نقد و بررسی دوربین دیجیتال نیکون D7200

نقد و بررسی دوربین دیجیتال نیکون D7200
D7200 جدیدترین مدل از سری دوربینهاییست که همواره مورد تحسین ما بوده اند. با منظره یابی بزرگ ، فوکوس خودکار و سیستم نورسنجی پیچیده ای ، کنترلهای فراوان و ارگونومی فوق العاده، این سری دوربینها برای افرادی که به دنبال امکانات دوربین های حرفه ای هستند ولی توان خرید فول فریم ها را ندارند ایده آلند.
  • جدیدترین بازی ها
 

       این مطلب توسط سایت نقدستان ترجمه و گردآوری شده است.2 سال پس از عرضه ی مدل D7100، به نظر می آید که D7200 واقعا تفاوت خاصی ندارد. از نظر ظاهری کاملا یکسانند، و تنها لوگوی NFC و وای فای و نام دوربین آنها را از هم متمایز می کند. البته به هر حال ترکیب بندی دکمه ها و کنترلهای D7100یکی از نکات مثبتش بود، پس دلیلی برای تغییر آن وجود نداشت.

شاید اضافه شدن وای فای مهمترین تغییر قابل دیدن باشد، ولی در واقع در زیر این ظاهر یکسان بهینه سازیهای خوبی صورت گرفته است. عمر باتری از 950 به 1100 عکس افزایش یافته است. پردازشگر سریعتر شده و برای عکاسی پیاپی بافر بزرگتری دارد. فیلمبرداری نیز به حداکثر کیفیت 1080/60p رسیده. سیستم فوکوس همان 51 نقطه ای باقی مانده ولی حالا در نور کم عملکرد بهتری دارد و گفته می شود تا 3EV-  قادر به کار است. سنسور جدیدش نیز حداکثر ایزو را افزایش داده است.
ما همواره از نحوه ی کنترل دو دستی نیکون خوشمان می آمده. با فشردن یکی از دکمه های سمت چپ صفحه نمایش، کنترلهای گردان سمت راست برای تغییر تنظیمات مرتبط استفاده می شوند. البته این تکنیک در زمان استفاده از یک لنز سنگین تله ایده آل نیست ولی در کل به نظر ما از رویکرد کانن در خصوص استفاده از دست راست برای تمام تنظیمات بهتر است.

ما تعجب کردیم که در D7200 دیگر از ال سی دی بالایی برای نشان دادن تراز سفیدی و کیفیت Jpeg/RAW استفاده نمی شود. به جایش صفحه نمایش پشتی برای نشان دادن این تنظیمات روشن می شود. درون منظره یاب می توانید اطلاعات مرتبط به تنظیمات نوردهی، حالت فوکوس، نقاط فوکوس انتخاب شده و باتری و بافر باقی مانده را ببینید. برای سایر تنظیمات باید چشمتان را از منظره یاب دور کنید و به سراغ صفحه نمایش پشتی بروید. از این نظر 7D Mark II با نشان دادن گستره ی وسیعتری از اطلاعات برتر است.

امکانات جدید

دکمه ی اختصاصی برای وای فای وجود ندارد، ولی روشن کردنش در منو نیز کار سختی نیست. گوشی ها و تبلت هایی که از NFC پشتیبانی می کنند را به راحتی می توانید به کناره ی دوربین بچسبانید تا اتصال برقرار شود. نرم افزارهای iOS و اندروید نیکون ساده ولی کاربردی هستند. به محض اتصال thumbnailها به گوشی منتقل می شوند تا به راحتی بتوانید در بین عکسهایتان آنهایی را که میخواهید پیدا کنید و عکسها را می توانید با اندازه ی VGA  یا 2مگاپیکسل به گوشی یا تبلت منتقل کنید. حالت ریموت این نرم افزار تنها اجازه ی گرفتن عکس و فوکوس از طریق صفحه ی لمسی دستگاهتان را می دهد.
همچنین حالتی نیز برای گرفتن عکس با دوربین و انتقال بلافاصله ی آن به دستگاه متصل شده وجود دارد. این برای دیدن عکسها بلافاصله به خصوص در صفحه ی تبلت بسیار مناسب است.
البته بهینه سازیهای دیگری نیز وجود دارند،تعداد عکسهای Bracketing حالا تا 9 فریم افزایش یافته که برای ثبت Dynamic Range بسیار زیاد در عکسهای HDR مفید است.همچنین AutoISO  در حالت دستی قابل استفاده است که اجازه می دهد تا سرعت شاتر و دیافراگم ثابت بمانند و ایزو به صورت خودکار تغییر کند. این امکان به خصوص در فیلمبرداری بسیار مفید است. همچنین فیلمبرداران از وجود الگوهای گورخری برای نشان دادن قسمتهای زیادی نوردهی شده در فریم و حالت فیلمبرداری فلت بسیار خوشنود خواهند بود. بعلاوه بالاخره یک منوی جداگانه برای حالت فیلمبرداری در نظر گرفته شده است. این کار نه تنها دسترسی به تنظیمات ویدئو را راحت تر کرده بلکه این امکان را فراهم می کند که بسیاری از دکمه ها را به کارهایی متفاوت در حالت عکاسی و فیلمبرداری اختصاص دهید.

ویدئو، فوکوس خودکار و سرعت

معرفی فیلمبرداری 1080p با سرعت 60 فریم بر ثانیه مشکلات خودش را دارد. این حالت تنها در صورت انتخاب کراپ 1.3x در دسترس بوده و طول کلیپ ها از 20 دقیقه به 10 دقیقه کاهش می یابد. جالب اینکه امکان انتخاب سرعت 60p را ندارید مگر اینکه به منو رفته و کراپ سنسور را تنظیم کنید و در این خصوص راهنمایی برای کاربر نشان نمی دهد! به هر حال کیفیت ویدئو با رنگهایی زیبا و جزئیات دقیق عالی باقی مانده. ولی فوکوس کندش باعث می شود کاربری ویدئوی آن کم باشد. البته علاقمندان به فیلمبرداری به احتمال زیاد فوکوس دستی را انتخاب می کنند، ولی فکر نمی کنیم کسی برای فیلمبرداری D7200 را به پاناسونیک GH4 ترجیح دهد.
تشخیص حساسیت بیشتر سیستم فوکوس در زمان عکاسی بسیار سخت است، ولی ما از سرعت و دقتش بسیار راضی بودیم. حتی در صورتیکه آنرا به سمت سوژه ای کم رنگ و کم کنتراست می گرفتیم. زمان تاخیر از لحظه ای که دکمه ی شاتر را بفشارید تا گرفتن عکس بین 0.1 تا 0.3 ثانیه است، مگر در حالتهایی استثنایی.
سرعت عکاسی پیاپی مانند D7100 است ولی مدت بسیار طولانی تری ادامه پیدا می کند. درحالیکه D7100 در سرعت 6 فریم بر ثانیه قادر به ثبت 18 عکس jpeg و 5 عکس RAW بود، D7200 می تواند 48 عکس Jpeg و 13 عکس RAW بگیرد. این موضوع بزرگترین نقطه ی ضعف D7100 بود، پس بسیار خوشحال کننده است که می بینیم نیکون سعی در حل این مشکل داشته.البته هنوز یک مشکل باقی است، آن هم اینکه عکاسی  RAW  با کیفیت 14 بیت به 5 فریم بر ثانیه محدود می باشد.

کیفیت عکس

D7100 هنوز هم از بهترین دوربینهای با سنسور کراپ از نظر کیفیت عکس محسوب می شود، به همین دلیل انتظار بهبود بزرگی را در این زمینه نداشتیم. ما توانستیم D7100 و D7200 را در کنار هم آزمایش کنیم و تفاوت چندانی از نظر میزان جزئیات و Dynamic Range بینشان وجود نداشت، چه در حالت Jpeg و چه در حالت RAW. با زیاد کردن ایزو و نگاه کردن به فایلهای RAW متوجه شدیم که تفاوت چندانی از نظر نویز نیز وجود ندارد. ولی در عکسهای Jpeg نیکون D7200 جهشی بسیار بزرگ داشته و حتی از مدل فول فریم D610 هم بهتر است، هرچند که در حالت RAW  نمی تواند با آن رقابت کند.
D7200 vs D7100 comparison
^مقایسه ی عکسی که با دو دوربین گرفته شده نشان می دهند که D7200 با فاصله ی زیادی برتر است

البته باید این را در نظر بگیریم که هر کسی که پول دوربینی مانند D7200 را می دهد قطعا به دنبال عکاسی RAW خواهد بود، ولی ممکن است هر از چند گاهی برای افزایش سرعت عکاسی پیاپی یا برای جابجا کردن عکسها از طریق وای فای مجبور به استفاده از Jpeg شود و در اینصورت خیالش راحت خواهد بود که کیفیت زیادی را از دست نمی دهد.
Nikon D7200 test shot
^رنگهای طبیعی با بالانس مناسب، فوکوس دقیق و جزئیات فراوان (1/200,f/7.1,IDO 100,52mm equivalent)
Nikon D7200 test shot
^سیستم نورسنجی رزولوشن بالای دوربین با حضور زیاد رنگ سفید گول نخورده. های لایت ها در مرز زیادی پرنور شدن هستند و جزئیات فراوانی در سایه ها قابل دیدن هستند (1/800,f/5.6,ISO100,105mm equivalent)
Nikon D7200 test shot
^سنسور فوکوس به خوبی پرندگان را از پس زمینه ی شلوغ تشخیص داده است (1/640,f/6.3,ISO 100,158mm equivalent)
Nikon D7200 test shot
^نمونه ی دیگری از جزئیات بالا. سیستم نورسنجی هم کار خود را به صورت ایده آل انجام داده (1/500,f/5.6,ISO 100,93mm equivalent)
Nikon D7200 test shot
^نور کم موجب استفاده از ایزوی کمی بالاتر شده ولی هیچ خبری از نویز نیست (1/60,f/4.8,ISO 360,63mm equivalent)
Nikon D7200 test shot
^کمی نویز در ایزوی 1600 دیده می شود، ولی هنوز هم به راحتی قابل پرینت است (1/200,f/1.4,ISO 1600,52mm equivalent)
Nikon D7200 test shot
^عکسی که به نظر می آید در روشنایی روز گرفته شده است در واقع بر روی دست و در زمان غروب آفتاب با ایزوی 7200 ثبت گردیده. کمی از میزان جزئیات کاسته شده، ولی برای یک سنسور کراپ همچنان فوق العاده است.(1/50,f/4.2,ISO 7200,48mm equivalent)
Nikon D7200 test shot
^در ایزوی 12800 تون رنگهای صورت ناواضح است ولی فاجعه بار نیست (1/100,f/4.5,ISO 12800,52mm equivalent)

جمع بندی

D7200 شاید فاقد امکانات و مشخصات حیرت آوری باشد، ولی فونداسیونی بسیار قدرتمند به نام D7100 را گرفته و با ایجاد تفاوتهایی واقعی آنرا بهبود می بخشد. به خصوص از دیدن سیستم فوکوس حساسترش خوشحالیم. شاید داشتن فیلمبرداری 4K و صفحه نمایش مفصلی می توانست فیلمبرداران بیشتری را به سمتش جذب کند ولی عکاسان به آنها اهمیت چندانی نخواهند داد.
در حال حاضر این دوربین کمی از کانن 70D گرانقیمت تر است ولی به طرز قابل توجهی ارزانتر از 7D Mark II می باشد. عملکرد فوکوس D7200 شباهت بیشتری به 7D Mark II دارد ولی عکاسی پیاپی آن از هر دو کانن کندتر است.هرچند از نظر کیفیت نیکون دوربین برتر را دارد، در ایزوهای پایین جزئیات بیشتری دارد و در ایزوهای بالا نیز نویز کمتری تولید می کند.

منبع: ExpertReviews
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر