نقد و بررسی دوربین نیکون Coolpix S33 از نگاه Photography Blog

نقد و بررسی دوربین نیکون Coolpix S33 از نگاه Photography Blog
زمانهایی در زندگی وجود دارند که باید کمی استراحت کنید، ریلکس شوید و نگرانیهایتان را کنار بگذارید. تعطیلات زمان ایده‌آلی برای اینکار هستند و نیکون Coolpix S33 با سنسور 13مگاپیکسلی، بدنه‌ی مقاوم و استفاده‌ی راحت دوربین مناسبی برای این اوقات است.
  • جدیدترین بازی ها
راحتی استفاده
این دوربین جایگزین مدل S32 شده است و بد نیست ببینیم در چه جاهایی مورد بهینه‌سازی قرار گرفته است. در واقع دو دوربین به قدری شبیه هم هستند که گشتن به دنبال تفاوت‌ها مانند گشتن به دنبال سوزن در انبار کاه است.  ولی به نظر می‌رسد از دو نظر این دو دوربین با هم تفاوتهایی اساسی دارند. اول سیستم فوکوس جدید S33 است که به نظر سریعتر بوده و با دقت بیشتری سوژه‌ها را می‌یابد و تعقیب می‌کند. تفاوت بزرگ دیگر در واقع خارج از خود دوربین است! حالا شارژر همراه دوربین از نوع EH-70P به EH-71P تغییر کرده است. در وهله‌ی اول ممکن است این تغییر چندان بزرگی به نظر نرسد ولی حالا زمان شارژ باتری از 2ساعت و 35 دقیقه به یک ساعت و چهل دقیقه کاهش یافته است. خود باتری همان مدل استفاده شده در S32 است و تغییری نکرده.
این سری دوربینهای نیکون با در نظر داشتن راحتی استفاده طراحی شده‌اند. همه به دنبال ثبت عکس‌های نفس‌گیر و حرفه‌ای نیستند و نیکون این موضوع را به خوبی درک کرده است. همچنین این دوربین به دلیل ساده بودن برای کودکان یا کسانیکه کمتر از تکنولوژی سر در می‌آورند نیز مناسب است.

نیکون Coolpix S33 دارای همان ساختار آشنای S32 است، ولی برای کسانیکه با مدل قبلی آشنایی ندارند کنترل‌ها و دکمه‌های دوربین را به طور خلاصه معرفی می‌کنیم. بالای دوربین سه دکمه وجود دارد: دکمه‌ی خاموش و روشن، عکاسی و فیلمبرداری. دکمه‌ی ضبط ویدئو در گوشه‌ی سمت چپ دوربین قرار دارد و می‌توان آنرا با نقطه‌ی قرمز رویش از دکمه‌ی عکاسی تشخیص داد. دکمه‌ی خاموش و روشن دارای ظاهری متفاوت داشته و برای جلوگیری از فشرده شدن اتفاقی کمی تورفته است.
در پشت دوربین، برای جلوگیری از گیج شدن کاربر، تعداد دکمه‌ها در کمترین میزان ممکن نگاه داشته شده است. سمت راست صفحه نمایش که معمولاً بیشتر کنترل‌ها در آن جای می‌گیرند در S33 بسیار خلوت است. این به دلیل همان فلسفه‌ی طراحی ساده‌‌اش است. دکمه‌های سمت راست صفحه نمایش برای کم و زیاد کردن زوم و وارد شدن به گالری مورد استفاده قرار می‌گیرند. دکمه‌های اصلی دوربین در سمت چپ صفحه نمایش قرار گرفته‌اند. در این قسمت چهار دکمه را خواهید یافت که شباهت زیادی به دکمه‌های استفاده شده در DSLRهای نیکون دارند.
زمانیکه دوربین روشن باشد، در مقابل هر دکمه یک عملکرد نمایش داده می‌شود. بالاترین دکمه برای تنظیم کارکرد دوربین استفاده می‌شود، دکمه‌ی دوم برای تنظیم فلش و زمان سنج خودکار کاربرد دارد. دکمه‌ی سوم از بالا برای انتخاب حالتهای عکاسی مختلف و دکمه‌ی زیرین برای ورود به منو در نظر گرفته شده‌‌اند. البته وقتی وارد گالری شده باشید عملکرد دکمه‌ها متفاوت بوده و کارکرد جدیدی در مقابل هر کدام نمایش داده می‌شود.

سیستم منوهای S33 به قدری ساده است که یک کودک هم می‌تواند به راحتی با آن کار کند. دکمه‌‌ی بالایی در واقع کارکرد بسیار محدودی دارد، تنها در صورتیکه یکی از حالتهای عکاسی را انتخاب کرده باشید شما را به حالت Auto برمی‌گرداند. کارکرد سایرمنوها را تنها با نگاه کردن به آنها درخواهید یافت. اسمهای معمول حالتها و امکانات عوض شده‌‌اند و در واقع هرکدام توضیح کوتاهی از آن عملکرد را ارائه می‌کنند. به طور مثال در منوی تنظیمات، جبران نوردهی به سادگی Brighter/Darker (روشنتر/تاریک تر) نامیده شده است. به طور عمومی، منوها به این شکل کار می‌کنند که وقتی وارد آنها می‌شوید باید از دکمه‌های جهت دار برای جابجایی در آن استفاده کنید، ولی در S33 باید از دکمه‌های سمت چپ صفحه نمایش استفاده کنید که نیاز به کمی عادت دارد.
دکمه‌های این دوربین کمی سفت هستند، ولی با توجه به قیمتش در کل کیفیت ساخت بالایی دارد. لنز آن داخل یک پوشش ضدآب قرار گرفته و می‌تواند با جلو و عقب رفتن تا 3برابر زوم کند. نیکون می‌توانست از یک سیستم زوم داخلی استفاده کند تا برآمدگی جلوی دوربین کم شود، ولی اینکار موجب افزایش قیمت دوربین می‌شد. تنها قسمت بازشونده‌ی دوربین محل قرارگیری باتری و کارت حافظه است. برای باز کردن این قسمت دکمه‌ای را باید بفشارید و سپس پوشش محافظ را در جهت خلافش حرکت دهید. اینکار موجب شده که امکان باز کردن اتفاقی این قسمت کاهش یابد. این قسمت از دوربین با لاستیکی نارنجی رنگ آب‌بندی شده است که به مرور زمان دچار فرسایش خواهد شد. ولی تا آن زمان قطعاً دوربینتان را با مدل جدیدتری جایگزین کرده‌اید، بنابراین نیازی به نگرانی نیست.
زمان روشن شدن دوربین می‌تواند بر اساس تنظیمات شما متفاوت باشد. اگر دوربین را به گونه‌ای تنظیم کرده باشید که هربار صفحه‌ی خوش‌آمدگویی را نمایش دهد از زمان فشردن دکمه‌ی روشن/خاموش تا ثبت اولین عکس به 4.5ثانیه زمان نیاز دارد. ولی خاموش کردن صفحه‌ی خوش‌آمدگویی این زمان را تا 1.6ثانیه کاهش می‌دهد که زمان بسیار خوبیست. این دوربین همچنین قادر است به صورت پیاپی عکاسی کند. در ثانیه‌ی اول 5عکس می‌گیرد و سپس به سرعت کمتر 1.3 فریم بر ثانیه بسنده می‌کند.

گالری دوربین در حالتی که دوربین خاموش است هم قابل دسترسی است، در این حالت می‌توانید دکمه‌ی Playback را چند ثانیه نگه دارید تا وارد گالری دوربین شوید. در کنار این دوربین و در جعبه‌اش کابل USB و شارژر باتری لیتیوم یونی، کاتالوگ چندزبانه، بند مچی و فرچه‌ای برای تمیز کردن دوربین را خواهید یافت. اگر به کاتالوگ کامل و نرم‌افزارهای ادیت نیاز داشته باشید می‌توانید آنها را از سایت نیکون دانلود کنید.

کیفیت عکس
تمامی عکسهایی که برای تست گرفتیم دارای رزولوشن کامل بودند که موجب تولید فایلهایی با حجم تقریبی 6مگابایت می‌شود. S33 دارای آپشنی برای کاهش کیفیت عکس نیست.

نویز
نیکون S33 دارای تنظیم دستی برای ایزو نیست، بنابراین برای به دست آوردن نتایج مورد نظر مجبور بودیم نور محیط را دستکاری کنیم. به همین دلیل در استودیو نتوانستیم تستی با ایزوهای پایین داشته باشیم. حتی با استفاده از حداکثر نور استودیو نیز این دوربین بر روی ایزوی 450 تنظیم می‌شد. در این ایزو هم رنگها خوب هستند و عکسها واضح دیده می‌شوند. تا 100درصد بر روی عکس که زوم کنید می‌توانید تاثیر الگوریتمهای Sharpening و Noise Reduction را ببینید که کمی ناامیدکننده است و میزان نویز نیز رو به فزونی است.
با بالا رفتن ایزو و در حساسیت 640 کم کم جزئیات کوچکتر از دست میروند و تصویر درخشندگی خود را نیز از دست می‌دهد. با کمتر کردن نور سیستم فوکوس نیز کم کم دچار مشکل می‌شود و به سختی می‌تواند کار خود را انجام دهد.
نیکون S33 به مبارزه‌ی خود با نویز ادامه می‌دهد و در ایزوی 800 نمی‌توانیم تفاوتی با 640 بیابیم. با کمتر کردن نور دوربین سعی در روشن کردن عکس دارد و در ایزوی 1000 عکس به مراتب روشن‌تری به دست می‌آید. عکس مربوط به ایزوی 1600 تقریباً در تاریکی کامل گرفته شد که دلیل خارج از فوکوس بودنش نیز همین است. البته ما به دنبال بررسی میزان نویز هستیم و با وجود هاله‌ای از رنگ بنفش به نظر نمی‌آید در چنین حساسیتی S33 قادر باشد جزئیات زیادی را ثبت کند.

فاصله ی کانونی
نیکون S33 دارای زوم بسیار معمولی 3X است و قادر است از فاصله‌ی کانونی 30 تا 90 میلیمتر عکاسی کند. نتیجه‌ی این میزان زوم را می‌توانید در عکس‌های زیر مشاهده کنید:

شارپنس
نیکون S33 قادر به ثبت عکسهایی با شارپنس قابل قبول است، ولی همچنان می‌توانید با استفاده از نرم‌افزارهایی مانند فتوشاپ این شارپنس را باز هم افزایش دهید و نتایج قابل قبولی را هم ایجاد می‌کند. چیزی که موجب کاهش کیفیت عکس می‌شود این است که دوربین معمولاً برای جلوگیری از تاری عکس سرعت شاترهای بالاتر را برمی‌گزیند، بنابراین نیاز به افزایش حساسیت نیز دارد.

اعوجاج رنگی (Chromatic Aberration)
با توجه به قیمتش، نیکون S33 اعوجاج رنگی را به خوبی کنترل می‌کند، در واقع ما به سختی توانستیم نمونه‌هایی از این خطا را بیابیم:


ماکرو
نیکون S33 قادر است تا حداقل فاصله‌ی 5 سانیتمتر فوکوس کند که برای عکاسی در زیر آب ایده‌آل است، ولی نمی‌توانید ماکروهای با فاصله‌ی یک سانتیمتری بگیرد. البته در فواصل نزدیک عکسهای شارپی را میگیرد و از بسیاری از دوربینهای گرانقیمت‌تر هم بهتر است.

عکاسی در شب
در بین حالتهای عکاسی که با فشردن دکمه‌ای در سمت چپ صفحه نمایش قابل دسترسی هستند، اولین حالت، عکاسی شبانه است. ما در این حالت و حالت خودکار طی شب عکاسی کردیم تا تفاوتشان را درک کنیم. از یک سه پایه استفاده کردیم و دوربین را بر روی زمان سنج خودکار گذاشتیم. در این آزمایش متوجه شدیم که S33 در حالت خودکار ایزوی کمتری را انتخاب کرد و عکس روشن تری هم گرفت! ممکن است با توجه به کاربردش، این دوربین اینگونه فرض می‌کند که امکاناتی مانند سه پایه را در اختیار ندارید و با انتخاب حالت شبانه ایزو را بالا می‌برد تا از تار شدن عکس جلوگیری کند. البته به هر حال در هر دو حالت نویز زیاد جزئیات چندانی را در عکس باقی نمی‌گذارد.

نمونه‌ی عکسها


جمع بندی

نسل‌های قبلی این دوربین برای کیفیت عکاسی نسبتاً پایین، کیفیت نه چندان جذاب بدنه و نبود کنترل‌های پیشرفته مورد سرزنش قرار گرفته بودند. ولی یک لحظه به این فکر کنید که S33 چگونه دوربینی است؟ یک دوربین ارزانقیمت که قادر است بدون هیچ پوششی تا عمق 10 متری به زیر آب برود و همه از پیر و جوان قادرند به راحتی از آن استفاده کنند.
وقتی به این موضوع فکر کنید که نیکون برخی چیزها را برای کاهش قیمت دستگاه حذف کرده است و برای جذب افرادیکه از دوربینهای دیگر سر در نمی‌آورند منوی آنرا به ساده ترین شکل ممکن ساخته، فلسفه‌ی وجودی‌اش را درک می‌کنید.
اگر به دنبال دوربینی برای تمام اعضای خانواده هستید و نمی‌خواهید هر لحظه نگران خیس شدن یا شکستنش باشید نیکون Coolpix S33 انتخاب مناسبی است.

امتیازها:


منبع: Photography Blog
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر