نگاهی به برندگان و بازندگان بحران گلکسی نوت 7 سامسونگ

نگاهی به برندگان و بازندگان بحران گلکسی نوت 7 سامسونگ
دنیای تجارت، دنیای ظالمی است. دنیایی که در مقابل پیروزی برخی، تجربه شکست را برای دیگران رقم می‌زند. شکستی که در نهایت امر، به از‌دست دادن پول و حتی مسئله مهم‌تر یعنی کاهش تعداد مشتریان منجر خواهد شد. نمونه‌ای از تقابل پیروزی و شکست در دنیای تجارت را می‌توان در تراژدی آتش‌سوزی و انفجار گلکسی نوت 7 سامسونگ مشاهده کرد.
  • جدیدترین بازی ها
برندگان
در یک سمت میدان، شرکت‌هایی قرار دارند که از عدم موفقیت نوت 7 سامسونگ به موفقیت و پیروزی‌هایی خفیف و یا حتی گسترده دست ‌پیداکرده‌اند.

اپل
گاهی اوقات، خوش‌شانس بودن بیشتر از خوب بودن به کار می‌آید. این در حالی است که اگر هر دو فاکتور (یعنی عملکرد خوب و شانس بالا) را در اختیار داشته باشید، پیشتازی شما در بازار تا حد زیادی تضمین خواهد شد. با این مقدمه، اپل را باید در میان شرکت‌هایی قرارداد که حداکثر سود ممکن را از بحران نوت 7 بدست آورده است.
اپل و سامسونگ از دیرباز در رده پرچمداران بازار رقابتی سخت و نفس‌گیر داشته‌اند و این موضوع قرار بود در تقابل میان پرچمدار جدید اپل یعنی آیفون 7 (و البته آیفون 7 پلاس) با گلکسی نوت 7 هم خودنمایی کند. موضوعی که در نهایت امر، با خوش‌شانسی اپل، به حذف یک طرف رقابت یعنی نوت 7 منجر شد. شرکت تحلیلگر S&P Capital IQ پیش‌بینی کرده که در نتیجه بحران به وقوع پیوسته برای نوت 7، اپل این امکان را خواهد داشت تا میزان فروش آیفون‌های جدید را تا 15 میلیون دستگاه افزایش دهد. موضوعی که دست آخر به بهبود شرایط مالی اپل در نیمه دوم سال جاری میلادی منجر خواهد شد.

گوگل
شاید در نگاه اول گوگل (به عنوان یکی از شرکای تجاری سامسونگ)، در مسئله بحران نوت 7 هیچ شباهتی به یک برنده نداشته باشد. با وجود این، اگر نگاهی دقیق‌تر به روند آماده‌سازی این شرکت برای عرضه گوشی‌های هوشمند جدید سری پیکسل داشته باشیم مشخص خواهد شد که این شرکت هم در پرتو فروش بیشتر پرچمداران جدیدی که قرار بود با نوت 7 رقابت کنند، سوددهی بالاتر را تجربه خواهد کرد.

سونی، ال‌جی و هواوی
طبیعی است که تمامی نام‌های مطرح دنیای تولید گوشی‌های هوشمند که پرچمداران خود را برای رقابت در سطح اول به بازار روانه می‌کنند، از بحران نوت 7 خشنود و راضی باشند. در طرف مقابل، مشتریان وفادار به اندروید که به قول معروف حالا چشمشان تا حدودی ترسیده به دنبال گزینه‌های جایگزین از برندهایی نظیر سونی، ال‌جی و هواوی هستند.

آمازون
آمازون را از این جهت می‌توان در دسته برندگان قرارداد که بعد از بحران نوت 7 سامسونگ، دیگر در دنیای بازندگان تجارت گوشی‌های هوشمند تنها نخواهد بود. همان‌طور که می‌دانید، تلاش آمازون برای ورود به دنیای گوشی‌های هوشمند (با عرضه برند فایر) به شکستی انجامید که در نهایت امر هزینه 140 میلیون‌دلاری برای این شرکت به همراه داشت.

بازندگان
در کنار سامسونگ که ضرر مالی زیادی را متحمل شده، شرکت‌های دیگری هم هستند که از بحران نوت 7 به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم متحمل ضرر شده‌اند.

سامسونگ
پیشتاز بازار تولید گوشی‌های هوشمند، همه‌چیز را بر وفق مراد می‌دید تا اینکه آتش‌سوزی‌های پی‌درپی گلکسی نوت 7 شرایط را دگرگون کرد. بسیاری از تحلیلگران (از جمله Neil Mawston سرپرست Strategy Analytics) معتقدند علی‌رغم ابعاد گسترده این فاجعه، سامسونگ همچنان فرصت کافی برای جبران مافات در اختیار دارد. خسارت‌های اولیه در مسئل بحران نوت 7، در حدود 5 میلیارد دلار برآورد شده‌اند اما تحلیلگران معتقدند این رقم ممکن است به 17 میلیارد دلار هم برسد. فاجعه‌ای نظیر آنچه در قالب آتش‌سوزی‌‌‌های گلکسی نوت 7 سامسونگ دیدیم ممکن است برای شرکت‌های کوچک‌تر، فاجعه‌آفرین باشند اما برای سامسونگ، شرایط ممکن است تا حدودی تفاوت داشته باشد.
سامسونگ در سال 2015 میلادی در حدود 325 میلیون گوشی هوشمند به فروش رسانده است. این شرکت کره‌ای تا پیش از اجرای طرح فراخوان نیز 3 میلیون گلکسی نوت 7 به فروش رسانده بود که البته این رقم با اهداف این شرکت، فرسنگ‌ها فاصله دارد. دامنه نگرانی‌ها به جایی رسیده که برخی معتقدند نوت 7 ممکن است برای برند نوت سامسونگ هم تهدیدی جدید به حساب آید. Mawston معتقد است سامسونگ با به‌کارگیری راهکارهای متفاوت از قبیل تولید محصولات بهتر، کاهش قیمت و یا حتی ارائه تخفیف برای برخی مدل‌های خاص این امکان را خواهد داشت تا جایگاه و شهرت قبلی خود را بازپس‌گیرد.

گوگل
شاید افزایش فروش گوشی‌های هوشمند برند پیکسل در کوتاه‌مدت یکی از مزایای فاجعه ایجاد شده برای نوت 7 باشد اما در بلندمدت، این امر ممکن است به کاهش سهم گوگل از بازار سیستم‌عامل‌های ویژه دستگاه‌های همراه منجر شود. امری که ممکن است در نتیجه مهاجرت طرفداران سامسونگ به اکوسیستم قدرتمند اپل، به وقوع بپیوندد. اگرچه درآمدهای حاصل از سیستم‌عامل اندروید هیچ‌گاه به‌طور رسمی منتشر نشده اما تحلیلگران معتقدند گوگل از زمان عرضه اندروید از سال 2008 میلادی تاکنون، درآمدی در حدود 31 میلیارد دلار از این سیستم‌عامل بدست آورده است. حال آنکه تعداد کم‌تر کاربران اندرویدی، به معنای ثبت درآمد کم‌تر برای گوگل خواهد بود.

کاربران اندرویدی
جای تاسف دارد که کاربران و طرفداران اندروید، دیگر امکان خرید بهترین گوشی اندرویدی حال حاضر بازار را نخواهند داشت. این نگرانی برای کاربران اندرویدی که روی برندی خاص تعصب ندارند کم‌تر است اما طرفداران و مشتاقان سرسخت کهکشانی‌های سامسونگ، از فاجعه نوت 7 دلگیرتر خواهند بود.

منبع: نقدستان
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر