نقد و بررسی بازی XCOM 2 از نگاه PC Gamer

نقد و بررسی بازی XCOM 2 از نگاه PC Gamer
بازی XCOM 2، دنباله بازی XCOM: Enemy Unknown است که به لطف عمق بازی، داستان جالب، واحدها ومحیط‌های گوناگون و سختی بازی، تجربه‌ای را به گیمر ارائه می‌کند که باعث می‌شود تا چندین بار آن را تجربه کند و از آن سیر نشود.
  • جدیدترین بازی ها
در اعماق پایگاه هوایی شما، یک میکده به یاد سربازان کشته شده در جنگ وجود دارد و نام سربازان، زمان مرگ و مأموریتی که در آن شرکت داشتند در آنجا یافته می‌شود که یادآور خاطراتی سیاه است. با خواندن این لیست یاد سربازی افتادم که توسط مار عظیم‌الجثه‌ای له شد، دیگری در دفتری مخروبه، زنده زنده سوزانده شد و یکی دیگر پس از مرگ، احیا شد تا دوستان خود را بکشد. مأموریت «پنجره غم‌زده» روز بدی برای نیل ماهرا، سرباز تازه‌کار بود. گروهبان فلینت هادسن در مأموریت اشک‌های نیمه خورده کشته شد. از اسامی مأموریت‌های XCOM مشخص است که با یک بازی بسیار سخت روبرو هستیم. اما وقتی لیزرها متوقف می‌شوند، اسامی این قهرمانان را به خاطر خواهید سپرد. این‌ها ستاره‌های سقوط کرده‌ی این بازی استراتژی سخت و برجسته هستند.

در ابتدای XCOM 2، انسانیت محکوم به فنا به نظر می‌رسد. بازی فرض می‌کند که شما در بیرون راندن دشمن در بازی Enemy Unknown شکست خورده‌اید. اکنون انسان‌ها در کلونی‌هایی زیر نظر حکومت تمامیت‌خواه بیگانگان و سربازان منتخب آن‌ها به نام ظهور کردگان زندگی می‌کنند. جبهه مقاومت از تعدادی سرباز، دانشمند و مهندس متعهد تشکیل شده که یکی از کشتی‌های پرنده دشمن را گرفته و آن را انتقام جو نام گذاری کرده‌اند. این خانه شماست.

برشی پر جزئیات از کشتی به شما اجازه می‌دهد که وارد هر اتاق شده و تحقیقات و پروژه‌های ساختمانی را به راه بیاندازید. تعداد زیادی از اتاق‌ها می‌توانند با ساختمان‌های جدید جایگزین شوند و در بریج کشتی با استفاده از نقشه‌ای به نام ژئوسکوپ، می‌توانید مقصد بعدی خود را انتخاب کنید.

برای مبارزه شما باید از منطقه خود با دیگر گروه‌های مقاومت در مناطق دیگر ارتباط برقرار کنید. در ژئوسکوپ زمان فریز شده است اما وقتی که به مکانی می‌روید تا با مقاومت ارتباط برقرار کنید، مواد اولیه خود را تأمین کنید یا به بازار سیاه بروید، زمان به حرکت می‌افتد و روزهای باارزش شما سپری می‌شوند. در هر لحظه ممکن است جستجوهای شما توسط دشمن قطع شود یا مأموریتی پیدا کنید که به شما اجازه حمله به دشمن را می‌دهد. شما می‌توانید بعضی از این مأموریت‌ها را نادیده بگیرید اما تصمیم عاقلانه‌ای نیست. مأموریت‌ها گزینه مناسبی برای کسب منابع هستند و سربازان شما می‌توانند تجربه کسب کنند و همچنین می‌توانید «وقایع تاریک» (مأموریت‌هایی از جانب بیگانگان که می‌توانند منابع شما را برای یک ماه نصف کرده یا گروهی را به شکار انتقام جو بفرستند.) را متوقف کنید.

صرف تشریح لایه‌های استراتژی نمی‌تواند عمق موفقیت و شکست را در بازی که آن را بسیار جذاب کرده، توضیح دهد. بازی با هوشمندی از کمیابی به عنوان عنصری برای مجبور کردن شما به انتخاب‌های سخت استفاده می‌کند. در هر زمان شما تنها شش انتخاب دارید و مبارزات نیز توسط بازی کنترل می‌شوند، اما انتخاب شما اهمیت بسیار زیادی در بازی دارند. شما باید سربازهای جدید استخدام کنید، به مهندس جدید برای ساخت تأسیسات ارتباطی نیاز دارید و باید با تکنولوژی بیگانگان، اسلحه خود را آپگرید کنید. شما نمی‌توانید تمام این‌ها را داشته باشید و در نهایت یکی از این‌ها را باید انتخاب کنید. سید میر در سال 1989 بازی‌ها را اینگونه توصیف کرد: «مجموعه‌ای از انتخاب‌های جالب». XCOM 2 خالص‌ترین تعریف این حرف سید میر است که شرکت Firaxis تا کنون تولید کرده است.

به طرز هوشمندانه‌ای شما حتی باید برای حق تسلیحات ماهانه خود که به منظور مخفی بودن از دست دشمن در بازی پنهان هستند به جستجو بپردازید. من تسلیحات خود را برای هفته‌ها روی زمین رها کردم زیرا باید یک مهندس استخدام می‌کردم. من باید به یک پایگاه بیگانگان حمله می‌کردم تا مقدار پروژه آواتار (ساعتی شوم که اگر به پایان برسد اتفاقات ناگواری می‌افتد.) را کم کنم. من به اجساد ظهور کردگان برای آپگرید حیاتی زره نیاز داشتم. من به یک فنجان چای نیاز داشتم چون بار مسئولیت‌هایم بسیار زیاد شده بود. این انتخابات محدود کاملا مناسب این فانتزی است. شما هر آنچه که بتوانید را می‌گیرید. شما از ته یک آشغالدانی به دنبال غذا و سوخت برای انتقام‌جو هستید.

لحظه‌ای که در یک جستجو زمان می‌ایستد، نفس من هم بند می‌آید. یک صفحه اعلانات در بازی است که با کلیک کردن روی آن می‌توانید ببینید چه کسانی قصد کشتن شما را دارند. قسم می‌خورم که این صفحه را برای منتقل کردن حس ترس برای یکی دو ثانیه قرار داده‌اند. اگر خوش شانس باشید، شورای مقاومت برای شما کمی مهمات در جایی گذاشته است. اگر بدشانس باشید، با معادل مأموریت‌های وحشت Enemy Unknown مواجه خواهید بود. این مراحل که «تلافی» نام دارند شما را برای نجات شهروندانی که زیر آتش بیگانگان هستند، می‌فرستند. من باید برای هر مبارزه تمرکز و دقت می‌کردم زیرا عملکرد بد، تمام نقشه‌هایم را بر هم می‌ریخت.

مبارزات نوبتی و در میادین منظمی انجام می‌گیرند که به خوبی ساخته شده‌اند. تنها یک بار دیدم که یک وانت در یک دیوار ظاهر شد. در اکثر مأموریت‌ها، محیط شلوغ و جالب است و از پیشرفت گرافیکی نسبت به Enemy Unknown بهره می‌برد. جنگل‌های برفی، خرابه‌ها، مرکز شهرها و پایگاه‌های بیگانگان هم از نظر تزئینی با ماشین‌های آینده‌نگرانه و درخت‌های پرحجم و هم از نظر تفاوت عمودی با صخره‌ها و ساختمان‌های چند طبقه، بسیار متنوع‌ هستند.

این مکان‌ها خیلی خوب هم منفجر می‌شوند. من به طور مداوم با نارنجک دیوار‌ها را فرو می‌ریزم تا به سربازان موقعیت بهتری برای شلیک به دشمن بدهم. همچنین فهمیدم که در یک ساختمان آتش گرفته، سربازان ممکن است از یک طبقه به طبقه پایین‌تر سقوط کنند که مایه تعجب من شد. انفجارها باعث پخش شدن آتش می‌شوند که ممکن است بعضی از کاشی‌ها را بلوک کنند. یکی از نارنجک‌های من در کنار یک ترمینال که باید آن را هم می‌کرد، آتش درست کرد. فرستادن یک سرباز برای هک کردن آن ترمینال در میان آتش، یکی از لحظه‌هایی است که دوست ندارم به یاد بیاورم.

چهار کلاس سرباز بازی قوی‌تر شده‌اند. کسانی که Enemy Unknown را بازی کرده‌اند حتما با توانایی‌های سنگین کلاس نارنجک انداز و هدف‌گیری تک‌تیرانداز آشنا هستند و هر دو با لول آپ به قابلیت‌های جدیدی دست پیدا می‌کنند که ماهیت آن‌ها را تغییر می‌دهد. تک‌تیرانداز با لول آپ می‌تواند تبدیل به یک هفت تیر کش میان برد شود که می‌تواند چندین دشمن را از پا در بیاورد و نارنجک انداز نیز می‌تواند ظرفیت‌های انفجاری سلاح خود را افزایش دهد، در نتیجه دو کلاس سنگین و پشتیبان Enemy Unknown با هم ترکیب شده‌اند.

دو کلاس دیگر چندان شناخته شده نیستند. متخصص یک بهپاد دارد که در میدان نبرد، همرزمان را مداوا کرده، به دشمنان با برق آسیب وارد می‌کند یا برج‌های ارتباطی بیگانگان را هک می‌کند، و همچنین یک ربات دارد می‌تواند واحد‌های دشمن را از کار انداخته یا موقتا بدزدد. کلاس تکاور جایگزین کلاس سرعتی و نزدیک برد حمله شده اما آن‌ها یک شمشیر برای حملات خطرناک و قوی و در نتیجه پیروزی دارند. آن‌ها همچنین می‌توانند قابلیت‌های یک دیده‌بان را داشته باشند و مخفیانه به دشمن حمله کنند.

مخفی کاری در بازی جدید است. شما اکثر نبردها را در حالت مخفیانه آغاز می‌کنید و تا زمانی که در محدود قرمز دید دشمن، شهروندان و برج‌های مراقبت نباشید، بدون این که به شما حمله شود، آزادانه در نقشه حرکت می‌کنید. با گذاشتن واحدهای خود در حالت دیده‌بانی (حالتی که سربازان شما آزادانه به دشمن در نوبت خودش واکنش نشان می‌دهند.)، می‌توانید شبیخون‌های بسیار خوبی بزنید. با کامل کردن تله‌ام، تک تیر انداز من از حالت مخفی درآمده و با یک شلیک، خطرناک‌ترین دشمن را از پای در آورد. وقتی که دشمن به حرکت می‌افتد، نیروهای من روی آن‌ها آتش می‌گشایند و دوربین با حرکت بین آن‌ها با نمای اسلوموشن کشته شدنشان را نشان می‌دهد.

اما به محض این که پنهان‌کاری تمام شود، همه چیز بسیار سخت می‌شود. اکثر شلیک‌های موفق ناشی از شانس هستند و شما با کاور گرفتن و حمله از کناره‌ها شانس بهتری دارید. یک حرکت اشتباه یا بدشانسی می‌تواند یک سرباز را به کل نابود کند یا برای چند روز از دور خارج کند. فعالیت‌های زمانی مانند هک یک ترمینال یا نجات یا قتل یک آدم مهم در یک زمان معین شما را وادار می‌کند تا جسورانه تصمیم بگیرید. نیروهای دشمن نیز، حتی ضعیف‌ترین آن‌ها ظرفیت این را دارند که مزاحم شما باشند. سکتویدهای کوچک Enemy Unknown اکنون کاملا رشد کرده‌اند و می‌توانند نیروهای شما را کنترل کرده و مرد‌ها را به حرکت وادارند.

من تعجب و وحشت نیروهای قوی‌تر بیگانگان را از شما نمی‌گیرم اما تعدادی از آن‌ها من را چنان مستأصل کردند که از خودم پرسیدم آیا توانایی ادامه دادن بازی را دارم یا خیر. در نتیجه به آرامی مقاومت کردم، نیروهای جدید استخدام کردم، تکنولوژی‌های جدید ساختم، در بازی بهتر شدم و خوشحال شدم زیرا احساس کردم که یک مأموریت ناممکن را انجام داده‌ام. بازی‌های استراتژیک معمولا همچین حسی را به آدم نمی‌دهند.

موارد دیگری چون ماد اسلحه، تغییرات سربازان، جنگجویان psi-Ops، زره‌های Exo-Skeletal و داستان را بهتر است خودتان کشف کنید. موارد بسیار نادری است که می‌توانم به آن‌ها خرده بگیرم. گاهی دوربین در کلوز‌آپ در دیوارها گیر می‌کند، و مکثی طولانی قبل از کاراکتری که دارید تماشا می‌کنید وجود دارد. عدم آگاهی قبلی در اولین دور بازی، توانایی نقشه کشی شما را مختل می‌کند و شما وادار می‌شوید تا واکنش نشان دهید اما انواع نیروهای دشمن و داستان بازی، این مشکل را جبران می‌کنند. با توجه به موقعیت‌های متفاوت شروع، مأموریت‌های منظم و پیچیدگی تاکتیکی XCOM 2، این بازی ارزش چندبار امتحان کردن را دارد.

منبع: PC Gamer
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر