نقد و بررسی بازی Total War: Warhammer از نگاه IGN

نقد و بررسی بازی Total War: Warhammer از نگاه IGN
سری Total War پس از پرسه زدن در تاریخ، این بار پیچشی 180 درجه داشته و روی به دنیای فانتزی Warhammer آورده است که موجب شده است تا تجربه‌ای نو، متفاوت و ناب از ترکیب استراتژی نوبتی و داستان‌های فانتزی داشته باشید.
  • جدیدترین بازی ها
در حالی که گله ارک‌های وحشی خود را به سمت گردان توپخانه‌ی دوارف‌های نگون بخت روانه می‌کردم یا شاهد سلاخی نیزه‌داران شجاع امپراتوری خود توسط خفاش‌های قاتل لژیون مردگان بودم، تنها سوالی که از ذهنم خطور می‌کرد این بود که «چرا تا کنون کسی به فکر ساخت این بازی نیفتاده بود؟». عرض اندام Creative Assembley در دنیای فانتزی، در برخی مواقع دچار مشکل می‌شود اما ترکیب ناب و تشنه به خون فرمول Total War که در طول زمان خود را ثابت کرده با دنیای خشن بعضا فکاهانه Games Workshop باعث شد تا خیلی زود شکایات خودم را از بازی فراموش کنم.

با شکستن زنجیرهای تاریخ، Total War: Warhammer، یکی از مشکلات چند نسخه اخیر مجموعه Total War، شباهت زیاد گروه‌های بازی را، برطرف کرده است. در دوران روم باستان یا آتیلا، می‌دانستید که تقریبا هر واحد در چه دسته‌ای جای دارد: مردی با یک جسم نوک‌تیز، مردی با یک جسم نوک‌تیز بلندتر، مردی با یک سلاح شلیک شونده و مردی با یک جسم نوک‌تیز سوار بر اسب. اما به محض این که بازی، کاراکترهای محشری چون غول‌های غروشان، شوالیه‌های پگاسوس سوار، جادوگران آتش افروز و خون‌آشامان باستانی که به تنهایی می‌توانند یک ارتش نابود کنند، معرفی می‌شوند، پاداش‌های عظیم و خون‌باری از حیث تفاوت ارتش‌ها، تنوع واحدها و تاکتیک‌های جدیدی در اختیار گیمر قرار می‌گیرند که دنیای فانتزی تاریک Warhammer را بسیار بیشتر از دنیای واقعی و تاریخی، مناسب بازی Total War می‌سازند.

واحدهای فانتزی و فرقه‌هایی که به آن‌ها تعلق دارند، ستاره‌های این نمایش هستند. نیروهای پیاده نظام غول‌پیکر مانند ترول‌ها و هیولاهای سردابه‌ها دسته جدیدی را به مبارزان اضافه می‌کنند که مثلث سابق تیر و کمان/نیزه/شمشیر را زیر پا می‌گذارند. ساحران و قهرمانان مبارز به شما اجازه می‌دهند تا با دقت و قاطعیت، منابع تهاجمی را به نقاط ضعف ارتش دشمن روانه سازید. موجودات شروری چون غول‌ها و وارگیست‌های خون‌آشام می‌توانند عامل موفقیت یک حمله باشند و آشوبی که ایجاد می‌کنند به لطف انیمیشن‌های تقریبا ابرقهرمانانه در هنگام حمله، شما را وادار می‌کنند تا برای دیدن آن، کلوزآپ کنید. این عاملی است که فقدان آن در Rome 2 و Attila باعث میشد تا برای کنترل تاکتیکی بهتر کوچکنمایی کنید. در همین حال، نیروهای پرنده وارد معادله می‌شوند و باعث می‌شوند تا مضمون «جبهه امن» را زیر سوال ببرید. این نیروها، بعد جدیدی به بازی داده‌اند که بسیار لذت‌بخش است.

شخصیت‌های ساختارشکن هر فرقه در کمپین آن‌ها نیز تأثیر دارد. امپراتوری انسان‌های شریف و دوارف‌های خویشتن دار یادآور نیروهای معمول بازی Total War هستند با این تفاوت که انسان‌ها قوی‌ترین جادوگران عصر قدیم را دارند و دوارف‌ها ضعف خود را در نیروی سواره یا جادو با با توپخانه‌های بسیار سنگین جبران می‌کنند که نیروی مهاجم فوق‌العاده‌ای هستند یا از چرخ‌بال‌ها استفاده می‌کنند که می‌توانند نیروهای دشمن را بمباران کنند. از جهت دیگر، سبزپوستان جنگ ستیز و اربابان خون‌آشام بسیار متفاوت‌تر از چیزی هستند که یک گیمر حرفه‌ای Total War انتظار آن را دارد.

هدایت سبزپوستان، نیروهای مورد علاقه من، روی نقشه بسیار لذت‌بخش است. هر ارتش یک میزان جنگندگی دارد که بر اساس آشوبی است که ایجاد کرده است. جنگندگی پایین باعث از کارافتادگی و نجنگیدن نیروها می‌شود و مقدار نهایی جنگندگی باعث پدیدارشدن یک ارتش دیگر شده که توسط هوش مصنوعی کنترل می‌شود که به شما ملحق شده و کمک می‌کند تا نقشه بازی را زیر پای خود بگذارید. در روزهایی که حوصله مدیریت مستعمرات، شورش‌ها یا ترکیب نیروها را ندارم و می‌خواهم فقط از روی تعدادی انسان احمق رد شده و از تمدن پر زرق و برق آن‌ها، زباله تولید کنم، نیروهای سبزپوست یک نعمت هستند. این نیروی تخریب با عدم توانایی سبزپوست‌ها در دفاع، متعادل شده است. هر دسته‌ای که برای چند نوبت نجنگند، در نهایت از هم پاشیده می‌شود.

در نقطه مقابل، خون‌آشام‌ها باید عاملی به نام فساد خون‌آشامی را در سرزمین‌های مجاور پخش کنند تا بتوانند به آن‌ها حمله کنند اما نیروهایشان زیر نور خورشید از بین می‌روند. این عامل باعث می‌شود تا نقشه‌های خود را از چند نوبت قبل برنامه‌ریزی کنید. احساس کردم که نیروهای من مانند هیولای دهشتناک آخر یک فیلم ترسناک هستند و از دیدن تأثیر فزاینده آن‌ها در بازی لذت بردم. علفزارهای سرسبز و آرام، خاکستری و مرده و جنگل‌های انبوه تبدیل به درخت‌هایی ترسناک و اسکلتی می‌شوند. به هیچ عنوان نمی‌توان یک منطقه خون‌آشامی را با امپراتوری اشتباه گرفت که باعث افزایش پویایی در نقشه شده است. خون‌آشام‌ها همچنین فاقد واحد‌های دوربرد هستند که باعث می‌شود تا در نحوه چینش ارتش خود و کنترل آن‌ها تجدید نظر کنید.

هر چند این فرقه‌ها بسیار سرگرم‌کننده و متفاوت هستند، اما تعداد آن‌ها اندک است و در ابتدا مکان آن‌ها ثابت است. زمانی که از 100 نوبت گذشتم احساس کردم که کمپین بازی در مدت زمان کوتاهی نسبت به یک بازی Total War، هر آن چه برای عرضه داشته، به نمایش گذاشته است. من به داشتن تعداد زیادی سناریو و چند چرخش داستان و تم‌های متفاوت برای بازی عادت کرده‌ام. اما در Warhammer تنها گزینه‌های پیش روی شما، انتخاب میان دو رهبر فرقه‌تان است که تفاوت چندانی میان آن‌ها احساس نمی‌شود. برای مثال، نماینده سیاسی امپراتوری، کارل فرانز، میزان حرکت شما در کمپین را 5 درصد افزایش داده و هزینه نگه‌داری از پیاده‌نظام سنگین و سواره‌نظام را 10 درصد افزایش می‌دهد. نقطه مقابل آن، بالتازار گلت ساحر است که به شما اجازه استخدام یک جادوگر بیشتر می‌دهد و هزینه نگه‌داری از قهرمانان جادوگر را کاهش می‌دهد. این پاداش‌ها قابل چشم پوشی نیستند اما تغییری در نحوه کنترل فرقه یا روند کمپین نداشتند.

در سوی دیگر، اما، اربابان و قهرمانان، نقاط درخشان کمپین بازی هستند. درخت مهارت‌ها به شما اجازه می‌دهد تا قهرمانانتان را به یک واحد مبارز بی‌همتا یا نماد روحیه و مقاومت یا ترکیبی ویژه از این دو تبدیل کنید. آن‌ها همیشه در جلو یا مرکز نبرد، جایی که شلوغ‌تر است دیده شده و با اشتیاقی که در یک قهرمان رمان‌های قلمرو گمشده می‌بینید، صفوف ارتش دشمن را نابود می‌کنند. در یک کمپین، من مقدار آسیب و زره رئیس‌جنگی ارک خود، گریمگور آیرون‌هاید را چنان بالا بردم که می‌توانست یک واحد کامل از پیاده‌نظام نخبه را به راحتی آب خوردن، قلع و قمع کند. در کمپین دیگر، تجلی روحیه‌ی کارل فرانز را به قدری آپگرید کردم که حتی ساده‌ترین جوخه نیزه‌داران نیز تا آخرین نفر می‌جنگید، البته تا زمانی که از این قابلیت به موقع استفاده کنم. حس مالکیت و شخصی سازی این قهرمانان افسانه‌ای هیچوقت قوی‌تر از این نبوده است. هنگامی که گریمگور دشمن را قتل عام می‌کند، مانند یک قهرمان محلی آدم‌کش او را تشویق کردم و وقتی ارتش دشمن بدون کمک از بین برد، خوشحال شدم و وقتی که یک جادوی تهاجمی، جان او را از بین برد، از فرار او نفس راحتی کشیدم.

وقتی پای مراحل به میان می‌آید، فرمول قهرمانان بازی دچار مشکلاتی می‌شود. نبردهای از پیش نوشته‌ای که توانستم ببینم، به لطف فازهای چندگانه پدیداری دشمن، پیچش‌های داستانی و صداپیشگی عالی، سرگرم‌کننده و خوش‌ساخت بودند. یکی از مأموریت‌های اولیه امپراتوری این بود که به گروهی از شورشیان که برای سقوط من نقشه می‌کشیدند، شبیخون بزنم. واحدهای من درون جنگلی در آن نزدیکی مخفی شده بودند و من این انتخاب را داشتم که پیش از این که با باقی شورشیان درگیر شوم، گروه کوچکی از آن‌ها را نابود کنم یا صبر کنم تا همه آن‌ها جمع شده و تله خود را به کار بیندازم. داستان‌سرایی در مبارزات، کاراکترها را به زندگی آورده و حس تعلق از آن‌ها القا می‌شود که باعث شد تا برای نبردهای بیشتر اشتیاق پیدا کنم.

مشکل اینجاست که تعداد زیادی از این مأموریت‌ها را ندیدم. بسیاری از مأموریت‌های پایانی از شما می‌خواهند تا بهترین ژنرال خود و ارتشش را به گوشه‌ی دورافتاده‌ای از نقشه هدایت کنید که احتمالا بیش از 12 دور طول می‌کشد که اگر مرزهای شما مورد تهدید باشند، اصلا قابل انجام نیست. همین عامل باعث میشد تا احساس کنم چیز مهمی را در بازی جا انداخته‌ام.

سرعت کمپین نیز می‌تواند اصلاح شود. رسیدن ارتش آشوب، نقطه عطفی است که سناریو بازی را (حداقل برای فرقه‌های شمالی مانند امپراتوری و خون‌آشامان) از نبردی کوچک به مبارزه‌ای نفس‌گیر و سخت برای زنده ماندن، مشابه نبرد هان‌های آتیلا، تبدیل می‌کند. موج‌های قدرتمند و فزاینده‌ی غارتگران و میوتانت‌های طغیانگر و ترسناک از مخروبه‌های شمالی در غالب ارتش‌هایی آواره سرازیر شده و تمام شهرهای سر راه خود را تخریب کرده و برهوتی از خود به جای می‌گذارند. فرقه‌های کوچکی که با شما متحد نمی‌شوند چوب خودسری خود را می‌خورند و باقی ماندگان مجبورند با هم علیه تهدیدی خطرناک و واقعی متحد شوند.

در حالی که کارل فرانز همچنان مشغول جذب وافاداری رأی‌دهندگان سرکش و تقویت واحد‌های خود است، نیروهای آشوب خیلی زود فرا می‌رسند. احساس میشد که در حالی که برخی فرقه‌ها برای رویارویی با نیروی آشوب زمان کافی برای دفاع ندارند، در حالی که دوارف‌های منزوی در کو‌هستان‌هایشان و سبزپوستان سرگردان در زمین‌های جانبی چندین نوبت برای متحد کردن نیروهایشان، تقویت مرزهایشان و منظم کردن ارتش‌هایشان وقت دارند. این واقعیت که امپراتوری من خیلی سریع شکست خورد لزوما چیز بدی نیست، در هر حال من از چالش به وجود آمده لذت بردم و نیرویی مثل ارتش آشوب نباید فقط یه عنصر اضافه در بازی باشد. اما دوست داشتم حداقل زمان کافی برای متحد ساختن انسان‌ها داشتم و شکست خود را در میادین جنگ ببینم، اما در حالی که هنوز مشغول ساختن ارتش خود بودم، شاهد تخریب امپراتوری خود توسط نیروهای دشمن نیز بودم. در کل، فاز اولیه کشف دنیای بازی، اتمام مأموریت‌ها و چیره شدن بر فرقه‌های کوچک‌تر می‌توانست 20 دور دیگر طولانی‌تر باشد.

معدود مسابقات مولتی‌پلیری که شرکت کردم بسیار سرگرم کننده بودند و باعث باز شدن فرقه پنجمی به نام شوالیه‌های میزگرد برتونیا شدند که البته افراد کمی دارند. به عنوان یکی از باسابقه‌ترین شرکت‌کنندگان بخش مولتی‌پلیر بازی‌های Total War، فهمیدم که واحدهای جدید، تمام تاکتیک‌هایی را که در بازی‌هایی چون Rome 2، Shogun 2 و Attila آموخته‌ام، بی‌فایده ساخته‌اند. این یک جبهه وحشیانه، سرشار از گابلین‌ها، تانک‌های بخار و ساحران نامرده است و دیدن این ترکیب ناموزون و خلاقانه از ارتش‌های گوناگون که باعث می‌شود تا احتمالات زیادی ممکن باشد، بسیار لذت بخش است. در یک مسابقه من برای بردن حمله به یک شهر تنها از واحدهای پرنده استفاده کردم و هیچ واحد توپخانه یا برج‌های محاصره‌ای به کار نبردم. در مسابقه‌ای دیگر، ارتشی از دوارف‌ها که تصور می‌کردم غیر قابل نفوذ باشند، توسط سیلی از خفاش‌ها و گردابی از خون که توسط خون‌آشامان دشمن تشکیل شده بود، شکست خورد. به دلیل تنوع زیاد ارتش‌های درون بازی و تاکتیک‌های مختلف، یاد گرفتن سیستم بازی و پیدا کردن یک استراتژی مناسب سخت است.

جمع بندی:
Total War: Warhammer سرشار از ایده‌های هیجان‌انگیز، کاراکترهای جالب، نیروهای قدرتمند و سرگرم‌کننده و فرقه‌های گوناگون است. فهرست آغازین کمپین بازی کمی کوچک است اما هر ارتش تجربه کاملا متفاوتی را ارائه می‌دهد. بعضی فرقه‌ها (مانند خون‌آشامان و سبزپوستان) از برخی دیگر (مانند دوارف‌ها) جذاب‌تر هستند اما هیچکدام ناقص نیستند. پیشرفت عمیق قهرمانان و حمله عالی نیروهای آشوب، بخش کمپین را با وجود کاستی‌های کوچکش، تبدیل به تجربه‌ای ارضاکننده برای طرفداران پر و پا قرص دنیاهای فانتزی کرده اند. این بازی، در یک کلمه، لذت‌بخش است.

منبع: IGN
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر