نقد و بررسی دوربین دیجیتال نیکون D5500

نقد و بررسی دوربین دیجیتال نیکون D5500
وقتی نیکون D5300 را تست کردیم متوجه شدیم که خوب است ولی کامل نیست. این روزها DSLRها و کامپکت های خوب زیادی در این گروه قیمتی وجود دارند. به همین دلیل کمی عجیب است که نیکون خیلی زود این دوربین را با D5500 جایگزین کرده که چندان تفاوتی ندارد
  • جدیدترین بازی ها
 

       این مطلب توسط سایت نقدستان ترجمه و گردآوری شده است.صفحه نمایش این دوربین حالا از نوع لمسی است و جی پی اس حذف شده است، چند دکمه جابجا شده اند و طراحی کنترلها کمی تغییر کرده است. بهترین تغییری که در این دوربین اتفاق افتاده است استفاده از باتری جدید با ظرفیت 820 عکس به جای 600 عکس است. این ظرفیت تقریبا دو برابر ظرفیت باتریهای رقباست.

ما هیچوقت از کنترلهای دوربینهای سطح پایین نیکون راضی نبوده ایم. به نظر ما بیش از حد بر روی منو تکیه داشتند. به همین دلیل استفاده از صفحه نمایش لمسی تغییر بزرگی حساب می شود. فشردن دکمه ی i، جدولی از 14 عملکرد مختلف دوربین را باز می کند و استفاده از لمس صفحه نمایش برای تغییر تنظیمات بسیار سریعتر از استفاده از دکمه های فیزیکی است.

استفاده از منوی اصلی نیز با استفاده از صفحه نمایش لمسی بسیار راحت تر است، ولی هنوز هم خود این منو چندان جالب نیست. به طور مثال دو امکان اولی که در منو در اختیارتان هست تغییر نام فولدر و فایلهاست، درحالیکه برای روشن کردن AutoISO باید به اعماق زیرمنوها بروید! این امکان می بایست در منوی i و در کنار ایزوی دستی می بود یا حداقل در اولین ردیف های منوی اصلی قرار داشت. مشکل دیگری که همچنان وجود دارد این است که تایمر عکاسی پس از هر بار ثبت عکس خاموش می شود!
داشتن صفحه ی نمایش لمسی در حالت Live view بسیار مفید است، و به شما اجازه می دهد به راحتی نقطه ی فوکوس را انتخاب کنید. صفحه نمایش لمسی مفصلی آن امکان بسیار خوبی است ولی فوکوس در Live view همچنان فوق العاده کند بوده و بین 1 تا 3 ثانیه زمان نیاز دارد تا کارش را به انجام برساند.

جالب اینکه حتی در زمان استفاده از منظره یاب نیز ال سی دی کار می کند. اولین باری که شروع کردم به استفاده از منظره یاب متوجه شدم هربار که چشمم را به آن نزدیک میکنم صدای بیپ شنیده می شود و خطوط راهنمای ترکیب بندی خاموش و روشن می شوند! مشخص شد مشکل از دماغ من است! به دلیل اینکه نیکون این دوربین را برای استفاده از چشم راست برای منظره یاب طراحی کرده است در صورت استفاده از چشم چپ امکان تغییر برخی از تنظیمات از طریق صفحه نمایش لمسی وجود دارد! البته امکانات دیگری نیز در این صفحه نمایش وجود دارند که بسیار مفیدند، به طور مثال می توانید با لمس آن به راحتی نقاط فوکوس را تغییر دهید که برای کنترل سیستم فوکوس تشخیص فاز بسیار راحت است.

فوکوس و سرعت

سیستم فوکوس 39 نقطه ای D5500 در این کلاس بسیار خوب حساب می شود، کانن 750D دارای 19 نقطه بوده و پنتاکس K-S2 دارای 11 نقطه است. تعداد نقاط فوکوس بیشتر این دوربین باعث می شوند راحت تر بتوانید نقطه ای پیدا کنید که سوژه ی شما را پوشش دهد. همچنین دارای قابلیت تعقیب سوژه است که رقبایش آنرا ندارند. حالت 3D Tracking را انتخاب کنید و از لحظه ای که دکمه ی شاتر را نصفه بفشارید  فوکوس خودکار نقاط را تغییر می دهد و سوژه را تعقیب می کند.
این امکان برای عکاسی از سوژه های متحرک بسیار مفید است، ولی عکاسی پیاپی این دوربین چندان هیجان انگیز نیست. توانست با سرعت 5 فریم بر ثانیه 21 عکس jpeg بگیرد قبل از اینکه سرعت به 2.5 فریم بر ثانیه کاهش یابد. سرعت معمول در بین DSLRها و دوربین های کامپکت این کلاس بین 7 تا 11 فریم بر ثانیه است.
در حالت RAW توانست 6 عکس با سرعت 4 فریم بر ثانیه بگیرد و سپس سرعت به 1.1 فریم بر ثانیه کاهش یافت. البته تغییر تنظیم RAW از 14 بیت به 12 بیت سرعت را به 5 فریم بر ثانیه برای 9 عکس افزایش می دهد. البته این عملکردی معمولی برای DSLRهای این قیمت به حساب می آید، ولی دوربینهای کامپکت می توانند سریعتر باشند. در گذشته DSLRها به سرعتشان شناخته می شدند، ولی این روزها دیگر این مساله صادق نیست.

ویدئو

فیلمبرداری این دوربین ترکیبی از نکات خوب و بد است. کیفیت تصویر ویدئو عالیست، رنگهای بسیار خوبی تولید می کند و جزئیات مناسبی دارد. حالت رنگ فلت برای فیلمبرداری نیز می تواند مفید واقع شود که اجازه ی ادیت بهتر ویدئو را می دهد. از نظر سرعت فیلمبرداری امکان انتخاب سرعتهای 50 و 60 فریم بر ثانیه را با طول مدت 10 دقیقه و 24، 25 و 30 فریم بر ثانیه را با زمان 20 دقیقه دارد.
امکان استفاده از تنظیمات دستی وجود دارد، ولی دیافراگم در حین فیلمبرداری ثابت است. امکان تنظیم ایزو و سرعت شاتر در حین فیلمبرداری نیز هست، ولی تنها با استفاده از کنترلهای فیزیکی و نه از طریق صفحه لمسی. فوکوس خودکار آن نیز چندان بهتر از مدل قبلی نیست و صدای موتور فوکوس نیز توسط میکروفن دوربین ضبط می شود. باز هم باید بگوییم که دوربین های بدون آینه فوکوس خودکار بهتری در فیلمبرداری ارائه می کنند.

کیفیت عکس

کیفیت عکس به D5500 واقعا اجازه ی درخشش می دهد. سنسور 24 مگاپیکسلی آن جزئیات بسیار زیادی را ثبت می نماید، نورسنجی بسیار عالی انجام می پذیرد، و جزئیات زیادی در های لایت و سایه ها قابل تشخیصند. میزان نویز به طرز اعجاب آوری کم است، و تا ایزوی 6400 فایلهای Jpeg بسیار باکیفیتی تولید می کند.
ولی لنز کیت 55-18  آن عملکرد قابل توجهی ندارد. عکسهای با دیافراگم f/8 در قسمت میانی دقت خوبی دارند ولی وقتی به گوشه ها می روید تار می شود. با دیافراگم f/3.5 جزئیات به قدری تار بودند که فکر کردیم فوکوس درست انجام نشده. ولی نهایتا متوجه شدیم با دیافراگم باز این بهترین عملکردی است که لنز می تواند ارائه کند. البته فاجعه بار نیست ولی برای بیشتر افرادی که این دوربین را می خرند تغییر لنز باید در اولویت باشد.توصیه ی ما این است که این دوربین را بدون لنز کیت خریده و لنز خوبی برای آن تهیه کنید.

^در این صحنه ی پرکنتراست نوردهی به خوبی انجام گرفته، و میزان جزئیات در پشت سطح فوکوس خوب است. (1/200s, f/7.1, ISO 100, 52mm equivalent)

^عملکردی عالی در سایه ها و های لایت ها، و جزئیات در قسمتهایی که فوکوس دقیق است بسیار خوب است(1/200s, f/7.1, ISO 100, 82mm equivalent)

^درختان در مرکز فریم بسیار دقیق هستند، ولی در گوشه ها جزئیات کمی تار می شوند(1/250s, f/8, ISO 100, 27mm equivalent)

^با باز کردن دیافراگم به f/3.5 تمامی جزئیات ریز ناپدید می شوند  (1/1,000s, f/3.5, ISO 100, 27mm equivalent)

^عملکردی عالی از نظر نویز به این معنی است که D5500 برای عکاسی در فضاهای بسته ایده آل است (1/60s, f/4.8, ISO 2200, 57mm equivalent)

^حتی در ایزوی 5600 نیز عکسهای Jpeg دارای نویز بسیار کمی بوده و جزئیات زیادی دارند (1/80s, f/5, ISO 5600, 67mm equivalent)

جمع بندی

برای کسانیکه نمی خواهند لنزی غیر از لنز کیت را استفاده کنند نقطه ی ضعف اصلی دوربین همین لنز کیت خواهد بود. ولی برای افراد دیگر نکات مثبت زیادی دارد، هرچند همواره این حس وجود دارد که می توانست بهتر باشد. مشکلات منوها و کنترل هایش می توانند آزاردهنده باشند، فوکوس خودکار در Live view و فیلمبرداری نسبت به کانن 700D ضعیف هستند. در همین حال دوربین های بدون آینه با قیمت مشابه سرعت بالاتری داشته، فیلمبرداری بهتری دارند و جمع و جورترند.

منبع: ExpertReviews
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (3 عدد)

ثبت پاسخ مهدی هاشمی شنبه 6 آبان 1396
با سلام. نویسنده محترم این نقد در مورد ایراد در تاچ اسکرین یا صفحه لمسی دچار اشتباه شده و حدس می زنم ایشان در مورد صفحه لمسی اطلاعاتشان ناقص بوده که دچار این اشتباه شده اند.
ثبت پاسخ مهدی هاشمی شنبه 6 آبان 1396
"جالب اینکه حتی در زمان استفاده از منظره یاب نیز ال سی دی کار می کند. اولین باری که شروع کردم به استفاده از منظره یاب متوجه شدم هربار که چشمم را به آن نزدیک میکنم صدای بیپ شنیده می شود و خطوط راهنمای ترکیب بندی خاموش و روشن می شوند! مشخص شد مشکل از دماغ من است!"
این یکی از امکانات نیکون در صفحه لمسی است که وقتی صفحه لمسی خاموش است و شما از منظره یاب استفاده می کنید، می توانید از حالت خاموش صفحه نمایش به عنوان یکی از دکمه ها استفاده کنید. در قسمت تنظیمات دوربین، می توانید یکی از عملکردها را برای
ثبت پاسخ مهدی هاشمی شنبه 6 آبان 1396
با سلام. نویسنده محترم این نقد در مورد ایراد در تاچ اسکرین یا صفحه لمسی دچار اشتباه شده و حدس می زنم ایشان در مورد صفحه لمسی اطلاعاتشان ناقص بوده که دچار این اشتباه شده اند.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر