نقد و بررسی دوربین کانن EOS 700D

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 700D
کانن 700D یکی از دوربین های مورد علاقه ی ماست، و البته توسط برند کانن ساخته شده که در کنار نیکون برای ساخت دی اس ال آرهایشان معروفند. ولی برعکس برخی رمان ها و آلبوم های موسیقی وسایل الکترونیکی عمر کوتاهی دارند و خیلی زود با تجهیزاتی بهتر جایگزین می شوند. در مورد این دوربین جانشین هایش مدلهای 750D و 760D هستند. اما حالا با عرضه ی این دو دوربین 700D دچار افت قیمت زیادی شده است، با در نظر گرفتن این موضوع آیا خرید 700D یک حرکت عاقلانه است؟
  • جدیدترین بازی ها

این مطلب توسط سایت نقدستان ترجمه و گردآوری شده است.طراحی و امکانات

بدون شک کانن DSLRهای عالیی می سازد، ولی برای مدلهایش با شماره های سه رقمی گهگاه انتظاری را که از این نام بزرگ داریم برآورده نمی کند. شاید به این دلیل است که رقبایش روز به روز تلاش بیشتری برای به چالش کشیدنش به خرج می دهند. نیکون D5200 دارای 39 نقطه ی فوکوس است در مقابل 9 نقطه ی فوکوس برای 700D . پنتاکس K-30 دارای دو کنترل دوار و منظره یابی بزرگتر است که این موارد تنها در مدلهای گرانتر EOS کانن پیدا می شوند.
مدل قدیمی تر 600D نیز ضعف های زیادی داشت. فوکوس خودکارش در Live View به شدت کند بود، و این موضوع در زمان فیلمبرداری بدتر هم می شد. همچنین در زمان عکاسی با منظره یاب درحالیکه از لنز کیت 18-55 استفاده می کردید عکسهای دقیقی نمیگرفت. این باعث می شد کاربرانش مجبور باشند بین فوکوس سریع یا دقیق یکی را انتخاب کنند! و این چیزی نیست که وقتی بیش از یک میلیون تومان خرج دوربینتان کرده اید انتظارش را داشته باشید.
Canon EOS 700D
700D دارای بهینه سازیهای کوچکی نسبت به مدل قبلتر از خودش، 650D دارد ، دارای لنز کیت جدیدی است، و تغییراتی ظاهری نیز در آن ایجاد شده ، همچنین می توانستید در حالت live view پیش نمایشی از فیلترهای مورد استفاده را ببینید.
تغییر لنز کیت ممکن است به روزرسانی کوچکی باشد، ولی ارزش هزینه ی بیشتر را داشت، همچنین فوکوس تشخیص فاز از زمان 650D بر روی سنسور اصلی قرار گرفت. این لنز جدید مشخصات اپتیکی مشابهی با لنز قبلی درد، ولی فوکوس STM( مخفف stepping motor) از موتوری جدید برای فوکوس استفاده می کند تا فوکوسی بی صدا و سریع را به خصوص در زمان فیلمبرداری ارائه نماید. بیشتر لنزهای DSLRها به گونه ای طراحی شده اند که با حداکثر سرعت به نقطه ی فوکوس بپرند، ولی این لنز جدید امکان فوکوس سریع در زمان عکاسی و فوکوسی نرم را در زمان فیلمبرداری دارد. صفحه نمایش لمسی یک امکان دیگر بود که از زمان 650D  معرفی شد و نقش مهمی در بهتر شدن این سری دوربینها دارد.
لنز جدید در حالت Live View نیز کمی بهتر از لنز قدیمی عمل می کند. البته هنوز هم چندان سریع نیست، ولی این اجازه را می دهد که گهگاه با نگه داشتن دوربین جلوی بدنتان چند عکسی بگیرید و نیازی نباشد روی زانو بنشینید و با نگاه کردن توی منظره یاب عکاسی کنید. کمی از 650D سریعتر است، ولی برتری فوق العاده ای به 600D دارد.
Canon EOS 700D
از همه مهمتر اینکه با این لنز جدید هیچ مشکلی با دقت فوکوس هنگام استفاده از منظره یاب نداشتیم. با لنز قبلی وقتی دو عکس میگرفتید، یکی با منظره یاب و دیگری با live view، عکس دومی کمی واضح تر و دقیق تر بود. حالا هیچ فرقی بینشان نیست.
از هر نظر دیگری تقریبا 700D با 650D یکسان است که در کل چیز خوبی است. کنترل هایش جاگذاری خوبی دارند و دکمه های تک کاره ی زیادی وجود دارند. فشردن دکمه ی Q صفحه نمایش را تبدیل به یک پانل لمسی می کند و دسترسی سریعی به عملکردهای مختلف دوربین ایجاد می نماید. وجود صفحه نمایش لمسی دسترسی به منوی اصلی را نیز راحت تر کرده، هرچند که اگر استفاده از دکمه های فیزیکی را ترجیح می دهید امکان اینکار همچنان وجود دارد. ال سی دی 3 اینچی آن تصاویری شفاف و واضح تولید می کند و مفصل دار بودنش برای عکاسی Live View و فیلمبرداری بسیار کاربردی است. نور بسیار خوبی هم دارد و در فضاهای پرنور به خوبی قابل دیدن است.
Canon EOS 700D
قابلیت HDR Bracketing نیز از 650D به این دوربین آورده شده، و نرم افزار رایگان کانن که همراه دوربین است به هر کسی اجازه می دهد به راحتی عکسهای HDR درست کند. البته تعداد نوردهی ها به سه عکس محدود است.

فوکوس و سرعت

سنسور فوکوس اصلی دارای 9 نقطه است، که تمامیشان cross type هستند. عکس العمل بسیار سریعی دارند، ولی ما ترجیح می دادیم تعدادشان بیشتر بود. در زمان عکاسی از مناظر مشکلی نیست، ولی در زمان عکاسی از سوژه های محدودتر مانند چشم یک فرد، کمبود نقاط فوکوس کمی مشکل زا است. D5200 با 39 نقطه ی فوکوسش از این نظر بسیار بهتر عمل می کند که اجازه ی تعقیب سوژه را نیز می دهد. کمبود نقاط فوکوس می تواند عکاسی از سوژه های در حال حرکت را کمی سخت کند، به خصوص برای عکاسان تازه کار که میخواهند عکاسی در حالت دستی را تجربه کنند.
عکاسی پیاپی آن 5 فریم بر ثانیه است که در زمان ثبت فایلهای Jpeg آنقدر ادامه پیدا می کند تا کارت حافظه پر شود! البته وقتی امکان رفع مشکل Chromatic aberration (حاشیه های رنگی در نقاط و خطوط پرکنتراست) را روشن می کنید سرعت به 2.1 فریم بر ثانیه کاهش می یابد. کمی آزاردهنده است که این امکان در زمان استفاده از عکاسی پیاپی به صورت خودکار خاموش نمی شود. عکاسی پیاپی در حالت RAW برای 6 عکس در سرعت 5 فریم بر ثانیه باقی ماند و سپس به 1.5 فریم بر ثانیه کاهش یافت.

فیلمبرداری

فیلمبرداری این دوربین به دلیل استفاده از لنز جدیدش دچار تحول شده، و آنرا تبدیل به اولین دوربین سری EOS کرده که می توانید از آن بعنوان دوربین فیلمبرداری point and shoot استفاده کنید. امکان فوکوس و نوردهی دستی نیز وجود دارد، و با وجود تنوع لنزی خوب برای دوربین های DSLR کانن این دوربین می تواند انتخاب خوبی برای علاقمندان به فیلمبرداری باشد. این موضوع با وجود پروفایل Video-X  کانن تقویت هم می شود. شما می توانید این نرم افزار را برای دوربینتان از سایت کانن به صورت رایگان دانلود کنید که باعث فیلمبرداری با رنگهای ابتدایی یا اصطلاحاً فلت می شود. به این ترتیب کار ادیت کردن فیلم در کامپیوتر بسیار آسانتر است.  ولی متاسفانه 700D از نظر ثبت جزئیات فیلم و اعوجاج رنگی فرقی با مدل های قبلی ندارد. به همین دلیل اگر واقعا فیلمبرداری اولویت اول شماست پاناسونیک G6 را پیشنهاد می کنیم، هرچند که 700D خیلی عقب تر نیست.

کیفیت عکس

در کیفیت عکس سری EOS دوربینهای کانن معمولاً اتفاق عجیب و غریبی نمی افتد و این موضوع در خصوص 700D نیز صادق است. تفاوت قابل توجهی بین عکسهای این دوربین و 650D وجود ندارد. در واقع کیفیت خروجی سنسور از زمان 550D تغییری نکرده است، ولی وجود پردازشگر جدیدتر DIGIC 5 باعث شده میزان نویز در ایزوهای بالا بهتر کنترل شود. در عکسهای 18 مگاپیسکلی این دوربین جزئیات مناسبی ثبت می شوند، و رنگ پوست بسیار دقیق به نمایش در می آید. بافت های فشرده و پیچیده مانند برگ درختان در فایلهای RAW به مراتب بهتر از jpeg ثبت می شوند.
Canon EOS 700D sample shot
^با وجود ایزوی بالا رنگهای پوست بسیار طبیعی هستند
Canon EOS 700D sample shot
^ خروجی Jpeg دوربین بسیار دقیق است، ولی استفاده از فایل RAW  جزئیات ریز بیشتری را نمایان می کند

مقایسه ی مستقیم با نیکون D5200 نشان می دهد که کانن با وجود رزولوشن کمتر جزئیات دقیق تری تولید می کند. در مقایسه Jpegهای نیکون کمی مبهم حس می شوند.البته این حاصل رویکرد متفاوت دو شرکت در sharpening دیجیتالی است و هر دو دوربین اجازه ی کم یا زیاد کردن این افکت را می دهند. عکاسی RAW نشان داد که جزئیات در نیکون کمی بهتر هستند، ولی تفاوت بسیار کم است.
Canon EOS 700D sample shot
^در حالت Jpeg مشخصا کانن جزئیات بهتری را ثبت می کند.
Canon EOS 700D sample shot
^یک مقایسه ی دیگر در محیطی با کنتراست بیشتر
Canon EOS 700D sample shot
^در مقایسه ی فایل RAW مشخص می شود نیکون کمی در ثبت جزئیات بهتر است.

مقایسه ی میزان نویز در ایزوهای بالا نشان می دهد که تفاوت زیادی بین این دو دوربین نیست که یکی را به دیگری برتری دهد.
Canon EOS 700D sample shot
^700D در ایزوی 1600 هیچ مشکلی برای تولید عکسهایی باکیفیت ندارد
Canon EOS 700D sample shot
^با وجود ایزوهای بالا جزئیات بسیار خوبی ثبت شده و نویز بسیار کمی دیده می شود
Canon EOS 700D sample shot
^در ایزوی 3200 کم کم در اثر زیاد شدن نویز از میزان جزئیات کاسته می شود
Canon EOS 700D sample shot
^ در ایزوی 12800 تفاوت خاصی نمی توان بین دو دوربین پیدا کرد
Canon EOS 700D sample shot
^فایلهای RAW نیکون  را کمی بهتر از کانن می توان در Lightroom ادیت کرد تا نویز کاهش یابد

جمع بندی

ما همیشه عکسهای خروجی از سری EOS کانن را دوست داشته ایم و 700D نیز از این قاعد مستثنی نیست.این اولین بار است که کانن دوربینی برای مبتدی ها ساخته با کیفت عکس عالی بدون اینکه ضعف بزرگی داشته باشد. ممکن است برخی از رقبا فوکوس بهتری داشته باشند، منظره یابی بزرگتر ارائه کنند یا امکانات ویدئوییشان تکمیل تر باشد، ولی هیچ دوربینی در این گروه قیمتی نیست که تا این حد یکدست عمل کند. کیفیت عکس بسیار خوب است و همه ی کارهای دیگر را از خوب تا بسیار عالی انجام می دهد. و با داشتن دریایی از لنزهای سازگار با کانن این دوربین می تواند انتخاب بسیار خوبی باشد.
700D با لنز کیت 18-55 IS STM قیمتی بین یک میلیون و ششصد تا یک میلیون و هفتصد هزار تومان را در بازار ایران دارد. و این قیمت بسیار مناسبی است برای دوربینی که با استانداردهای  امروزی نیز عکسهای بسیار خوبی میگیرد ، هرچند که فوکوس پیشرفته و قابلیت های ویدئویی مدلهای جایگزینش را ندارد، ولی بیش از 500هزار تومان از آنها ارزانتر بوده و تا زمانیکه سوژه ی شما خیلی اینطرف آنطرف نپرد مشکلی نخواهید داشت!

منبع: expertreviews
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

بررسی های دیگر این محصول(2 عدد)

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر