نقد و بررسی دوربین نیکون D3300

نقد و بررسی دوربین نیکون D3300
D3300 جدیدترین دوربین DSLR سطح مبتدی نیکون است. اینگونه دوربینها برای کسانیکه که به کیفیت عکس بیشتر از داشتن آخرین امکانات روز اهمیت می دهند انتخاب خوبی هستند. اگر اهمیتی به داشتن وای فای، صفحه نمایش لمسی مفصل دار و سیستم های فوکوس پیچیده نمی دهید، می توانید با خرید چنین دوربینی کلی صرفه جویی کرده و باقی پولتان را خرج خرید لنزهای باکیفیت برای دوربینتان کنید.
  • جدیدترین بازی ها

این مطلب توسط سایت نقدستان ترجمه و گردآوری شده است.



البته همین دوربینهای مبتدی DSLR نیز امکانات اساسی مورد نیاز را تامین می کنند و دارای سنسورهایی بسیار باکیفیت هستند.البته همه ی آنها از آزمایشات ما سربلند بیرون نمی آیند، مثلاً کانن 1200D با داشتن مقدار زیادی نویز در عکسهای ایزوبالا ما را کاملاً ناامید کرد، پس D3300 فرصتی استثنایی دارد تا بازار اینگونه دوربینها را از آن خود کند.
D3300 با داشتن لنز جمع شونده که در زمان استفاده نشدن می توان آنرا کوچکتر کرد شروع خوبی دارد. در این حالت فاصله از چشمی منظره یاب تا نوک لنز به 133 میلیمتر میرسد که از 145 میلیمتر 1200D کمتر است. این لنز کیت به همراه دوربین در کل 100 گرم هم از مدل D3200 سبکترند. اینها تغییرات خوشایندی هستند، ولی این دوربین به هر حال یک DSLR است و نمیتوانید آنرا در جیبتان جای دهید!
Nikon D3300
از هر نظر دیگری پیدا کردن تفاوت بین D3200 و D3300 کار سختی است. بدنه ی پلاستیکی این دوربین حالا کمی صیقلی تر است و ترکیب مشکی، خاکستری و قرمزش ظاهر زیبایی به آن داده. پد نویگیشن حالا کمی پایین تر قرار گرفته تا فضای بیشتری برای قرار دادن شست دست راستتان در پشت دوربین داشته باشید. دکمه های drive و delete نیز برای باز شدن فضا جابجا شده اند و تغییرات ظاهری به همینجا ختم می شوند. ما هیچ مشکلی با ارگونومی این دوربین نداریم. به خوبی در دو دست جای می گیرد و تمامی دکمه ها به راحتی در دسترسند. منظره یابش نیز کمی بزرگتر از 1200D کانن است.
البته تعداد دکمه هایش زیاد نیستند. مانند مدل قبلی دکمه های تک کاره را در حداقل نگه داشته ،  و بیشتر بر روی منوهای اصلی و دسترسی سریع تمرکز دارد. این کار تا حدودی نیز منطقی است، زیرا کاربران کم تجربه تر ممکن است با دیدن تعداد زیادی دکمه با لیبل های مختلف گیج شوند و دیدن تنظیمات در صفحه نمایش را ترجیح دهند. کمبود دکمه های تک کاره تغییر برخی تنظیمات را در حالیکه چشمتان به منظره یاب است غیرممکن کرده. در همین حال ، کالیبره کردن تراز سفیدی به صورت دستی و خاموش و روشن کردن حالت autoISO به طرز مسخره ای پیچیده هستند. یک مساله ی آزاردهنده ی دیگر این است که self timer پس از هربار استفاده و گرفتن عکس خاموش می شود!
Nikon D3300
این موضوع بیشتر به این دلیل آزاردهنده است که نیکون به راحتی می تواند با ارائه ی firmware جدید آنها را رفع کند. ولی این مشکلات در طول نسلهای متمادی ادامه یافته اند. در نهایت ، D3300 در کل دوربینی دوست داشتنی برای استفاده است، به خصوص برای کسانیکه بیشتر میخواهند در حالت auto عکاسی کنند. تغییر نقاط فوکوس با پد نویگیشن راحت بوده و تنظیمات مرتبط با با نوردهی به راحتی در دسترسند.

سرعت و حالت فیلمبرداری

پردازشگر دوربین ها معمولاً چندان مورد توجه قرار نمی گیرند، ولی استفاده از آخرین پردازشگر Expeed 4 در این بخش واقعا تاثیرگذار است. عکاسی پیاپی از 4 به 5 فریم بر ثانیه رسیده که آنرا با فاصله ی زیاد جلوتر از 3 فریم بر ثانیه ی 1200D قرار می دهد. درحالیکه D3200 پس از 20 عکس پیاپی jpeg به سرعت 1.6 فریم بر ثانیه محدود می شد، D3300 با سرعت 3.3 فریم بر ثانیه ادامه می دهد. عملکرد RAW پیشرفت زیادی را نشان می دهد،  و پس از 6 عکس از سرعت 5 فریم بر ثانیه به 1.7 فریم بر ثانیه محدود می شود.
با وجود استفاده از پردازشگر قویتر، یک سورپرایز جالب این است عمر باتری از 540 عکس به 700 عکس افزایش یافته. سیستم فوکوس 11 نقطه ای و لنز جدیدش نیز عملکردی سریع و قابل اعتماد دارند، و از فشردن دکمه ی شاتر تا ثبت عکس تنها به 0.3 ثانیه زمان نیاز دارد.
Nikon D3300
پردازشگر قویتر همچنین به این معنی است که سرعت فیلمهای 1080p حالا از 24 تا 60 فریم بر ثانیه قابل انتخاب است. البته از آنجاییکه سرویس های اینترنتی و دیسک های نوری سرعتهای بالاتر از 30 فریم برثانیه را پشتیبانی نمی کنند شاید به نظر مهم نیاید. ولی با فیلمبرداری 60 فریم بر ثانیه می توانید فیلم را در نرم افزارهای ادیت تبدیل به Slow Motion کنید. نقطه ی ضعفش این است که مدت فیلمبرداری با 50 یا 60 فریم بر ثانیه به 10دقیقه محدود است. برای بیشتر موارد بهتر است که به سراغ همان 24 تا 30 فریم بر ثانیه بروید که امکان 20 دقیقه فیلمبرداری را دارد.
کیفیت فیلمهای این دوربین از بهترینهایی هستند که تاکنون دیده ایم. رنگها همان زیبایی عکسهای jpeg را دارند. جزئیات دقیق و واضح بوده و میزان نویز از 1200D کمتر است، و خیلی فاصله ای با سری G پاناسونیک ندارد. برعکس 1200D حالتی برای فوکوس خودکار تمام وقت در زمان فیلمبرداری هست. در این حالت فوکوس چندان سریعی ندارد و البته صدای موتور فوکوس در فیلم شنیده می شود، ولی برای استفاده ی روزمره جوابگوست. برای به دست آوردن صدای بهتر می توانید با استفاده از جک 3.5 میلیمتری میکروفن خارجی نیز به آن متصل کنید.

کیفیت عکاسی

D3200 اولین دوربین نیکون بود که از سنسور 24 مگاپیکسلی نیکون بهره می گرفت. حالا تقریبا تمامشان از همین سنسور استفاده می کنند، و D3300 با وجود اینکه همان 24 مگاپیکسل را دارد، ولی سنسورش برتری بزرگی برایش محسوب می شود. این سنسور همانیست که در D5300 و D7100 استفاده شده، و میزان نویزش به طرز قابل توجهی کمتر از D3200 است. این سنسور همچنین فاقد فیلتر AA است تا میزان جزئیات بیشتری را ثبت کند، البته تفاوت ها بسیار ناچیز هستند. با اینحال جالب است که بهترین سنسور نیکون را می توانیم در این دوربین سطح مبتدی داشته باشیم.
Nikon D3300 sample shot
^ میزان نویز در ایزوی 12800 به مراتب کمتر از 1200D و D3200 است
Nikon D3300 sample shot
^این عکس با ایزوی 6400 نیز داستانی مشابه را بازگو می کند
Nikon D3300 sample shot
^عکاسی RAW و پردازش آن در Lightroom باز هم عکسهای بهتری تولید می کند
Nikon D3300 sample shot
^ استفاده از RAW برای به دست آوردن جزئیات بیشتر نیز کاربردی است، هرچند که فایلهای jpeg نیز جزئیات خوبی دارند
Nikon D3300 sample shot
^با وجود حذف فیلتر AAخبری از دندانه شدن در این خط های افقی نیست

دیگر چیز زیادی برای گفتن در مورد کیفیت عکسهای این دوربین وجود ندارد. DSLRهای نیکون رنگهای زیبایی را در فایلهای Jpeg ثبت می کنند و قابلیت حذف اعوجاج رنگی در داخل دوربین باعث می شود عکسهای زیبایی تولید کنند. لنز کیت می توانست بهتر باشد، در گوشه های تصویر کمی سافت بوده و کنتراست کمی دارد، ولی برای کسانیکه اولین DSLRشان را می خرند کافی است. وقتی خواستند عکسهای حرفه ای تری بگیرند این خوب است که می دانند سنسور این دوربین تواناییهای خیلی بیشتری برای ارائه دارد.
Nikon D3300 sample shot
^جزئیات دقیق و رنگهای زنده، ایراد گرفتن به آن سخت است
Nikon D3300 sample shot
^مقایسه ی عکس گرفته شده با لنز کیت و لنز 35میلیمتری پرایم نشان می دهد این سنسور با استفاده از یک لنز خوب تواناییهای زیادی دارد

نتیجه گیری

با خواندن این مطلب باید متوجه شده باشید که ما این دوربین را به رقیبش یعنی کانن 1200D ترجیح می دهیم. از لحاظ کیفیت عکاسی، کیفیت ویدئو، سرعت ، سایز منظره یاب و عمر باتری بر کانن برتری دارد و اینها کافیست تا از سخت تر بودن کار با کنترلهایش چشم پوشی کنیم. البته این دوربین کمی از 1200D گرانتر است، ولی توصیه ی ما این است که هزینه ی بیشتر را تقبل کرده و نیکون را بخرید.
این را هم در نظر داشته باشید که تعدادی دوربینهای کامپکت پیشرفته نیز با قیمتی مشابه وجود دارند، ولی اگر واقعاً میخواهید عکاسی یاد بگیرید DSLR را انتخاب کنید.

منبع: expertreviews
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر