نقد و بررسی کامل Canon EOS 1200D

نقد و بررسی کامل Canon EOS 1200D
در سال های اخیر سازندگان دوربین های DSLR دوربین های کمی را به بازار ارائه کرده اند. در حقیقت مدت سه سال طول کشید تا کمپانی Canon مدل 1200D را به بازار عرضه کند. در ادامه این مطلب به نقد و بررسی کانن EOS 1200D خواهیم پرداخت.
 • جدیدترین بازی ها
 • نقاط قوت:

 • عملکرد منظره یاب برای یک دوربین آماتوری مناسب است
 • کیفیت تصویر خیلی خوب
 • رنج وسیع لنز های نوع EOS قابل انتخاب
 • قیمت مناسب
 • نقاط ضعف:

 • تصویر زنده (Live view) ضعیف
 • پردازش jpeg ضعیف
 • ساختار پلاستیکی
 • جایگزین های مناسبی از نوع دوربین های کامپکت در این حد وجود دارند
 • کیت لنز داخلی زیاد مناسب نیست

این دوربین در آمریکا تحت عنوان Rebel T5 به بازار عرضه می شود. ما برای رسیدن یک کیت لنز مناسب هر چه قدر زمان لازم باشد صبر می کنیم اما باید این مطلب را نیز بررسی کنیم که در این زمان آیا بازار این دوربین ها تغییر قابل توجهی کرده یا خیر.

این دوربین نوع به روز شده مدل 1100D می باشد که در سال 2011 به بازار وارد شد. البته تغییر کلی 1200D نسبت به مدل قبلی آن در ارائه یک قیمت مناسب می باشد.

بسیاری از امکانات جالب دوربین های سری EOS در این دوربین قرار داده شده اند و این در حالی است که قیمت آن مناسب بوده و در یک قالب پلاستیکی قرار داده شده است.

در مورد عملکرد دوربین می توان نسبتاً به آن اطمینان کرد اما سوال اینجاست که آیا دوربین کامپکتی در بازار با این مشخصات وجود دارد که جایگزین مناسبی برای این دوربین باشد؟ آیا این دوربین می تواند با قیمتی که دارد در بازار باقی بماند؟ آیا Canon توانسته تعادل مورد نظر خود را در مورد قیمت این دوربین به خوبی برقرار کند؟

اگر شما تصمیم دارید یک دوربین DSLR بخرید پس اکثراً از منظره یاب آن استفاده خواهید کرد. در صورتی که از منظره یاب استفاده نکرده و به جای آن می خواهید با استفاده از صفحه نمایش LCD پشت دوربین عکاسی کنید بنابراین بهتر است این دوربین را فراموش کرده و به دنبال یک دوربین کامپکت باشید.

اگرچه مدل 1200D دارای یک صفحه نمایش 3 اینچی و چگالی 460 هزار نقطه ای می باشد اما از مدل های مشابه رقبای خود مانند Panasonic و Olympus بسیار ضعیف تر عمل می کند.


در هر حال، زمانی که صحبت از منظره یاب باشد این دوربین با قیمت ارائه شده خود گزینه بسیار خوبی است. سیستم فوکوس خودکار 9 نقطه ای این دوربین پوشش مناسبی را در صحنه داشته و با پوشش 95 درصدی کادر (به این معنی که 5 درصد از حاشیه خارجی کادر در منظره یاب قابل مشاهده نبوده اما در عکس نهایی وجود دارد) و نیز چراغ قرمز برای فوکوس به شما اطمینان می دهند که فوکوس مناسبی خواهید داشت.

اگرچه با این درصد پوشش، این دوربین به پای دوربین های گران قیمت با پوشش کامل تصویر نمی رسد اما با چنین قیمت مناسبی قطعاً دوربین دیگری با این ویژگی نخواهید یافت.

بعضی از دوربین های فشرده دارای منظره یاب الکترونیکی بوده که به دو صورت داخلی و قطعه جانبی در دسترس می باشند. این منظره یاب ها شبیه به صفحه نمایش LCD کوچک می باشند. این منظره یاب ها بسیار عالی هستند اما تجربه واقعی کار با یک منظره یاب نوری مانند چیزی که در 1200D وجود دارد بسیار حرفه ای تر می باشد. در این منظره یاب هیچ نویزی در نور کم وجود ندارد. همچنین زمانی که دوربین را حرکت می دهید تصویر مانند شبح به نظر نمی رسد.

شکل ظاهری دوربین بسیار شفاف بوده و هر چیزی در جای خود قرار دارد. تمامی کنترل ها و دکمه ها در جای مناسب قرار داده شده و ما نتوانستیم در این مورد انتقاد کنیم. همچنین به راحتی در دست جای می گیرد. چرخ شستی بالای دوربین به راحتی در دسترس بوده، دکمه های دسترسی سریع و d-pad پشتی با برچسب های مناسب ارائه شده اند.


جنس دوربین پلاستیکی به نظر می رسد. اگرچه با پول £400 نباید انتظار قاب طلایی از دوربین داشته باشیم اما رقبای این مدل با بهبود جنس بدنه در دوربین های خود باعث شده اند که این دوربین از لحاظ شکل ظاهری ارزان قیمت به نظر برسد. البته این مسئله بیشتر جنبه نقد داشته و عیب محسوب نمی شود.

ما به عنوان آزمایش چندین عکس در جاهای مختلف مانند باغ وحش های لندن، لس آنجلس، کالیفرنیا و حتی یک خواننده (با یک لنز 24-70mm f/2.8 که قیمت آن از خود دوربین گران تر است) گرفتیم و در این مورد کاملاً راضی بودیم. اما آیا این دوربین برای تمام هدف ها مناسب است؟

دهانه لنز

این مورد یکی از بهترین نقاط قوت در این دوربین است: دهانه لنز نوع EF-S. پس می توان تعداد زیادی از لنز ها را برای کاربرد های مختلف به این دوربین متصل کرد.

برای هر سلیقه ای یک لنز می توان انتخاب کرد، از لنز چشم ماهی گرفته تا لنز های پرتره و زوم. به هر حال، در حالت استاندارد این دوربین با یک لنز 18-55mm f/3.5-5.6 به بازار عرضه می شود. اگر این اعداد برای شما نامفهوم هستند بد نیست بدانید که آن ها نشانگر میزان نور ورودی به دوربین بوده و با زوم بیشتر در این لنز میزان نور ورودی به دوربین کمتر خواهد بود.

این مسئله در برخی موارد باعث ایجاد مشکل می گرد. برای مثال گاهی اوقات باعث زمان نوردهی بیشتر و در نتیجه تار شدن سوژه می گردد. این لنز یک لنز کاملاً معمولی بوده و بزرگترین عامل محدودیت توانایی های دوربین است.


ما یک لنز بهتر تهیه کرده و فهمیدیم که این دوربین بسیار خوب عمل می کند. 1200D یک گزینه بسیار عالی برای قدم گذاشتن در دنیای لنز های EF است؛ در واقع اولین قدم در دنیای DSLR. اما انتخاب های لنز را با دقت کامل انجام دهید زیرا لنز های Canon با دوربین های سایر رقبا مانند Sony، Panasonic و Nikon سازگار نبوده و در صورتی که در آینده بخواهید دوربین خود را عوض کنید برای شما هزینه زیادی خواهد داشت زیرا دوباره بایستی لنز های خود را نیز تعویض کنید.

برای آشنایی شما با دوربین ها و لنز ها، کانن یک نرم افزار تحت اندروید و iOS برای شما طراحی کرده است. این نرم افزار شامل نکته هایی در مورد دوربین بوده و همچنین شما را با مفاهیم پایه در عکاسی آشنا می کند. این نرم افزار کاملاً کاربردی و مفید می باشد مانند یک دفترچه راهنما. علیرغم وجود این نرم افزار کاربردی متاسفانه مدل 1200D فاقد شبکه وایرلس (Wi-fi) است.

عملکرد

بدون در نظر گرفتن تصویر زنده و با استفاده از منظره یاب این دوربین شما می توانید عکس هایی با کیفیت عالی با این دوربین آماتوری بگیرید. مد های فوکوس خودکار فراوانی وجود دارند که با دکمه اختصاصی فوکوس و همچنین با استفاده از چرخ شستی بالای دوربین قابل انتخاب هستند.

همه چیز به صورت کاملاً واضح در صفحه پشت دوربین نشان داده می شود و شما می توانید عملکرد 9 نقطه فوکوس را مشاهده کنید. انتخاب نقاط کاملاً با خود شماست و می توانید تنها از یک نقطه استفاده کنید. مد AI Focus به این معنی است که تنها یک نقطه فوکوس در تصویر پیدا شده و با انتخاب آن نقطه عکسبرداری انجام می شود. مد AI Servo برای فوکوس متوالی به کار می رود به این معنی که نقطه فوکوس با جابجا شدن سوژه خود را آپدیت و به روز می کند.

این مد با اینکه بسیار سریع عمل نمی کند اما می توان از آن استفاده کرد.


تصویر بالا با سطح حساسیت ISO 800 گرفته شده است.

در این دوربین، سرعت، یک نقطه قوت به شمار نمی رود. با توجه به سرعت مد فوکوس خودکار این دوربین و همچنین قابلیت عکسبرداری متوالی با سرعت 3 فریم در ثانیه (این نوع عکسبرداری در مد Al Servo قابل انجام نیست) می توان گفت که 1200D برای اهداف سریع ساخته نشده است. ما با کیت لنز دوربین چند عکس از سوژه های در حال حرکت گرفتیم که با توجه به محدودیت های لنز، بعضاً دارای تاری در تصویر بودند.

در حالی که مدل 1200D یک دوربین DSLR مناسب بوده و مانند رقبای خود در دوربین های کامپکت زیاد به امکانات الکترونیکی تکیه نکرده اما عمر باتری آن از اکثر رقبای خود بیشتر است. ما بعضی از مدل های آماتوری (و حتی مدل های سطح متوسط) را دیده ایم که پس از گرفتن 350 عکس در یک دوره شارژ، باتری را خالی می کنند اما با این دوربین توانستیم 500 عکس در یک دوره شارژ بگیریم که یک نقطه قوت از دیدگاه ما محسوب می شود.

کیفیت عکس

با وجود تمام نقاط قوت و ضعف این دوربین، کیفیت تصویر در 1200D تضمین شده است. با استفاده از همان سنسور 18 مگا پیکسلی که در دوربین های هم رده در سایر رقبای 1200D استفاده می شود، کیفیت تصویر – که به لنز مورد استفاده نیز بستگی دارد – در حد دوربینی است که برای آن دو برابر این دوربین پول داده اید.


تصویر بالا در سطح حساسیت ISO 100 گرفته شده است.

شما می توانید پس از گرفتن عکس ها در مد jpeg آن ها را مشاهده کنید و یا در صورتی که مایل به ویرایش آن ها در رایانه هستید در مد RAW عکاسی کنید. ما در هر دو مد عکاسی کردیم اما برای سنسوری به کیفیت این دوربین بهتر است که در مد RAW عکاسی کنید تا با مزایای این مد آشنا شوید هر چند که برای هر عکس نیازی به این مد نداشته باشید.

همانطور که گفتیم محدودیت هایی در کیت لنز در این دوربین وجود دارد اما پس از استفاده از لنز های دیگر، از کیفیت عکس های گرفته شده با این دوربین شگفت زده شدیم. تنها در یکی دو مورد در تعادل رنگ ها کمی اشکال به وجود آمد و پردازش عکس ها در مد jpeg گاهاً جالب نبود اما صرفنظر از این موارد کم، روند کلی بسیار عالی بود.


عکس بالا در سطح حساسیت ISO 320 گرفته شده است.

هرچه شرایط نوری تاریک تر باشد، باید ایزو بالاتری را انتخاب کرد که می تواند باعث ایجاد نویز در عکس شود.

در دوربین 1200D رنج حساسیت سنسور (ایزو) از 100 تا 6400 متغیر بوده و در این رنج می توان عکس های قابل قبولی را با آن گرفت. ایزو 6400 می تواند کمی باعث نرم شدن دانه های نویز شود و فایل های JPEG به نحوی پردازش می شوند که زیادی دانه های نویز را نرم می کنند. ما نویز تولید شده در ایزو های پایین تر با فرمت RAW را ترجیح می دهیم.


در واقع همین تنظیمات سطح حساسیت پایین هستند که باعث ایجاد نتایج عالی در عکس می گردند. عکس های مناطق روشن و آفتابی و همچنین پنگوئن های داخل یک باغ وحش در روز بسیار عالی بوده و دارای جزئیات زیاد و وضوح بالا هستند. درست نزدیک حساسیت ISO 800 وجود نویز تصویر مشاهده می شود که این نویز در مناطق سایه های تیره تر نیز وجود دارد. فقط در تنظیمات ایزو بالاتر از 4 رقم بود که ما توانستیم کمی عدم وضوح رنگ در عکس را مشاهده کنیم به عنوان مثال در پشم گوسفند.

به عنوان نتیجه گیری در این بخش: اگر شما به دنبال کیفیت تصویر هستید در این صورت 1200D انتخاب عالی شماست. به خصوص اگر یک لنز مناسب نیز همراه آن بخرید.

نتیجه

دوربین مدل Canon EOS 1200D یک انتخاب مناسب در بین دوربین های DSLR آماتوری می باشد اگرچه با حضور دیگر دوربین های کامپکت و با امکانات جدیدتر آن ها این دوربین دیگر مثل ابتدای ورود خود یک انتخاب تک نیست.

اگر شما می خواهید که برای عکاسی از صفحه نمایش LCD پشت دوربین استفاده کنید در این صورت 1200D را فراموش کنید. همچنین فقدان وای فای داخلی و چند نقطه ضعف دیگر ایراداتی برای این دوربین در بازار دوربین های امروز به شمار می رود. اما در صورتی که شما به دنبال عکاسی با یک منظره یاب مناسب هستید در این صورت این مدل گزینه بسیار مناسبی است به خصوص قیمت آن عالی است.

بدنه دوربین پلاستیکی بوده و پیشرفت زیادی نسبت به 1100D نکرده است اما زمانی که صحبت از کیفیت تصویر و عملکرد دوربین باشد قطعاً 1200D یک گزینه بسیار مناسب خواهد بود.


منبع: لنزک
 • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر