نقد و بررسی بازی Ratchet and Clank از نگاه وبسایت IGN

نقد و بررسی بازی Ratchet and Clank از نگاه وبسایت IGN
رتچت و کلنک (Ratchet and Clank) محصولی از کمپانی اینسومنیاک (Insomniac) بر روی کنسول پلی استیشن 4، یکی از جذاب‌ترین، خلاقانه‌ترین و لذت‌بخش‌ترین ماجراجویی‌های چند وقت اخیر است. همراه شدن با پپی لومباکس و دوست رباتی وفادارش و سفر با آن‌ها در کهکشان و منفجر کردن هر چیزی که سر راه آن‌هاست تجربه‌ای لذت‌بخش است.
  • جدیدترین بازی ها
با وجود این که این بازی، داستان نسخه اریجینال سال 2002 را دنبال می‌کند، چیزی فراتر از یک بازسازی یا روتوش است. این نسخه از بازی رتچت کاملا از نو ساخته شده و در عین استفاده از تعدادی از المان‌های موفق نسخه‌های آخر بازی، ایده‌های تازه‌ی برجسته‌ای در آن پیاده شده است.


پیکسار زندگی می‌بخشد
در سال 2002، در بازی اریجینال رتچت، تلاش شده بود که از فرمول جادویی پیکسار شامل دنیاهای رنگارنگ، کاراکترهای زنده و معنی‌دار و جک‌های ظریف و مناسب همه سنین، استفاده شد. در سال 2016، از تمامی این المان‌ها در بازی رتچت استفاده شده است.
نورپردازی، مدل کاراکترها و مناظر، از بهترین نمونه‌های حاضر در یک بازی ویدیویی است. این یکی از سخت‌ترین بازی‌هایی بود که برای نقد، پای آن نشستم زیرا هر کسی که در دفتر از کنار من رد می‌شد توقف می‌کرد و به صفحه بازی خیره می‌شد. جزئیات موشکافانه، مانند نوری که از سطح براق یک سفینه فضایی بازتاب می‌خورد، یا ور رفتن رتچت با آچار همه‌کاره ا‌ش در هنگام بیکاری، پرتره‌ی انیمیشنی زیبایی را خلق کرده‌اند.
احتمالا بیش از هر چیز، مقدار بسیار زیاد افکت‌هایی که در هنگام یک نبرد پر هرج و مرچ صفحه را پر می‌کنند، خودنمایی می‌کند. قطعات ربات‌ها که در کل محیط پخش می‌شوند، سلاح شما که مانند وسایل آتش‌بازی سر و صدا می‌کند و پول‌هایی که از قربانیان شما می‌ریزد و به سمت رتچت حرکت می‌کند، همگی توفان زیبایی از نابودی و تباهی را خلق می‌کنند. حتی در میان این آشوب و صداهای گوش‌خراش، فریم ریت بازی ذره‌ای افت نمی‌کند.
در کنار این‌ها، داستان پر از انرژی بازی است که سرشار است از کاراکتر‌ها و طنز گیرایی که هیچوقت افت نمی‌کند. بخش داستانی 15 ساعته‌ی بازی همان داستان غیر قابل پیش‌بینی الهام گرفته شده از مجموعه جنگ‌های ستاره‌ای (Star Wars) را دنبال می‌کند اما به شخصیت‌ها عمق بخشیده شده و ماجرای بازی گسترش پیدا کرده است.


ابزار نابودی 
اینسومنیاک (Insomniac) علاقه وافری به سلاح‌های جنون آمیز و شگفت انگیزی مانند آنچه در بازی‌هایی چون Resistance، Sunset Overdrive و نسخه‌های پیشین رتچت، دارد و در این بازی هم کم‌کاری نکرده است! حال می‌خواهد پیکسل‌ساز (Pixelizer) باشد که دشمنان شما را به توده‌ای از ووکسل تبدیل می‌کند یا آقای زورکان (Mr. Zurkon) معروف که دشمنان شما را با چاشنی فیلم‌های اکشن دهه 80 از سر راه برمی‌دارد، سلاح‌های موجود در بازی سرشار از سورپرایزهای بصری و خنده‌دار هستند.

جدا از بحث متفاوت و اریجینال بودن، من سیستم آپگرید بازی را بسیار دوست دارم. سلاح‌ها بسته به استفاده شما ارتقاء پیدا می‌کنند که به شکل هدفمندی، باعث به وجود آمدن استایل مخصوص شما در بازی می‌شود. در عین حال می‌خواستم ببینم سلاح‌های دیگر چگونه ارتقاء پیدا می‌کنند که همین امر باعث شد تا سلاح‌هایی را امتحان کنم که معمولا به آن‌ها اعتنا نمی‌کردم. هر سلاح یک امکاناتی دارد که شما می‌توانید کم‌کم به سلاح خود اضافه کنید تا قابلیت‌های کنش‌وری مانند افزایش عرض محدوده یک سلاح آتش‌افروز (Flamethrower) یا قابلیت‌های منفعلی مانند شانس بیشتر افتادن آیتم از دشمنان در اختیار داشته باشید. من متوجه شدم که رتچت را دائما "یک ساعت بیشتر" بازی می‌کنم نه فقط برای این که یک سیاره دیگر پیدا کنم، بلکه به جمع‌آوری سلاح‌ها و ارتقاء آن‌ها معتاد شده بودم. شما تشویق می‌شوید برای ارتقاء سلاح‌های خود به سیاره‌هایی که قبلا پاکسازی کرده‌اید برگردید و با قابلیت‌های جدیدی که کسب کردید از مکان‌های جدیدی دیدن کنید اما ناامید میشوید؛ آن‌ها خالی هستند. گروه دشمنان جورواجور و سکانس‌های اکشن نفس‌گیر جای خود را فضاهای بزرگی داده‌اند که در آنها تنها تعداد اندکی از دشمنان بی‌اهمیت سطح پایین پیدا می‌شود. من در نظر داشتم تا برگردم و تمام مهره‌های مخفی را برای گشودن اکسترا (Extras) های جذاب بازی پیدا کنم اما احساس می‌کردم که به صحنه فیلمبرداری یک فیلم بلاک باستر تابستانی سال‌ها پس از اتمام آن رفته‌ام.


مزه‌ی زندگی
در حالی که منفجر کردن هرچیز و همه‌چیز، هسته اصلی رتچت است، این ماجراجویی پر است از پیچش‌های گوناگون در گیم‌پلی آن. در طول این سفر، کفش‌هایی پیدا می‌کنید که به شما اجازه می دهد که روی نرده ها سر بخورید که به سکانس های نفسگیری ختم می‌شود که در آن‌ها مشغول بالا رفتن از یک برج هستید و همزمان با دشمنان خود می‌جنگید. و یا با به دست آورن جت پک می‌توانید با آزادی بیشتری سوراخ و سمبه‌های دنیای بازی را بگردید که بسیار لذت‌بخش است البته اگر حواستان به مقدار سوخت باشد.

نظر نهایی
رتچت و کلنک نقطه اوج کاری است که اینسومنیاک (Insomniac) با این مجموعه در 14 سال گذشته کرده است. آن‌ها کاراکترهایی را که مدت‌ها پیش عاشق آن‌ها شدیم، در جذاب‌ترین ماجراجویی که تا به حال داشته‌اند، گذاشته‌اند. سیستم سلاح‌های بزرگ و پر مزیت، دنیاهای زیبا و گوناگون و داستانی به شدت افسونگر و زیبا، این بازی را به یکی از بهترین ماجراجویی‌هایی تبدیل کرده که هر دارند پلی‌استیشن 4 باید آن را تجربه کند.

منبع: IGN
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر