نقد و بررسی دوربین کانن EOS 750D

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 750D
برخی از دوربینها پر از امکانات جذاب و با عنوان های پرطمطراق هستند. ولی ما فکر میکنیم بیشتر DSLRداران بیش از اینکه به خود دوربین اهمیت دهند به کیفیت عکسهای خارج شده از آن اهمیت می دهند. به نظر میرسد این رویکردی است که کانن نیز در مورد دوربین هایش در پیش گرفته، و 750D نمونه ی واضحی از چنین رویکردی است.
  • جدیدترین بازی ها
 

       این مطلب توسط سایت نقدستان ترجمه و گردآوری شده است.مدل قبلی یعنی 700D هیچ کارکرد شاخصی نداشت که رقبایش را از صحنه به در کند، ولی عملکردی یکدست و قابل اعتماد داشت، همین موضوع آنرا به انتخاب ما در بین دوربین های میان رده تبدیل نمود.
750D حالا دو سال بعد به بازار آمده و درحالیکه از نظر ظاهری تفاوت چندانی با مدل قبلی ندارد، در زیر پوسته اش بهینه سازیهای قابل توجهی انجام گرفته. سنسورش جدید است، و با داشتن 24 مگاپیکسل از نظر رزولوشن با رقیب اصلی اش D5500 نیکون برابر ی می کند. همچنین سنسور نورسنجی آن با مدل جدیدتر که دارای 7560 نقطه است عوض شده، که پیشرفت قابل توجهی نسبت به سنسور 63 منطقه ای استفاده شده در 700D  است.
سنسور فوکوس آن نیز تغییر کرده ، تعداد نقاط فوکوس از 9 نقطه به 19 نقطه افزایش یافته است، که تمامیشان نیز cross type هستند. به نظر می آید سیستمی یکسان با 70D و 7D باشد. البته هنوز هم از 39 نقطه ی استفاده شده در D5500 عقب است، و چیدمان لوزی شکلش مساحت کمتری از سطح سنسور را پوشش می دهد.
Canon EOS 750D LCD
عکاسی پیاپی با سرعت 5 فریم بر ثانیه با مدل 700D و D5500 یکسان است. عمر باتری 440 عکس است که به مراتب ضعیف تر از 820 عکس D5500 حساب می شود.  بزرگنمایی منظره یاب از 0.85x به 0.82x کاهش یافته که برابر با بزرگنمایی 0.51x برای دوربینهای فول فریم است.
سیستم نورسنجی و فوکوس خودکار جدید تعقیب سوژه را به این دوربین آورده اند، درحالیکه 700D تنها در حالت Live View قادر به انجام این کار بود و نه در زمان استفاده از منظره یاب. البته در 700D عملکرد اطمینان بخشی نداشت و نمی توانستید خیلی بر کارکردش تکیه کنید.
تعقیب سوژه ی 750D به مراتب سریعتر  و دقیقتر است، هرچند که به نظر میر سد صبر می کند تا سوژه از حرکت بایستد و بعد اقدام به فوکوس کند. روشن کردن Live View به ما اجازه می دهد نقطه ی فوکوس را به صورت آزادانه در هر نقطه از کادر که میخواهیم قرار دهیم. جالب است که درحالیکه جایگاه سیستم های DSLR توسط دوربین های کامپکت و بدون آینه مورد تهدید قرار گرفته عملکرد 750D در حالت Live View دارد از عملکردش در زمان استفاده از منظره یاب  سبقت می گیرد.
750D  از تک عکس به تک عکس در حالت منظره یاب سریع است، در آزمایشات ما تاخیر بین تک عکس به تک عکس 0.4 ثانیه بود و در حالت Live View حدود یک ثانیه. البته عملکرد Live View نسبت به 700D با زمان تاخیر 4 ثانیه پیشرفت بزرگی داشته .

کنترل ها، وای فای و ویدئو

چند دکمه ی جدید نسبت به قبلا بر روی دوربین اضافه شده اند. دکمه ی DISP صفحه نمایش را خاموش و روشن می کند. یک دکمه برای حالت فوکوس خودکار در نظر گرفته شده که بین فوکوس تک نقطه ای، منطقه ای و خودکار سوییچ می کند و به کاربر اجازه ی تنظیم نقاط فوکوس را می دهد. این موضوع با توجه به وجود دکمه ی دیگری در پشت دوربین برای اینکار در نظر گرفته شده جالب است، زیرا این دکمه ی جدید کار مورد نظر را سریعتر انجام داده و در دسترس تر است. در زمان استفاده از منظره یاب می توانید با استفاده از صفحه نمایش نیز نقاط فوکوس را عوض کنید که بسیار سریع انجام می گیرد.
Canon EOS 750D back
مانند گذشته دکمه هایی برای Drive Mode، ایزو ، جبران نوردهی ، تراز سفیدی ، حالت فوکوس،AE Lock ، حالت تصویر و پیش نمایش عمق میدان وجود دارند. همچنین دکمه ی Q برای منوی سریع امکان تغییر در تنظیماتی مانند Jpeg/RAW و حالت نورسنجی را می دهد. وجود صفحه نمایش لمسی استفاده از دکمه ی Q را بسیار آسان و لذت بخش کرده.
Canon EOS 750D top
وای فای حالا به این دوربین آمده و از نرم افزاری متفاوت نسبت به مدلهای قبلی کانن استفاده می نماید، ولی باز هم برای به کار انداختنش با نکسوس 4 مشکل داشتیم. NFC  در این دوربین قرار است کار تنظیم وای فای را راحت کند، ولی در واقعیت بسیار پیچیده است.
نرم افزار iOS  به مراتب بهتر بود. در همان بار اول متصل شد و پیش نمایشی از عکسهای ذخیره شده در دوربین را نشان می دهد. همچنین می توانید از طریق آن به عکسهایتان امتیاز دهید و آنها را مرتب کنید. بعلاوه حالت منظره یاب راه دور نیز وجود دارد، که به شما اجازه ی تنظیم فوکوس و تنظیمات نوردهی را از طریق گوشیتان می دهد.
Canon 750D ipad remote
این نرم افزار قابلیت پخش یا ضبط ویدئو را ندارد. ولی ویدئوی خود دوربین بسیار خوب است. فیلمهای 1080p با فرمت AVC  و در سرعتهای 24، 25 و 30 فریم بر ثانیه ضبط می شوند و امکان انتخاب بین نوردهی دستی و خودکار وجود دارد. جک برای اتصال میکروفن وجود دارد، ولی خبری از جک هدفون نیست. ما معمولاً از نبود جزئیات در ویدئوهای دوربینهای DSLR کانن شاکی بوده ایم. 750D از این نظر کمی از 700D بهتر است ولی هنوز به پای دوربینهای DSLR نیکون نمی رسد.
البته 750D قطعا از نظر فوکوس خودکار در ویدئو از نیکون ها برتر است. وقتی با یک لنز STM  جفت شود، فوکوس هوشمند، روان و کاملاً ساکتی دارد. صفحه نمایش لمسی انتخاب نقطه ی فوکوس را در زمان فیلمبرداری نیز بسیار آسان کرده. برای بیشتر افراد این عملکرد خوب فوکوس بر جزئیات بیشتر دوربینهای نیکون برتری دارد.

کیفیت عکس

700D از نظر کیفیت عکس از D5500 عقب می ماند، پس دیدن بهینه سازیها در 750D نکته ای مثبت است. رزولوشن همانطور که گفتیم از 18 مگاپیسکل به 24 مگاپیکسل افزایش یافته و موجب افزایش جزئیات در عکسها شده که آنرا در جایگاهی یکسان با D5500 قرار می دهد. میزان نویز نیز کاهش یافته است،که این موضوع بیشتر در ایزوهای 800 به بالا و در سایه ها خود را نشان می دهد. در مقایسه ی ما تفاوت چندانی در نویز تولید شده توسط 750D و D5500 دیده نمی شود، و 750D در فایلهای jpeg و در ایزوی 3200 به بالا میزان جزئیات بیشتری را حفظ می کرد.
لنز کیت این دوربین نیز عملکرد قابل قبولی از خود نشان می دهد، و در تمامی سطح کادر عکسی دقیق را ایجاد می نماید. البته در مواقعی متوجه شدیم که دچار خطا در فوکوس شده و سوژه ی اصلی کمی سافت می شود. این مشکلی است که بسیاری از DSLRها دارند، ولی نه در حالت Live View و در کامپکت ها هم دیده نمی شود.
Canon 750D test shot
^دقت در تمامی سطح فریم بسیار خوب است و تلاش مناسبی برای کنار آمدن با Dynamic Range زیاد عکس انجام گرفته (1/125s, f/6.3, ISO 100, 32mm equivalent)
Canon 750D test shot
^یک نتیجه ی خوب دیگر، البته با نگاه نزدیکتر متوجه دقت بیشتر پیش زمینه نسبت به مرکز عکس، جایی که میخواستیم در فوکوس باشد شدیم (1/160s, f/8, ISO 100, 88mm equivalent)
Canon 750D test shot
^میزان بسیار کمی نویز در ایزوی 1250 قابل دیدن است و رنگهایی زنده و طبیعی تولید می کند. در موهای سوژه و در پس زمینه می توان کمی بیشتر متوجه نویز شد، ولی در کل نتیجه عالیست (1/100s, f/5.6, ISO 1250, 88mm equivalent)
Canon 750D test shot
^میزان نویز در ایزوی 6400 کمی بیشتر است، ولی باز هم برای به اشتراک گذاشتن در اینترنت قابل قبول است (1/50s, f/5, ISO 6400, 59mm equivalent)
Canon 750D ISO test shot
^تولید رنگ طبیعی پوست در سایه و با ایزوی 6400 تست سخت تری است، ولی باز هم نتیجه ی مناسبی دارد (1/125s, f/5.6, ISO 6400, 82mm equivalent)


کانن 760D و نتیجه گیری

750D تنها دوربین جدید میان رده ی سری EOS نیست. 760D به صورت همزمان با آن به بازار آمده و دو دوربین از هر نظر به یکدیگر شبیهند، به جز اینکه 760D دارای کنترل های گردان دوگانه بوده، و دارای سنسور نزدیکی است برای خاموش کردن ال سی دی در زمانیکه چشمتان را به منظره یاب نزدیک می کنید و یک ال سی دی اضافه در بالا دارد. همچنین قادر است در Live View به صورت پیوسته و با فوکوس خودکار عکاسی کند.

ولی اگر ما بخواهیم به سراغ دوربین گرانتری برویم، احتمالا 70D انتخاب ما خواهد بود. این دوربین با داشتن منظره یاب بزرگتر، کنترل های اضافه ، عکاسی پیاپی 7 فریم بر ثانیه ، باتری بزرگتر و بدنه ی مقاوم در برابر عوامل محیطی در کلاسی بالاتر قرار می گیرد.
البته این موضوع که 700D همچنان در بازار حضور خواهد داشت ولی با قیمتی کمتر کار را باز هم پیچیده تر می کند. این نکته که ما در انتخاب بین 700D، 750D و 70D شک داریم نشان می دهد که کانن اعضای خانواده اش را به درستی چیده است. ما این دوربین را به نیکون D5500 ترجیح می دهیم و عملکرد بسیار خوبش در Live View باعث شده بتواند از پس دوربینهای کامپکت پیشرفته نیز به خوبی برآید.

منبع: ExpertReviews
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (1 عدد)

ثبت پاسخ مهمان سه شنبه 27 تیر 1396
عالیه بهتر از این دوربین نداریم

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر