نقد و بررسی دوربین در نور کم: الجی G5 در مقابل گلکسی S7 edge

نقد و بررسی دوربین در نور کم: الجی G5 در مقابل گلکسی S7 edge
سامسونگ گلکسی اس7 اج و الجی جی5 دارای دوربینهایی بسیار عالیی هستند و به صورت بالقوه می توانند عکاسی در نور کم با گوشی هوشمند را متحول کنند. با نقدستان همراه باشید تا عکس و فیلمهای گرفته شده با دوربین این دو پرچم دار را مقایسه کنیم...
  • جدیدترین بازی ها
گلکسی اس7 علاوه بر لرزشگیر اپتیکال بسیار عالی حالا به پیکسل های بزرگ 1.4 میکرونی و دیافراگم بسیار باز f/1.7 نیز مجهز شده تا بتواند به خوبی در تاریکی بدرخشد!
الجی جی5 دارای دو سنسور دوربین در قسمت پشت است، ولی برای این مقایسه ما از دوربین 8مگاپیکسلی وایدش استفاده نخواهیم کرد. دوربین اصلی الجی جی5 از سنسور 16مگاپیکسلی استفاده کرده و دارای دیافراگم f/1.8 می باشد، همچنین لرزشگیر تصویر آن نیز از نوع اپتیکال است. بعلاوه دوربین الجی از لیزر برای فوکوس بر روی اجسام نزدیک نیز بهره می گیرد.
در سمت دیگر سیستم فوکوس Dual Pixel سامسونگ فوق العاده سریع و کم اشتباه است. این نوع فوکوس می تواند برتری را به سامسونگ بدهد، هرچند که موضوع سرعت فوکوس می تواند خود یک نقد و بررسی دیگر را تشکیل دهد. پس قضاوت در این خصوص را به آینده موکول می کنیم.
البته توجه داشته باشید که نتایج این تست با گلکسی اس7 اج را می توان برای مدل کوچکتر اس7 نیز در نظر گرفت زیرا هر دو از دوربینهایی یکسان استفاده می کنند.
اینها ویژگیهای مورد علاقه ی ما در مورد هر کدام از این پرچمدارها هستند:

الجی G5:

•    بدنه ی فلزی یکپارچه (بدون خط آنتن)
•    لوازم جانبی قابل اتصال توسط قسمت ماژولار گوشی
•    دوربین دوم با گستره ی دید 135 درجه

سامسونگ گلکسی اس7 اج:

•    صفحه نمایش بزرگتر در بدنه ای با ابعاد یکسان
•    صفحه نمایش آمولد رنگهایی دقیق همراه با کنتراستی عالی تولید می کند
•    گواهی IP68 برای مقاومت در برابر نفوذ آب
•    فوکوس Dual Pixel و دیافراگم بازتر F/1.7
•    باتری بزرگتر 3600 میلی آمپری

عکاسی در زمان غروب آفتاب

اولین سری از عکسها درست قبل از غروب آفتاب گرفته شده اند، ولی حتی در همین عکسها نیز می توانید به خوبی متوجه شوید که هر کدام از گوشیها چگونه عکسها را پردازش می کنند. برای عکاسی از بیشتر مناظر یک عکس با HDR روشن و یک عکس با HDR خاموش گرفتیم تا تاثیرش را ببینیم.
در تمامی عکسها اجازه دادیم گوشیها خودشان نوردهی درست و فوکوس را انتخاب کنند و ما در آن دخالتی نداشتیم.برای دیدن هر یک از عکسها در سایز اصلی بر روی آن کلیک کنید.

به عکس زیر توجه کنید که درست قبل از غروب آفتاب گرفته شده است. جی5 موفق شده تصویر را با نوردهی بهتری ثبت کند، و همچنین جزئیات بیشتری را در چمن به نمایش می گذارد در حالی که اس7 جزئیات را زیادی دستکاری کرده است.
جی5:

اس7 اج:

HDR به هر دو گوشی کمک کرد تا منظره را بهتر به نمایش درآورند. در این عکس نیز جی5 جزئیات بیشتری را ثبت کرده است
جی5:

اس7 اج:

در منظره ی دوم غروب آفتاب نیز جی5 بهتر عمل کرده است. الجی شرایط را بهتر تحلیل کرده و بر روی ثبت غروب آفتاب متمرکز شده است، در حالیکه اس7 اج تصمیم به نوردهی پیش زمینه ی عکس گرفته
جی5:

اس7 اج:

روشن کردن HDR در هر دو گوشی نتیجه ای رضایت بخش داشته و هر دو به خوبی توانسته اند غروب آفتاب را ثبت کنند. در این عکس اس7 جزئیات بیشتری را ثبت نموده درحالیکه بالانس رنگهای جی5 چشم نوازتر است
جی5:

اس7 اج:

سپس پارک را ترک کردیم تا قبل از غروب آفتاب از فضای شهری عکاسی کنیم. در عکاسی از این دو ساختمان جی5 ایزوی به مراتب کمتر 50 را انتخاب نمود و در عوض سرعت شاتر را به نصف اس7 رساند (1/30 در مقابل 1/60). همین موضوع باعث شد که هم در پیش زمینه و هم در پس زمینه جی 5 جزئیات بیشتری را ثبت کند، همچنین رنگها و نوردهی آن نیز از رقیب سامسونگی برتر است.
جی5:

اس7 اج:

پس از روشن کردن HDR نیز جی5 برتری خود را حفظ نمود. باز هم ایزوی پایین تر و سرعت کمتری را انتخاب کرد و توانست تصویر بهتری تولید کند. اس7 اج تنها در گستره ی دید عمودی از جی 5 بهتر بود.
جی5:

اس7:

عکاسی از پیاده رو به نوعی جالب بود. اس 7 نتوانست به خوبی کار فوکوس را انجام دهد و در نتیجه عکسی سافت را تولید کرد، جی5 در طرف مقابل با Dynamic Range بسیار عالی و جزئیات زیاد خوش درخشید. البته مقداری نویز دیده می شود، ولی حدس ما این است که همین کم نکردن مصنوعی نویز موجب تولید جزئیات دقیق تر شده است.
جی5:

اس7 اج:

روشن کردن HDR کمک زیادی به اس7 اج کرد، و توانست عکس بسیار خوبی را ثبت کند، هرچند که باز هم جی5 دست بالا را دارد. درحالیکه هر دو گوشی با استفاده از HDR توانستند جزئیات بیشتری را از سایه ها بیرون بکشند، جی5 از ایزوی بالاتری استفاده کرد و عکسی دلچسب تر و روشن تر گرفت.
جی5:

اس7 اج:

عکاسی در شب:

برای عکاسی شبانه از شهر  یک سه پایه همراهمان داشتیم ، بنابراین برای این عکس هر دو گوشی را بر روی پایه قرار دادیم. یکبار دیگر جی5 ایزوی کمتری را استفاده کرد (500 در مقابل 800) و سرعت شاتر کمتر (1/10 در مقابل 1/30) که به آن برتری محسوسی بخشید. هر دو گوشی عکسهایی بسیار زیبا و باکیفیت را تولید کردند، ولی عکس جی5 جزئیات بیشتری دارد، نویز کمتری داشته و رنگهایش بهترند.
جی5:

اس7 اج:

هر دو گوشی از روشن کردن HDR به خوبی سود بردند و توانستند جزئیات بیشتری را در سایه ها به ثبت برسانند. عکس جی5 دارای نویز بیشتری است ولی روشن تر هم هست. ایزو برای جی5 این بار 450 و برای اس7 اج 320 بود و هر دو سرعت شاتر 1/10 را برگزیدند. ما فکر می کنیم هر دو عکس تقریبا برابرند، بنابراین این به شما مربوط می شود که تصمیم بگیرید کدام مهمتر است، نویز کمتر یا عکس روشن تر.
جی 5:

اس7 اج:

برای عکس بعدی سه پایه را کنار گذاشتیم، با اینحال هر دو گوشی عملکرد فوق العاده ای داشتند . الجی با انتخاب ایزوی 800 عکس روشن تری گرفت درحالیکه اس7 اج با ایزوی 400 عکس کم نویزتری را ثبت نمود.
جی5:

اس7 اج:

باز هم روشن کردن HDR تاثیر مثبتی بر روی عکس هر دو گوشی داشت هرچند که در عکس جی5 می توان اثر کمی از تاری حاصل از لرزش دست را دید. در HDR بدون پایه اس7 اج با تولید نویز کم و میزان قابل توجهی جزئیات برتر بود. حتی رنگهایش نیز دقیقتر و زیباتر بودند و با وجود اینکه باز هم عکسش کمی تاریک است ولی باید آنرا برنده ی این تست دانست.
جی5:

اس7 اج:

با نزدیک شدن به پایان کار برای صرف شام به رستورانی رفتیم و قبل از اتمام روز کاریمان تصمیم گرفتیم عکسی نیز در فضای بسته بگیریم. در این آزمایش اس7 اج با فاصله ی زیادی برتر بود. عکسی که سامسونگ در این فضا گرفت ، از لحاظ جزئیات، نویز و رنگ از الجی بهتر است.
جی5:

اس7 اج:

فیلمبرداری

ما با هر دو گوشی فیلمبرداری هم کردیم. اولین فیلمهایی که گرفتیم در کیفیتهای 4K و 1080p در اطراف دریاچه ی پارک و درست قبل از غروب آفتاب ضبط شدند.
در ویدئوی 4K الجی جی5  Dynamic Range بهتر و درک کلی بهتری از صحنه را به نمایش گذاشت.از طرفی اس7 اج با وجود تاریک بودن فیلمهایش رنگهای بهتری تولید کرد.
از نظر جزئیات هر دو گوشی تقریبا در یک حد و اندازه بودند، هر چند که شاخ و برگ درختان در فیلم اس7 بهتر دیده می شوند. با اینحال باید در کیفیت 4K برتری را به جی5 بدهیم.
اسنپ شات 4K جی5:

اسنپ شات 4K اس7 اج:

تغییر کیفیت به 1080p کلا معادلات را بر هم زد. درحالیکه هر دو دوربین در کم کردن نویز و ثبت جزئیات خوب عمل کردند، اس7 اج با داشتن Dynamic Range بهتر، بالانس رنگ برتر و کنتراست بیشتر از جی5 پیشی می گیرد.
اسنپ شات 1080p جی5:

اسنپ شات 1080p اس7 اج:

مانند قسمت عکاسی هنگام فیلمبرداری نیز در این قسمت از سه پایه استفاده کردیم. فلیمبرداری 4K نشان داد که نویز اس7 اج بیشتر از جی5 است درحالیکه رنگها و کنتراست تقریبا یکسان بودند
اسنپ شات 4K جی5:

اسنپ شات 4K اس7 اج:

تغییر کیفیت به 1080p باز هم به اس7 اج اجازه ی درخشش داد. در این حالت اس7 دارای جزئیات بیشتر، نویز کمتر، Dynamic Range بهتر، رنگهای دقیقتر و کنتراست بالاتری است. به نظر می رسد این گوشی در ضبط ویدئوهای  1080p فوق العاده است.
اسنپ شات 1080p جی5:

اسنپ شات 1080p اس7 اج:

خوب ، پس نهایتا به نظر می رسد جی5 دوربین 4K بهتری است، البته با فاصله ای بسیار کم. ولی اگر به دنبال فیلمبرداری فول اچ دی هستید، اس7 اج در این حالت بی رقیب است، به خصوص در نور کم.

جمع بندی

ثبت مناظر در تاریکی توسط هر دو گوشی به راحتی انجام می پذیرد، و هر کدام را که انتخاب کنید پشیمان نخواهید شد. با اینحال جی5 در ثبت عکس بر اس7 برتری دارد. دارای رزولوشن بیشتری است، گستره ی دید وسیعتری دارد، و تقریبا در تمامی عکسهایی که گرفتیم بر پرچم دار سامسونگ برتری داشت، هرچند با فاصله ای کم.
وقتی به سراغ فیلمبرداری 4K نیز بروید باز هم برتری با جی5 است، به همین دلیل باید این گوشی را برنده ی کلی این مقایسه بدانیم.
Galaxy S7 Edge vs. LG G5 Low Light review
گلکسی اس7 برتری نسبتا محسوسی در فیلمبرداری فول اچ دی دارد. در این حالت نه تنها سامسونگ گستره ی دید وایدتری را ارائه می کند، بلکه در بیشتر موارد رنگهای بهتری نیز داشت. همچنین در عکاسی در فضای بسته و نور خیلی کم هم از جی5 برتر بود.
بنابراین اگر عکاسی در فضای بسته و فیلمبرداری فول اچ دی را کنار بگذاریم، جی5 در تمامی قسمتهای دیگر بر اس7 برتری داشت.

منبع: GSMArena
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (8 عدد)

ثبت پاسخ فرشید شنبه 21 فروردین 1395
دستتون درد نکنه، خیلی خوب بود. جالبه سامسونگ اینهمه رو قابلیت دوربینش تو نور کم تبلیغ کرد آخرش ال جی بی سر و صدا بهتر بود
ثبت پاسخ مهمان شنبه 21 فروردین 1395
والا من فکر کنم تو عکس های با نور کم رو اسم گوشی ها رو جا به جا زده بودین
من خودم s6 دارم با این که یککسی مدل از این پایین تره تو شب روشن تر از این عکس میگیرها مطمعنی که اینان واقعا اس7 و جی5 بودن ؟:)
ثبت پاسخ سجاد اکبری شنبه 21 فروردین 1395
خو S7 که تو چند تا چیز خیلی بهتر از G5 بود ولی G5 تو چیزای دیگه فقط یه کم بهتر بود. چرا G5 برنده شد؟
ثبت پاسخ مهمان شنبه 21 فروردین 1395
سجاد اکبری خو S7 که تو چند تا چیز خیلی بهتر از G5 بود ولی G5 تو چیزای دیگه فقط یه کم بهتر بود. چرا G5 برنده شد؟
ال جی از زمان جی4 به بعد بهترین دوربین تو بین گوشیها داره. تو چی میدونی اخه
ثبت پاسخ مهمان شنبه 21 فروردین 1395
سامسونگ خیلی شلوغش کرد و تبلیغاته زیادی رو دوربین داشت ولی هنوز از نظر دوربین به ال جی نمیرسه! خودم G4 دارم. حرف نداره
ثبت پاسخ مهمان یکشنبه 22 فروردین 1395
خو قشنگ بگو من خودم عاشق الجی ام دیگه.محاله اس 7با دیافراگم f 1.7 از جی فایو تو شب ضعیف تر باشه
ثبت پاسخ مهمان یکشنبه 6 تیر 1395
مهمان سامسونگ خیلی شلوغش کرد و تبلیغاته زیادی رو دوربین داشت ولی هنوز از نظر دوربین به ال جی نمیرسه! خودم G4 دارم. حرف نداره
سامسونگ اصلانشم شلوغ نکرده اتفاقا خیلیم برند خوبی توی ساخت گوشی موبایل هستش. توی این مدت بهترین برند اپل هستش که زمانی سامسونگ و با اپل مقایسه کردند اپل کم آورده و از نداشتن خدماتی که در گوشیه سامسونگ بوده حسرت خورده. پس ال جی دیگه قابل مقایسه با سامسونگ نیست و سامسونگ ازش بهتره شاید دوربین ال جی در بعضی کار های جزِِئی از دوربین سامسونگ بهتر باشه ولی کار های دیگرش بهتر نیست و سامسونگ سر تره.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر