هرآنچه از Google I/O 2018 انتظار داریم؛ تمام گزینه‌های محتمل رونمایی در کنفرانس توسعه‌دهندگان گوگل

هرآنچه از Google I/O 2018 انتظار داریم؛ تمام گزینه‌های محتمل رونمایی در کنفرانس توسعه‌دهندگان گوگل
گوگل در چند هفته اخیر اطلاعات تازه‌ای را از آنچه در کنفرانس توسعه‌دهندگان امسال این شرکت شاهد خواهیم بود پیش ارائه کرده اما هنوز حدس و گمان‌هایی فراوانی در خصوص برنامه‌های این شرکت در رویداد پیش رو مطرح می‌شود. در این مطلب از نقدستان، نگاهی خواهیم داشته به آنچه انتظار می‌رود مسئولان گوگل در Google I/O 2018 پیش روی مشتاقان قرار دهند.
  • جدیدترین بازی ها
با رسیدن به ماه می، فکر و ذکر دوستداران دنیای تکنولوژی به طور ناخودآگاه به کنفرانس توسعه‌دهندگان گوگل یا همان Google I/O معطوف می‌شود. در حالی که تنها دو روز به برگزاری Google I/O 2018 زمان باقی مانده است حرف و حدیث‌های فراوانی را در خصوص آنچه انتظار می‌رود در این رویداد پیش روی مشتاقان قرار گیرد شاهد هستیم. در ادامه، نگاهی به محتمل‌ترین برنامه‌های گوگل برای این ایونت خواهیم داشت. 

Android P
در حال حاضر محتویات جدیدترین نسخه سیستم‌عامل اندروید در اختیار توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان قرار گرفته است. با وجود این، انتظار می‌رود در رویداد پیش رو، جزئیات دقیق‌تری را از این بروزرسانی شاهد باشیم. علاوه بر این، در کنفرانس‌های Google I/O همواره تلاش بر آن است تا سعی شود توسعه‌دهندگان با تغییراتی که در نسخه‌های جدید اندروید (در اینجا Android P) شاهد خواهیم بود بیشتر آشنا شوند. 
به عنوان نمونه، انتظار داریم نگاهی دقیق‌تر به سیستم پیمایش جدید برپایه جسچرها که قرار است به اندروید پی اضافه شود ( و البته ممکن است تنها به طور انحصاری در اختیار کاربران محصولات سری پیکسل قرار گیرد) داشته باشیم. علاوه بر این، دیدگاه جدید گوگل به سبک‌تر کردن رابط کاربری و استفاده مدرن از طراحی متریال نیز خالی از لطف نخواهد بود. 

برای کاربرانی که به نسخه‌های اولیه بروزرسانی جدید اعتماد ندارند نیست یادآوری کنیم که معمولا در I/O شاهد انتشار نسخه پیش‌نمایش پایدارتر و البته ثانویه اندروید‌های جدید خواهیم بود. علاوه بر این، از آنجایی که در نسخه‌های اولیه، مشکل چندانی را شاهد نبودیم شاید بتوان اعلام کرد که با خیال راحت‌تر می‌توان به سراغ این نسخه‌ها رفت. البته بازهم تاکید می‌کنیم که تنها در صورت داشتن نسخه‌های پشتیبان کامل و آگاهی از چند و چون کار، دست به نصب این نسخه‌های پایدارتر اما همچنان در مرحله پیش‌نمایش بزنید. 
انتظار نداریم که همزمان با رونمایی رسمی، شاهد تایید نام نهایی Android P باشیم اما حداقل می‌توانیم توضیحات تازه‌ای را در خصوص قابلیت‌ها و ویژگی‌های این بروزرسانی، شاهد باشیم. 

آینده Wear OS
روزی روزگاری امکان فرار از دست ساعت‌های هوشمند مجهز به سیستم‌عامل دستگاه‌های الکترونیکی پوشیدنی گوگل نبود اما حالا آن روزها تقریبا به تاریخ سپرده شده‌اند. البته این به معنای تسلیم شدن گوگل از توسعه سیستم‌عامل ویژه دستگاه‌های الکترونیکی همراه نیست. به بیان دقیق‌تر، گوگل با تغییر برند Android Wear به Wear OS قصد دارد تمرکز بیشتر خود را روی توسعه سیستم‌عاملی که با نمونه اپلی آن مقایسه می‌کند به تصویر بکشد. این در حالی است که ادغام قابلیت‌های جدید برپایه گوگل اسیستنت نیز می‌تواند پختگی بیشتر این سیستم‌عامل را تایید کند. 

گوگل قصد دارد کنفرانسی را با عنوان قابلیت‌های جدید در Wear OS در Google I/O 2018 برگزار کند. از همین رو انتظار می‌رود شاهد رونمایی از گزینه‌ها و قابلیت‌های جدید برای کاربران این سیستم‌عامل باشیم. 

Chrome OS
همه انتظار دارند تا سیستم‌عامل مرورگر محور Chrome OS گوگل آپدیت جدید و البته حسابی را شاهد باشد و چه زمانی بهتر از I/O برای رونمایی از این قابلیت‌های جدید؟ بر اساس گزارش Chrome Unboxed غول دنیای مرورگرها یعنی گوگل خیلی آرام و بی سروصدا مشغول آماده‌سازی سازگاری اپلیکیشن‌های لینوکسی با Chrome OS است. گواه این امر آن است که به تازگی بیلد ویژه توسعه‌دهندگان Chrome OS نیز به این قابلیت مجهز شده است. 

با این تفاسیر، به نظر می‌رسد مدت زمان زیادی با امکان اجرای ابزارهای لینوکسی یا ادیتورها روی کروم بوک فاصله نداشته باشیم. با توجه به ایراد برخی کاربران مبنی بر محدودیت اپلیکیشن‌های در دسترس برای سیستم‌عامل  کروم، این سازگاری می‌تواند چشم‌انداز تازه‌ای را ایجاد کند. 
به بیان دقیق‌تر، سازگاری سیستم‌عامل کروم با اپلیکیشن‌های موجود در پلی استور و حالا پشتیبانی از نرم‌افزارهای لینوکسی، باعث خواهد شد کروم‌بوک‌ها با قدرت بیشتری، کامپیوترهای شخصی سنتی مجهز به سیستم‌عامل‌هایی نظیر ویندوز را به چالش بکشند. 
شاید این امر، دستاورد چندان مهمی برای کاربران عادی این سیستم‌عامل نداشته باشد اما نشان‌دهنده آن است که سیستم‌عاملی کروم پتانسیل تبدیل شدن به پلتفرم ویژه توسعه‌دهندگان را دارد. 
علاوه بر این، به تازگی شاهد آن بوده‌ایم که سیستم‌عامل کروم، مسیر خود را به سمت بهره‌برداری روی تبلت‌های قدرتمند و درست و حسابی پیدا کرده است. با این تفاسیر، از مشاهده روندی که در آن دیگر شرکای سخت‌افزاری نیز محصولات تازه‌ای را در قالب تجهیز به این سیستم‌عامل  رونمایی کنند قطعا متعجب نخواهیم شد. از طرف دیگر، از آنجایی که امکان اجرای اپلیکیشن‌های اندرویدی روی کروم بوک‌ها  فراهم شده گوگل بخشی از کنفرانس را به ارائه توضیحات در خصوص راهکارهای ویژه برای توسعه‌دهندگان در جهت بهینه‌سازی اجرای اپلیکیشن‌هایشان روی دستگاه‌هایی با صفحه‌‌نمایش بزرگ‌تر اختصاص خواهد داد. اگر کمی خوش‌شانس باشیم، دموهایی را هم از این قابلیت‌ها شاهد خواهیم بود. 

Google Assistant
گوگل اسیستنت بدون شک یکی از محبوب‌ترین دستیارهای مجازی در دسترس کاربران است. از همین رو، بدون تردید گوگل از کنفرانس پیش رو برای تمرکز روی تغییرات جدید این پلتفرم استفاده خواهد کرد. اینکه چه تغییراتی را شاهد خواهیم بود همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. در این راستا، دستگاه‌هایی نظیر LG G7 ThinQ جدید را شاهد هستیم که پشتیبانی از فرامین را به همراه داشته و حتی به کلید سخت‌افزاری فراخوان این دستیار هوشمند تجهیز شده است. با این تفاسیر، احتمال آن وجود دارد که در I/O از برنامه‌های برندهای دیگر برای ادغام گوگل اسیستنت در دستگاه‌های جدیدشان باخبر شویم. 

گوگل و شرکای تجاری این شرکت، گزینه‌ای به نام صفحه‌نمایش‌های هوشمند مجهز به اسیستنت را هم در CES پیش روی مشتاقان قرار دادند. ترکیب سخت‌افزاری که از رابط کاربری جدید بازطراحی شده برای صفحه‌نمایش‌های بزرگ بهره‌مند شده است. لنوو از جمله شرکت‌هایی است که تمرکز خود را روی توسعه چنین محصولی قرار داده است. از جمله دیگر شرکت‌ها می‌توان به LG و JBL اشاره کرد. با وجود این، هیچ یک از برندهای یادشده و شرکت‌های مشابه هنوز محصول نهایی خود را روانه بازار نکرده‌اند. یکی از دلایل این امر آنست که هنوز ترکیب‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری لازم به مرحله تکامل نرسیده‌اند. 
در چندسال اخیر، این پلتفرم با قابلیت یادگیری ماشینی بهبود یافته‌اند. با این تفاسیر، نوبت آن است تا گوگل تصویر واضح‌تری را از آنچه برای این دستگاه‌ها تدارک دیده ارائه دهد. در صورتی که کمی خوش‌شانس باشیم، شرکای سخت‌افزاری گوگل، تاریخ رونمایی یا عرضه محصولات جدید مجهز به این دستیار دیجیتالی را نیز اعلام خواهند کرد. 

Android Auto
تا زمانی که خودروهای بدون راننده به محصولاتی فراگیر تبدیل شده و این امکان را فراهم کنند تا به طور کامل در پشت خودرو هم از گوشی‌های هوشمند یا دیگر دستگاه‌های دیجیتالی، با فراغ بال استفاده کنیم، پلتفرم‌هایی نظیر Android Auto تا حدودی این بار را به دوش خواهند کشید. اندروید اوتو از زمان عرضه در سال 2015 میلادی، روند رو به رشد قابل توجهی را پشت‌سر گذاشته است. در جدیدترین مورد، می‌توان به سازگاری این پلتفرم با گوگل اسیستنت اشاره کرد. 
نکته قابل توجه اینکه اپلیکیشن I/O گوگل از اعمال تغییراتی جدید در این پلتفرم خبر می دهد. به عنوان مثال، خبرهایی در خصوص برند جدید گوگل ویژه تجربه چندرسانه‌ای جدید کاربران، هم روی گوشی‌های هوشمند و هم روی صفحه‌نمایش‌های ادغام شده در خودروها شنیده می شود. امری که پیمایش در میان محتویات را برای کاربران، ساده‌تر خواهد کرد. 

این تمام نوآوری‌های جدید نبوده و اینترفیس خودرویی جدید، نسخه‌های بهینه‌سازی شده سرویس‌هایی نظیر گوگل مپس، اسیستنت و پلی‌استور را نیز به همراه خواهد داشت. از آنجایی که ارتباطات LTE درون خودرویی رفته رفته به گزینه‌ای متداول‌تر تبدیل می‌شوند احتمالا به زودی قادر خواهیم بود تا اپلیکیشن‌ها را به طور مستقیم از پلی استور، روی خودروهایمان دانلود و نصب کنیم. 
Android TV
اپل تی‌وی، فایر تی وی و محصولات سری Roku در ابعاد گسترده‌تری روانه اتاق نشیمن کاربران می‌شوند اما اندروید تی‌وی هنوز موفق نشده به این میزان نفوذ برسد. بر اساس مستندات منتشر شده به صورت غیررسمی، گوگل در رویداد پیش رو قصد دارد توضیحاتی را در خصوص قابلیت‌های ویژه توسعه‌دهندگان و همچنین روش‌هایی که باعث شده این پلتفرم به تکامل برسد ارائه دهد. 

دانگل HDMI با برند گوگل که به تازگی در FCC رصد شده نیز شعله شایعات موجود در این زمینه را شعله‌ورتر کرده است. گوگل بی‌تمایل هم نیست تا سخت‌افزارهای جدید توسعه یافته بر این پایه را در رویدادی جداگانه در سال جاری میلادی رونمایی کند. با وجود این، I/O فرصتی مناسب برای انتشار جزئیات بیشتر از برنامه‌های این شرکت خواهد بود. توجه داشته باشید که گوگل جزئیات پروژه و پلتفرم هدست‌های واقعیت مجازی Daydream را سال گذشته میلادی ارائه کرد. با این تفاسیر، انتظار می‌رود تا جزئیات تازه‌ای را در رویداد پیش رو شاهد باشیم. 

Fuchsia
سال گذشته میلادی حرف و حدیث‌هایی در خصوص Fuchsia شنیده می‌شد و امسال نیز از این قاعده مستثنی نیست. بد نیست یادآوری کنیم که Fuchsia سومین سیستم‌عامل  چشمگیر و مهمی است که احتمالا به زودی در کارنامه گوگل شاهد خواهیم بود. برخلاف آنچه از نسخه‌های جدید اندروید و سیستم‌عامل کروم سراغ داریم، جزئیات محدودی از Fuchsia در دسترس است. 

مستندات غیررسمی حکایت از آن دارند که این سیستم‌عامل، پلتفرمی ترکیبی بوده که قرار است یکپارچه‌سازی یا حتی جایگزینی را برای اندروید و کروم به همراه خواهد داشت. هرچه که هست هنوز جزئیات محدودی از این پلتفرم رازآلود در دسترس است. بل این تفاسیر، باید امیدوار باشیم تا گوگل جزئیات بیشتری را از این ترکیب نرم‌افزاری ارائه دهد. 

منبع: Engadget
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر