هرآنچه باید از فروش روز شکرگزاری، جمعه سیاه و دوشنبه سایبری بدانید

هرآنچه باید از فروش روز شکرگزاری، جمعه سیاه و دوشنبه سایبری بدانید
روز شکرگزاری (Thanksgiving Day)، دوشنبه سایبری (Cyber Monday) و جمعه سیاه (Black Friday) سه واژه‌ای هستند که با ورود به ماه نوامبر بارها از رسانه‌های مختلف می‌شنویم و می‌خوانیم. در فضای آنلاین، این سه مناسبت یادشده در واقع یادآور پیشنهادهای چشمگیر برای خرید با تخفیف محصولات هستند. اگر این سه واژه به گوش شما هم رسیده اما برداشت دقیقی از آن‌ها ندارید با نقدستان همراه شوید تا اطلاعات بیشتری از آن‌ها بخوانیم.
  • جدیدترین بازی ها
روز شکرگزاری یا همان Thanksgiving Day یکی از عیدهای ملی در کشور آمریکا است که ریشه در باورهای مذهبی و فرهنگی شهروندان ینگه دنیا دارد. این روز در چهارمین پنج شنبه ماه نوامبر گرامی داشته می‌شود. این در حالی است که کشورهای مختلف نیز این روز را در تاریخ‌هایی مشابه یا حتی در برخی موارد متفاوت، جشن می‌گیرند. به عنوان نمونه در کانادا، این روز در دومین دوشنبه ماه اکتبر به برپایی جشن می‌انجامد. در آلمان، جشن شکرگزاری به نام Erntedankfest  هر ساله در اوایل ماه اکتبر برگزار می‌شود و ژاپنی‌ها هم روز 23 نوامبر هر سال را با برگزاری جشنی به نام Kinrō Kansha no Hi گرامی می‌دارند. در طول تاریخ، روز شکرگزاری در آمریکا در روزهای متفاوتی جشن گرفته می‌شده است. در دوره پدران بنیان‌گذار آمریکا تا دوره آبراهام لینکلن تاریخ برگزاری جشن، از یک ایالت تا ایالتی دیگر متفاوت بود. در اوایل قرن نوزدهم، آخرین پنجشنبه ماه نوامبر به عنوان روز شکرگزاری شناخته می‌شد. همچنین در سال 1863 بعد از اعلام روز شکرگزاری توسط آبراهام لینکلن و برای اولین بار، تمامی ایالت‌های آمریکا با هم و در یک تاریخ این روز را جشن گرفتند.

در سال 1939 و با تغییر روزها و زمان، ماه نوامبر بجای 4 پنجشنبه، 5 پنجشنبه‌ای شد و این اتفاق مصادف شد با دوره‌ای که آمریکا از یک رکود بزرگ اقتصادی رنج می‌برد. به همین دلیل فرانکلین دلانو روزولت، رئیس جمهور وقت آمریکا تصمیم گرفت چهارمین پنجشنبه نوامبر را به عنوان روز شکرگزاری انتخاب کند، به این دلیل که با برگزاری زودتر از موعد این جشن، فرصت کافی برای تاجرها جهت فروش محصولاتشان تا کریسمس وجود خواهد داشت و شاید این روش کمکی به کشورش جهت خروج از رکود اقتصادی به حساب می‌آمد. به این ترتیب، در سال جاری یعنی 2017 میلادی در تاریخ 23 نوامبر برابر با پنج‌شنبه 2 آذرماه 1396 شاهد برگزاری این جشن خواهیم بود.

دوشنبه سایبری: تکنیک‌های بازاریابی یا فرصت مناسب برای خریداران؟
دوشنبه سایبری یا همان Cyber Monday واژه‌ای در دنیای فروش و بازاریابی است که از روی تقویم، مصادف با اولین دوشنبه بعد از برگزاری روز شکرگزاری در‌ آمریکا است. واژه دوشنبه سایبری ابتدا توسط شرکت‌های بازاریابی ایجاد شد تا کاربران را به خرید آنلاین در ابعاد گسترده‌تر تشویق کند. البته در این زمینه تخفیف‌های مختلفی هم برای خریداران درنظر گرفته شده است. نکته قابل توجه آن است که شرکت‌های مختلف با ارائه راهکارهای متفاوت توانسته‌اند آمار فروش خود را در این روز افزایش دهند. به عنوان نمونه در 27 نوامبر 2006 میلادی، دوشنبه سایبری در مجموع توانست فروش 610 میلیون دلاری را رقم بزند. با گذشت یک‌سال، در 26 نوامبر 2007 مقدار فروش آنلاین، با افزایش 20 درصدی، به 730 میلیون دلار رسید. این روند افزایشی ادامه داشت تا در سال 2015 و 2016 میلادی میزان فروش به ترتیب به 2280 و 3450 میلیون دلار برسد. دوشنبه سایبری، امسال در تاریخ 27 نوامبر برگزار خواهد شد. با این تفاسیر، باید پذیرفت که کاربران زیادی در سراسر جهان به خرید در این روز اشتیاق نشان داده‌اند.


جمعه سیاه: از نشانه‌های آغاز فروش کریسمس تا مصدوم شدن هر ساله خریداران
جمعه سیاه یا Black Friday یکی دیگر از روزهای مهم در خرید سالیانه است که یک روز پس از برگزاری عید شکرگزاری کلید می‌خورد. از سال 1952 میلادی تاکنون، از جمعه سیاه به عنوان روزی که در آن شاهد شروع فصل خرید کریسمس در آمریکا هستیم یاد می‌شود. در این روز، اکثر خرده‌فروش‌های مهم، خیلی زود‌تر از زمان متداول، فروشگاه‌ها را باز کرده و محصولات خود را با تخفیف‌های ویژه به فروش می‌رسانند. این روز در کشورهای دیگر از جمله کشور عزیزمان ایران نیز توسط خرده‌فروش‌های اکثراً آنلاین برگزار می‌شود. از نقطه نظر تاریخی، جمعه سیاه دو معنای متفاوت دارد. معنای امروزی‌تر جمعه سیاه، همان‌طور که گفتیم به روز پس از برگزاری عید شکرگزاری اشاره دارد. روزی که سرشار از تخفیف‌های ویژه و پیشنهادهای چشمگیر از سوی فروشندگان است. معنای دوم به جمعه سیاهی اشاره دارد که همزمان با بروز فاجعه در بازار بورس در تاریخ 24 سپتامبر 1869 میلادی برسر زبان‌ها افتاد. در این روز، پس از گمانه‌زنی‌های فراوان، قیمت طلا به طور ناگهای کاهش یافت و بازار سقوط کرد. جمعه سیاه در برخی کشورها تا حدی محبوب است که برخی ترجیح می‌دهند صرف شام عید شکرگزاری در کنار خانواده را منتفی کرده و حتی از روزها یا هفته‌ها قبل در مقابل فروشگاه‌هایی که پیشنهاد ویژه‌ای دارند در صف بایستند. پیشنهاد فروش معمولا تا یکشنبه بعد ادامه پیدا کرده و البته در طرف مقابل، فروشگاه‌های فیزیکی نیز شاهد افزایش میزان فروش خود خواهند بود.

خرده‌فروشانی وجود دارند که کل زمان یک‌سال کاری را برای برگزاری هرچه بهتر مراسم فروش جمعه سیاه برنامه ریزی کرده و در نهایت امر تخفیف‌هایی را برای فروش اقلام فصلی نظیر تزئینات ویژه تعطیلات کریسمس یا هدایای سال نو در مقابل خریداران قرار می‌دهند. علاوه بر این، تخفیف‌های ویژه‌ای هم برای محصولاتی نظیر تلویزیون‌، دستگاه‌های هوشمند و دیگر دستگاه‌های الکتریکی و الکترونیکی ارائه می‌شود.
اشتیاق مشتریان برای خرید هرچه سریع‌تر اجناسی که از بهترین تخفیف ممکن بهره‌مند شده‌اند معمولاً به بروز خشونت و آسیب‌دیدگی بخشی از خریداران منجر می‌شود. حتی در سال 2013 میلادی و زمانی که درهای یک مغازه برای خریداران باز شد، ازدحام جمعیت به مرگ یکی از کارکنان فروشگاه منجر شد.
در بیان کلی می‌توان از جمعه سیاه به عنوان رقیب سنتی برای دوشنبه سایبری یادکرد. در دوشنبه سایبری، فروش آنلاین محصولات باعث شده خبری از ازدحام جمعیت و موانع موجود برای تجربه مناسب خرید نباشد. با وجود این، کاربران باید در خرید محصولات به این نکته توجه کنند که آیتم‌های دلخواه را با توجه به خرید غیرحضوری، از فروشگاه‌های آنلاین معتبر خریداری کنند. در این بین، فراهم بودن بسترهای لازم در حوزه سایبری برای پاسخگویی به تمام درخواست‌های کاربران چه از نظر حجم درخواست‌ها و چه از نظر امنیت تراکنش‌ها نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
وب‌سایت Investopedia از نقطه‌نظر آماری نیز بررسی دقیقی روی رفتار خریداران در جمعه سیاه انجام داده‌اند. بر این اساس، مردان در مقایسه با زنان، تمایل بیشتری به خرید در بلک فرایدی دارند و به طور متوسط 3 درصد هزینه بیشتری برای خرید انجام می‌دهند.

راهکارهایی برای تشخیص مناسب بودن پیشنهادهای فروشندگان
در نظر داشته باشید که بسیاری از فروشندگان از ترفندهای مختلف استفاده می‌کنند تا محصولات خود را به بهترین قیمت ممکن در جمعه سیاه یا دوشنبه سایبری به فروش برسانند. از همین رو نباید به تمامی پیشنهادهایی که در مقابل شما قرار می‌گیرند پاسخ مثبت دهید. در این بخش به راهکارهایی اشاره خواهیم کرد که به شما این امکان را خواهند داد تا مناسب بودن یک پیشنهاد خرید را متوجه شوید و با دید کامل، دست به خریدی مطمئن بزنید:
- رهگیری قیمت محصول مورد نظر، در طول زمان و مقایسه برچسب قیمت در فروشگاه‌های مختلف
- مقایسه قیمت‌ها به طور لحظه‌ای و حتی زمانی که برای خرید به فروشگاه مراجعه کرده‌اید.
- درخواست از فروشنده برای ارائه تضمین در خصوص مناسب بودن قیمت
- فراگرفتن کدهای قیمت فروشندگان مختلف
- بررسی مدل‌های متفاوتی که ممکن است از یک محصول خاص به بازار عرضه شده و قابلیت‌های متفاوتی داشته یا ساخت کشورهای مختلف باشند.
- اطمینان از خرید محصول با اصالت
- اطمینان از انجام خرید در فروشگاه‌های مناسبی که در زمینه فروش آن محصول تخصص دارند.
- اطمینان از این مورد که با گذشت زمان، انتخاب بهتری در مقابل شما قرار نخواهد گرفت.
- آشنایی با ترفندهایی که فروشنده‌ها استفاده کرده تا شما را به خرید بیشتر ترغیب کنند.
- استفاده از افزونه‌های مرورگری برای خودکارسازی درخواست تخفیف‌ها


روز مناسب برای خرید، از نگاه آمار: عجیب اما قابل توجه!!
همان‌طور که گفتیم ماه نوامبر، ماهی است که با تخفیف‌های فراوان و پیشنهادهای وسوسه‌انگیز از سوی خرده‌فروش‌های آنلاین و فروشگاه‌های فیزیکی همراه است. با وجود این، در این مدت زمان 30 روزه هم روز ویژه‌ای وجود دارد که شاخص‌تر از سایر روزها است. نکته قابل توجه اینکه روز یادشده، نه جمعه سیاه و نه دوشنبه سایبری، بلکه روز شکرگزاری است. بر اساس گزارش وب‌سایت Dealnews، در بررسی شاخص کیفیت پیشنهادهایی که از سوی برندها و فروشگاه‌های مختلف در سال 2016 میلادی ارائه شده است، روز شکرگزاری به مراتب در رتبه بالاتری در مقایسه با جمعه سیاه و دوشنبه سایبری قرار گرفته است. متخصصان این سایت معتقدند در سال جاری میلادی نیز شرایط مشابهی را شاهد خواهیم بود. این پنجمین سال متوالی است که روز شکرگزاری از نظر کیفیت پیشنهادها و تخفیف‌ها در جایگاهی بالاتر از جمعه سیاه و دوشنبه سایبری قرار می‌گیرد.

نکته قابل توجه اینکه در سال 2016 میلادی، دوشنبه سایبری نتوانست از جمعه سیاه پیشی بگیرد. به بیان دقیق‌تر، جمعه سیاه موفق شده در زمینه تعداد کلی پیشنهادهای تخفیفی و البته کیفیت پیشنهادات، از رقیب سرسخت خود پیشی بگیرد. جمعه سیاه از نظر تعداد پیشنهادهای فروش نیز بر تعداد پیشنهادهای روز شکرگزاری برتری داشت. با این تفاسیر، اگرچه روز شکرگزاری ممکن است پیشنهادهای بهتری را برای شما داشته باشد اما تعداد پیشنهادها در جمعه سیاه، به مراتب بیشتر است. در حال حاضر، پیشنهادهای فروش از یک هفته پیش از روز شکرگزاری آغاز می‌شوند اما بازه زمانی یک ماهه پیشنهادها به معنای آن نیست که همه تخفیف‌ها، قابل توجه و چشمگیر هستند. هرآنچه به جمعه سیاه نزدیک می‌شویم، پیشنهادهای بهتری را هم شاهد خواهیم بود. شاید تصور کنید این بازه زمانی، تنها زمانی است که می‌توانید پیشنهادهای مناسب را شاهد باشید اما بررسی‌ها نشان می‌دهند تنها 38 درصد از پیشنهادهایی که در جمعه سیاه سال 2016 میلادی شاهد بودیم، قابل توجه و چشمگیر بوده‌اند.


گزینه‌های مناسب برای خرید در هر روز به خصوص
شاید در نگاه اول، جمعه سیاه بهترین زمان برای خرید طیف وسیعی از اقلام و محصولات به‌نظر برسد اما بدنیست بدانید در روز شکرگزاری، دوشنبه سایبری و جمعه سیاه، طیف خاصی از پیشنهادهای مناسب را شاهد هستیم.

به عنوان مثال، بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد دوشنبه سایبری طیف وسیعی از گزینه‌های مناسب را در خصوص خرید لپ‌تاپ پیش روی شما قرار می‌دهد. علاوه بر این، در دوشنبه جذاب فروش می‌توانیم گزینه‌های مناسبی را برای رزرو سفر شاهد باشیم. به طور متوسط، خریداران بلیط‌های سفر یا رزروکننده‌های هتل‌ها می‌توانند تا 30 درصد تخفیف را در اکثر موارد شاهد باشند. در تعدادی از پیشنهادها، میزان تخفیف به 50 درصد هم می‌رسد. لوازم آشپزخانه یا حتی کفش هم در لیست اقلامی قرار می‌گیرند که در دوشنبه سایبری بهترین قیمت‌ها را پیش روی شما قرار می‌دهند.

فروشگاه‌های مناسب برای خرید در هر روز به خصوص
علاوه بر دقت به صحت و کیفیت پیشنهادها، درنظر داشته باشید که فروشگاه‌های خاص، اجناس متفاوتی را هم برای عرضه در این رویدادهای یادشده دارند. به عنوان مثال، در صورتی که در دوشنبه سایبری قصد خرید دارید بدنیست بدانید آمازون بهترین گزینه برای خرید طیف وسیعی از اقلام است. Best Buy گزینه مناسب برای خریداران تلویزیون است که گزینه مناسب خود را در جمعه سیاه پیدا نکرده‌اند. Cole Haan گزینه‌ای جذاب برای طرفداران کفش‌های برند است. Foot Locker را در صورتی که قصد خرید کفش‌های کتانی دارید دنبال کنید. Gap فروشگاهی مناسب برای خرید جین، تی‌شرت و دیگر مولفه‌های جذاب در حوزه پوشاک است. J.Crew Factory مناسب خریدارانی است که به دنبال خرید محصولاتی مطابق با مد روز و البته با بودجه مناسب هستند. به همین ترتیب می‌توان فروشگاه‌هایی را لیست کرد که محصولاتی مناسب را در حوزه‌های مختلف به فروش می‌رسانند.

محصولاتی که نباید خریداری کنید!
لیست‌های متفاوتی را می‌توان از اقلام متفاوت تهیه کرد که خرید آن‌ها در روز شکرگزاری، دوشنبه سایبری یا جمعه سیاه به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌شود. به عنوان مثال، در خصوص جمعه سیاه پیشنهاد می‌شود خرید محصولاتی نظیر آیفون‌های اپل، تجهیزات مرتبط با تناسب اندام، ابزارهای مختلف، جواهرات، تلویزیون‌های تمام اچ‌دی، لپ‌تاپ‌های سطح بالا، کارت‌های هدیه، لباس‌های زمستانی، آیتم‌های تزئیناتی ویژه کریسمس و مواردی اینچنینی را فراموش کنید. درنظر داشته باشید که برای نخریدن هریک از آیتم‌های یادشده، دلایل خاصی وجود دارد. به عنوان مثال، در دسته گوشی‌های هوشمند، انتظار نداشته باشید که طیف زیادی از فروشندگان، آیفون 8 یا آیفون 10 را به همراه کارت‌های هدیه با ارزش بالا به فروش برسانند. با وجود این، اگر همچنان به دنبال خرید گوشی هوشمندی از برند اپل هستید پیشنهاد می‌کنیم محصولی نظیر آیفون 7 را دنبال کنید. در خصوص جواهرات هم بررسی‌های وب‌سایت دیل‌نیوز نشان می‌دهد در سال گذشته تنها یک پیشنهاد چشمگیر در تمامی فروشگاه‌های معتبر ارائه شده است. در خصوص تلویزیون‌های تمام‌اچ‌دی، با توجه به در دسترس بودن گزینه‌ای جذاب‌تر که قیمت پایینی در جمعه سیاه دارند یعنی تلویزیون‌های 4K پیشنهاد می‌کنیم خرید این محصولات که از استانداردهای قدیمی‌تر بهره می‌برند را به فراموشی بسپارید.

بهترین گوشی‌های هوشمند و تلویزیون‌ها برای خرید در جمعه سیاه
در حال حاضر تقریبا تمامی خرده‌فروش‌ها و وب‌سایت‌های معتبر، پیشنهادهای خود را برای فروش تخفیف‌دار گوشی‌های هوشمند منتشر کرده‌اند. نکته قابل توجه اینکه حتی آیفون 10 هم در لیست تخفیفی قرار گرفته و خرده‌فروش‌هایی نظیر والمارت کارت هدیه 300 دلاری را پیش روی مشتاقان این محصول قرار می‌دهند. گوشی‌های جذابی نظیر آیفون 8 و گلکسی اس 8 هم هدایای قابل توجهی را پیش روی مشتریان قرار می‌دهند.

برای خریداران و مشتاقان بازار گوشی‌های هوشمند، نکات متفاوتی برای خرید در جمعه سیاه وجود دارد:
پیشنهادهای مربوط به گوشی‌های اندرویدی معمولاً به مراتب ساده‌تر از پیشنهادهای مربوط به فروش آیفون‌های اپل به چشم می‌خورند.
در جمعه سیاه به مراتب تعداد پیشنهادهای بیشتری را در این سطح از بازار، در مقایسه با دوشنبه سایبری شاهد خواهید بود.
اگر پیشنهاد دلخواه خود را مشاهده نمی‌کنید، کافی است کمی صبر کنید زیرا پیشنهادهای مناسب، تا ماه دسامبر به چشم می‌خورند.
سال گذشته، فروشگاه‌های فیزیکی پیشنهاد چشم‌گیری نداشتند. از همین رو پیشنهاد می‌کنیم گوشی‌های هوشمند را آنلاین خریداری کنید.

چه گوشی بخریم؟
اندروید در مقابل iOS. این موضوعی است که بار دیگر در اینجا هم مطرح می‌شود. این در حالی است که در سال گذشته میلادی، در جمعه سیاه، دستگاه‌های اندرویدی تعداد پیشنهادهای بیشتر و البته کاهش قیمت چشمگیرتری را به خود اختصاص دادند.
در سال جاری میلادی، طیف وسیعی از پرچمدارهای اندرویدی نظیر گلکسی اس 8، اچ‌تی‌سی یو 11 و وان پلاس 5 معرفی شدند. از همین رو باید منتظر پیشنهادهای چشمگیر برای نسل قبلی این محصولات باشید. به عنوان مثال، در سال گذشته میلادی گوشی هوشمندی نظیر گلکسی اس 6 اج سامسونگ با قیمت 350 دلار توسط eBay به فروش رسید و این در حالی بود که یک عدد کیس رایگان و تحویل بدون هزینه به مشتری نیز برای آن منظور شده بود. امسال انتظار می‌رود برای گوشی گلکسی اس 7 چنین شرایطی را شاهد باشیم. پیشنهادهای ارائه شده برای گوشی‌های موتورولا نیز در سال گذشته میلادی چشمگیر بودند.

چه تلویزیونی بخریم؟
معمولاً در جمعه سیاه بهترین پیشنهادهای خرید را برای محصولات عرضه شده در دسته تلویزیون شاهد هستیم. نکات قابل توجه برای خریداران و مشتاقان تلویزیون‌ در این روز به شرح زیر است:
به احتمال زیاد شاهد کاهش قیمت تلویزیون‌های 4K خواهیم بود. این قیمت حتی ممکن است به نحوی کاهش یابد تا این محصولات برچسب قیمتی مشابه با تلویزیون‌های تمام اچ‌دی هم اندازه داشته باشند.
هرچه سریع‌تر خرید کنید! انتظار داشته باشید تا پیشنهادهای مناسب در روز شکرگزاری و زمان نزدیک به آن در مقابل شما قرارگیرند.
اگر به دنبال خرید تلویزیون‌هایی با ابعاد بسیار بزرگ هستید به دنبال پیشنهادهایی باشید که کارت هدیه‌ای را هم در کنار تلویزیون در اختیار شما قرار می دهند.
اگر از نظر بودجه، محدودیتی دارید به دنبال خرید تلویزیون‌هایی باشید که برند نیستند. این محصولات معمولاً کاهش قیمت بیشتری دارند.

جمعه سیاه در ایران
از روز شکرگزاری و دوشنبه سایبری که بگذریم، جمعه سیاه تنها رویداد از میان سه رویداد یادشده است که در کشورمان به طور نصفه و نیمه برگزار می‌شود. در میان نام‌های سرشناس بازار فروش، وب‌سایت‌های بامیلو و دیجی کالا از جمله معتبرترین نام‌هایی به حساب می‌آیند که به ادعای مسئولانشان، اقلام متفاوتی را با تخفیف مناسب و البته به تعداد محدود به فروش می‌رسانند. با وجود این، تجربه فروش این برندهای سرشناس هم چندان بدون اشکال نیست. بسیاری معتقدند قیمت محصولات مختلف در حراجمعه، جمعه به خرید و نام‌های دیگری که برای بلک فرایدی وطنی درنظر گرفته می‌شود تا حدودی افزایش پیدا می‌کند تا این وب‌سایت‌ها بتوانند تخفیف‌های خود را با درصدهای بالا ارائه داده و در عین حال، ضرر نکنند. نبود زیرساخت‌های مناسب برای پاسخگویی به درخواست‌های کاربرانی که در ابعاد گسترده، در روزهای مشخص شده به این وب‌سایت‌ها مراجعه می‌کنند نیز از جمله مواردی است که در تجربه سال‌های گذشته، بارها به چشم آمده است. البته عده‌ای معتقدند این حجم عظیم از درخواست‌ها نشان‌دهنده پتانسیلی است که می‌توان با برگزاری جمعه سیاه یا حتی دوشنبه سایبری، رقم زد. با وجود این، نمی‌توان منکر آن شد که نبود زیرساخت‌های مناسب، بر تجربه کاربران، تاثیر منفی خواهد گذاشت.

منبع: نقدستان
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر