نقد و بررسی Homefront: The Revolution

نقد و بررسی Homefront: The Revolution
اکنون، سال 2029 است. آمریکا، حالا توسط کره شمالی اشغال‌شده و شما در نقش نیروهای مقاومت قرار دارید تا آن را آزاد کنید. برای انجام این کار، حاضرید تا چه‌کاری انجام بدهید؟ به دنیای Homefront خوش آمدید.
  • جدیدترین بازی ها
چه چیزی یک شوتر اول‌شخص خوب و موفق را می‌سازد؟ شاید بتوان جواب‌های مختلفی برای این سوال پیدا کرد. در صنعت بازی‌های ویدئویی، که اکنون در پیشرفته‌ترین وضعیت خود – از نظر هنری و فنی – قرار دارد، دیگر جایی برای عناوین ضعیف وجود ندارد. سطح انتظار افراد از هنر هشتم، روزبه‌روز بالاتر می‌رود و یک خطای کوچک، می‌تواند باعث سقوط محصول شما شود. حال در این عرصه پر چالش و البته هیجان‌انگیز، Homefront: The Revolution بدون داشتن کوچک‌ترین المان مثبت، روانه بازار شده است تا موفق شود؛ اما حتی نزدیک کلمه «موفقیت» نیز نمی‌شود.

نقدوبررسی ویدیویی
Loading the MediaPack player...


بازی مستقیما شما را به آمریکای سال 2029 می‌برد؛ جایی که اکنون توسط ارتش کشور کره شمالی اشغال‌شده و حکومت آمریکا در اداره کردن آن دیگر هیچ نقشی ندارد. شما، به‌عنوان یکی از سربازان نیروهای مقاومت، وظیفه دارید تا با انجام ماموریت‌های مختلف – که طیف تقریبا یکنواخت و البته تکراری را سپری می‌کند – منطقه فیلادلفیا را از وجود دشمن پاک کنید. اما مشکلات Homefront دقیقا از ابتدایی‌ترین بخش یعنی نحوه روایت داستان و قرارگیری شما در این ماجرا آغاز می‌شود. داستان بازی، زمینه‌سازی مناسبی ندارد و سازندگان ترجیح داده‌اند تا به‌جای استفاده از یک روند مناسب برای پیاده‌سازی داستان، تنها به قرار دادن یک ویدئوهای چنددقیقه‌ای در ابتدای بازی بسنده کنند؛ ویدئویی که قصد دارد شما را در جریان داستان بازی و روایت‌های آن قرار بدهد، اما کوچک‌ترین اثری بر روی مخاطب خود نمی‌گذارد.


موضوع دقیقا همین‌جاست. روند بازی، پر است از دیالوگ‌ها، روایت‌ها و شخصیت‌هایی که کوچک‌ترین ارتباطی با آن‌ها برقرار نمی‌کنید. حتی اگر شخصیت‌های اصلی و فرعی بازی را کنار بگذاریم، مشکل اصلی عدم برقراری هرگونه ارتباط با شخصیت یا همان قهرمان اصلی بازی است؛ فردی که شما کنترل آن را در دست دارید. موضوع از این قرار است که داستان Homefront: The Revolution، روایتی پوچ و البته خام است، اما سعی می‌کند خود را در قالب یک ماجرا هیجان‌انگیز و البته پر جزئیات نشان بدهد؛ امری که اصلا در آن موفق نیست و حتی با تکیه به دیگر المان‌های بازی – مثل جلوه‌های بصری یا گیم‌پلی کلی -  نیز نمی‌تواند خوب عمل کند. چینش داستانی و قرارگیری شخصیت‌ها، دیالوگ‌هایی که بیان می‌کنند یا کاراکتری که دارند، خام و البته بی‌معنی است.


قرار گرفتن در دنیای که هیچ اطلاعاتی از آن ندارید، مشکل را حتی بدتر می‌کند. Homefront: The Revolution، بدون در اختیار داشتن زمینه‌سازی مناسب از روایت داستانی و البته دنیای بازی، شما را در مکانی وسیع و بزرگ قرار می‌دهد، بدون آن‌که کوچک‌ترین اطلاعی درباره آن داشته باشید. شروع بازی، روند آهسته‌ای دارد، اما به‌محض ورود به بخش‌های اصلی – و پایان یافتن مقدمه – وارد درگیری‌هایی سریع، پرهیاهو و البته شلوغ می‌شوید. بازی، شما را بدون هرگونه آمادگی قبلی، وارد محیط بزرگی می‌کند که امکان حرکت و جستجو در آن را دارید. نقشه بازی به‌اندازه کافی بزرگ است تا برای خرکت در مکان‌های مختلف آن، از یک موتورسیکلت استفاده کنید؛ وسیله‌ای که تقریبا کنترل خوبی دارد اما نباید از آن انتظارات زیادی داشته باشید.

به‌طورکلی، ماموریت‌های شما به نابود کردن بخش‌های مختلفی از پادگان‌های دشمن، از بین بردن وسایلی خاص یا کمین کردن برای بخش مشخصی از افراد KPA – دشمنان اصلی شما در بازی – خلاصه می‌شوند. اما بعد از انجام چند ماموریت، می‌توانید حدس بزنید که ماموریت‌های بعدی شما چه چیزهایی خواهند بود. روند قرارگیری در ماموریت‌های مختلف، نه‌تنها در سطح خوبی قرار ندارد، بلکه خلاقیت خوبی در آن مشاهده نخواهید کرد. درواقع با انجام چند ماموریت، بازی به‌سرعت حس تکراری به خود می‌گیرد و جلو بردن ماموریت‌ها، دیگر چیزی نیست که به دنبال آن خواهید بود. بعد از درک این بخش، می‌توانید مشکلات فنی متعدد بازی – شامل افت فریم یا مشکلات زیاد در هوش مصنوعی – را به این موضوع اضافه کنید و متوجه شوید که گیم‌پلی Homefront: The Revolution، فاجعه‌ای بزرگ و البته به‌هم‌ریخته است.


شاید یکی از نکاتی که در طول بازی نظر شما را به خود جلب کند، امکان شخصی‌سازی اسلحه‌های گوناگون باشد. Homefront دقیقا از سیستمی استفاده می‌کند که شاید پیش از این در عناوینی همچون کرایسیس مشاهده کرده باشید. نگه‌داشتن اسلحه در یک دست، به شما این اجازه را می‌دهد تا دوربین یا دیگر اجزای یک اسلحه را عوض کنید و ترکیبی را بسازید که مناسب شما است. البته چنین چیزی به بخش فروشگاه اسلحه نیز ورود پیدا کرده و با به دست آوردن آیتم‌های گوناگون، موارد جدیدی را برای ساختن در دست خواهید داشت. درواقع سیستم تعویض اسلحه در بازی، همان سیستم قدیمی تعویض سلاح در بازی‌های قدیمی است، با این تفاوت که دیگر خبری از اسلحه‌های گوناگون نیست و با در اختیار داشتن یک اسلحه، می‌توانید آن را به سلاح‌های مختلفی تبدیل کنید.

شکی نیست که Homefront جدید ایده‌های خوبی دارد، اما به‌هیچ‌وجه در اجرای آن‌ها موفق نیست. موضوع دقیقا همین است. با ورود به دنیای Homefront، المان‌های بسیار زیاد و البته بزرگی را می‌بینید که شاید هرکدام از جزئیات زیادی تشکیل شده باشند، اما عدم وجود هماهنگی خوب میان آن‌ها، باعث می‌شود تا هرکدام عملکردی متوسط یا بهتر است بگوییم ضعیف داشته باشند. بازی، شما را وارد دنیای بزرگ خود می‌کند، اما درباره این محیط گسترده و البته خطرناک، هیچ اطلاعاتی به شما نمی‌دهد. عدم هماهنگی میان بخش‌های زیاد و گیج‌کننده بازی، باعث می‌شوند تا استفاده از آن‌ها و البته به‌کارگیری آن‌ها در ماموریت‌های واقعی، کمی سخت و البته گمراه‌کننده باشد. گیم‌پلی بازی، روان و غنی نیست؛ پس خبری از مخفی‌کاری و عبور از دشمنان نخواهد بود. به‌علاوه، هوش مصنوعی متوسط و البته مشکلات فنی که در کنار آن وجود دارد، باعث می‌شوند تا گزینه‌ای به‌جز درگیری مستقیم با دشمنان نداشته باشید.


حتی اگر مشکلات اساسی و ساختاری در طراحی مفهومی بازی را نیز کنار بگذاریم، Homefront: The Revolution بازهم حرفی برای گفتن نخواهد داشت. بازی آن‌قدر ضعف دارد که حتی یک شوتر اول‌شخص خوب هم نیست. اگر شما هم نسخه اول Homefront را بازی کرده باشید، می‌دانید که این عنوان، نظرات مختلفی را به همراه داشت. شاید در آن بازی، از گیم‌پلی عجیب یا نوآورانه خبری نبود، اما شکی نیست که با محصولی خوب و البته فاقد هرگونه مشکل فنی مواجه بودیم. اما Homefront: The Revolution، نه‌تنها نمی‌تواند ایده‌های جدید خود را در قالب یک دنیای به‌هم‌ریخته و شلوغ ارائه کند، بلکه حتی پایه‌ای‌ترین المان خود را نیز – یعنی مبارزات تیراندازی اول‌شخص – به بدترین شکل ممکن عرضه می‌کند. شاید یکی از اصلی‌ترین دلایل آن، عدم روان بودن بازی در این مبارزات باشد. اگر مشکلات فنی را به این مجموعه اضافه کنید، متوجه می‌شوید که گیم‌پلی بازی، حتی در ابتدایی‌ترین سطح خود نیز حرفی برای گفتن ندارد.

بازی پر است از مشکلات فنی همچون افت فریم، غیب ‌شدن دشمنان بین مبارزه و ظاهر شدن آن‌ها، هوش مصنوعی متوسط و البته باگ‌های گرافیکی که بسیار خنده‌دار هستند. اگرچه دیپ‌سیلور قول داده تا این مشکلات را به‌زودی برطرف کند، اما موضوع این است که با مشاهده فاجعه‌ای که اکنون آن را Homefront: The Revolution می‌نامیم، دیگر امیدی به بازگشت آن و مشاهده یک عملکرد مناسب نداریم. باید گفت مشکلاتی را در Homefront: The Revolution می‌بینیم که سال‌هاست از آن‌ها در صنعت بازی‌های ویدئویی خبری نیست. گیم‌پلی بازی، ترکیبی به‌هم‌ریخته و شلوغ از المان‌های خام و البته ناهماهنگی است که به بدترین شکل ممکن در کنار یکدیگر جمع شده‌اند.


اما اگر یک بخش در بازی وجود داشته باشد که بتوانید از آن لذت ببرید، بخش بصری بازی است. البته این به معنی بی مشکل بودن قسمت بصری یا صوتی بازی نیست، بلکه در مقایسه با دیگر قسمت‌ها – که از هماهنگی آن‌چنان مناسبی بهره نمی‌برند – باید گفت قسمت بصری عملکرد خوبی دارد. اولین چیزی که با ورود به محیط ویران‌شده بازی با آن مواجه می‌شوید، جزئیات بسیار خوب و البته دقیق ساختمان‌ها در بازی است. به‌راستی‌که باید تیم سازنده را برای دقت بالا در ارائه جزئیات مناسب از آمریکای جنگ‌زده، تحسین کرد. محیط‌ها مختلف بازی، جزئیات خوب و البته زیادی دارند که هرکدام از آن‌ها، با استفاده از بافت‌های باکیفیت و نورپردازی تقریبا خوب، به زیبایی تمام در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. اما بازهم وجود مشکلات فنی – که اصلی‌ترین آن در این بخش، افت فریم بسیار شدید است – باعث می‌شود تا نتوانید از جلوه‌های بصری لذت کافی را ببرید. حتی بعد از دریافت به‌روزرسانی اول این بازی، که قبل از انجام نقد و بررسی آن صورت گرفت، نتوانستیم عملکرد خوبی را از بازی مشاهده کنیم.

باید اعتراف کرد که Homefront: The Revolution – حداقل از نظر بصری - دنیای بسیار زیبا و البته پر جزئیاتی دارد، اما برخی موارد همچون باگ‌های کوچک در بخش گرافیک فنی یا افکت‌های انفجار، در کنار نورپردازی بازی، باعث شدند تا نتوانیم لقب گرافیک «بی‌نقص» را به بازی بدهیم. شاید یکی از تعجب‌برانگیزترین موارد، وجود افکت‌های شلیک یا انفجاری باشد که در حد و اندازه نام موتور گرافیکی کرای‌انجین (CryEngine) نیست.


Homefront: The Revolution ایده‌های جالبی دارد. درواقع تلاش سازنده برای خارج کردن بازی از روند معمولی یک شوتر اول‌شخص، اگرچه منجر به ساخت المان‌های بسیار زیاد و البته گسترده‌ای در بازی شده است، اما نیمه‌کاره بودن تمام آن‌ها، در کنار عدم هماهنگی بین بخش‌های مختلف بازی، باعث می‌شود تا Homefront: The Revolution محصولی نباشد که سازندگان آن آرزوی ساختنش را داشتند گیم‌پلی بازی، ممکن است شما را تا چند ساعت سرگرم کند، اما مشکلات فنی بازی – که در نسخه‌های کنسولی بسیار زیاد هستند – در کنار ماموریت‌هایی که رنگ تکراری شدن و یکنواختی را به خود می‌گیرند، باعث می‌شوند  تا سریعا از بازی خسته شوید.

شاید بتوان گفت دست‌به‌دست شدن بازی بین چند استودیوی مختلف، درنهایت اثر خود را روی Homefront: The Revolution گذاشت و باعث شد تا با محصولی شلوغ، به‌هم‌ریخته و ناهماهنگ مواجه باشیم.

نکات مثبت:
سیستم شخصی سازی اسلحه
محیط‌های پرجزئیات

نکات منفی:
گیم‌پلی بسیار ضعیف
مشکلات فنی زیاد
ماموریت‌های تکراری
جلوه‌های بصری ضعیف
داستان ضعیف

نمره: 2.5

بازی omefront: The Revolution توسط وب‌سایت PSPRO.IR در اختیار نقدستان قرار گرفته است. برای خرید این بازی، می‌توانید به فروشگاه PSPRO مراجعه کنید.
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر