نگاهی به روند عطسه کردن با دوربین‌های سرعت بالا

نگاهی به روند عطسه کردن با دوربین‌های سرعت بالا
اگر تا کنون فکر می‌کردید که عطسه کردن ممکن است کاری عادی و معمولی باشد، باید بگویم اشتباه فکر می‌کردید. در ادامه می‌خواهیم با استفاده از دوربین‌های سرعت بالا، نگاهی به روند عطسه داشته باشیم. با نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
اخیرا محققان دانشگاه MIT موفق شده‌اند تا بخش‌های بیشتری از روند عطسه را برای ما روشن کنند. این افراد با استفاده از 100 داوطلب سالم، سعی کردند روند عطسه کردن‌ آن‌ها را با استفاده از دوربین‌های سرعت بالا ثبت کنند. بهتر است به دلیل مسائل بهداشتی هم که شده (!) وارد جزئیات این بخش نشویم؛ تنها کافیست بدانید که این روند، بیش‌تر از آن‌که پیش از این فکر می‌کردیم کثیف‌تر است. البته حجم مایعات منتقل شده از این کار نیز بسیار بالا است.البته می‌توان گفت تحقیق انجام شده توسط دانشمندان دانشگاه MIT از اهمیت خاصی برخوردار است. محققان می‌توانند از این طریق نحوه پخش شدن بیماری‌هایی که از طریق هوا انتقال می‌یابند را متوجه شوند. Lydia Bourouiba، مسئول ارشد بخش انتقال بیماری از دینامیک سیالات، در اینباره می‌گوید:

متوجه شدن نحوه شکست ذرات مایعات و البته انتشار آن‌ها، بسیار مهم است. چگونگی ازهم شکستن فیزیکی قطرات آب درهنگام پخش شدن مایع، می‌تواند به نحوه جلوگیری و کاهش محدوده ایجاد آلودگی منجر شود.

البته این اولین تحقیق Bourouiba در زمینه انتقال بیماری‌های عفونی نیست. در واقع تحقیق جدید او بر مبنای جدیدترین تحقیق اخیر او صورت گرفته است. او پیش از این سرعت 200 برابری انتقال مایعات سرفه و عطسه در صورت قطره بودن را ثابت کرده بود.

چیزی که ما دیدیم بسیار جالب و البته غافلگیر کننده بود. درواقع ما انتظار داشتیم قطرات خارج شده از مجرای تنفسی افراد، از همان ابتدا شکل گرفته باشند (به شکل قطره باشند). اما متوجه شدیم که اصلا اینگونه نیست. پس این موضوع به ما اجازه می‌دهد تا درک بهتری از این مکانیک داشته باشیم.پس بهتر است این‌بار که می‌خواهید عطسه یا سرفه کنید، دست خود را جلوی آن قرار بدهید.

منبع: Engadget
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر