نقد و بررسی بازی Street Fighter V از دیدگاه وبسایت پردیس گیم

نقد و بررسی بازی Street Fighter V از دیدگاه وبسایت پردیس گیم
Street Fighter V بازی فوق العاده زیبا و سرگرم کننده ای است که متاسفانه به دلیل عجله کپکام برای رساندن بازی به مسابقات Pro Tour و EVO 2016، بسیار ناقص و کم محتوا و بر روی پلتفرم PC نیز تا حدی بهینه سازی نشده ظاهر شده است.
  • جدیدترین بازی ها
نوشتن نقد، برای برخی بازی‌ها بسیار کار دشواری است، بخصوص وقتی که بازی مورد نظر بسیار معروف و پر طرفدار باشد و شما هم یکی از طرفداران هایپ شده‌ی آن باشید و از قضا بازی برخلاف انتظاراتتان باشد.

Street Fighter 5 یکی از همین بازیهاست، و درست همان قدر که بسیار زیبا و فوق العاده طراحی شده، بسیار کم محتوا و ناامید کننده است و حتی در مواردی، از ایرادات عجیبی رنج می برد که در ادامه به تمام این موارد خواهیم پرداخت. 

داستان بازی بعد از وقایع نسخه چهارم رخ می دهد. چارلی که در نسخه سوم، با خیانت هم رزمانش و توسط M.Bison به قتل رسیده بود، توسط نیرویی عجیب و با شمایل فرانکنشتاین مانندی دوباره به قید حیات بازگشته، مردی عرب به نام رشید به دنبال دوستی گم شده می گردد، موجودی عجیب و باستانی به نام Necalli به دنبال کشتن مبارزان قدرتمند و تسخیر روح آنهاست، Birdie بعد از مدت ها از Shadaloo جدا می شود، R.Mika همانند گذشته در حال تعلیم برای رسیدن به سطح Zangief است و بقیه کارکتر ها هم در حال انجام کار های خودشان هستند.

تمام این اتفاقات در بخش داستانی ناقصی که در هنگام لانچ بازی در اختیار دارید، اتفاق می افتد و به طرز کمی شلخته، داستان پیش زمینه این نسخه را با کات سین های طراحی شده با دست (که انصافا بسیار خوب طراحی شده اند) بیان می کند تا برای بخش داستانی اصلی که چند ماه بعد عرضه می شود، آماده شوید. البته معمولا بخش داستانی در ژانر فایتینگ عنصر مهمی نیست (عناوین Arc System Works و SNK Playmore را فاکتور بگیرید!) و گیم پلی، هسته اصلی بازی را تشکیل می دهد. 

گیم پلی بازی همچنان مانند قبل است و در یک حالت 2.5 بعدی اتفاق می افتد که البته اینبار با مقدار زیادی از تغییرات اساسی در سیستم گیم پلی مواجه هستیم. گیم پلی بازی و سرعت اجرای حرکات و فنون ویژه Critical Arts نسبت به نسخه قبلی (Ultra Street Fighter IV) بسیار سریعتر شده و سرعت عمل و دقت زیادی را می طلبد. این موضوع باعث می شود تا مبارزات با سرعت بیشتری انجام شده و به سرعت نیز به پایان برسند. همچنین نحوه انجام حرکات ویژه به شدت ساده تر شده است؛ به عبارت دیگر سیستم سه دکمه ای اجرای حرکات ویژه حذف شده و این حرکات تنها با فشار یک دکمه اجرا می شوند.

این موضوع قطعا به منظور ساده تر کردن بازی برای کاربران جدید طراحی شده ولی ممکن است باعث آزار یک سری از کاربران قدیمی سری (از جمله خود من) بشود چون دیگر وصل کردن یک ضربه معمولی به یک ضربه ویژه موفقیت آمیز، یک کار بسیار سخت نیست که نیاز به دقت زیاد داشته باشد و به راحتی می توانید با کمی Button Mashing، یک ضربه معمولی را به یک ضربه ویژه متصل کنید و قسمت اعظمی از خط جان حریف را بر باد دهید. حالا که صحبت از Critical Arts شد باید اعتراف کنم که این حرکات در این نسخه به شدت خفن طراحی شده اند و مواردی مثل Critical Art های چارلی، نکالی، Vega و یا Birdie قطعا و به شدت برایتان جذاب خواهند بود.

 مکانیزم V-Gauge نیز بسیار خوب طراحی شده و با فعال کردن آن، هر کارکترعمل خاصی انجام می دهد و بعضی از حرکت هایشان هم تغییر می کند. مثلا چارلی بلافاصله به پشت سر حریف تلپورت می کند، ضربات ریو قدرت بیشتری پیدا می کنند، Vega با حرکتی سریع به سمت حریف حمله ور می شود، سرعت Birdie به شدت افزایش می یابد و رشید هم یک دیوار با قدرت باد تولید می کند. هرچند که این تنها استفاده این مکانیزم نیست و میتوان از آن برای دفاع یا ضدحمله هم استفاده کرد. به عبارت دیگر، V-Gauge واقعا گیم پلی بازی را جذاب تر و عمق آن را بیشتر کرده است. 

و تمام این اتفاقات در حالی می افتند که چراغ های نئون در حال خرد شدن و امواج باقی مانده از حملات شما در حال محو شدن در محیط هستند! گرافیک بازی به لطف موتور آنریل 4 در سطح بسیار خوبی قرار دارد. مدل های کارکتر ها بسیار خوب طراحی شده اند؛ هرچند که مشکل Clipping (رد شدن مو ها و اعضای بدن از بین یکدیگر) به وفور در صحنه های قبل و بعد از مبارزه و حتی در منوی انتخاب مبارز دیده می شود. افکت های اجرای حرکات ویژه به شدت زیبا هستند و پخش شدن افکت های یک سری از حرکات در محیط مبارزه واقعا زیبا کار شده اند.

از طرفی دیگر، تغییرات محیطی بازی هم مثل همیشه حضور دارند و تجربه دیداری بازی را افزایش داده اند. تغییرات محیطی جدیدی نیز اضافه شده اند که می توانید حریفتان را با یک ضربه قدرتمند به داخل یک اتوبوس پرتاب کنید و یا با کوباندن او به دیوار یک مغازه، باعث شکستن دیوار و سوییچ به محیط داخل مغازه شوید! هر چند که با کمی مشاهده دقیق می توانید به مصنوعی بودن بعضی از این تغییرات محیطی (مثل چراغ های نئون مرحله Bustling Side Street) پی ببرید.

از این بحث که بگذریم، صداگذاری بازی نیز در سطح بسیار خوبی قرار دارد. صداگذاران ژاپنی و انگلیسی زبان بازی نیز کارشان را به بهترین شکل ممکن انجام داده اند و کم و کاستی خیلی خاصی را به جز در مورد یک سری از کارکتر ها (مثلا R.Mika) شاهد نیستیم. هرچند ممکن است در بعضی از مواقع با قطع شدن ناگهانی صدا ها و صحبت های مبارزان (مخصوصا در پلتفرم PC) روبرو شوید.

ولی آیا مقدار محتویات بازی به اندازه کافی است تا سرگرمتان کند؟ این موضوع کاملا بستگی دارد. برای اولین مورد، تعداد مبارزان بازی برای یک عنوان سال 2016 و در مقایسه با رقیبان، اصلا در سطح مناسبی نیست. هرچند که کارکتر های جدید واقعا خوب هستند و به شخصه از حضور رشید واقعا لذت بردم. در ادامه، اگر جزو کسانی باشید که از محتویات آفلاین استفاده می کنند، بهتر است برای خرید بازی دست نگه دارید. محتویات آفلاین فعلی بازی فقط به یک بخش Story نصفه و نیمه با مبارزاتی کوتاه و هوش مصنوعی بسیار پایین، بخش تمرینی، مبارزه Versus دو نفره و یک بخش Survival خلاصه شده که همه آنها بعد از مدتی تمام یا خسته کننده می شوند.

البته با پیشرفت در این مود ها هیچ چیزی هم عایدتان نمی شود چون برای بدست آوردن EXP و Fight Money باید حتما به سرور های بازی متصل شده باشید. در عوض بخش آنلاین بسیار سرگرم کننده است و می تواند شما را تا عرضه محتویات جدید سرگرم کند؛ هرچند که ممکن است اشتباهاتی در Matchmaking رخ دهد و به ناگهان با یک مبارز که Level اش بیست برابر شماست روبرو شوید! تا اینجای کار، سرور های نسخه PS4 به خوبی کار می کنند ولی سرور های نسخه PC مداوما قطع و وصل می شوند. نکته بد این قطعی ها اینجاست که اگر به سرور متصل شده باشید و ارتباطتان قطع شود، بلافاصله به منوی اصلی هدایت می شوید و باید دوباره برای اتصال به سرور تلاش کنید و همانطور که پیش تر اشاره شد، خبری هم از جوایزتان نخواهد بود.

اینجاست که باید یک نکته مهم را بیان کنم. اگر روی PC بازی می کنید نباید به هیچ عنوان و در شرایط فعلی به سراغ بازی بروید چون نسخه PCبرای بسیاری از کاربران از مشکلات بسیاری در زمان لانچ رنج می برد. اگر بتوانید از ارور های معروف اجرای بازی عبور کنید، حتی منوی بازی نیز به دلیل بهینه سازی نامناسب می تواند برای شما کند عمل کند و در اینجاست که سعی می کنید تنظیمات گرافیکی را کاهش دهید. مشکل اصلی اینجاست که نه تنها یک سری از این تنظیمات گرافیکی از داخل بازی غیر قابل خاموش شدن هستند و حتی ممکن است نتیجه معکوس داشته باشند و بازی را کند تر کنند، بلکه با تنظیم نادرست آنها و یا انتخاب مود های گرافیکی پایین تر، یکی از زشت ترین و بدترین گرافیک هایی که در عمر گیمینگتان دیده اید را شاهد خواهید بود! (عامل این موضوع، گزینه ای به نام Resolution Scaling است که برای اولین بار در تنظیمات سری قرار گرفته، تاثیر زیادی بر روی Performance دارد و باید حتما با توجه به رزولوشن تنظیم شود) تنها راه حلتان نیز برای تغییر تنظیمات گرافیکی به میل خود، دستکاری فایل های تنظیماتی بازی است. 

سخن آخر:
Street Fighter V بازی فوق العاده زیبا و سرگرم کننده ای است که متاسفانه به دلیل عجله کپکام برای رساندن بازی به مسابقات Pro Tour و EVO 2016، بسیار ناقص و کم محتوا و بر روی پلتفرم PC نیز تا حدی بهینه سازی نشده ظاهر شده است. اگر قصد خرید بازی را دارید بهتر است فعلا دست نگه دارید و تا منتشر شدن پچ ها و محتویات جدید منتظر بمانید. اما اگر می توانید با محتویات کم بازی و تغییرات آن کنار بیایید و توانایی انجام آنرا به صورت آنلاین دارید، درنگ نکنید و تا محتویات جدید منتشر می شوند، حسابی مبارزه کنید.
مشاهده مطلب در سایت پردیس گیم
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر