنگ و بویی متفاوت و نسل هشتمی تجربه خواهیم کرد و بازی جدید تمام ویژگی‌های مثبت عناوین پرشمار قبلی مجموعه را در دل خود جای داده تا بار دیگر به همراه دو قهرمان دوست‌ داشتنی بازی به دل کهکشان بزنیم و ماجراجویی کنیم. 

ظاهر کودکانه بازی اولین چیزی است که در نگاه اول نظرها را به سمت خود جلب می‌کند. موضوعی که باعث نمی‌شود تا طرفدارها دست از آن بکشند و به سراغش نروند. قطعا دوست‌داران قدیمی مجموعه بار دیگر به‌سراغ بازی جدید خواهند رفت تا خاطرات خود را زنده کنند و تجربه‌ای جدید و منحصر‌بفرد از آن داشته باشند. از این موضوع که بگذریم، سختی‌های خاصی بازی جدید Ratchet & Clank، قطعا مناسب بزرگسال است و چالش‌های بازی سخت‌تر از چیزی هست که بازیکنان کم‌ سن و سال را راضی کند. با تجربه بازی قطعا این موضوع را درک خواهید کرد که با وجود این ظاهر شاد و کودکانه، همه چیز رنگ و بویی جدی به خود گرفته و رفته رفته بازی سخت‌تر هم می‌شود! 

همان‌طور که اشاره شد بازی روایتگر چگونگی آشنای رچت و کلنک و آغاز ماجراجویی‌های این دو شخصیت دوست داشتنی در دل کهکشان است. لامبکس دوست داشتنی داستان ما رچت نام دارد و رویای تبدیل شدن به یک مبارز فضایی را در سر می‌پروراند. از سوی دیگر کلنک روبات کوچکی است که در ابتدا قرار بود در نقش یکی از روبات‌های مخرب آلونزو درک (شخصیت منفی بازی) ظاهر شود، اما با رخ دادن اتفاقاتی دچار نقص فنی می‌شود و از دم و دستگاه درک فرار می‌کند. ماجراجویی این دو شخصیت خیلی زود آغاز می‌شود و تجربه‌ای شیرین در سیاره‌های مختلف خواهید داشت. داستان بازی به‌نوعی یکی از المان‌های جانبی آن به‌شمار می‌رود و بیشتر تمرکز بازی کاملا روی گیم‌پلی است. درواقع در بازی‌های مشابه این سبک نیز پرداخت‌های قدرتمندانه‌ای را در زمینه روایت داستانی شاهد نیستیم و نمی‌توان از این موضوع بعنوان یک ایراد یاد کرد. شاید به‌هیچ وجه برخی ابهامات داستان یا شخصیت‌پردازی ضعیف برخی از کاراکترها شما را آزار ندهد و حتی به آن توجه هم نکنید. همه چیز به خوبی به هم متصل شده تا مبارزات پی در پی شما در محیط بازی دارای هدف مشخصی نیز باشد. از همین رو باید داستان بازی را مناسب ارزیابی کنیم. 

به‌سراغ اصلی‌ترین بخش بازی یعنی گیم‌پلی می‌رویم تا بیش از پیش با ویژگی‌های بازی Ratchet & Clank آشنا شویم. مهم‌ترین موضوعی که توجه من را به خود جلب کرد اسلحه‌های بازی بود. موارد مهم دیگری هم وجود دارند که گیم‌پلی بازی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند، اما بررسی اسلحه‌های بازی و نحوه کارکرد آن‌ها، قطعا جذاب‌ترین بخش این بازی خواهد بود. سلاح‌های بازی به قدری از تنوع بالایی برخوردار هستند که گیج می‌شوید. از طرفی نحوه عملکرد هر کدام از آن‌ها به طرز دیوانه‌واری متنوع است و معلوم نیست سازندگان چگونه به فکر طراحی آن‌ها افتاده‌اند. این موضوع را هم در نظر بگیرید که بعضی از سلاح‌های مهم بازی‌های قبلی نیز در این بازی وجود دارند که بسیار برای طرفدارهای قدیمی مجموعه جذاب خواهد بود. در ابتدا همه چیز ساده به‌نظر می‌رسد و هنوز کمی با تجربه استفاده از سلاح‌های عجیب و فوق‌العاده بازی فاصله دارید. اما طولی نمی‌کشد که تمام سلاح‌ها را پیدا می‌کنید و محو قدرت‌های عجیب هر کدام از آن‌ها می‌شوید. از Fusion Bomb گرفته تا Plasma Slayer، Ω RYNO Xtreme!!! و چندین و چند سلاح دیگر، همگی ویژگی‌های کاملا منحصربه‌فردی دارند. سلاح نارنجک انداز شاید یکی از ساده‌ترین سلاح‌های بازی باشد، اما کار به جایی می‌رسد که بازی سلاحی به‌نام Pixelizer در اختیار شما قرار می‌گیرد و با هر شلیک می‌توانید دشمنان خود را به شخصیت‌های بازی‌های هشت بیتی تبدیل کنید. این موضوع به‌قدری جالب اتفاق می‌افتد که حتی صدای دشمنان نیز شما را به یاد بازی‌های هشت بیتی قدیمی خواهد انداخت. 

سلاح دیگری که قطعا توجه هر بازیکنی را جلب خواهد کرد Groovibomb نام دارد و با شلیک آن به سمت دشمنان قطعا خنده‌تان خواهد گرفت! این سلاح دشمنان بازی را (صرف نظر از اندازه یا سختی) مجبور به رقصیدن می‌کند و این فرصت مناسبی است تا با خیال راحت به آن‌ها ضربه وارد کنید. تمام سلاح‌های بازی قابل ارتقا تا 10 سطح هستند و سیستم ارتقای بازی نیز پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. وجود Gadgetron در کهکشان باعث می‌شود تا هیچ دغدغه‌ای نداشته باشید و به‌راحتی مشغول به ارتقای تجهیزات خود شوید. با بالا بردن سطح هر اسلحه، میزان پیشرفت آن کاملا مشهود خواهد بود و تاثیر آن را در مبارزه‌ها خواهید دید. با توجه به تعداد زیاد اسلحه‌ها، ارتقا دادن تمام آن‌ها تا آخرین سطح در یک بار بازی کردن غیرممکن است. همین موضوع باعث می‌شود تا سلاح‌های مورد علاقه خود را بیشتر ارتقا دهید و در طول بازی بیشتر از آن‌ها استفاده کنید. همین مسئله قطعا نحوه بازی کردن شما را با دیگران متمایز خواهد کرد. 

تنوع فوق‌العاده‌ای که در سلاح‌های بازی وجود داشت، در بخش‌های دیگر نیز وجود دارد تا ارزش بازی بالاتر هم برود! برای انجام بازی و پیمودن مراحل، باید به سیاره‌های مختلفی سفر کنید. از Orxon گرفته تا Quartu یا Batalia، همگی ظاهر متفاوت و فوق‌العاده‌ای دارند. ویژگی‌های هر سیاره باعث می‌شود تا گیم‌پلی بازی دستخوش تغییرات زیادی شود. از طرفی هم هر سیاره دارای دشمنان منحصر به فردی است که این دشمنان ریز و درشت نیز از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند. تا پایان بازی نیز همچنان شاهد این تنوع خواهید بود تا هیچوقت احساس خستگی نکنید. در کنار این موضوع باس‌فایت‌هایی هم وجود دارد که مبارزه با آن‌ها نیز بسیار جذاب و چالش برانگیز است. برخی مراحل بازی نیز کاملا روند متفاوتی را طی می‌کنند. بطور مثال امکان سوار شدن در سفینه و مبارزه در این حالت نیز در برخی مراحل بازی وجود دارد. بجز این موضوع نباید کلنک را فراموش کنیم که مراجل مختص به‌خود را دارد. در مراحلی که کنترل کلنک را در دست می‌گیرید، حال و هوای بازی عوض می‌شود و از اکشن به سمت مراحل پازلی کشیده می‌شود. متاسفانه با وجود اینکه کلنک جزو یکی از دو شخصیت اصلی بازی است و از طراحی جذابی هم برخوردار است، کمتر شاهد حضور او در جریان بازی هستیم و می‌توانست مراحل بیشتری با حضور او در بازی وجود داشته باشد تا در اکثر دقایق بازی او را بیکار نبینیم. در بازی مراحل فرعی جالبی نیز وجود دارد که از بین آن ها می‌توان به مسابقات هاوربرد اشاره کرد. این مسابقه‌ها جوایز خوبی را برای بازیکن به ارمغان می‌آورند و از طرفی از مشکل آسان بودن رنج می‌برند و به هیچ وجه چالش برانگیز نیستند.

گرافیک شگفت‌انگیز بازی نیز یکی از نقاط قوت آن است. محیط بازی از طراحی فوق‌العاده‌ای در تمام سیاره‌ها بهره می‌برد. محیط‌هایی که کاملا با هم متفاوت هستند و تنوع بالایی دارند. دقت بسیار زیادی به جزییات شده و عمدتا با محیط‌های شلوغی طرف هستیم. این شلوغی در هنگام مبارزه‌ها به اوج می‌رسند. دشمنانی که از همه طرف به سمت شما حمله می‌کنند و در این هنگام عملکرد عمدتا عجیب و غریب و قابل توجه سلاح‌های بازی و برخورد آن‌ها با دشمنان که باعث واکنش‌های متفاوتی در آن‌ها می‌شود. بعد از کشته شدن آن‌ها نیز تعداد بسیار زیادی پیچ و مهره روی هوا وخش می‌شود و به سمت رچت می‌آیند و در این هنگام تابش نور در محیط‌های مختلف باعث برق زدن آن‌ها می‌شوند. صحنه‌های مبارزه به طرز قابل توجهی شلوغ و گیج‌کننده هستند و قطعا نمی‌توانید با دقت به تمام قسمت‌های ان نگاه کنید. خوشبختانه شاهد افت فریم زیادی هم در این صحنه‌ها نیستیم و تجربه مبارزات شلوغ بازی به خطر نمی‌افتد. اما این موضوع را هم درنظر بگیریم که بازی روی 30 فریم بر ثانیه اجرا می‌شود و شاید اگر روی 60 فریم اجرا می‌شد، مشکلات فراوانی بر سر راه سازندگان قرار می‌گرفت. با این وجود همچنان ایرادهای کوچکی در بارگذاری بافت‌ها نیز وجود دارد که البته با توجه به شلوغی محیط کمتر به چشم می‌آید. برای میان پرده‌ها عمدتا از برخی از صحنه‌های انیمیشن Ratchet & Clank استفاده شده است که از کیفیت بسیار خوبی بهره می‌برند. اما از طرفی شاهد برخی میان‌ پرده‌های Real Time در بازی هستیم که تمرکز زیادی روی دیالوگ‌های بین شخصیت‌ها دارد و به هیچ وجه با میان پرده‌های سینمایی قابل مقایسه نیست و این تضاد کمی توی ذوق می‌زند.

صداگذاری بازی هم به دقیق‌ترین و بهترین شکل ممکن انجام شده است. از صداگذاری شخصیت‌های بازی گرفته تا موسیقی‌های متنوع و شنیدنی بازی که در قسمت‌های مختلف آن به خوبی استفاده شده و حس و حال محیط را به بازیکن منتقل می‌کند. اوج هنر تیم سازنده در صحنه‌های مبارزه بازی است که با صداگذاری دقیق، شاهد جذاب‌تر شدن صحنه‌های شلوغ بازی هستیم. 

خوشبختانه بازسازی مجدد بازی Ratchet & Clank تصمیم درستی بود و بار دیگر شخصیت‌های محبوب این مجموعه قدیمی را به بالاترین سطح ممکن در بازار بازی‌های ویدیویی رساند. بازی Ratchet & Clank هدف مهمی را دنبال می‌کند که چیزی جز سرگرم کردن بازیکن نیست. در تمام طول بازی خستگی را حس نخواهید کرد و تنوع بالا و گرافیک چشم‌نواز بازی شما را سر جای خود میخکوب خواهد کرد. چالش‌های بازی سخت هستند، اما آن‌قدر نه که به تجربه بازیکنان لطمه وارد کنند. تنها کافیست چند دقیقه‌ای بازی را تجربه کنید تا دیگر از آن دست نکشید و تا آخرین دقیقا از آن لذت ببرید.

نقاط ضعف:
- کمرنگ بودن نقش شخصیت Clank در بازی

نقاط قوت: 
- طراحی مراحل متنوع و بسیار عالی
- تعداد بسیار زیاد سلاح‌ها و تفاوت در عملکرد آن‌ها
- سیستم ارتقای مناسب برای اسلحه‌ها
- طراحی بصری شاد، رنگارنگ و پرجزییات
- یک بازسازی عالی از مجموعه Ratchet & Clank

امتیاز: 9 از 10


بازی Ratchet & Clank توسط Pspro در اختیار نقدستان قرار گرفته است. برای تهیه این بازی به وبسایت Pspro مراجعه کنید

  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر