نقد و بررسی Rise & Shine

نقد و بررسی Rise & Shine
Rise & Shine عنوانی در سبک Run-And-Gun Shooter است که با گرافیکی دوبعدی سعی کرده داستان پسری به‌ نام Rise را بگوید که باید دنیا را نجات دهد. بازی اشارات و برداشت‌های بسیاری از عناوین و سری بازی‌های محبوبی چون Gears of War و Legend of Zelda دارد. با ما در بررسی بیشتر این بازی همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها

زیبایی برون به چه دردی می‌خورد وقتی در درون زشت باشی؟ "جِس سی.اسکات"

طراحی دنیای یک بازی اهمیت فوق العاده‌ای دارد اما زیبایی ظاهری همه‌چیز نیست و در پایان باطن است که اهمیت دارد. Rise & Shine بازی بسیار زیبایی است و باید به طراحان ظاهری بازی آفرین گفت. احتمالا شما با نگاه اول دل به آن می‌بندید اما کمی که او را می‌شناسید دل‌تان را می‌زند!

Rise & Shine عنوانی در سبک Run-And-Gun Shooter است که با گرافیکی دوبعدی سعی کرده داستان پسری به‌ نام Rise را بگوید که باید دنیا را نجات دهد. بازی اشارات و برداشت‌های بسیاری از عناوین و سری بازی‌های محبوبی چون Gears of War و Legend of Zelda دارد و شاید بتوان سختی بازی Rise & Shine را به Dark Souls نیز مرتبط دانست! بله بازی سخت است شاید بیش از حد سخت!.

Rise & Shine به‌ دست استودیوی مستقل Super Mega در اسپانیا ساخته شده است. Super Mega توسط مدیر طراحی بازی Plants vs. Zombies تاسیس شده و شما به‌ راحتی می‌توانید هنر پیاده شده در بازی PvZ را در این بازی نیز ببینید.

داستان بازی همان حکایت تکراری بیشتر بازی‌ها را دارد، دشمنی از سیاره‌ای دیگر به زمین حمله کرده و حال شما تنها امید بشریت برای نجات هستید. اگرچه در این بین اتفاقات جالبی نیز می‌افتد. سیاره‌ای که در آن هستیم Gamearth نام دارد و در اینجا بیشتر شخصیت‌های بازی‌های ویدیویی در آن، نه با نام خود، حضور دارند. از لینک افسانه زلدا تا مارکوس فینیکس گیرز آف وار و همه آن‌ها برای یک هدف حضور دارند، مرگ دربرابر چشمان‌مان!.

همانطور که بالاتر نیز اشاره شد، Rise & Shine از ظاهر زیبایش فراتر نمی‌رود. داستان بازی کلیشه‌ای بوده و بسیاری از سوالات ایجاد شده پاسخ نمی‌دهد. Rise، قهرمان قصه ما، به‌همراه تفنگ Shine، تفنگی که در ابتدا به‌ دلیل مرگ لینک(قهرمان افسانه زلدا) به‌ او می‌رسد سعی می‌کند تا Gamearth را از شر دشمنانش نجات دهد. ویژگی‌های گیم‌پلی بازی نیز به‌اندازه کافی جذاب نبوده و Super Mega نتوانسته به‌خوبی آن را پیاده کند. سه‌نوع گلوله در بازی وجود دارد، نخست گلوله‌های قابل کنترل که شما می‌توانید این گلوله‌ها در هوا کنترل کنید و به‌سمت هدف موردنظر هدایت نمایید، دوم گلوله الکتریکی که در از بین بردن دشمنان رباتی شما بسیار پر استفاده است و در آخر گلوله بمبی که در برخورد با هدف می‌ترکد.

Rise & Shine سخت است و این سختی به‌هیچ عنوان شیرین نیست بلکه خسته کننده می‌شود. غول آخرها به‌جای ایجاد چالش بیشتر اعصاب خردکن هستند و طاقت شما را طاق می‌کنند؛ از طرفی بازی به‌شدت کوتاه است و کمتر از 2 ساعت وقت شما را برای به‌ پایان رساندن آن می‌گیرد؛ این مقدار گیم‌پلی در قبال 15 دلار قیمتی که این بازی دارد غیرمنصفانه است.

پازل‌ها و چالش‌های معمایی بازی نیز با استفاده از تفنگ شما حل می‌شود؛ معماها چالش فکری برای شما ندارند و بیشتر روی دقت شما تمرکز دارند که برای مثال بتوانید گلوله را برای خوردن به هدف به‌ خوبی کنترل کنید. بازی چندین غول آخر دارد که متاسفانه از بالانس مناسبی برخوردار نیستند یعنی ممکن است شکست دادن نخستین غول‌ آخری که با آن برخورد می‌کنید بسیار سخت‌تر از غول آخر چند مرحله بالاتر باشد.

توسعه‌دهندگان سعی کرده‌اند مقدار زمان کوتاه بازی (حدود 90 دقیقه) را با بیش از حد سخت کردن بیشتر کنند که باعث خسته کننده شدن بازی شده است. واقعا ناراحت کننده است که گیم‌پلی و داستان بازی نتوانسته به‌اندازه طراحی هنری و صداگذاری آن خوب باشد.

بازبینی تصویری:

طراحی محیط بازی  و دشمنان حقیقتا ستودنی است

داستان بازی به شکل داستان‌های مصور نقل می‌شود

گلوله‌های قابل کنترل به‌خوبی دقت و عکس العمل شما را به چالش می‌کشند

غول آخر نهایی حقیقتا حاصل تمامی ویژگی بد بازی است، خسته کننده، اعصاب خردکن و سختی بی دلیل

زامبی‌ها هم هستند.

نکات مثبت

گرافیک دوبعدی فوق‌العاده

صداگذاری مناسب


نکات منفی

داستان و روایت ضعیف

مدت زمان بازی کوتاه بوده و ارزش تکرار ندارد

سختی بازی بدون دلیل و خسته کننده است


سخن آخر

طراحی هنری Rise & Shine این تصور را در شما ایجاد می‌کند که با بازی مفرح و جذابی روبه‌رو هستید اما نه! گول ظاهر آن را نخورید. گرافیک دوبعدی بازی عالی بوده و صداگذاری آن نیز به‌خوبی انجام شده، امکان کنترل گلوله بسیار قابل توجه است و از طرفی بازی آش شله قلمکاری از مخلوط ژانرهای مختلف بازی‌های شوتر است که با بی‌دلیل سخت کردن بازی و ارائه داستانی ضعیف از ظاهر زیبایش فراتر نمی‌رود.

مشاهده مطلب در سایت پردیس گیم
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر