نقد و بررسی دوربین کانن EOS 70D

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 70D
EOS 70D یک دی اس ال آر سطح متوسط با هدف جذب علاقمندان به عکاسی است. این دوربین در ظاهر تفاوتهای کوچکی با مدل قبلی یعنی 60D دارد، ولی در درون کاملاً یک دوربین متفاوت است.این دوربین مجهز به سنسور 20.2 مگاپیکسلی Dual Pixel جدید کانن است که موجب بهینه شدن فوکوس به خصوص در هنگام فیلمبرداری می شود.
  • جدیدترین بازی ها

در اکثر موقعیت ها با موفقیت و به سرعت چهره ها را تشخیص می دهد. از نمای زنده و سیستم Dual Pixel CMOS AF برای حالت فیلمبرداری دوربین کانن 70D

نیز استفاده می شود. اگر سوئیچ نمای زنده را در وضعیتی قرار دهید که با آیکن دوربین فیلمبرداری مشخص شده است. دوربین کانن EOS 70D بطور خودکار وارد حالت فیلمبرداری نمای زنده می شود. پیش از اینکه شروه به گرفتن فیلم کنید، باید یا بطور دستی یا با استفاده از فوکوس خودکار بر روی سوژه فوکوس کنید و نوردهی و میزان ISO را به دلخواه تنظیم کنید. برای انجام این کار، ابتدا لازم است پیچ تغییر حالت های دوربین عکاسی کانن EOS 70D را بر روی گزینه Manual با دستی قرار دهید. حالا می توانید نور دیافراگم، سرعت شاتر (در بازه خود) و ISO را به صورت دستی تنظیم کنید (توجه داشته باشید که حتی در صورتی که نوردهی دستی را برای گرفتن فیلم فعال نکرده باشید، با این حال نیز در صورت نیاز می توانید از ویژگی هایی مثل قفل AE و جبران نوردهی استفاده کنید.) زمانی که همه چیز آماده باشد، می توانید با زدن دکمه شروع / توقف نمای زنده در پشت دوربین دیجیتال EOS 70D شروع به گرفتن فیلم کنید.
دوربین Canon EOS 70D در حالت گرفتن فیلم های فول HD با رزلوشن 1920*1080 در هر دو کدک IPB,ALL-I با سرعت 24، 25 یا 30 فریم در ثانیه فیلم می گیرد و در این حالت می توان از تایم که نهفته نیز استفاده کرد. سرعت این دوربین کانن EOS 70D در حالت ضبط فیلم های P720 50 یا 60 فریم در ثانیه و در حالت ضبط فیلم با رزلوشن VGA 25 یا 30 فریم در ثانیه است. البته باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که فریم ریت موجود دو حالت های مختلف فیلمبرداری به این نیز بستگی دارد که در منوی دوربین در قسمت «Video System یا سیستم فیلم» چه گزینه ای را انتخاب کرده باشید؛ NTSC یا PAL یکی دیگر از ویژگی های جدید دوربین عکاسی دیجیتال کانن EOS 70Dاین است که اگر فیلم های خود را با وضوح استاندارد یا SD بگیرید، می توانید از یک ویژگی به نام «Movie Crop یا کراپ فیلم (برش فیلم)» استفاده کنید. این به این معنی است که می توانید به دوربین کانن EOS 70D فرمان بدهید که برای ضبط فیلم تنها از 640*480 پیکسل مرکزی سنسور استفاده کند. که این امر یک بزرگنمایی موثر 7X در اختیار شما قرار می دهد. این ویژگی زمانی بکار می آید که برای رسیدن و نزدیک شدن و گرفتن فیلم از اتفاقی که در فاصله دور می افتد برد تله مورد نیاز را در اختیار نداشته باشید.
دوربین دیجیتال کانن EOS 70D به هنگام گرفتن فیلم بطور خودکار فوکوس را تنظیم می کند، و می توان به هنگام گرفتن فیلم فوکوس خودکار را از هر لحظه شروع کرد. البته دقت داشته باشید که ضرر این کار ممکن است بیش از فایده آن باشد، زیرا بسته به لنزی که در مقابل دوربین EOS 70D قرار دارد میکروفن دوربین می تواند صدای موتور فوکوس را ضبط کند و حتی ممکن است سوژه بدست یک یا دو ثانیه از فوکوس خارج شود. البته شاید بخواهید از توانایی دوربین کانن EOS 70D به عنوان یک دوربین DSLR بر گرفتن فیلم هایی با عمق میدان کم استفاده کنید، اما در این صورت بهتر است چند لوازم جانبی بخرید که باعث آسانتر شدن فوکوس دستی یا کشیدن فوکوس می شوند.
با استفاده از نرم افزارهای ویرایش فیلم داخلی دوربین حرفه ای کانن EOS 70D می توانید با حذف بخش هایی از ابتدا و انتهای کلیپ حجم فایل یک فیلم را پایین بیاورید. دوربین عکاسی دیجیتال کانن EOS 70D برای ضبط صدای استریو مجهز به یک میکروفن استریو داخلی است و می توانید یک میکروفن خارجی مجهز به مینی دو شاخه استریو را به پایانه IN میکروفن خارجی دوربین وصل کنید. البته دوربین حرفه ای کانن EOS 70D برای پایش یا مانیتورینگ صدا فاقد سوکت هدفون است. از طرف دیگر می توانید سطح ضبط صدا را در 64 گام تنظیم کنید تا اطمینان حاص کنید که ترک صوتی با کیفیت تصویری فیلم مطابق باشد. دوربین EOS 70D مجهز به یک فیلتر باد الکترونیکی نیز هست.
در دوربین عکاسی EOS 70D نیز از همان فن آوری گردگیری استفاده شده است که در مدل های قبل بکار رفته است، که در آن سنسور برای جدا کردن ذرات گرد و خاک از روی سطح آن برای مدت کوتاهی با فرکانس بالا تکان داده می شود. این ویژگی می تواند باعث به تاخیر افتادن تمیز کردن دستی سنسور شود، و شاید این نیاز را کلاً بر طرف کند : اما متاسفانه این سیستم قادر به پاک کردن رسوبات چسبناک مثل رسوبات نمکی، گرده یا جرم باقی مانده از تمیز کردن سرسری سنسور با شوینده های نامناسب نیست. از طرف دیگر دوربین کانن EOS 70D دارای سیستم داخلی Dust Delete Data است، که این سیستم می تواند موقعیت و محل گرد و خاک قابل رویت بر روی سنسور را مشخص کند. سپس می توان با استفاده از نرم افزار Digital Photo Professional که همراه دوربین عرضه می شود پس از گرفتن عکس این لکه را بطور خودکار از تصویر پاک کرد.
دوربین دیجیتال کانن EOS 70D مجهز به ویژگی Lens Aberration Correction یا اصلاح انحراف لنز است، که از آن چه که در ابتدا به نظر می رسد ویژگی بسیار ساده تری است. این ویژگی در اصل تاثیرات ناخواسته سایه روشن در هم ریختگی رنگ ها که بطور معمول در عکس های واید در گوشته های فریم و عکس دیده می شود – و انحراف های کروماتیک – که به آن حاشیه بنفش یا بنفش شدن حاشیه تصویر نیز گفته می شود را اصلاح می کند. دوربین عکاسی دیجیتال کانن EOS 70D برای بسیاری از لنزهای Canon دارای یک پایگاه اطلاعات مربوط به اطلاعات اصلاح است و اگر ویژگی اصلاح انحراف لنز فعال باشد، اطلاعات این پایگاه را بطور خودکار بر روی تصاویر JPEG اعمال می کند. این اصلاح در تصاویر RAW پس از گرفتن عکس در نرم افزار Digital Photo Professional بر روی تصویر اعمال می شود. می توان تا 40 لنز را بر روی دوربین کانن EOS 70Dبرنامه ریزی کرد و هم اکنوان برای این کار 80 لنز موجود است. ویژگی اصلاح انحراف لنز ویژی خوب و مفیدی است، بویژه برای عکاسانی که بیشتر با فرمت JPEG کار می کنند و این ویژگی را می توان بدون ایجاد هیچ مشکلی همواره بر روی دوربین روشن باقی گذاشت.
پس از گرفتن یک عکس، دوربین Canon EOS 70D برای پخش، مرور و مدیریت تصاویر چندین گزینه مختلف دارد. با فشار دادن دکمه Info که یک هیستوگرام تصویر و تمام اطلاعات Eixf عکسبرداری را بالا می آورد، می توان اطلاعات بیشتری درباره تصویر گرفته شده را بر روی صفحه LCD دوربین حرفه ای EOS 70D نگاه کرد، اطلاعاتی مثل شاتر و زمان و تاریخ گرفته شدن عکس. با فشار دادن مجدد دکمه Info یک هیستوگرام RGB بر روی LCD ظاهر می شود. بررسی دقیق تر تصاویر بر روی دوربین عکاسی EOS 70D ساده است، زیرا کاربر می تواند به میزان 10 برابر بر روی تصاویر زوم کند. از طرف دیگر امکان پاک کردن تصاویر، چرخاندن آنها، دیدن یک اسلاید از تصاویر، محافظت از تصادق به نحوی که بصورت اتفاقی پاک نشوند و تنظیم گزینه های مختلف پرینت تصاویر بر روی دوربین دیجیتال کانن EOS 70D وجود دارد. در داخل دوربین می توانید تصاویر خود را در مقیاس 1 تا 5 درجه بندی کنید و می توانید این تگ ها را با استفاده از نرم افزار Digital Photo Professional و برخی از برنامه های ویرایش تصویر سایر تولید کنندگان نرم افزار بر روی کامپیوتر نگاه کنید.
دوربین عکاسی کانن EOS 70D برای عکاسانی که بیشتر با فرمت RAW کار می کند دارای ویژگی پردازش تصاویر RAW داخلی است. با استفاده از این ویژگی می توانید اصلاحات زیر را بر روی تمام تصاویر RAW گرفته شده اعمال کنید : روشنایی، کیفیت، توازن تور سفید، فضای رنگ، سبک عکس، اصلاح روشنایی محیطی، بهینه ساز نور خودکار، اصلاح اعوجاج، کاهش نویز ISO بالا و اصلاح انحراف کروماتیک سپس تصویر ویرایش شده بدون تاثیری بر روی تصویر RAW اصلی به صورت یک فایل JPEG جدید ذخیره می شود.
مثل سایر دوربین های Canon به همراه دوربین عکاسی دیجیتال کانن EOS 70Dنیز اسناد و راهنماهای خوبی عرضه می شود، که یکی از آنها یک راهنمای کامل است که شامل تمام مواردی است که باید درباره نحوه کار دوربین بدانید. Canon در این دوربین تصمیم گرفته است قیمت این اسناد را کاهش بدهد، در نتیجه تمام آنها بر روی CD همراه دوربین قرار گرفته اند، که به هنگام کار با دوربین در بیرون کارایی چندانی ندارد.
کیفیت تصویر دوربین Canon EOS 70D
تمام تصاویر بکار رفته در این بررسی با استفاده از تنظیم Fine JPEG با رزلوشن 20 مگاپیکسل گرفته شده اند که حجم متوسط فایل تصاویر در این حالت حدود 6Mb است.
دوربین کانن EOS 70D تصاویری با کیفیت عالی تولید می کند. این دوربین از ISO 100 تا ISO 1600 تصاویر JPEG بدون نویز تولید می کند، نویز در تصاویر تولید شده برای اولین بار در ISO 3200 ظاهر می شود، که این امر عملکرد فوق العاده ای برای یک سنسور APS-C 20 مگاپیکسل محسوب می شود. میزان نویز تصویر در تنظیمات سریعتر ISO 6400 و ISO 12800 رفته رفته بیشتر می شود
تصاویر JPEG گرفته شده با دوربین هنگامی که با استفاده از سبک عکس (Picture Style) پیش فرض از دوربین خارج می شوند کمی تار یا به اصطلاح نرم هستند و نیاز به افزای وضوح در نرم افزارهایی مثل فتوشاپ دارند، یا می توانید برای افزایش وضوح این تصاویر تنظیمات داخلی دوربین را تغییر دهید. با دوربین دیجیتال کانن Canon EOS 70D با حداکثر سرعت شاتر 30 ثانیه و حالت Bulb که این امکان را فراهم می کنند در تمام شرایط نور کافی به دوربین برسد، می توان در شب تصاویر بسیار خوبی گرفت.
دوربین حرفه ای کانن EOS 70Dدارای 6 گزینه مختلف و قابلیت ایجاد یک گزینه سفارشی برای ویژگی Picture Style یا سبک است، که این ویژگی برای عکاسانی که بیشتر با فرمت JPEG کار می کنند واقعاً یک مزیت است.
دوربین حرفه ای کانن EOS 70D در حالت HDR سه تصویر که نوردهی های مختلف گرفته شده اند را در یک تصویر با دامنه دینامیک بیشتر ترکیب می کند و از طرف دیگر فیلترهای ابتکاری دوربین این امکان را برای شما فراهم می آورند پیش از گرفتن عکس از تاثیر فیلتر بر روی تصویر نهایی یک پیش نمایش ببینید، البته فقط در حالت نمای زنده.
نویز
در دوربین دیجیتال کانن EOS 70D می توان حساسیت ISO را بین ISO 100 تا ISO 12800 در فواصل گام کامل (بدون گام های میانی) تنظیم کرد، و از طرف دیگر دوربین دارای یک تنظیم ISO 25600 افزایش یافته نیز است. در زیر چندین کراپ 100% را مشاهده می کنید که میزان نویز تصویر را در تک تک تنظیمات ISO نشان می دهند. تصاویر JPEG در سمت چپ و نمونه RAW آنها در سمت راست قرار گرفته است.

RAW

JPEG

ISO 100 100% Crop

ISO 100 100% Crop

                                                                 

ISO 25600 100% Crop

ISO 25600 100% Crop

                                                                   


کیفیت فایل
دوربین عکاسی کانن EOS 70D برای کیفیت فایل JPEG دارای دو گزینه است :
Fine (خوب) و عادی، که گزینه Fine کیفیت بالاتری دارد. کراپ های 100% زیر کیفیت هر یک از این دو گزینه را نشان می دهند.

 

Fine (6.24Mb) (100% Crop)Normal (3.08Mb) (100% Crop)

                                                      

RAW (22.4Mb) (100% Crop)

افزایش وضوح (وضوح افزایی)
تصاویر JPEG خروجی از دوربین EOS 70D در تنظیمات پیش فرض وضوح افزایی یا Sharpening تا حدی تار هستند و با افزایش وضوح آنها در نرم افزارهایی نظیر فتوشاپ کیفیت آنها بهتر می شود. از طرف دیگر می توانید از طریق گزینه Picture Style سطح وضوح افزایی داخل دوربین را به سلیقه خود تغییر دهید.

Original  100% Crop


Sharpened 100% Crop

                                                                

                                                                


فلاش دوربین Canon EOS 70D
تنظیمات و حالت های فلاش دوربین EOS 70Dعبارتند از : خودکار، دستی، فلاش روشن، فلاش خاموش و کاهش قرمزی چشم، عکس های زیر از فاصله یک متری گرفته شده‌اند.

Flash On – Wide Angle 29mm

Flash OFF – Wide Angle 29mm

                                                                   

Flash ON – Telephoto 216mm

Flash Off – Telephoto 216mm

                                                                    


عکس های زیر نیز چندین تصویر پورتره هستند. چنانچه مشاهده می کنید، چه در حالت روشن بودن فلاش (Flash on) و چه در حالت کاهش قرمزی چشم چشم ها در تصاویر قرمز نمی شوند.

Flash On 100% Crop

Flash On

                                                                     

Red-eye Reduction 100% Crop

Red-eye Reduction

                                                                       


عکاسی در شب
حداکثر سرعت شاتر دوربین عکاسی دیجیتال کانن Canon EOS 70D 30 ثانیه است و از طرف دیگر این دوبین دارای یک خالت موسوم به Bulb است که نوردهی های طولانی تری ایجاد می کند، که اگر شما هم جزء علاقمندان عکاسی شبانه هستید، خبر خوبی است. عکس زیر با استفاده از سرعت شاتر 15 ثانیه، دیافراگم F8 و ISO 100 گرفته شده است. در کنار آن نیز کراپ 100% آن برای نشان دادن میزان کیفیت نشان دادن داده شده است.

Night 100% Crop

Night

                                                                        


سبک های عکس یا Picture Style
سبک های عکس Canon مجموعه های از پیش تنظیم شده ای از تنظیمات وضوح، کنتراست، اشباع و تون رنگ هستند. سبک های عکس موجود در این دوربین عکاسی حرفه ای کانن EOS 70D در مجموعه عکس های زیر نشان داده شده اند، که تفاوت میان آنها را نشان می دهند. می توانید این سبک های عکس را به ذوق و سلیقه خود تغییر دهید، و از طرف دیگردوربین دیجیتال کانن EOS 70D دارای سبک های User Defined یا تعریف شده توسط کاربراست تا بتوانید ظاهر عکس خود را به سلیقه خود تغییر دهید.

Portrait

Standard

                                                                       

Monochrome

            Faithful

                                                                       

 

فیلترهای ابتکاری
فیلترهای ابتکاری موجود در دوربین عکاس دییجتال کانن EOS 70D در اصل نسخه جدیدی از سبک های عکس قدیمی تر و جا افتاده تر است و در کل شامل 7 گزینه مختلف است، مه همه این گزینه ها را می توانید به سلیقه خود تغییر دهید. توجه داشته باشید که برای دسترسی به این فیلنرهای ابتکاری باید با حالت نمای زنده عکسبرداری کنید.

Soft Focus

Grainy B/W

                                                        

Toy Camera Effect

       Water Painting Effect

                                                         


بهینه ساز نور خود کار (Auto Lighting Optimizer)
کار ویژگی بهینه ساز نور خودکار پردازش تصاویر در داخل دوربین EOS 70D برای یکنواخت کردن کنتراست و اصلاح نور در تصویر است. این ویژگی دارای 4 تنظیم مختلف است : خاموش، کم، استاندارد و شدید.

Low

 Off

                                                         

Strong    

Standard

                                                         


اولویت تون هایلایت (Highlight Tone Priority)
ویژگی اولویت تون هایلایت یک ویژگی سفارشی بر روی دوربین کانن EOS 70Dاست که آن را می توان از منوی دوربین فعال کرد. استفاده از این ویژگی سفارشی از طریق افزایش دامنه دینامیکی دوربین در هایلایت ها باعث افزایش جزئیات هایلایت می شود. چنانچه در نمونه های زیر مشاهده می کنید، اولویت تون هایلایت تا حد زیادی باعث کاهش میزان فوران هایلایت می شود.

ON

OFF
                                                       


دامنه دینامیک بالا (HDR)
دوربین عکاسی کانن EOS 70D در حالت عکسبرداری HDR یا دامنه دینامیک بالا سه تصویر با نوردهی های مختلف می گیرد و آنها را در قالب یک عکس با یکدیگر ترکیب می کند، و با این کار جزئیات سایه و هایلایت بیشتری در تصویر حفظ می شود.

Off

+3EV

                                                       

قابلیت نوردهی چند گانه دوربین Canon EOS 70D
دوربین دیجیتال کانن EOS 70D می تواند چندین عکس (2 تا 9) بگیرد و سپس آنها را در قالب یک عکس و تصویر با یکدیگر ادغام کند. در زیر یک نمونه از ادغام دو تصویر نشان داده شده است.

نتیجه گیری
دوربین Canon EOS 70D به عنوان یک دوربین DSLR ترکیب کامل بی نظیری از جشمی، نمای زنده و قابلیت فیلمبرداری ارائه می کند، که این مجموعه با کیفیت تصویر خارق العاده ای که سنسور APS-C 20 مگاپیکسل فراهم می کند، طرز کار آسان و ارتقاء یافته دوربین و عملکرد سریع آن کامل شده است و از کانن EOS 70D یک دوربین جذاب با لنز قابل تعویض ساخته است که مناسب کار و ذوق و سلیقه کاربران بسیار است. دوربین کانن EOS 70D با سیستم جدید Dual-Pixel CMOS AF بهترین دوربین DSLR «سنتی» به لحاظ فوکوس خودکار در طول نمای زنده و فیلمبرداری است و امیدواریم از این سیستم جدید به زودی در سایر مدل های Eos نیز استفاده شود. با این حال، دوربین دیجیتال EOS 70D هنوز به لحاظ سرعت رقیب قدرتمندی برای دوربین Sony SLT و بسیاری از دوربین های کامپکت نیست، اما این اختراع و ابتکار جدید Canon تا حد زیادی سرعت دوربین حرفه ای کانن EOS 70Dرا افزایش داده است.
شاید چنین به نظر بیاد افزایش رزلوشن دوربین تا میزان 20 مگاپیکسل بر روی سنسور نسبتاً کوچک Canon EOS 70D باعث افت کیفیت تصاویر گرفته شده با این دوربین شود، اما این تصور اشتباهی است. سنسور CMOS 20 مگاپیکسلی بکار رفته در کانن EOS 70D و دامنه ISO گسترده ای این دوربین در تمام تنظیمات ISO از 100 تا 1600 واقعاً هیچ نویز قابل مشاهده ای در تصویر ایجاد نمی کند و از طرف دیگر میزان نویز تصویر در سه تنظیم سریع ISO از 3200 تا 12800 به حدی نیست که تصویر گرفته شده قابل استفاده نباشد، البته ISO 25600 دوربین نویز زیادی ایجاد می کند. سایر جنبه های کیفیت تصویر دوربین عکاسی دیجیتال کانن EOS 70D در حد استانداردهای بالای رایج کانن است. حتی لنز 18-135mm که همراه این مدل عرضه می شود، لنز قابل تأملی است.
دوربین Canon EOS 70D به لحاظ ویژگی ها و مشخصات مشترکات زیادی یا برادر کوچکتر خود، ندل Canon EOS 700D/Rebel T5i، دارد، از قبیل LCD 3 اینچ با رزلوشن 1040 کیلو نقطه با نسبت ابعاد 3 به 2، سیستم اندازه گیری 63 ناحیه، قابلیت ضبط فیلم های فول HD با چند فریم ریت (سرعت) مختلف و کیفیت ساخت یکسان. البته توصیه ما این است که با پرداخت پول بیشتر دوربین EOS 70D را انتخاب کنید، به دلیل چشمی بهتر، سیستم AF 19 نقطه، LCD وضعیت و پیچ کنترل، سرعت عکسبرداری پیوسته بیشتر، حالت فیلمبرداری ارتقاء یافته، قابلیت اتصال Wi-Fi و آرایش بهتر دکمه ها و کارکرد آسان تر دوربین Canon EOS 70D و از همه مهمتر سیستم جدید Dual-Pixel CMOS AF بکار رفته در این دوربین.
اگر به دنبال خریدن یک دوربین DSLR نیمه حرفه ای با سنسور APS-C هستید، به دلیل ویژگی جدید و ابتکاری سیستم Dual-Pixel CMOS AF (برای اطلاعات بیشتر درباره این سیستم جدید به همین سایت مراجعه کنید) بکار رفته در آن، ما دوربین Canon EOS 70D را پیشنهاد می کنیم. دوربین عکاسی دیجیتال کانن EOS 70D مجموعه بی نظری ویژگی های مختلف، عملکرد و کیفیت تصویر ارائه می کند که رقابت و کنار زدن آن چه توسط سایر مدل های EOSچه توسط دوربین های سایر تولید کنندگان کار دشواری است. دوربین EOS 70D چه برای Canon چه برای دوربین های DSLR واقعاً یک گام به جلو است.

منبع: کمرا سنتر
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (1 عدد)

ثبت پاسخ مهمان پنج شنبه 3 دی 1394
سلام به همه
دارمش، عاشقشم !!!!

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر