نقد و بررسی هواوی P9 از دیدگاه ExpertReviews

نقد و بررسی هواوی P9 از دیدگاه ExpertReviews
در دنیایی با تکنولوژیهای دوربین مختلف، از DSLRها گرفته تا انواع دوربین های بدون آینه و حتی توجیبی، تعداد انتخاب ها به هیچ وجه کم نیست. با اینحال در این زمینه هیچ جمله ای بهتر از این سخن قدیمی نیست که می گوید: "بهترین دوربین، آن دوربینی است که همراه دارید".
  • جدیدترین بازی ها
درحالیکه من یک DSLR دارم همراه با یک کیف پر از لنز و لوازم جانبی، واقعا امکان اینکه همه جا آنها را با خودم ببرم نیست. پس واضح است که بهترین، و در بیشتر موارد تنها دوربینی که همراه دارم دوربین گوشیم است. و این موضوع در مورد بیشتر افراد صدق می کند.
پس به نظر می آید هواوی P9 برای من طراحی شده است. حتی خود مساله ی مشارکت با کمپانی قدیمی و باسابقه ی Leica به تنهایی نشان از عملکردی قدرتمند دارد. البته سونی مدتهای زیادی از لنزهای Carl Zeiss یک کمپانی باسابقه ی آلمانی دیگر استفاده می کرده است، ولی با توجه به اینکه Leica معمولا با سایر کمپانیها اقدام به کار مشارکتی نمی کند، دستاورد هواوی در P9 مهمتر به نظر می آید.
Huawei P9 side
خوب این مشارکت با Leica دقیقا به چه معنی است؟ P9 را بچرخانید و متوجه دو لنز دوربین در پشتش و در کنار برند Leica خواهید شد. البته به عنوان فرد علاقمند به دوربین ها، امیدوار بودم لوگوی معروف قرمزرنگ Leica را به جای استفاده از نامشدر پشت گوشی  می دیدم.
این اولین گوشی با دوربین دوگانه نیست، این نوع دوربینها را در سایر گوشیها مانند اچ تی سی One M8 و الجی جی5 هم دیده بودیم. ولی هواوی P9 به گونه ای متفاوت از این ساختار استفاده می کند. هر دو دوربین عکسهایی با رزولوشن 12مگاپیکسل را ثبت می نمایند، ولی یکی از آنها سنسور RGB است و دیگری مونوکروم. Leica در زمینه ی ساخت دوربین های سیاه و سفید بسیار باسابقه است. چنین ساختاری مزایایی را در جذب نور بیشتر و افزایش میزان کنتراست دارد.
دلیلش این است که سنسور دست و پایش برای دریافت سطوح مختلف نورهای RGB بسته نیست، و هواوی مدعی است سنسور مونوکروم می تواند تا 200درصد نور بیشتری را دریافت نماید. همچنین نتیجه ی دقیقتری را نسبت به عکاسی سیاه و سفید با فیلم ایجاد میکند، بعلاوه برتری مشخصی هم به تبدیل یک عکس رنگی به سیاه و سفید دارد.
Huawei P9 lenses
این کل موضوع نیست، سنسور سیاه و سفید این گوشی می تواند در کنار سنسور رنگی مورد استفاده قرار بگیرد تا کنتراست و جزئیات بیشتری را برای عکس فراهم نماید.
البته نقاط ضعفی هم دارد. به طور مثال هر پیکسل بر روی هر یک از دو سنسور تنها ابعادی معادل 1.25میکرون دارد که به بزرگی پیکسل های 1.4میکرونی گلکسی S7 نیستند. پیکسل های بزرگتر برای جذب نور بیشتر، و در نتیجه برای عکسهای باکیفیت تر ضروری هستند. هواوی P9 همچنین فاقد لرزشگیر اپتیکال است، که با توجه به تاکید هواوی بر روی قابلیت های دوربین کمی عجیب به نظر می رسد.
دیافراگم F/2.2 لنز نیز بزرگترینی نیست که تا کنون دیده ایم، به طور مثال گلکسی S7 از لنزی با دیافراگم F/1.7 استفاده می کند. دیافراگم بسته تر نه تنها تاری پس زمینه که با نام Bokeh نیز شناخته می شود را کم می کند، بلکه موجب جذب نور کمتری هم می شود.

عملکرد دوربین هواوی P9
از نظر کیفیت، همکاری هواوی با Leica در ساخت P9 واقعا نتیجه داده است. در آزمایشات ما عکسهای گرفته شده با دوربین هواوی P9 در فضای آزاد فوق العاده زنده همراه با رنگهایی واقعی بودند. همچنین کنتراست بیشتر ایجاد شده توسط سنسور سیاه و سفید کاملا قابل درک است و موجب تولید عکسهایی زنده و باروح می شود. آجرهای موجود در صحنه ی آزمایش عکاسی ما که معمولا از نظر جزئیات دچار مشکل هستند کاملا در عکسهای این گوشی کاملا قابل تشخیصند.
Huawei P9 camera outdoor test
^یک عکس در سه حالت HDR (سمت چپ) ، حالت Auto (وسط)  و سیاه وسفید (سمت راست)

ولی در تستهای فضای بسته ، برخی از محدودیت های P9 خود را نشان دادند، به خصوص در نور کم. از نظر میزان نویز عملکرد خوبی داشت، ولی در صورت عدم استفاده از فلش ، به دلیل لرزش گوشی عکسها کمی تار می شدند. فلش موجب بالا رفتن سرعت شاتر می شد، ولی حاصلش رنگهایی غیرطبیعی تر بود. با روشن کردن لامپ نورپردازی استودیو کیفیت عکسها به مراتب بهتر شد، همراه با تولید رنگهایی عالی و جزئیات فراوان.

^عکاسی هواوی P9 در فضای بسته خوب است، ولی به دلیل نبود لرزشگری اپتیکال باید حواستان به لرزش دوربین باشد

وقتی تصمیم می گیرید که عکس سیاه و سفید بگیرید، باعث می شود که بخواهید کادربندیتان را عوض کنید و دنیا را به گونه ای متفاوت ببینید. از این نظر استفاده از حالت مونوکروم بسیار لذت بخش بود. از این نظر میتوان یک امتیاز اضافه را برای دوربین هواوی P9 قائل شد.
Huawei P9 monochrome shot
^عکاسی در حالت مونوکروم موجب تولید عکسهایی زنده و دراماتیک می شود

از نظر حالتهای عکاسی نیز کمبودی وجود ندارد. برخی از آنها از دیگران کاربردی تر هستند، ولی حالت Aperture از همه پرکاربردتر است، زیرا به شما اجازه می دهد عمق میدان عکستان را انتخاب کنید.  وقتی بر روی یک قسمت برای فوکوس Tap می کنید، سپس می توانید با استفاده از یک اسلایدر دیافراگم را از F/0.95 تا F/16 انتخاب کنید. این یک تنظیم کاملا نرم افزاریست، زیرا همانطور که گفتیم دیافراگم خود لنز F/2.2 است و قابل تنظیم هم نیست.
Huawei P9 camera aperture
کلت، در بیشتر موارد این حالت خوب کار می کند، ولی استفاده از حالت F/0.95 موجب ایجاد منطقه ی فوکوس بسیار کوچکی می شود و احتمال خطا در آن زیادتر است. و البته به دلیل نرم افزاری بودنش هیچ تاثیری در سرعت شاتر نخواهد داشت.
حالت Apeture در زمان استفاده از تنظمیات حرفه ای در دسترس نیست. حالت حرفه ای که با کشیدن انگشتتان از دکمه ی شاتر رو به بالا در دسترس است، تمامی تنظیماتی را که از یک دوربین حرفه ای انتظار  دارید در اختیارتان می گذارد. مانند تنظیم ایزو، جبران نوردهی، سرعت شاتر، نورسنجی، حالت فوکوس و تراز سفیدی.
Huawei P9 camera app
^تنظیمات اپ دوربین

حالت عکاسی Pro ، با تنظیمات متعددش باعث می شود، افرادی که به کار با دوربین های حرفه ای علاقه دارند احساس راحتی کنند. ولی دستکاری خود تنظیمات می تواند کند و گیج کننده باشد. حتما یک دلیلی دارد که DSLRهای حرفه ای چندین دکمه و اهرم فیزیکی برای این کارها دارند. عکاسی RAW توسط منوی سمت راست حالت حرفه ای در دسترس است که امکانات پس پردازش زیادی را در اختیارتان می گذارد.

طراحی و سنسور اثر انگشت هواوی P9
البته دوربین، تنها قسمت چشمگیر هواوی P9 نیست. بدنه ی تمام آلمینیومی این گوشی طراحی بسیار زیبایی دارد، و حسی از کیفیت و پرچم داری را القا می نماید. وزن مناسبی دارد و گوشه های 6.95 میلیمتری اش با ظرافت پخ خورده اند.
اگر برایتان مهم است، P9 برای استفاده با یک دست ابعاد مناسبی دارد. سنسور اثر انگشت که در پشت آن قرار گرفته کمی فرورفته است و استفاده از آن بسیار ساده و سریع می باشد. همچنین مانند هواوی Mate 8 می تواند برای عملکردهایی غیر از قفل و باز کردن گوشی نیز مورد استفاده قرار گیرد. می توانید به تماس ها پاسخ بگویید یا آلارم ساعت را ساکت کنید، ولی پرکاربردترین امکان آن باز کردن قسمت نوتیفیکیشن ها با استفاده از swipe کردن سنسور است.
Huawei P9 rear
رابط کاربری Emotion UI هواوی همان رابط آشنای همیشگی است و ما هم همان مشکلات قبلی را با آن داریم. نبود اپ دراور به این معنی است که صفحات هوم می توانند زیادی شلوغ شوند و قسمت نوتیفیکیشن ها همیشه زیادی شلوغ است.

صفحه نمایش هواوی P9
صفحه نمایش 5.2 اینچی P9 با رزولوشن فول اچ دی به لطف حاشیه های باریک به خوبی در جلوی گوشی خودنمایی می کند. صفحه نمایش هواوی P9 با داشتن تراکم پیکسلی 423 پیکسل بر اینچ  از رقبای امسالش عقب تر است، ولی به هر حال عکسها را دقیق و زیبا به نمایش می گذارد.
دقت رنگش، 99.2درصد از گام sRGB  است که بسیار عالیست، و در بین گوشیهایی که امسال آزمایش کرده ایم بهترینشان به حساب می آید. رنگ مشکی 0.39cd/m2 متوسط می باشد، ولی حداکثر روشنایی 489cd/m2 کاملا برای استفاده در فضای آفتابی کافیست. نسبت کنتراست 1246:1 گوشی نیز باعث می شود به خوبی بتواند رنگهای زیبا و کنتراست عالی عکسهای دوربینش را نمایش دهد.

عملکرد و عمر باتری هواوی P9
با داشتن دوربین و صفحه نمایش باکیفیت، چیپست استفاده شده برای P9 به نوعی معمولی به نظر می رسد. این گوشی از 3گیگابایت رم در کنار چیپست هشت هسته ای Kirin 955 هواوی استفاده می کند، این چیپست دارای 4هسته با کلاک 2.5گیگاهرتز و 4هسته با کلاک 1.8 گگیاهرتز است. P9 دارای سرعت پردازشگر فوق العاده ایست ولی در بخش گرافیک عملکرد ضعیفی دارد. این موضوع همواره نقطه ی ضعف پردازشگرهای هواوی بوده است و بنچمارک های ما نیز این موضوع را تایید می کنند.
برای مثال در Geekbench 3 و در بخش چندهسته ای به امتیاز 6309 دست یافته که آنرا کمی پایینتر از گلکسی S7 و کمی بالاتر از الجی جی5 قرار می دهد . ولی در بخش تک هسته ای به امتیاز 1774 دست یافت که حدود 400 امتیاز از گلکسی S7 و حدود 600 امتیاز از G5 عقب تر است که نشان از عملکرد ضعیفش در انجام کارهای سبک تر دارد.
اگر به انجام بازیهای با گرافیک سنگین علاقمند هستید به سراغ این گوشی نروید زیرا توانست در بنچمارک GFXBench GL 3.0 Offscreen Manhattan تنها به 12 فریم بر ثانیه دست یابد. این گوشی همچنین از نظر سرعت مرورگری وب نیز از رقبای کره ایش عقب می افتد، و در بنچمارک Peacekeeper تنها توانست 1115 امتیاز کسب کند. در تست مشابه الجی جی5 حدود 500 امتیاز و گلکسی S7 حدود 700 امتیاز بیشتر کسب کردند.
Huawei P9 top angle
خوشبختانه هواوی در P9 بهینه سازیهای زیادی را از نظر طول عمر باتری انجام داده است، و این گوشی توانست در تست ما به عدد قابل احترام 11 ساعت و 24 دقیقه دست یابد.  البته هنوز هم برای یک باتری 3000میلی آمپری عالی نیست، ولی تقریبا دو برابر زمانیست که P8 دوام می آورد! فقط باید حواستان باشد که P9 از USB Type-C برای شارژ استفاده می کند، پس همه جا نمی توانید کابلش را پیدا کنید.

جمع بندی

برای بسیاری افراد کیفیت دوربین از درجه ی اهمیتی یکسان با عمر باتری برخوردار است و از مهمترین متغیرها برای انتخاب یک گوشی محسوب می شود. و از هر دو نظر هواوی P9 از جایگاه مناسبی برخوردار است، به خصوص دوربینش عملکرد بسیار خوبی دارد. اگر دوربین اولویت اول شماست، دوربین ساخته شده با مشارکت Leica را می توان یک موفقیت به حساب آورد، هرچند که می توانست بهتر هم باشد. رابط کاربری Emotion UI  هواوی همچنان به نظر ما بزرگترین مشکل گوشیهای هواوی است، و عملکرد کلی P9 به خصوص در بازیها خیلی قوی نیست.
البته با وجود اینکه  از الجی جی5 و گلکسی S7 به میزان قابل توجهی ارزانتر است، اگر من بخواهم انتخاب کنم، ترجیح می دهم کمی بیشتر هزینه کنم و در عوض گوشیهای تکمیل تر را بخرم، ولی اگر به دنبال عملکرد عالی دوربین با قیمتی مناسب تر هستید Huawei P9  انتخاب شما خواهد بود.

منبع: ExpertReviews
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر