نقد و بررسی دوربین نیکون Coolpix P900

نقد و بررسی دوربین نیکون Coolpix P900
شاید تنها کلمه ی عظیم به خوبی بازه ی زوم این دوربین نیکون را تعریف کند! زوم 83 برابری P900 از واید در 24 میلیمتر شروع شده و در فاصله ی کانونی 2000میلی متر پایان می یابد! البته می توانید با استفاده از زوم دیجیتال دینامیک این دوربین تا 4000 میلی متر نیز با از دست رفتن بسیار جزئی کیفیت، زوم کنید.
  • جدیدترین بازی ها
 

       این مطلب توسط سایت نقدستان ترجمه و گردآوری شده است.



معمولاً تعداد کمی از ما هستیم که از پرندگان یا از وقایع ورزشی که نیاز به چنین زومی دارند عکاسی می کنیم، و خانواده و دوستان معمولاً به اندازه ی کافی نزدیک هستند که نیاز به چنین زومی  نباشد. ولی این موضوع باعث نمی شود از در اختیار داشتن چنین زومی لذت نبریم. توانایی فوق العاده ی این دوربین در عکاسی از پرندگانی که عملاً با چشم غیرمسلح فقط یک نقطه اند بسیار جالب است، همچنین تواناییش در عکاسی از ماه مانند یک تلسکوپ! اگر واقعاً دوست دارید با قیمتی قابل قبول و بدنه ی نسبتاً جمع و جور زومی عالی در اختیار داشته باشید P900 انتخاب مناسبی است. و البته با این مقدار زوم ارزانترین انتخاب ممکن نیز هست.

هرچند در مجموع خیلی هم ارزان حساب نمی شود. این دوربین در بازار آمریکا قیمتی در حدود 600 دلار دارد. و وزن 899 گرمی آن نیز چندان سبک نیست. ولی این را در نظر بگیرید که اندازه و وزن یک لنز 2000 میلیمتری بر روی DSLR چقدراست! و ناگفته نماند که قیمت چنین لنزی نیز فضایی خواهد بود.

کیفیت عکس ها
وجود یک لنز با زوم زیاد به معنی کیفیت عکاسی بهتر نیست. در واقع معمولاً تاثیر معکوس بر روی کیفیت عکاسی دارد، به خصوص برای دوربینهای کامپکت. سنسور P900 دارای سایز 1/2.3 اینچ است و 16مگاپیسکل رزولوشن دارد. این سنسور از لحاظ اندازه به مراتب کوچکتر از چیزی است که در دوربین های بدون آینه، دی اس ال آر یا حتی کامپکت های حرفه ای یافت می شود. معمولاً سنسور بزرگتر به معنی کیفیت عکس برتر است، پس نمی توان از این دوربین چندان توقعی در این مورد داشت.
با این وجود باید گفت که کیفیت عکسهای این دوربین کاملاً قابل قبول هستند. البته می توانید با ادیت کردن در کامپیوتر نیز عکسها را از لحاظ رنگ، کنتراست و sharpness بهبود ببخشید. ولی چون تنها امکان عکاسی Jpeg را دارد کمی در این مورد نیز دست کاربر بسته است.

برش 100% از تست عکاسی استودیویی


افرادی که دوست دارند عکسها را در حد پیکسلی تحلیل نمایند از چیزی که در زوم 100% عکس های P900 می بینند راضی نخواهند بود. تا ایزوی 200 جزئیات به حدی خوب هستند که بتوانید در صورت نیاز آنها را کمی crop کنید و باز هم قابل استفاده باشند، ولی در ایزوهای بالاتر کم کم جزئیات از دست می روند و عکسهای با ایزوی 3200 به بالا کاملاً غیرقابل استفاده هستند. به همین دلیل و به دلیل اینکه دیافراگم لنز به خصوص در زوم های بالا بسیار بسته است این دوربین برای عکاسی داخل ساختمانها چندان مناسب نیست.
عکسهای گرفته شده در میلیمترهای آخر فاصله ی کانونی بدون در نظر گرفتن ایزو دارای جزئیات چندان خوبی نیستند. می توانید در انتهای این مطلب نمونه ی عکسهای گرفته شده با این دوربین را مشاهده کنید. البته وقتی عکسها را در سایز کوچک نگاه می کنید مشکلی نیست، ولی به محض بزرگتر کردن عکس متوجه کمبود جزئیات در عکس خواهید شد.البته باید گفت برای به اشتراک گذاشتن آنها در سایت های اینترنتی هیچ مشکلی نخواهید داشت، ولی به درد پرینت گرفتن در ابعاد نسبتاً بزرگ نمی خورند.
همچنین با وجود اینکه سیستم لرزشگیر این دوربین عملکرد مناسبی دارد این را در نظر بگیرید که در فاصله ی کانونی 2000 میلی متر تقریبا در تمامی موارد نیاز به استفاده از سه پایه خواهید داشت تا بتوانید عکسهای واضح و خوبی بگیرید.
کیفیت ویدئوی این دوربین تا زمانی که در نور مناسب فیلمبرداری می کنید خوب است. البته سیستم فوکوس در زوم های بالا کمی گیج می شود. خبری از جک میکروفن خارجی نیز نیست، ولی میکروفن های استریوی خود دوربین عملکردی قابل قبول دارند. مشکل این است که اگر در هنگام فیلمبرداری از زوم استفاده نمایید میکروفن ها صدای موتور زوم دوربین را ضبط می کنند که در صحنه های کم سر و صدا کاملاً قابل شنیدن است. همچنین در هنگام فیلمبرداری زیاد پیش می آید که صدای کلیک سیستم فوکوس را که به دنبال سوژه می گردد بشنوید. هرچند همه ی این مشکلات در این کلاس دوربین عادی است.
البته اگر به دنبال دوربینی هستید که بتوانید از خانواده و بچه ها عکاسی کنید و بعضی اوقات به سراغ عکاسی از پرندگان بروید بد نیست به دوربین پاناسونیک Lumix FZ200/Fz300 با زوم 24 براری نیز نگاهی بیندازید. اگر به زوم بیشتر نیاز دارید دوربینهای نیکون P600/P610 با زوم 60 برابری و کانن SX60 با زوم 65 برابری نیز انتخاب های مناسبی هستند.

عملکرد
سرعت فوکوس معمولاً در مورد دوربینهای سوپرزوم نیکون چندان خوب نبوده، ولی P900 اصلاً بد نیست. در تست های استودویی ما دوربین در عرض 1.8 ثانیه از حالت خاموش روشن می شد و آماده ی عکاسی بود و تاخیر بین تک عکس به تک عکس حدود 1.2 ثانیه است. استفاده از فلش تنها 0.1 ثانیه این پروسه را کندتر می کند.
تاخیر شاتر(زمانی که از فشردن دکمه ی شاتر تا گرفتن عکس طول می کشد بدون اینکه از قبل فوکوس کرده باشید) حدود 0.1 ثانیه است که خیلی خوب محسوب می شود، البته این عدد مربوط به عکاسی در نور مناسب است، در نور کمتر این عدد به 0.2 ثانیه افزایش می یابد. البته این اعداد بر روی فاصله ی کانونی 35 میلیمتر اندازه گرفته شده اند. در زومهای زیاد ممکن سیستم فوکوس زمان زیادی را صرف پیدا کردن نقطه ی مورد نظر کند.
سریعترین عکاسی پیاپی دوربین در بالاترین رزولوشن 7 فریم بر ثانیه است، ولی مشکل اینجاست که ذخیره کردن این تعداد عکس حدود 6 ثانیه طول می کشد و شما در این مدت نمی توانید عکسی بگیرید. همچنین این سرعت با نوردهی و فوکوس قفل شده است، یعنی اگر سوژه ی شما در حال حرکت باشد احتمالاً فقط عکس اولتان به درستی فوکوس شده است.

طراحی و امکانات
با وجود شکل و قیافه اش، امکانات و تجربه ی عکاسی P900 بیشتر به point and shoot نزدیک است تا یک دی اس ال آر. اگر به کنترل ها و دسترسی های مستقیم به تنظیمات علاقه دارید این دوربین شما را ناامید خواهد کرد. تنها یک دکمه ی قابل برنامه ریزی در پشت دکمه ی شاتر وجود دارد، که تنظیم پیش فرضش تغییر تنظیمات عکاسی پیاپی است. ولی می توانید آنرا به ایزو، تراز سفیدی، منطقه ی فوکوس، تنظیم رنگ یا سایز عکس اختصاص دهید. همچنین یک دکمه ی شستی برای تغییرات سرعت شاتر یا دیافراگم وجود دارد.
نیکون در این دوربین از صفحه نمایش 3 اینچی 921هزار نقطه ای و منظره یاب الکترونیکی 0.5 سانتیمتری استفاده نموده . منظره یاب مجهز به سنسور فاصله سنج است تا هر زمان که شما صورتتان را به دوربین نزدیک می کنید به صورت خودکار صفحه نمایش را خاموش کرده و منظره یاب را روشن نماید. در این دوربین خبری از جک میکروفن خارجی و hotshoe نیست. بر روی لنز اهرمی برای زوم قرار دارد که می تواند در زمان فیلمبرداری برای زوم و یا فوکوس دستی با استفاده از focus peaking مورد استفاده قرار گیرد.در کنار این اهرم دکمه ای وجود دارد که با فشار آن می توانید کمی از زوم بکاهید، این دکمه برای زمانی مناسب است که سوژه را گم کرده اید و میخواهید به سرعت آنرا پیدا کنید.
حداقل فاصله ی فوکوس در وایدترین حالت لنز و بدون انتخاب حالت ماکرو 50 سانتیمتر است. همین عدد در زوم ترین حالت لنز به 5 متر افزایش می یابد. در حالت ماکرو و در وایدترین حالت این لنز قادر است بر روی سوژه هایی با فاصله ی یک سانتیمتر فوکوس کند.
تنظیمات دوربین از حالت کاملاً خودکار تا کاملاً دستی قابل تغییر هستند، ولی حالت کاملاً دستی آن محدودیت هایی دارد. به طور مثال اگر حداکثر سرعت 1/4000 را برای شاتر انتخاب کنید دیافراگم باید بر روی f8 باشد. برای استفاده از کندترین سرعت شاتر که 15 ثانیه است باید ایزو بر روی 100 باشد.
البته برای حالت های خودکار انتخاب های زیادی دارید، چندین scene mode از جمله حالتهای اختصاصی عکاسی از ماه و پرندگان، فیلترها و افکت های مختلف و حالتهای معمول شب، پرتره و منظره. فیلمبرداری این دوربین کاملاً خودکار است و قادر به فیلمبرداری با کیفیت 1080p با سرعت 60 فریم بر ثانیه می باشد.
همچنین P900 دارای وای فای و NFC است، تا بتوانید به راحتی عکسها و فیلمهای ضبط شده را به تبلت یا گوشی خود منتقل کنید.البته استفاده از نرم افزار موبایل به عنوان ریموت تنها به کنترل زوم و عکاسی محدود است و امکان فیلمبرداری به صورت کنترل از راه دور را ندارد.

نتیجه گیری

برخی افراد وجود دارند که هرچه زوم بهشان بدهید باز هم کم است! نیکون P900 برای این افراد ساخته شده. لنز این دوربین بیشترین انعطاف پذیری ممکن را برای آن به ارمغان آورده است.  از نظر کیفیت عکاسی حرف خاصی برای گفتن ندارد، به خصوص در زومهای زیاد. این دوربین قادر به عکاسی از سوژه هاییست که کمتر دوربینی می تواند از آنها عکاسی کند، ولی اگر نمی خواهید از چنین سوژه هایی مرتباً عکاسی کنید توصیه ی ما این است که کمی زوم خود را پایین تر بیاورید و کیفیت را بالا ببرید!

نکات مثبت:

P900 دارای زومی بدون رقیب است که به شما اجازه می دهد هر سوژه ای را به نزدیک ترین حد ممکن در عکس برسانید. منظره یاب الکترونیکی قابل قبولی داشته و دارای صفحه نمایش مفصلی با رزولوشن بالاست. وای فای، NFC و جی پی اس داخلی از دیگر امکانات این دوربین هستند.

نکات منفی:

دارای کمبود در مورد امکانات مورد نظر حرفه ای ترها مانند عکاسی RAW، جک میکروفن یا hotshoe است. عکس ها در حداکثر زوم سافت و فاقد جزئیات هستند. سیستم فوکوسش در نور کم پرخطا و کند است. داشتن چنین لنزی باعث سنگین تر بودنش در مقابل سایر دوربینهای این کلاس شده است.

نمونه عکسها(برای دیدن عکسها در سایز اصلی بر روی آنها کلیک کنید):


منبع: CNET
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

بررسی های دیگر این محصول(2 عدد)

نظرات کاربران (8 عدد)

ثبت پاسخ مهمان دوشنبه 19 مهر 1395
من.گرفتم ناراضی نیستم ولی خیلی بهتر میتوانست باشد
ثبت پاسخ مهمان پنج شنبه 20 آبان 1395
برای کار مانیتوری خوبه ولی ای کاش سنسورش کمی بزرگ بود
ثبت پاسخ مهمان یکشنبه 30 آبان 1395
عالی بود ممنون
ثبت پاسخ مهمان دوشنبه 11 بهمن 1395
چنتا سوال از کار بران عزیز یا کسایی ک تخصص دارند داشتم :
1.آیا این دوربین برای فیلم برداری درمجالس و فضاهای بسته که احتیاج چندان به زوم نیست کارایی خوبی دارد؟آخه با پول این میتوان دوربین کیفیت بالایی خرید
2.آیا هنگام زوم کردن موتور لنز همچنان صدا میدهد؟واین یک نکته منفی نیست؟
3.با توجه به کمیابی محصول در بازار در صورت صدمه یا شکستگی قطعه مورد نظر را چگونه میتوان تهیه کرد؟
خواهشا هر چه زودتر جواب دهید.
باتشکرفراوان؛ (علیرضا )
ثبت پاسخ مهمان جمعه 20 اسفند 1395
عالی بود
نقدستان :متشکر از نظرتون دوست عزیز
ثبت پاسخ مهمان پنج شنبه 26 اسفند 1395
من کوهنورد هستم ،میخواستم بدونم مصرف باطری چطوری هست ؟؟چند ساعت باطری جوابگو میباشد؟؟
ثبت پاسخ مهمان چهارشنبه 24 خرداد 1396
سلام به نظر من s x 60 کنون گزینه ی بهترین.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر