نقد و بررسی سامسونگ گیر اس 2 (Gear S2) ؛ ساعت‌هوشمند با طعم بی‌نظیر تایزن

نقد و بررسی سامسونگ گیر اس 2 (Gear S2) ؛ ساعت‌هوشمند با طعم بی‌نظیر تایزن
من عاشق ساعت هوشمند هستم. تعریفی که نیز برای داشتن یک ساعت هوشمند دارم شاید بسیار ساده باشد و با خود بگویید اصلاً یک نیاز اساسی نیست و کاملاً هزینه بیخودی هست اما این قول را به شما می‌دهم که در آینده‌ای نه چندان دور این گجت تازه‌نفس قدرتی بسیار بیشتر از اسمارت فون کسب خواهد کرد. خب اینکه آینده است پس حال چه فایده‌ای دارد؟ صحبت خود را بدین‌صورت ادامه می‌دهم که در دوران تحصیل چرا کتاب کمک‌درسی خریداری کردید؟ چرا اصلاً دفتر خریداری کردید؟ مگر خود کتاب نیست؟
 • جدیدترین بازی ها

اطراف کتاب که می‌توان نوشت پس لزومی ندارد اما برای درک بهتر و تجربه بهتر از درس اصلی، بالاخره خریداری کردید. در مورد ساعت هوشمند نیز همین صورت است. با یک دید بسیار ساده دلیلی برای خرید وجود ندارد اما زمانی که آن را خریداری می‌کنید و با اسمارت فون خودتان آن را ست می‌کنید، می‌توانید لذت بهتری از داشتن هوشمندی داشته باشید. دلیل منطقی به نظر می‌رسد؟ نظر شما چیست؟ اکنون قصد دارم کمی موضوع را رقابتی‌تر کنیم. در ادامه با ترنجی همراه باشید.

شرکت هماهنگ به عنوان نماینده رسمی گوشی و تبلت های سامسونگ این کالا را در اختیار ترنجی قرار داده و تصویر برداری توسط آقای کیوان هندی انجام شده است.

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-59

مقدمه بسیار طولانی شد اما برای وارد شدن به دنیای ساعت‌های هوشمند لازم بود. چند سالی است که شرکت‌های مختلف ساعت خود را عرضه می‌کنند. بدون شک تعریف هر شرکت از ساعت هوشمند با تعریف شرکت دیگر از این گجت بسیار متفاوت خواهد بود. شاید “بسیار” نباشد اما درهرصورت رسالت تکامل‌یافته اسمارت فون را هنوز نمی‌توان در دنیای ساعت‌های هوشمند دید. این تفاوت‌ها در ابتدای کار کاملاً طبیعی است. اپل ازجمله شرکت‌هایی بود که با چند شایعه اسم خود را بر سر زبان‌ها انداخت. یک اسمارت فون بر روی دست؟ واو بسیار عالی است اما شرکت‌هایی ازجمله سامسونگ درزمینه رونمایی ساعت هوشمند پیش‌دستی کرد و بانام Gear ساعت خود را وارد بازار کرد. در نسل S. که تقریباً سامسونگ علاقه دارد بهترین‌های خود را در آن سری جمع کند، گیر اس رونمایی شد. گیر اس شبیه به اسمارت فون دو اینچی خم‌شده بر روی دست بود. این‌که سیم‌کارت می‌خورد و به‌صورت مستقل می‌توانست فعالیت زیادی داشته باشد به کنار، ازنظر طراحی هیچ شباهتی به ساعت نداشت و کاملاً تداعی‌کننده یک صفحه‌نمایش خم‌شده بر روی دست بود. این روند ادامه داشت تا این‌که اپل قدمی به‌صورت جدی برداشت. اپل واچ که می‌تواند مقدمه برای رشد این شرکت باشد در اولین بازگشایی چشم خود توانست جلب‌توجه زیادی داشته باشد. درخشش این ساعت هوشمند ازنظر طراحی گرفته تا کارکرد دقیقاً متناسب با اکوسیستم اپل بوده و توانست معنای جدیدی از ساعت هوشمند را برای ما تداعی کند. نمی‌خواهم بگویم سامسونگ از این تجربه درس گرفته است اتفاقاً بسیار خوشحال هستم که کم‌کم به یک تعریف واحد داریم می‌رسیم. تعریفی واحد از این‌که چه چیزی می‌خواهیم و چه‌کاری باید انجام شود. شاید شما بگویید این تعریف واحد باعث عدم رقابت می‌شود چراکه برعکس شما من فکر می‌کنم رقابت اصلی اگر بر روی نحوه اجرا باشد بسیار بهتر خواهد بود.

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-6

از صحبت های اولیه کمی فاصله بگیریم. اپل ساعت خود را معرفی کرد و اکنون شرکت‌های دیگر قصد دارد تغییراتی نیز درزمینه تولیدات خود عملی کنند. سامسونگ بازار بزرگی دارد و اگر بتواند برخلاف اپل گجتی ر ا معرفی کند که جدا از افراد دارای اسمارت فون سامسونگی، دیگر شرکت‌ها نیز ترغیب به استفاده شوند، برد اصلی خود را در مقابل اپل کرده است زیرا اپل واچ مخصوص تمام کسانی است که صرفاً آیفون دارند.

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-47

در بازار ساعت هوشمند فعلاً اپل را برنده این میدان میدانیم البته این “فعلاً” تا زمانی پایدار است که آمار دقیق‌تری از میزان فروش ساعت‌های مختلف و مخصوصاً گیر اس 2 گفته شود. ولی خب ملاک برنده شدن را بهتر است که “میزان فروش” قرار ندهیم و سعی کنیم یک سری از پارامترهای عمومی را مقایسه کنیم. پس دلیل نام آوردن از اپل واچ، بعنوان یک رقیب سرسخت و مقایسه گونه است. بیشتر افراد ساعت‌های گرد را به‌عنوان یک ساعت قبول دارند و گویا در حس آدمی نیز زمانی که نام ساعت می‌آید یک دستگاه گرد را متصور می‌شویم. اپل تضاد جالبی را شکل داد. ساعت مربع مانند است اما در اصل طراحی نرم‌افزاری دایره گونه است ولی سامسونگ قید شباهت به دایره را زده است و پایه اصلی نرم‌افزاری خود را نیز گرد طراحی کرده است. با ساعتی دایره‌وار روبه‌رو هستیم که می‌تواند حس بسیار خوبی را به شما القا کند. اجازه دهید دستگاه را بازکنیم:

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-67

جعبه دستگاه همانند جعبه‌های معمول است و نکته خاصی نخواهد داشت. در پشت جعبه مشخصات اصلی نوشته‌شده اما زمانی که شما درب بالایی جعبه را باز می‌کنید، ساعت داستان ما خود را به سمت بالا نشانده است. اول ساعت را به‌دست کنم.

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-68

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-79

در درون جعبه دو قطعه مهم دیگر قرار دارد. بند اصلی در سایز بزرگ خواهد بود ولی برای دستان دیگر بند کوچک‌تر نیز وجود دارد. مچ دست من زیاد بزرگ نیست که به سراغ بند بزرگ بروم اما برخلاف انتظار بند سایز بزرگ برای دست من مناسب بود. همان‌طوری که در تصاویر پیداست مقداری از آن بیرون خواهد ماند که به نظر من مهم نیست و در اصل بند سایز کوچک برای خانم‌ها باشد. در تجربه اپل واج بند سایز کوچک مناسب دست من بود و بند سایز بزرگ اذیت کننده.

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-71

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-73

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-85

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-87

در کنار بند، شارژر وایرلس دستگاه قرار دارد. در ابتدا فکر کردن این بسته باندل شده است زیرا پایه شارژ در نظر گرفته‌شده دقیقاً همانند موتو 360 است که قبلاً آن را بررسی کرده بودیم. شارژر دستگاه نیز همانند شارژرهای نوکیا قدیمی است و من شخصاً انتظار داشتم در این زمینه نیز سامسونگ تغییراتی جدی را اعمال کند ولی به نظر می‌رسد ضرب‌المثل “کار را که کرد آنکه تمام کرد” برای سامسونگ صادق نیست و باید هر بار نکته‌ای ظریف را رعایت نکند. شارژر گیر اس اگر به یاد داشته باشید همانند یک مخزن بود که باید به پشت دستگاه متصل می‌شد. در جعبه وسیله‌ای دیگر جز دفترچه وجود ندارد که از آخرین باری که دفترچه یک محصول الکترونیکی را باز کردن فکر کنم سالیان می‌گذرد!

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-74

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-72

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-83

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-75

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-76

همان‌طوری که در تصاویر نیز پیداست این ساعت‌گرد ما دارای دو دکمه است. دو دکمه که در سمت راست قرار دارد اعمال نسبتاً کم‌مصرفی را به عهده دارد. بدنه دستگاه از فلز 316L stainless تهیه‌شده است که بهترین انتخاب سامسونگ خواهد بود و بدون شک ازنظر کیفیت بسیار عالی ارزیابی می‌شود. تراش خوردگی‌های کنار این ساعت بسیار شیک بوده و در زیبایی گیر اس 2 کم اثر نبوده است. طراحی به نسبت نسل قبلی از این‌رو به روی دیگری تبدیل‌شده است. در مقایل زیبایی اپل واچ نه تنها صحبت‌های زیادی دارد بلکه چند پله نیز می‌توان گفت برای کاربری همانند من که مدت زیادی اپل واچ بر دست داشته، جلب‌توجه کرده و به‌قول‌معروف عشوه‌گری خاصی داشته است. قاب بالایی قرارگرفته بر روی واچ یک حلقه چرخان است. این حلقه چرخان همان هوشمندی کامل سامسونگ در طراحی این محصول است.

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-81

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-82

بازهم قصد دارم مقایسه داشته باشم. اپل واچ برای راحتی کاربر و پیدا کردن حس متفاوت تر پیچ تنظیم هوشمندی را در نظر گرفته‌شده است که شما با چرخاندن آن‌هم می‌توانید منو را پایین و بالا ببرید و یا هم تنظیمات را کم‌وزیاد کنید. شاید فکر کنیم باوجود صفحه‌نمایش این مورد عملاً فایده‌ای نخواهد داشت اما به‌مرور با کسب تجربه بیشتر با ساعت این قطعه فیزیکی تبدیل به قسمتی جدایی‌ناپذیر خواهد شد. در این شک نداشته باشید که سامسونگ عملی را انجام داده است که مهر تضمینی بر بهترین بودن ساعت خود زده است. در مورد این‌که دقیقاً چه فایده‌ای دارد به‌صورت کامل توضیح خواهم داد اما همان‌طوری که اشاره کردم در سمت راست دستگاه دو دکمه قرار دارد. دکمه بالایی شمارا یک مرحله عقب خواهد بود و دکمه پایینی یک راست به منوی هوم و واچ فیس ها منتقل خواهید شد. با دو بار فشردن این دکمه لیست اپلیکیشن های برای شما نمایان خواهد شد. دکمه بالایی ارزش خاصی برای شما ندارد زیرا در مدت‌زمانی که این ساعت دست ما بود ترجیح می‌دادیم با سوایپ کردن به منوی قبلی برگردیم و خیلی کم پیش آمد که نیاز داشته باشیم تا از این دکمه استفاده کنیم اما برای خاموش روشن کردن دستگاه شما به دکمه پایینی نیاز کامل دارد و برای رفتن به اپلیکیشن ها نیز حتماً با آن سروکله خواهید زد. حال موقع این است که برای شما عملکرد این حلقه چرخان را توضیح دهم. شما دستگاه را روشن خواهید کرد و وارد منو اپلیکیشن خواهید شد.

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-27

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-28

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-24

این موقعیت را تصور کنید. منوی اپلیکیشن های به‌صورت دایره‌ای نشان داده‌شده است و آیکن های دایره‌ای آن به بهترین صورت نمایان شده‌اند و حالا قصد دارد به صفحه دوم بروید. بسیار خب سوایپ خواهید کرد؟ بد نیست! ولی به نظر شما زمانی که دکمه فیزیکی را لمس کرده‌اید بهتر نیست توسط عمل فیزیکی دیگر کار خود را سریع‌تر ادامه دهید؟ شاید بگویید که خیر اما بر اساس تجربه دست بیشتر افرادی که این ساعت هوشمند با بر دست کردند تمایل داشتند با عمل فیزیکی دیگر کار خود را ادامه دهند. کافی است فقط بچرخانید. باکمی چرخان نیز به‌سرعت تمام اپلیکیشن ها را مرور خواهید کرد. همان‌طوری که در تصاویر می‌بینید، پایان حلقه یک صفحه از اپلیکیشن های آیکونی دایره رنگ وجود دارد که با انتخاب آن به سراغ صفحه بعد و یا فولدری خاص می‌روید اما کافیست حلفه بالایی ساعت را بچرخانید و آن برسید به‌سرعت وارد خواهید شد و با چرخش برعکس این حلقه برمی‌گردید! این اوج هوشمندی سامسونگ را نشان می‌دهد که قطعه کاملاً بهینه با نرم‌افزار ساعت طراحی کرده است. برای انتخاب یک اپلکیشن مجبور هستید صفحه‌نمایش را لمس کنید. در این مورد کمی تأخیر در کارکرد شما اتفاق خواهد افتاد اما بعد از آن که وارد اپلیکیشن شدید، می‌توانید برای اسکرول کردن از این حلقه استفاده کنید. تجربه بی‌نظیری است!

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-9

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-10

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-12

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-15

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-16

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-7

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-43

صفحه‌نمایش

گیر اس 2 رنگ و بوی سامسونگ را در صفحه‌نمایش خود به خوبی یدک می‌کشد. این ساعت هوشمند از صفحه‌نمایش Super AMOLED بهره برده است. 1.2 اینچ اندازه این صفحه است که در مقابل رقبا کمی کمتر خواهد بود اما این کمتر بودن هیچ نقطه ضعفی به‌حساب نمی‌آید. دلیلش را برای شما خواهم گفت. موتو 360 سال 2015 دارای صقحه نمایش 1.56 اینچی است و Watch Urbane دارای صفحه‌نمایش 1.3 اینچ اما سامسونگ برای این صفحه‌نمایش همانند دیگر ساعت‌های هوشمند بازار به سراغ استفاده از سیستم‌عامل اندروید که نرفته است چراکه تایزن قدرتتان را تأمین کرده و این تایزن، ظاهر گیر اس را نیز ندارد. به زبان ساده‌تر برای شما بگوییم کاری که سامسونگ در گیر اس 2 با این صفحه‌نمایش کرده است مصداق بازار هماهنگی سخت‌افزار و نرم‌افزار خواهد بود.

زمانی که اپل واچ را در دست گرفته بودیم تا ساعت‌های زیاد مات و مبهوت این صفحه‌نمایش عالی شده بودیم زیرا رزولوشن رتینا در نظر گرفته‌شده حتی نوشته‌های عکس در اینستاگرام را نیز به خوبی نشان می‌داد و همین حس زمانی به ما دست داد که وارد منو اصلی گیر اس 2 شدم. رزولوشن 360 در 360 پیکسل چگالی 302ppi را رقم‌زده است که این مقدار می‌تواند بهترین رزولوشن صفحه‌نمایش برای ساعت هوشمند باشد.

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-86

تاکنون دقت کرده‌اید چرا در یک سینما، زمانی که چراغ‌ها خاموش است پرده بسیار عالی به نظر می‌رسد اما زمانی که چراغ‌ها را روشن می‌کنند گویا بدترین پرده ممکن استفاده‌شده است؟ جریان OLED و در اینجا AMOLED سامسونگ است. نور پس‌زمینه در این نوع صفحه‌نمایش‌ها برای نشان دادن رنگ مشکی کاملاً صفر خواهد شد و پیکسل مدنظر خاموش، درنهایت صفحه‌نمایش بهترین بازدهی رنگ را خواهد داشت. برای ساعت هوشمند این کار واجب است تا تصاویر پردازش‌شده در بهترین بازدهی قرار داشته باشند همانند کاری که اپل برای ساعت هوشمند خود انجام داد.

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-38

در پس استفاده AMOLED یک مورد دیگر نیز قرار دارد. یکی از مزیت‌های اصلی این صفحه‌نمایش به نسبت رقبای LCD مصرف باتری است. پیکسل خاموش مصرفی ندارد و چه‌بسا با قرار دادن یک تصویر زمینه یا همان واچ فیس مشکی‌تر بتوانید به مصرف باتری نیز بیشتر کمک کنید. اما استفاده از واچ فیس های رنگی نیز ما تجربه کردیم که بر مصرف باتری بی تأثیر و کمی مصرف را بیشتر می‌کند.

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-8

دو نکته مهم دیگر در این قسمت وجود دارد. حالت ذخیره انرژی در سری گلکسی را که می‌شناسید؟ به دلیل کاهش مصرف باتری توسط صفحه‌نمایش در پردازش نورهای خاکستری و مشکی، صفحه‌نمایش به حالت سیاه‌وسفید درمی‌آید که نتیجه کاملاً مشهودی دارد و همین اتفاق در گیر اس 2 نیز رخ‌داده است. با گرفتن دکمه روشن خاموش منویی برای شما نمایان می‌شود که می‌توانید به‌جای خاموش کردن دستگاه، حالت ذخیره انرژی را انتخاب کنید. بر اساس تجربه با فعال کردن این قابلیت صفحه منوی های اصلی که غیرفعال می‌شود و ما صرفاً با صفحه‌نمایشی سیاه و سیفید برای دیدن ساعت، آخرین نوتیفیکیشن و تاریخ هستیم و این کار باعث شد در 8 ساعت فقط دو درصد از باتری کم شود.

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-2

گیر اس 2 دارای سنسور سنجش نور محیط است! این ساعت هوشمند می‌تواند نور صفحه‌نمایش خود را متناسب با نور محیط کم‌وزیاد کند. بدون شک این کار بهترین ایده و واجب‌ترین قسمت برای ساعت هوشمند است تا مدیریت مصرف انرژی بهتری داشته باشد. اگر حال نداشته باشید که دکمه بک را بزنید فقط کافی است دست خود را بر روی ساعت بگذارید تا صفحه کامل خاموش شود. بازهم در تجربه شخصی شاهد بودیم که در زیر نور خورشید نور صفحه‌نمایش بسیار عالی بود و تمام نوشته و منوی کاربری قابل‌خواندن. در این مورد هیچ اشکالی به گیر اس 2 نتوانستیم بگیریم

بسیار از خوبی‌های ساعت گفتیم اما بد نیست کمی نیز اشاره به قسمت منفی داستان داشته باشیم. گیر اس 2 دارای گواهینامه IP68 است. بدین منظور خیال شما ازنظر کارایی دستگاه در کار روزمره راحت باشد زیرا نه با آب مشکل دارد و نه با گردوغبار اما در تجربه‌ای که ما داشتیم زمانی که صفحه‌نمایش دستگاه مربوط خیس باشد، شناسایی لمس کاملاً کند شده و شاید مجبور باشید برای استفاده از دستگاه صفحه‌نمایش را خشک‌کنید!

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-36

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-37

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-55

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-77

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-81

ظاهر و عملکرد- سخت‌افزار – پخش‌کننده

قصد داشتم صحبت از سخت‌افزار دستگاه را نادیده بگیرم اما بد نیست صرفاً یک مرور کلی داشته باشیم. گیر اس 2 از اگزینوس 3250 که دارای پردازنده دو هسته با فرکانس 1.0GHz در کنار 512MB رم قرار دارد. در مدلی که از 3G نیز پشتیبانی می‌کند چیپست Snapdragon 400 در مدل MSM8x26 قرار دارد. حافظه در نظر گرفته‌شده برابر با 4 گیگابایت است که 2 گیگابایت آن برای کاربر فعال خواهد بود.
حافظه کم ممکن است شمارا نگران کند. به گفته سامسونگ و بر اساس تجربه‌ای که ما داشتیم حجم اپلیکیشن ها بسیارکم بوده و با توجه به اپلیکیشن اختصاصی سامسونگ برای راه‌اندازی دستگاه، Geam Manager برای مدیریت محتوا اپیکلییشن ها بسیار بهینه است اما این نگرانی را نمی توان به‌صورت کامل سر پوشاند و به نظر هرچند نیز اپلیکیشن ها کم‌حجم باشند اما بازه‌ای که شما می‌توانید به‌صورت مفید اپلیکیشن های مختلف را نصب کنید کمتر خواهد بود. کمی در اینجا تضاد وجود دارد و شاید شما بگویید برای یک ساعت کافی خواهد بود. موافق هستیم اما در نهایت یک سال کافی است شاید تکنولوژی ذخیره‌سازی اطلاعات عوض شود و یا شاید ساعت‌هایی با حجم بیشتر عرضه شود.

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-29

بدون تعارف سرعت دستگاه بسیار عالی است. از نظر اجرا و جابه‌جایی در بین اپلیکیشن ها و منوی اصلی هیچ‌گونه تأخیر و یا لگی وجود ندارد. به یاد مطلب “تایزن بسیار سریع است” افتادم. سامسونگ در این زمینه عالی عمل کرده است. زمانی که ساعت در حال سینک اطلاعات خود است، کمی ایست را مشاهده خواهید کرد اما این زمان فقط چند ثانیه خواهد بود و زیاد به چشم نمی‌آید.

باید به موردی دیگر نیز اشاره‌کنم. آپدیت برای دستگاه عرضه خواهد شد. در ابتدا که ما گیر اس 2 را روشن کردیم آپدیت کوچکی نیز دریافت کرد. به سایت‌های خبری مراجعه کردیم و گویا قبل از آپدیت هنگ‌هایی مشاهده‌شده بود اما باعرضه آپدیت به نظر می‌رسد مشکلات اندکی را که آینده پیش خواهد بود به‌زودی برطرف می‌شود.

سامسونگ در رونمایی از گیر اس 2 عجله نکرده است و به نظر من اگر بگوییم این اولین باری است که تمام نرم‌افزار با سخت‌افزار هماهنگ شده است بی‌راه نیست. گیر اس 2 با داشتن صفحه‌نمایش کوچک خود به نسبت نسل قبلی بسیار پرکاربردتر شده است و حس ایجادشده توسط کاربر را کاملاً منقلب خواهد کرد. راه‌اندازی اولیه ساعت به وجود یک اسمارت فون اندرویدی کاملاً بستگی داره که اگر دستگاه شما سامسونگ باشد بسیار بهتر خواهد بود اما قول همگام‌سازی با دیگر دستگاه‌ها نیز داده‌شده است. Android 4.4 و 1.5GB به بالا رم ازجمله مشخصات بسیار مهم برای اجرای اپلیکیشن گیر بر روی دستگاه شما خواهد بود. گیر اس 2 را روشن، وارد اپلیکیشن می‌شوید و سپس از درون اپلیکیشن ساعت را انتخاب خواهید کرد. عمل همگام‌سازی بسیار راحت خواهد بود.

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-33

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-32

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-34

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-42

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-22

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-20

برای همگام‌سازی با دستگاهی دیگر نیاز دارید که کل ساعت را ریست کنید. اطلاعات شما بر روی اکانت سامسونگ بکاپ گرفته نخواهد شد به همین دلیل با تعویض دستگاه تمامی کارهای انجام‌شده از بین خواهد رفت.

واچ فیس ها یا ظاهر ساعت‌های در نظر گرفته‌شده بر روی گیر اس 2 بسیار تنوع دارد و البته این قابلیت را نیز دارد که با توجه به سلیقه شما بازهم شخصی‌سازی شود. قابلیت انتخاب واچ فیس های مختلف هم از روی دستگاه و هم توسط اپلیکیشن امکان‌پذیر خواهد بود.
همانند دیگر ساعت‌های بازار گیر اس 2 یک ساعت کاملاً مستقل نیست. حتماً نیاز دارد که یک اسمارت فون نیز در کنار آن داشته باشید. سه عمل اصلی را در نظر افزار می‌توان بدین صورت در نظر گرفت:

1. نوتیفیکیشن

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-4

نکته اولی که در دریافت نوتیفیکیشن چشم من را به خود گرفت، بدعادتی نسبت به ویبره انجام‌ شده بود. در اپل واچ قطعه‌ای به اسم Taptic Engine وجود دارد که واکنشی همانند ضربه زدن کاملاً ملوس (!) دارد اما در گیر اس 2 و بیشتر ساعت‌های هوشمند دیگر واکنش به‌صورت ویبره معمولی است که شاید در طولانی‌مدت کمی شما را اذیت کند. تمام نوتیفکیشن برنامه‌های مختلف از اسمارت فون برای شما نشان داده خواهد شد اما فقط می‌توانید با بعضی از آنها تعامل داشته باشید و یا جوابی نیز ارسال کنید. بیشتر این تعاملات مربوط به وجود خود اپلیکیشن بر روی ساعت است. برای مثال فیسبوک، پیام‌رسان خود گوشی و یا جمیل به‌راحتی کار خواهد کرد (که فقط پیام‌رسانان قابلیت تعامل دارد). بد نیست اشاره‌ کنیم که برای گیر اس 2 کیبوردی نیز در نظر گرفته‌شده است که شاید کاربردی نباشد چرا که برای من حداقل پیش نیامد که بخواهم توسط ساعت مطلبی را بنویسم و شاید اصلاً نوشتن بر روی صفحه 1.2 اینچی معقول نباشد!

2. فرمان صوتی

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-56

شخصاً در فرمان صوتی دستیار صوتی خود سامسونگ و یا گوگل ناو را زیاد به‌عنوان یک هم‌صحبت قبول ندارم. بد نیست حتماً فیلم سینمایی Her را ببینید! سیری و یا کورتانا برای داشتن یک دوست صمیمی بسیار مناسب‌تر هستند اما درهرصورت برای استفاده از فرمان صوتی شما مشکل نخواهید داشت ولی در تجربه شخصی کمی با آن به مشکل برخورد کردم. با همان گفتار سرعت سیری در ارتباط با دستگاه مادر و دریافت جواب بسیار سریع‌تر از دستیار صوتی گیر اس 2 بود و خطای در انجام آن بسیار مشاهده شد.

3. مرور سلامتی

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-3

S Health در گیر اس 2 همانند نوع اپلیکیشنی خود در اسمارت فون عالی عمل می‌کند. بهترین طراحی را دارد و بازهم نشان می‌دهد که سامسونگ برای این ساعت هوشمند قدم‌های خوبی را برداشته است. بر اساس تجربه برای مرور فعالیت ورزشی شما در مدت‌زمان یک ساعت 15 درصد شارژ دستگاه خالی می‌شود که کمی نگران‌کننده و البته عادی به نظر می‌رسد زیرا این گجت های هوشمند دارای باتری خوبی نیستند.

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-51

اگر بخواهیم در مورد نرم‌افزاری جمع‌بندی کلی داشته باشیم، با مراجعه به استور در نظر گرفته‌شده برای دانلود اپلیکیشن حس بسیار خوب مراجعه به استور اپل را ندارید. هر چه باشد سامسونگ یک تنه با یک سیستم‌عامل دیگر وارد میدان شده است و قدرت نرم‌افزاری اپل برای یک اکوسیستم کامل را ندارد. بیشتر اپلیکیشن های در نظر گرفته‌شده مربوط به انوع و اقسام واچ فیس ها هستند و تنها دسته ای از آن‌ها کاربردی خواهد بود.
نقشه Here و Find My Phone را می‌توان از استور پیدا کرد اما همانند اپل انتظار پیدا کردن نسخه‌های وایبر، تلگرام یا اینستاگرام را برای ساعت خود نداشته باشید. اپلیکیشن های پیش‌فرض می‌تواند نیاز شمارا برآورده کند اما شاید کافی نباشد.

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-62

بد نیست اشاره‌ای نیز به مولتی مدیای دستگاه داشته باشم. شما می‌تواند 300 موزیک خود را از گوشی به ساعت انتقال دهید و آن‌ها را بر روی ساعت ذخیره کنید. حافظه گرفته خواهد شد اما برای افرادی که می‌خواهند هدف خاصی را دنبال کنند کافی است. سپس می‌توانید با متصل کردن هندزفری بلوتوث خود به ساعت هوشمند به‌صورت مستقل از ساعت پخش‌کنید. مدلی که در دست ما بود اسپیکر داخلی نداشت اما مدل 3G که در بخش سخت‌افزار نیز اشاره کردیم دارای اسپیکر داخلی است برای همین در این مدل صرفاً به ارتباط بلوتوثی اکتفا کردیم. با پخش یک ساعت به‌صورت مداوم 20 درصد باتری مصرف شد که بازهم به نظر من کار درستی نخواهد بود. بهتر است حلقه خود را بدین‌صورت ببندید. هندزفری خود را به اسمارت فون متصل کرده و توسط ساعت موزیک را صرفاً کنترل کنید. بعدی، قبلی، میزان ولوم و یا انتخاب یک آلبوم دیگر!
درگیر اس 2 دسترسی به گالری نیز وجود دارد که می‌توانید هم به‌صورت عدم همگام شده از روی دستگاه مادر بخوانید و هم می‌تواند تعدادی از آن را بر روی خود ساعت ذخیره کنید که بازهم مورد حافظه می‌تواند تعیین‌کننده تصمیم شما باشد.

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-32

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-35

در مورد همگام‌سازی دستگاه نیز توضیحات تکمیلی را خدمت شما عرض خواهم کرد. این دستگاه هم دارای بلوتوث نسخه 4.1 است و هم دارای چیپست Wi-Fi و هم از NFC پشتیبانی می‌کند. جدای از مدل 3G که سیم‌کارت داخلی دارد و شما می‌تواند وب گردی و تماس تلفنی داشته باشید، این دستگاه در ابتدا توسط بلوتوث به دستگاه مادر متصل می‌شود. بردی که ما تست کردیم به‌صورت مفید 10 متر بود اما در فاصله 20 متری نیز با تأخیر جواب داد ولی یک نکته بسیار هوشمندانه در گیر اس 2 تعبیه‌شده است. برای همگام‌سازی سریع‌تر و یا قطع اتصال بلوتوث به هر دلیل دستگاه رمز وای فای مودم متصل به اسمارت فون را خواهد خواند و به‌صورت اتوماتیک به همان مودم متصل می‌شود. به دلیل وجود اسمارت فون و هم ساعت هوشمند روی یک شبکه می‌تواند نوتیفیشکن و یا قسمت‌های مهم را از این طریق جابه‌جا کند. بدین ترتیب جای هیچ نگرانی از بابت اتصال ساعت و دستگاه خود نباشید زیرا اتصال کاملاً استیبل و پایدار برداشت‌شده است.
فرصت استفاه از NFC و Samsung Pay را نداشتیم اما به نظر می‌رسد همانند دیگر قسمت‌های دستگاه عملکرد بسیار خوبی داشته باشد. در مدل 3G چیپ GPS نیز به‌صورت مستقل جدای از سنسور نور و سنسور ضربان که مشترک است، تعبیه‌شده ولی من شخصاً نگران مصرف باتری مدل 3G با این‌همه تفاوت هستم!

باتری و جمع‌بندی

یک نفس تازه کنیم. رسیدیم به انتهای داستان؛ داستانی لذت‌بخش از سامسونگ که تا لحظه آخر دل ما را وسوسه می‌کرد. برای بار سوم، باید عاشق ساعت هوشمند باشید تا بتواند ازنظر کارایی آن را درک کنید. سامسونگ می‌گوید دستگاه می‌تواند سه روز برای شما شارژ نگه دارد اما من می‌گویم هدف خود را برای خرید ساعت هوشمند بر روی یک یا نهایت یک و نیم روز داشته باشید. به هزاران مورد بستگی دارد. شما چند بار مچ دست خود را تکان دهید که ساعت روشن شود و یا چند بار برای شما نوتیفیکیشن بیاید می‌تواند از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر روی ساعت هوشمند باشد. باتری دستگاه 250mAh است که البته باتری مدل 3G برابر با 300mAh خواهد بود. بنده به هیچ عنوان کابل در نظر گرفته‌شده برای شارژ دستگاه را نپسندیدم و بیشتر همانند یک بی‌دقتی قلمداد کردم. ولی یک متر برای سیم شارژرکم خواهد بود با توجه به استند در نظر گرفته‌شده باید این مقدار بیشتر باشد. در حدود یک ساعت و نیم طول کشید تا از 0 به 100 درصد شارژ شود و با توجه به یک کار عادی همانند اپل واچ این ساعت برای من یک و نیم روز دوام آورد. البته منکر باتری بهتر این ساعت نسبت به اپل واچ نمی‌شوم اما خب هدف خود را برای خرید ساعت باید بر روی نهایت دو روز بسته باشید زیرا اگر شب و یا در مواقعی ساعت را روی حالت ذخیره انرژی قرار دهید، مسلماً باتری بهتری خواهد داشت. اگر موزیک گوش دهید و یا فعالیت دیگری داشته باشید باتری را خودتان در نظر بگیرید!

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-44

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-39

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-60

Samsung-Gear-S2-Toranji-Review-63

به یاد داشته باشید هیچ ساعت هوشمندی عالی و بی‌نقص نیست اما گیر اس 2 می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌های فعلی باشد. یکی از مزیت‌هایی که به خوبی اپل واچ را به بالا کشاند، طراحی زیبای آن بود اما گیر اس 2 این لقب زیباترین را می‌تواند تحت تأثیر قرار دهد. پس به‌صورت خلاصه اگر عاشق ساعت هوشمند هستید و قصد دارید زیبایی ظاهری خود را تکمیل کند، ساعت گیر اس 2 می‌تواند انتخاب وسوسه کننده برای شما باشد.

نکات مثبت

 • طراحی مدرن – کیفیت بالا بدنه
 • طراحی عالی نرم‌افزاری و بهینه
 • سرعت بسیار بالا
 • عمر باتری مناسب
 • قابلیت ذخیره فایل و پخش به‌صورت مستقیم
 • همگام‌سازی با بیشتر اسمارت فون های اندرویدی
 • دارای گواهینامه IP68

نکات منفی

 • درزمانی که صفحه مرطوب باشد، عملکرد لمس کاهش‌یافته
 • باز کردن سخت بند و انتخاب‌های محدود رنگی
 • استور نه چندان قدرتمند
 • فرمان صوتی ضعیف
منبع: ترنجی
 • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر