نقد و بررسی بازی Uncharted 4 از دیدگاه Gamesradar

نقد و بررسی بازی Uncharted 4 از دیدگاه Gamesradar
آنچارتد 4 پایان خوبی برای زندگی پرفرازونشیب «نیتن دریک» خواهد بود، اگر نگوییم یک پایان عالی. ازلحاظ حرکتی و مکانیکی با بهترین آنچارتد روبه‌رو هستیم. ازجمله پریدن و تاب خوردن به کمک طناب و مبارزه‌های لذت‌بخش، اما بی‌نظمی و شلختگی هم در بازی دیده می‌شود.
  • جدیدترین بازی ها
نقاط قوت
یک بازی فوق العاده زیبا
بهترین قسمت از بازی‌های آنچارتد در بخش تیراندازی و سیاحت
فضاهای گسترده‌تر برای بازی کردن

نقاط ضعف
شروع طولانی و پرحرف
نیمه پایانی بازی هیجان‌انگیز می‌شود
سام(برادر نیتن)

آنچارتد 4 پایان خوبی برای زندگی پرفرازونشیب «نیتن دریک» خواهد بود، اگر نگوییم یک پایان عالی. ازلحاظ حرکتی و مکانیکی با بهترین آنچارتد روبه‌رو هستیم. ازجمله پریدن و تاب خوردن به کمک طناب و مبارزه‌های لذت‌بخش، اما بی‌نظمی و شلختگی هم در بازی دیده می‌شود.
گیم پلی به شکل فوق‌العاده‌ای احیاشده است. در قسمت‌های قبلی آنچارتد، بازی روند خطی داشت، اما حالا بخش‌های گسترده و باز در محیط بازی برای سیاحت و گشت‌وگذار وجود دارند. درنتیجه تجربه‌ی آنچارتد 4، آزادی بیشتر در کنار مراحل اکشنی است که با جزئیات نوشته‌شده‌اند. مناظر و چشم‌اندازهای موجود در بازی فوق‌العاده زیبا و بی‌نظیر هستند. کیفیت استثنایی انیمیشن شخصیت‌های بازی هم توجه را به خود جلب می‌کند. نمایش بی‌نقص حالت‌های عصبی صورت تا شکل ماهیچه‌ها زیرپوست، باعث شده‌اند تا «نیت» و همراهان او در بازی به شکل ترسناکی زنده به نظر برسند.
این بار «نیتن دریک» علاقه‌ای وافر به یک گنج رمزآلود نشان می‌دهد که مربوط به یک دزد دریایی در قرن هفدهم هست. این دزد دریایی به همراه ثروتی معادل با 50 میلیون یورو، حوالی ماداگاسکار ناپدیدشده بود. از گشت‌وگذار و مشت زدن به افراد نقاب‌دار از پشت دیوار شروع می‌کنیم. به نبردهای تیراندازی بیش از موارد دیگر توجه نشان داده‌شده است، تیراندازی‌های خطی و از روبه‌رو جای خود را به درگیری در فضاهای بازداده است و آزادی شما نیز افزایش‌یافته است.
برای مدیریت این فضاهای وسیع‌تر قادر هستید دشمنان خود را نشانه‌گذاری کرده و با استفاده از اختفا و حرکات سریع از میان چمن‌زار شکارشان کنید. یا به ترجیح من به‌آرامی گردنشان را بشکنید. هنوز هم بشکه‌های زیادی برای منفجرشدن، ارتفاعات زیاد و انتخاب‌های دیگر وجود دارند، که باعث می‌شوند تجربه‌ی بازی بیشتر تفسیری شود. مراحل بازی با توجه به نحوه‌ی بازی شما شکل می‌گیرند و شانس و ترجیحات شما بیشتر تأثیر می‌گذارند تا یک طراحی ثابت و از پیش تعیین‌شده.
با اضافه شدن فضاهای وسیع‌تر، تجربه‌ی گشت‌وگذار هم بهبود زیادی پیداکرده است. سراشیبی‌هایی هستند که باید از روی آن‌ها سر خورد، طناب‌هایی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توان پرش‌های بلندی انجام داد و همچنین گیره‌هایی برای بالا رفتن از تپه‌ها هم در اختیارتان قرار می‌گیرند. بعضی مواقع هم در محیط‌های بزرگ به یک خودروی جیپ هم دسترسی خواهید داشت. که مجموعه‌ی تمام این ابزارها و راه‌ها و مسیرهای متنوع، به شما احساس یک کاشف و جست‌وجوگر واقعی را القا می‌کند.
ارتقای قابلیت‌های حرکتی در بازی، آزادی بیشتر و ظاهر زیبای بازی، لحظات فوق‌العاده‌ای برای شما در حین بازی ایجاد می‌کنند. نوبت می‌رسد به بی‌نظمی و شلختگی که نخست به آن اشاره شد، سام برادر نیتن، که در هیچ‌کدام از قسمت‌های قبلی بازی به او اشاره نشد و برای اولین بار با او مواجه می‌شویم. اضافه شدن شخصیت او باعث شده تا بازی مجبور به تشریح دو خط داستانی بشود، جست‌وجوی نیتن برای رسیدن به گنج دزد دریایی Every و برادری که تاکنون به وجود او اشاره‌ای نشده بود.
اگر تمام فلاش‌بک‌ها، داستان‌ها و هر موضوعی که مربوط به سام برادر نیتن می‌شود حذف می‌شدند، یک بازی بهتر، کوتاه‌تر که در آن فقط نیتن و سالی به جست‌وجوی گنج می‌پرداختند، پدید می‌آمد. بخشی که عملاً بازی با آن شروع می‌شود، ماجراجویی‌های نیتن و سالی با یکدیگر هستند. تقریباً پنج‌ساعتی زمان می‌برد تا به این قسمت‌های بازی برسید، اما بیشتر اوقات سام جای سالی را می‌گیرد.

مراحلی که به برادر نیتن مربوط می‌شوند خیلی هم بد نیستند. فقط کمی مانع مسیر اصلی بازی می‌شوند. بازی به‌سختی تلاش می‌کند تا موضوع برادر نیتن را با مقدار زیادی ساختمان نوردی و بالا رفتن از موانع بنا کند. چند مرحله‌ی بعد هم می‌شد بدون وارد شدن هیچ صدمه‌ای حذف کرد. بازی برای من به‌اندازه‌ی 16 ساعت طول کشید، با حذف کردن مقدمات، معرفی و شناخت سام، به یک بازی 10 ساعته که از ابتدا با شکار گنج آغاز می‌شود دست پیدا می‌کنیم. اگر شخصیت برادر نیتن کمی جذاب‌تر بود، پذیرفتن حضور او در آنچارتد 4 راحت‌تر می‌شد. اما عدم ثبات و غیرقابل اطمینان بودن او باعث می‌شود خیلی کاراکتر دوست‌داشتنی نباشد. اتفاقی نادر از سوی Naughty Dog که سابقه‌ی درخشانی در خلق شخصیت‌های فوق‌العاده دارد.
مابقی شلختگی موجود در بازی از بخش‌های اضافی و لحظات کوتاهی ناشی می‌شود. Naughty Dog درگذشته هم از علاقه‌ی طرفداران نسبت به تعاملاتی که درون بازی اتفاق می‌افتد سخن گفته است. در آنچارتد 4 هم یک مرحله‌ی کامل داخل خانه‌ی نیتن اتفاق می‌افتد، که در آن تمام‌کاری که انجام می‌شود برداشتن یک سری اشیا و چند دیالوگ است.
تزریق لحظات ویژه‌ای که کمی از سرعت بازی بکاهد و به عمق تجربه‌ی آن اضافه کند، ایده‌ی خوبی محسوب می‌شود. اما در آنچارتد 4، کمی در این خصوص افراط شده است.
در قسمت مشخصی از بازی، در موقعیتی به‌خصوص، عملاً بازی «شروع» می‌شود، اما برای پیشگیری از خطر لوث شدن، دقیقاً به آن اشاره نخواهم کرد. از این قسمت به بعد، ماجراجویی، معما و تیراندازی‌ها شروع می‌شوند و واقعاً هم فوق‌العاده هستند.
از زمانی که بازی به‌خوبی آغاز می‌شود، فقط با شکار گنج و ماجراجویی مواجه می‌شوید. محیط بسیار زیبا و وسیع، با موقعیت‌های استثنایی و مناظر دیدنی.
به‌عنوان یک بازی، آنچارتد 4 یک جمع‌بندی خیلی خوب برای این سری از بازی است. البته در آغاز کمی خسته‌کننده است و به‌سختی تلاش می‌کند تا جدی و بالغ به نظر برسد. اما از زمانی که ذات آنچارتد بازی نمایان می‌شود و چرخی با نیتن در محیط بازی بزنید، همه‌چیز عالی می‌شود.

منبع: Gamesradar
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر